Aplikacja
jak zaczac nurkowac

Jak zacząć nurkować? 5 podstawowych zasad i wskazówek

Opublikowano 05/26/2023

Nurkowanie to rodzaj sportu wodnego, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ale wymaga nauki oraz specyficznego treningu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się nurkować z rurką na basenie i w morzu – przygotowaliśmy garść praktycznych porad dla początkujących!

Jak nurkować? Odpowiedzialność to podstawa

Każda osoba chcąca rozpocząć przygodę z nurkowaniem powinna wiedzieć, jak robić to bezpiecznie i odpowiedzialnie. Bardzo ważna jest świadomość dotycząca unikania ryzykownych sytuacji oraz znajomość procedur awaryjnych. Przy odpowiednim przeszkoleniu i przygotowaniu możesz z łatwością uniknąć wielu wypadków.

Nigdy nie powinieneś uczyć się nurkowania bez kontroli doświadczonej osoby! Chociaż potencjalne niebezpieczeństwo może wydawać się wysokie, nurkowanie jest w rzeczywistości stosunkowo bezpiecznym sportem wodnym – ale tylko wtedy, jeśli jest prowadzone rozsądnie. Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek. Dowiedz się, jak nauczyć się nurkować!

Jak nauczyć się nurkować? Zacznij od ćwiczeń na basenie

Nauka każdego sportu opiera się na małych krokach i nie inaczej jest w przypadku nurkowania. Zanim rzucisz się na głęboką wodę (dosłownie i w przenośni), warto wiedzieć, jak nauczyć się nurkować na basenie z rurką. Snorkeling jest swoistym ABC każdego rodzaju divingu, dlatego poznając jego zasady, tak naprawdę zyskujesz wiedzę dotycząca podstaw nurkowania w ogóle.

W pierwszej kolejności powinieneś odbyć trening pod okiem doświadczonego trenera, a pływalnia stwarza do tego odpowiednie warunki. Istnieje szereg kursów dopasowanych do stopnia zaawansowania, przeznaczonych zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z nurkowaniem, powinieneś wybrać kurs dla początkujących, realizowany przez czynnego instruktora.

jak nurkowac w basenie

Kurs nurkowania rozpoczyna się od zapoznania uczestników z podstawowymi zasadami fizyki nurkowania. Obejmuje to pojęcie wpływu głębokości na ciśnienie, a także zrozumienie struktur układu oddechowego i krążenia. Wiedza ta jest kluczowa dla rozpoznania przyczyn urazów nurkowych. Istotną częścią kursu jest oczywiście ta praktyczna, podczas której instruktor uczy, jak nurkować z rurką na danej głębokości. Rurka ma najczęściej długość od 30 do 35 cm i umożliwia pływakom oddychanie powietrzem zasysanym z atmosfery. Warto pamiętać, aby jej końcówka zawsze znajdowała się nad powierzchnią wody.

Dalszy rozwój wiedzy nurkowej jest kwestią indywidualną – może obejmować np. nurkowanie głębinowe bez użycia rurki lub zwiedzanie wraków statków i podwodnych jaskiń. Wymaga to jednak dodatkowych miesięcy praktyki pod okiem doświadczonego instruktora.

Gdzie w Polsce można nauczyć się snorkelingu?

Osoby zainteresowanie odbyciem kursu nurkowania z rurką, mogą skorzystać z oferty wielu szkółek pływackich. Na terenie kraju istnieje ich kilkadziesiąt. Co ciekawe, większość z nich oferuje również kursy zagraniczne, które są świetną okazją do nawiązywania znajomości z osobami, które podzielają Twoją pasję, a także szansą na odkrycie nowych, urokliwych miejsc. Szkoły nurkowania funkcjonują m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu , Gdańsku czy Szczecinie.

jak nurkowac

Podstawy bezpiecznego i odpowiedzialnego nurkowania pod wodą

Gdy już zdobędziesz wiedzę dotyczącą tego, jak zacząć nurkować odpowiedzialnie z rurką w basenie, możesz rozpocząć dalszy etap treningu, obejmujący snorkeling w wodach otwartych. Również tutaj warto pamiętać o tym, aby przebiegał on pod okiem doświadczonego instruktora. Bez względu na stopień doświadczenia istnieje kilka zasad, których powinieneś przestrzegać. Jak nurkować bezpiecznie?

Zasada nr 1: Zainwestuj w ekwipunek

Przed przystąpieniem do nurkowania w wodach otwartych, powinieneś zainwestować w wysokiej klasy ekwipunek: rurkę, i gogle. Tak naprawdę Twoje bezpieczeństwo pod wodą w dużym stopniu zależy właśnie od tych dwóch elementów wyposażenia. Zanim zaczniesz nurkować, upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz.

Zasada nr 2: Sprawdź szczegółową pogodę, w tym temperaturę wody, widoczność oraz nasłonecznienie

Początkującym osobom najłatwiej jest przyzwyczaić się do nurkowania w ciepłych warunkach. Zbyt zimna woda może utrudniać normalną kontrolę oddechu – nawet podczas korzystania z rurki. Podczas snorkelingu prąd powinien być minimalny, a widoczność możliwie najlepsza. Właśnie dlatego bardzo popularne w naszym kraju są kursy realizowane za granicą – zwłaszcza w strefie międzyzwrotnikowej i w wodach śródlądowych.

Rozumienie zasad fizyki i obserwacja pogody (w tym temperatury i siły wiatru) połączone z odpowiednim doświadczeniem pomagają z czasem lepiej przewidywać warunki panujące pod wodą.

Osobną kwestią związaną z pogodą jest ochrona przed słońcem. Pływając również, jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych. Tym bardziej w krajach południa. Warto wyposażyć się w specjalne ubranie do snorkelingu, które pomoże nam uchronić się od nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Niezależnie od tego pamiętajmy – woda, choć przyjemnie chłodzi, potrafi tym samym dać nam złudne poczucie bezpieczeństwa od promieni słonecznych.

Zasada nr 3: Czuwaj nad otoczeniem

Choć nurkuje się po to, by zobaczyć podwodny świat – czuwaj nad swoim bezpieczeństwem od obiektów nawodnych. Nie trać kontroli nad tym, co się dzieje na powierzchni wody oraz na niebie. Niespodziewana zmiana pogody lub pojawienie się jednostek pływających może zagrażać Twojemu bezpieczeństwu, więc w żadnym wypadku nie trać czujności.

Zasada nr 4: Nurkuj w granicach swoich możliwości

Pamiętaj, że nurkowanie rekreacyjne powinno sprawiać przyjemność. Jeśli nie jesteś przygotowany fizycznie lub psychicznie do uprawiania tej aktywności w danym momencie, po prostu odpuść. Uleganie presji może być kuszące, ale nigdy nie powinieneś brać udziału w nurkowaniu bardziej zaawansowanych formach nurkowania, zwłaszcza jeśli do tej pory uprawiałeś tylko snorkeling. Nie jest rozsądnie podejmować próby nurkowania wykraczającego poza własne kwalifikacje. Penetracja wraków czy nurkowanie głębinowe wymagają specjalistycznego przeszkolenia.

jak nurkowac z rurka

Zasada nr 5: Dbaj o zachowanie sprawności fizycznej

Chociaż czas spędzony pod wodą może być relaksujący, to długie pływanie na powierzchni, nurkowanie w silnym prądzie, noszenie sprzętu i ekspozycja na ekstremalne warunki pogodowe czynią nurkowanie wyczerpujące. Utrzymanie dobrej kondycji jest kluczem do bezpiecznego nurkowania.

Brak sprawności prowadzi do przemęczenia, co z kolei może skutkować szybszym zużyciem powietrza, a nawet atakiem paniki pod wodą. Otyłość, picie alkoholu i palenie tytoniu oraz zmęczenie to czynniki zwiększające podatność na chorobę dekompresyjną.

Część zgonów nurków jest spowodowanych wcześniej istniejącymi chorobami, o których instruktorzy nie zostali poinformowani. Zawsze bądź uczciwy w kwestionariuszach medycznych i zasięgnij porady lekarza, aby mieć pewność, że możesz nurkować. Pamiętaj o tymczasowych utrudnieniach w sprawności fizycznej – chociaż przeziębienie niekoniecznie jest niebezpieczne na lądzie, może stanowić poważną przeszkodę pod wodą.

Wyposażenie, czyli must have każdego nurka

Wiesz już, jak zacząć nurkować oraz w jaki sposób zadbać o to, aby aktywność ta była bezpieczna. W tym celu powinieneś zainwestować w odpowiednie wyposażenie – i nie warto na nim oszczędzać. Te przedmioty po prostu ułatwiają nurkowanie oraz czynią je bezpieczniejszy.

  • Maska do pływania: zapewnia świetną widoczność pod wodą i chroni oczy przed promieniowaniem UV. Dostępne na rynku modele różnią się od siebie budową, mogą zasłaniać tylko oczy lub całą twarz. Wybór zależy od doświadczenia oraz miejsca, w którym planujesz nurkować.

 

  • Płetwy: dzięki nim będziesz mógł przemieszczać się szybko, jednocześnie wydatkując na to mniej energii. Dobre płetwy pozwolą sprawnie obejrzeć większe powierzchnie podwodnego świata.

 

  • Strój do pływania: warto rozważyć wyposażenie się w specjalistyczny ubiór. Ta zasada dotyczy też ciepłych wód, gdzie profesjonalny strój pomoże zmniejszyć ekspozycję na promienie słoneczne.
  • Bojka do pływania: to element wyposażenia, który przyda się każdemu nurkowi pływającemu w wodach otwartych – bez względu na stopień zaawansowania. Zmniejsza ryzyko utonięcia w momencie zachłyśnięcia wodą lub opadnięcia z sił.

 

jak nauczyc sie nurkowac

Wyposażenie do nauki pływania w sklepie internetowym Auchan!

Wskazaliśmy Ci garść porad, które pomogą zachować bezpieczeństwo w czasie nurkowanie. Są ważne, zwłaszcza gdy wybierasz się na otwarte wody. Zajrzyj do sklepu internetowego Auchan, gdzie znajdziesz podstawowe wyposażenie snorkelingu – rurki czy maski – które bardzo ułatwią Ci naukę i uprawianie tej popularnej wodnej aktywności.