Aplikacja

Jak schudnąć po ciąży? Bezpieczne porady

Agata
Przez Agata
Opublikowano 25.06.2024 9 minut czytania

Ciało po porodzie potrzebuje odpoczynku oraz regeneracji. Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć po ciąży, musisz wziąć pod uwagę nie tylko możliwości swojego organizmu, ale też bezpieczeństwo. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz się, w jaki sposób wrócić do formy po narodzinach dziecka!

Jak schudnąć po ciąży? Podstawowe zasady

Decyzja o powrocie do aktywności fizycznej po narodzinach dziecka to osobista kwestia każdej świeżo upieczonej mamy. Chociaż ochota na ruch może pojawić się szybko, istotne jest, by kierować się zasadami bezpieczeństwa oraz własnym samopoczuciem. Najważniejszym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że każda kobieta i tym samym poród są różne, co oznacza, że czas powrotu do formy może być inny w zależności od osoby.

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie naturalnym?

W wielu przypadkach, jeżeli poród przebiegł bez komplikacji, kobiety mogą zacząć lekkie ćwiczenia, takie jak chodzenie czy delikatne rozciąganie, już kilka dni po narodzinach malucha. Bardziej intensywny wysiłek zalecany jest nie wcześniej niż 6 tygodni po porodzie naturalnym, co oczywiście najlepiej jest skonsultować z lekarzem, który zna historię Twojej ciąży.

Pierwszym krokiem powinno być skupienie się na regeneracji ciała i pozwolenie sobie na odpoczynek. W czasie połogu przywracanie sił jest równie ważne, jak dbanie o nowo narodzone dziecko. Stopniowe wprowadzanie aktywności fizycznej pozwoli Ci na lepsze zrozumienie, jak Twoje ciało reaguje po porodzie.

Kiedy poczujesz, że jesteś gotowa, zacznij od prostych spacerów na świeżym powietrzu. Takie wyjścia nie tylko zwiększą twoją kondycję fizyczną, ale również pozytywnie wpłyną na nastrój. Świeże powietrze i zmiana otoczenia mogą zdziałać cuda dla zdrowia psychicznego, które w tym okresie jest równie ważne.

Kolejnym etapem może być włączenie do rutyny ćwiczeń technik oddechowych, zapewniających właściwe dotlenienie mięśni oraz lekkiego rozciągania. Pomogą wzmocnić mięśnie brzucha i miednicy, które mogły zostać osłabione w trakcie ciąży i porodu naturalnego. Jest to kluczowe dla zapobiegania problemom takim jak nietrzymanie moczu czy obniżenie narządów miednicy.

Z czasem, gdy poczujesz większą pewność i komfort, możesz zacząć wprowadzać bardziej wymagające ćwiczenia. Pamiętaj jednak, by wszystko robić stopniowo i słuchać swojego ciała. Jeśli w trakcie ćwiczeń poczujesz ból lub pojawią się inne niepokojące objawy, niezwłocznie przerwij aktywność i skonsultuj się z lekarzem.

Ćwiczenia cardio w domu na zgrabną sylwetkę

Ćwiczenia cardio to fantastyczny sposób na odzyskanie formy po narodzinach dziecka. Wiele świeżo upieczonych mam obawia się, że brak czasu na siłownię czy zajęcia w klubie fitness może przekreślić ich szanse na zgrabną sylwetkę. Nic bardziej mylnego! W domowym zaciszu można przeprowadzić równie efektywne treningi, które nie tylko pomogą zrzucić zbędne kilogramy, ale także znakomicie wpłyną na poprawę samopoczucia.

Na początek świetnie sprawdzą się proste ćwiczenia, takie jak marsz w miejscu czy taniec. To doskonały sposób na to, aby rozgrzać mięśnie i przygotować ciało do dalszego wysiłku. Dynamiczna muzyka doda energii, a także uczyni trening bardziej przyjemnym.

Następnie możesz wprowadzić szybkie przejścia między różnymi rodzajami aktywności, na przykład skakanie na skakance, bieg w miejscu z podnoszeniem kolan, czy dynamiczne przysiady. Takie zmiany tempa i rodzaju ćwiczeń skutecznie spalają kalorie.

Nie zapominaj o znaczeniu regularności. Nawet krótki, 20-minutowy trening wykonany kilka razy w tygodniu, może przynieść znakomite efekty. Istotne jest, aby słuchać swojego ciała i nie przesadzać z intensywnością ćwiczeń, zwłaszcza na początku.

Odchudzanie po ciąży – trening siłowy dla aktywnych mam

Rozpoczęcie treningu siłowego może wydawać się nieco onieśmielające, zwłaszcza po długiej przerwie w regularnych ćwiczeniach. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że każdy trening powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Nie trzeba od razu podnosić ciężkich hantli czy męczyć się na maszynach w siłowni. Trening siłowy można skutecznie wykonywać w domowym zaciszu, wykorzystując własną masę ciała lub proste przyrządy, takie jak gumy oporowe.

Przysiady, pompki czy brzuszki to świetne ćwiczenia na start, które można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Te podstawowe aktywności doskonale wpływają na całe ciało, wzmacniając mięśnie brzucha, nóg, ramion oraz pleców.

Dodając do swojej rutyny ćwiczenia z gumami oporowymi, możesz skupić się na konkretnych grupach mięśniowych, takich jak bicepsy czy tricepsy. Guma oporowa jest bardzo praktycznym narzędziem, ponieważ jest niedroga, łatwa w użyciu i umożliwia wykonanie szerokiej gamy ćwiczeń, które pomogą ciężko pracującym mamom uzyskać lepsze rezultaty w krótszym czasie.

Kluczem do tego, jak wrócić do formy po ciąży, są regularność i systematyczność treningów. Nawet krótkie, ale intensywne sesje trzy do czterech razy w tygodniu mogą przynieść znaczące efekty. Nie zniechęcaj się, jeśli początki będą trudne. Każde wykonane ćwiczenie to krok bliżej do osiągnięcia celu. Warto też pamiętać o znaczeniu odpoczynku i regeneracji. Trening siłowy jest dla ciała wyzwaniem, dlatego niezbędne jest zapewnienie mięśniom czasu na odnowę.

Dieta – czyli jak schudnąć po porodzie, dbając o menu

Choć ćwiczenia odgrywają kluczową rolę w tym, jak schudnąć po ciąży, nie mniej ważna jest dobrze zbilansowana dieta. Dobre nawyki żywieniowe mogą przyspieszyć proces odchudzania, jednocześnie dostarczając energii niezbędnej do opieki nad nowym członkiem rodziny.

Przede wszystkim, warto pamiętać o regularności posiłków. Jeden z najczęstszych błędów to pomijanie śniadań czy obiadów z braku czasu, co prowadzi do nagłych napadów głodu, a w efekcie – sięgania po przekąski i jedzenia w pośpiechu.

Zwróć także uwagę na jakość spożywanych produktów. Dieta bogata w świeże warzywa i owoce, pełne ziarna, chude białka i zdrowe tłuszcze to fundament zdrowego odżywiania, które wspiera metabolizm i pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Warzywa i owoce nie tylko dostarczają cennych witamin i minerałów, ale też są źródłem błonnika, który wspomaga trawienie.

Chude źródła białka także są ważnym składnikiem diety, który wspiera odbudowę mięśni i uczucie sytości. Zamiast czerwonego mięsa wybieraj te łagodniejsze dla żołądka i mniej kaloryczne opcje, jak:

 

Planując, jak schudnąć po porodzie, nie zapominaj o nawodnieniu. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej właściwa ilość jest kluczowa, zwłaszcza podczas karmienia piersią. Nawodnienie wpływa na metabolizm i pomaga w utrzymaniu optymalnej masy ciała. Zamiast soków czy słodkich napojów, stawiaj na czystą wodę, herbaty ziołowe czy niesłodzone napary.

Przeczytaj także: Woda gazowana czy niegazowana: która jest lepsza?

Jak schudnąć po cesarce? Sprawdź, co robić i czego unikać

Po cesarskim cięciu powrót do formy wymaga szczególnej ostrożności, zwłaszcza gdy chodzi o ćwiczenia na mięśnie brzucha. Proces gojenia i regeneracji jest kluczowy, a zbyt szybkie lub intensywne wysiłki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najlepiej oceni, kiedy ciało jest gotowe na wzmożony wysiłek.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha po cesarce

Pierwszym krokiem w drodze do wzmocnienia mięśni brzucha jest pozwolenie sobie na odpoczynek. Ciało po cesarce potrzebuje chwili, aby się zregenerować. Kiedy już otrzymasz zielone światło od specjalisty, możesz zacząć od bardzo prostych ćwiczeń, które delikatnie pobudzą Twoje mięśnie brzucha do pracy.

Doskonałym początkiem mogą być ćwiczenia oddechowe, które pomagają wzmocnić mięśnie dna miednicy oraz te wokół brzucha. Proste leżenie na plecach z rękoma rozłożonymi wzdłuż ciała i głębokie, powolne oddychanie to świetny sposób na początek. Taki trening nie tylko relaksuje, ale i pomaga zwiększać świadomość własnego ciała.

Kiedy poczujesz, że jesteś gotowa na więcej i planujesz, jak schudnąć z brzucha po ciąży, możesz wprowadzić do swojego planu lifting miednicy. Leżąc na plecach, z nogami zgiętymi w kolanach, powoli unieś miednicę do góry, trzymając napięcie przez kilka sekund, a następnie wolno opuszczaj. To ćwiczenie, choć pozornie łatwe, skutecznie angażuje mięśnie brzucha, jednocześnie nie obciążając nadmiernie miejsca po cesarce.

Następnym krokiem może być robienie „deski” na przedramionach. To świetne ćwiczenie, ponieważ pracuje na wiele grup mięśniowych jednocześnie. Rozpoczynając, można wykonywać je nawet kilka sekund, stopniowo zwiększając czas trwania, zawsze zwracając uwagę na swoje samopoczucie.

Bezpieczne formy ruchu i zbilansowana dieta

Bezpieczne podejście do ruchu zaczyna się od aktywności, które są łagodne dla ciała. Najpierw zaleca się chodzenie, które jest naturalnym, prostym sposobem na zwiększenie krążenia krwi i zapobiegania zakrzepom. Krótkie spacery po domu, a później na zewnątrz, mogą znacząco poprawić samopoczucie, nie obciążając przy tym nadmiernie miejsca pooperacyjnego.

Po kilku tygodniach, kiedy rana po cesarce zacznie się goić, możesz stopniowo wprowadzać bardziej zróżnicowane ćwiczenia. Pilates i joga, szczególnie warianty dla początkujących lub klasy dedykowane mamom po porodzie, to doskonałe opcje. Ćwiczenia skupiają się na:

  • wzmacnianiu głębokich mięśni brzucha, 
  • poprawie postawy,
  • poprawie oddechu.

 

Warto też zainteresować się ćwiczeniami Kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Można je wykonywać niemal w każdej sytuacji i pozycji, a ich regularne praktykowanie przynosi wiele korzyści, w tym lepsze kontrolowanie pęcherza.

Równie ważna co ruch jest dieta. Po cesarce organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, aby się zregenerować i prawidłowo funkcjonować. Posiłki bogate w białko, takie jak chude mięso, ryby, jajka i rośliny strączkowe od Auchan, są niezbędne dla procesu gojenia się ran i odbudowy tkanki mięśniowej. 

Nie zapomnij o błonniku, który znajduje się w:

 

Błonnik jest istotny nie tylko dla trawienia, ale również może pomóc uniknąć problemów z zaparciami, które są częste po zabiegach chirurgicznych i przyjmowania niektórych leków przeciwbólowych.

Przeczytaj także: Nordic walking – jak zacząć i jakie akcesoria wybrać?

Stwórz plan działania i wróć do formy po ciąży z Auchan!

Jak widać kwestia, jak szybko schudnąć po ciąży, to dość wieloetapowe zadanie, które powinno zakładać jednoczesne dbanie o swoje ciało, ale nie zapominanie o regeneracji. Pamiętaj, że pośpiech nie jest wskazany – Twój organizm dochodzi do siebie po ważnym i wyczerpującym wydarzeniu, dlatego, zamiast go forsować, zacznij od prostych ćwiczeń i stopniowo dodawaj kolejne.

Pamiętaj też, że równie ważna jest dieta. Jedz regularnie, zdrowo, a przede wszystkim komponuj posiłki ze składników wysokiej jakości. Właśnie takie produkty znajdziesz w sklepie internetowym Auchan, gdzie szybko i łatwo zrobisz zakupy online. Kupisz u nas warzywa, owoce, chude mięsa, ale i półprodukty, z których przygotujesz smaczne oraz zdrowe posiłki.

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.