Aplikacja

Jak się ubrać na rower? Odpowiedni strój na jesienne i zimowe dni

Opublikowano 17.10.2023 - 8 minut czytania

Jazda na rowerze to aktywność, która nie musi kończyć się wraz z upływem ostatnich ciepłych dni. Wielu pasjonatów dwóch kółek korzysta z tego środka transportu przez cały rok. W poradniku Auchan podpowiadamy, jak się ubrać na rower w chłodne dni.

Jak się ubrać na rower? Znaczenie odpowiedniego stroju

Jazda na rowerze to aktywność dla każdego. Nie ma znaczenia wiek, sylwetka i stopień doświadczenia. Jeśli tylko masz ochotę na ruch, z łatwością dobierzesz trasę odpowiednią do swojego poziomu kondycji. Pojawia się jednak pytanie o to, jak się ubrać na rower? Czy konieczny jest zakup stroju, a może jazda w codziennej odzieży wystarczy?

Odzież przeznaczona dla rowerzystów jest dostosowana do charakteru aktywności. Dobierane materiały i krój zwiększają komfort jazdy w czasie intensywnej trasy. Poprawiają też bezpieczeństwo i sprawiają, że poruszanie się na rowerze jest jeszcze przyjemniejsze.

Sprawdź też: Jak zacząć biegać? Kilka porad, by nie stracić motywacji

Jaki powinien być strój rowerzysty?

Strój rowerzysty musi ściśle przylegać do ciała. To zapobiega wciągnięciu materiału w ruchome elementy mechanizmu zębatek. Będziesz w stanie uniknąć też zahaczenia ubrania o gałąź lub inny wystający element architektury.

Materiały są dobierane w taki sposób, żeby zapewnić optymalny komfort termiczny. Ich zadaniem jest zabezpieczenie nie tylko przed wychłodzeniem ciała, ale także jego przegrzaniem. Materiał powinien przepuszczać na zewnątrz parę wodną. To zwiększy komfort i zapobiegnie odparzeniom skóry.

Odpowiednio dobrany strój na rower zwiększy też przyjemność z jazdy. Będziesz czuł się w nim dobrze i profesjonalnie. Mądrze przygotowany komplet sprawi, że nawet zimowa krótka przejażdżka stanie się sportowym treningiem.

Czytaj też: Jak jeździć na łyżwach – praktyczne wskazówki dla początkujących

Jak ubrać się na rower? Ogólne zasady

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym kolarzem, a może tylko jeździsz krótkie trasy, powinieneś zadbać o właściwy strój. Jak się ubrać na rower? Stosuj się do kilku uniwersalnych zasad:

  • Dostosuj strój do pogodyprzed wyruszeniem w trasę sprawdź prognozę pogody. Dowiedz się nie tylko, jakie warunki panują na zewnątrz aktualnie, ale też co czeka Cię w ciągu najbliższych godzin. Sprawdź przewidywane opady deszczu i ochłodzenia także w miejscu, do którego się wybierasz. Następnie skompletuj strój z uwzględnieniem tych warunków;
  • Ubieraj się warstwowo – szczególnie na wiosnę i jesienią pogoda może zmienić się diametralnie w krótkim czasie. Poranny przymrozek po południu zamieni się w słoneczny dzień z kilkunastostopniową temperaturą. Ubrany warstwowo będziesz w stanie łatwo dostosować grubość i rodzaj osłony do zmieniających się warunków;
  • Pamiętaj o funkcji ubioru – w zależności od przewidywanych warunków wybierając odpowiednią odzież. Jeśli przewidujesz jazdę w czasie deszczu, postaw na strój nieprzemakalny. Z kolei podczas jazdy w chłodzie zadbaj o ubiór zapewniający izolację termiczną;
  • Zadbaj o wygodę – wybieraj odzież w odpowiednim rozmiarze, w której będziesz czuł się wygodnie. Postaw na elastyczne i rozciągające się materiały, które lepiej dostosują się do ciała zmieniającego położenie.

Jak ubrać się na rower jesienią? Strój na zmienne warunki

Jak się ubrać na rower jesienią? W tym okresie musisz zapewnić sobie komfort termiczny i zabezpieczyć się przed deszczem. Szczególnie kurtka i spodnie muszą być przeciwdeszczowe. Pozwoli Ci to uniknąć wyziębienia organizmu nie tylko w czasie opadów deszczu, ale także przy dużej wilgotności powietrza.

Jesienią musisz też pamiętać o ubieraniu się na cebulkę. Jak się ubrać na rower w chłodne dni? Możesz postawić na bieliznę termoaktywną, która będzie stanowiła bazę. Na górę nałóż bluzę rowerową, zapewniającą komfort w czasie słonecznego dnia. Ostatnią warstwę może stanowić soft shell lub kurtka przeciwdeszczowa z membraną, która będzie chroniła przed opadami deszczu.

Czytaj również: Gdzie w góry? Przedstawiamy pomysły na wycieczki po polskich szlakach!

Rower zimą – jak się ubrać na mrozy?

Jazda na rowerze w okresie zimowym wymaga bardzo profesjonalnego podejścia do techniki jazdy, ale także do ubioru. Dlatego tylko najwytrwalsi miłośnicy jednośladów decydują się wybrać na rower zimą. Jak się ubrać o tej porze roku?

Najważniejsze będzie zapewnienie komfortu termicznego. Wybierz ocieplaną kurtkę i spodnie, które możesz nałożyć na bieliznę termoaktywną. Sięgnij po profesjonalny strój, który będzie stanowił dobrą izolację, nie będzie krępował ruchów, a jednocześnie zapobiegnie przegrzewaniu się ciała.

Ciekawym rozwiązaniem są kombinezony jednoczęściowe. Zmniejszają ryzyko podwiewania zimnego powietrza, choć mogą sprawiać trudności przy ubieraniu i zdejmowaniu. Pamiętaj, że zimą w powietrzu może znaleźć się znacznie więcej zanieczyszczeń niż w innych porach roku. Kontroluj stan powietrza w Twojej okolicy oraz rozważ użycie masek przeciwsmogowych.

W czasie jazdy zimą musisz zabezpieczyć części ciała, które najmocniej narażone są na uderzenie zimnego powietrza. Dobierając strój na rower, weź pod uwagę takie elementy jak:

  • Rękawiczki – ochronią dłonie i jednocześnie zapewnią wygodne prowadzenie roweru. Profesjonalne rowerowe rękawice mają cieńszą warstwę od strony wewnętrznej dłoni, dlatego utrzymasz pewny chwyt na kierownicy. W czasie największych mrozów postaw na rękawiczki kraby, w których palce będą wzajemnie grzały się od siebie;
  • Gogle – podobne do tych zakładanych na narty lub sanki. Wybierz konstrukcje, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci i nie będą parowały;
  • Komin lub maska – ochroni twarz przed mroźnymi powiewami i zapobiegnie wdychaniu powietrza o bardzo niskiej temperaturze;
  • Nakolanniki rowerowe –- nałóż je na spodnie lub bieliznę termoaktywną, zapewniając dodatkową izolację tej części ciała;
  • Ciepłe skarpety – jeśli wychłodzisz stopy, trudno będzie Ci utrzymać komfort termiczny. Zadbaj o ciepłe skarpety lub spraw sobie specjalne ochraniacze na dolną część nóg. Przy okazji sprawdź, czy Twoje buty na rower są ciepłe i nieprzemakalne.

Sprawdź też: Jak nauczyć się pływać kraulem? Sprawdź nasze wskazówki i poczuj się jak ryba w wodzie!

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na rower zimą?

Podczas jazdy poza sezonem letnim to, jak ubrać się na rower zimą nie jest największym problemem. Mróz i śnieg zalegający na drogach sprawią, że jazda będzie mocno różniła się od tej znanej z lata. Szczególnie uważaj na następujące czynniki:

  • Śliska nawierzchnia – wybierz odpowiednie ogumienie rowerowe do sportu zimowego. Opony zimowe mają inne wycięcia bieżnika, nieco większą szerokość, a niektóre są wyposażone w kolce. Jednak na oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni nawet one nie zapewnią tak dobrej przyczepności, jaką uzyskujesz na suchym asfalcie w okresie letnim. W związku z tym unikaj nadmiernego rozpędzania jednośladu i ostrego wchodzenia w zakręty. Najskuteczniejsze będzie hamowanie pulsacyjne, dzięki czemu unikniesz zablokowania kół. Jeździj ostrożnie, ponieważ nawierzchnia drogi może być pokryta – niewidocznym na pierwszy rzut oka – lodem.;
  • Słaba widoczność przeszkód – wysoki krawężnik, głęboka dziura lub wystający kamień to przeszkody będące doskonale widoczne latem. Łatwo możesz je ominąć. W zimie mogą być ukryte pod warstwą śniegu, dlatego poczujesz je dopiero na kole. Wybieraj zatem znane trasy i staraj się poruszać po nich z niewielką prędkością. 
  • Sól drogowa – choć jej rozsypywanie zapobiega zamarzaniu dróg i chodników, jest szkodliwa dla konstrukcji stalowych. Może przyspieszyć procesy korozji niektórych elementów i akcesoriów rowerowych, a szczególnie układu napędowego. Dlatego staraj się stosować w czasie mrozów rowery o możliwie najmniej skomplikowanej konstrukcji;
  • Niskie temperatury – mróz i temperatury w okolicach 0 stopni Celsjusza sprawiają, że smar w ruchomych częściach nie będzie wystarczająco płynny. Może to powodować problemy z amortyzatorami i wpłynąć na niższy komfort jazdy po nierównościach;
  • Wilgoć – procesy korozyjne przyspieszy nie tylko sól drogowa, ale także wilgoć pochodząca z topniejącego śniegu. Po każdej tasie postaraj się wysuszyć rower, a szczególnie układ napędowy. Pamiętaj też o odpowiednim poziomie smarowania zębatek i łańcucha.

Gdzie jeździć zimą?

Latem można jeździć na rowerze niemal wszędzie. W zimie Twoje możliwości mogą być ograniczone. Przede wszystkim unikaj jazdy w zatłoczonych miejscach. Na śliskiej nawierzchni będzie trudniej zareagować i w sytuacjach krytycznych uniknąć zderzenia. Ryzykowna może być też jazda po ulicach, szczególnie w koleinach. Wybierz zatem wyznaczone ścieżki rowerowe, które mogą okazać się najbezpieczniejszymi trasami. Dodatkowo szukaj miejsc odśnieżonych. Śnieg jest sam w sobie śliski, a dodatkowo może się pod nim kryć warstwa lodu.

Lubisz jazdę po bezdrożach? Tu także postaw na trasy rowerowe, których coraz więcej powstaje na obrzeżach miast. Niektóre trasy zjazdowe są też przygotowywane w zimie. Staraj się jednak unikać ścieżek dla pieszych i jazdy w pobliżu urwisk.

Czy wiesz już, jak wybrać odpowiedni strój na rower na każdą porę roku?

Jak ubrać się na rower? Strój do jazdy jednośladem powinieneś dostosować do warunków pogodowych. Niech chroni Cię przed zimnem i deszczem, a jednocześnie zapewni odprowadzenie nadmiaru wilgoci wydalanej przed skórę. Jesienią ubieraj się na cebulkę, dzięki czemu łatwiej dostosujesz się do zmiany pogody i skoków temperatury. Zimą nie zapomnij o szczególnym zabezpieczeniu twarzy, dłoni, stóp i kolan.

Szukając odpowiednich części i akcesoriów rowerowych, zwróć uwagę na ofertę Auchan. Szeroka gama produktów pomoże Ci przygotować jednoślad do okresu zimowego. Możesz też wybrać różnorodne rowery marki Husar, które dostępne są tylko w naszej sieci. Nie wiesz, jak dobrać rower do jazdy po mieście i w lesie? Te i inne wątpliwości wyjaśnimy w poradnikach na blogu Auchan.