Aplikacja
jazda na deskorolce

Jazda na deskorolce – jak zacząć? Pierwsze kroki na skateboardzie

Opublikowano 03.05.2023 - 7 minut czytania

Choć nauka jazdy na deskorolce może się wydawać trudna, ćwicząc regularnie, szybko zauważysz efekty. Jeśli masz już doświadczenie ze snowboardem, jazda na deskorolce stanie się jeszcze łatwiejsza. Od czego zacząć, żeby się nie zrazić na samym początku? Jaki sprzęt będzie najlepszy dla początkujących? Podpowiadamy!

Jazda na deskorolce – jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Nieprzerwanie od wielu lat jazda na deskorolce cieszy się popularnością przede wszystkim wśród młodych ludzi. Moda na tę formę aktywnego spędzania czasu dotarła zza oceanu w latach 90. ubiegłego wieku. Obecnie skateboarding jest jedną z dyscyplin olimpijskich. Deskorolki są traktowane również jako środek komunikacji, służący do poruszania się w obszarach miejskich. Ich funkcjonalność jest zbliżona do tej oferowanej przez rowery czy hulajnogi.

Nauka jazdy na deskorolce powinna rozpocząć się od zakupu odpowiedniego sprzętu. Więcej na temat doboru deskorolki dla początkujących przeczytasz w dalszej części tekstu.

Opanowanie podstawowych umiejętności jazdy nie jest trudne. Najważniejsze będzie utrzymanie równowagi na desce stojącej, a później toczącej się z niewielką prędkością. Zanim zamarzysz o trikach, zacznij od stabilizacji pozycji. Osoby mające za sobą wcześniejsze doświadczenie ze snowboardem, z pewnością łatwiej posiądą umiejętności poruszania się na desce.

Nauka jazdy na deskorolce – poradnik dla nowicjuszy

Stawiasz pierwsze kroki w tym sporcie i nie wiesz, jak zacząć naukę jazdy na deskorolce? Zacznij od opracowania optymalnej pozycji. Znajdź odpowiednie miejsce, w którym będziesz mógł bez obaw potrenować. Może to być parking przed marketem lub wewnętrzna droga asfaltowa. Ważna jest w miarę równa powierzchnia i spokój od przejeżdżających pojazdów.

Deskorolka nie jest stabilna, nawet jeśli tylko na niej staniesz. Kółka są zamocowane na łożyskach i ruszają się niezależnie od siebie. W związku z tym utrzymanie równowagi może najpierw nie być łatwe. Na początek wejdź na deskę, a następnie postaraj się na niej utrzymać bez ruchu. Żeby opanować stabilną pozycję, wykonuj kolejno następujące czynności:

  • stań na desce obiema stopami, jedną z nich stawiając z przodu, a drugą na tylnej części. Nie ma znaczenia, która noga będzie z przodu. Przetestuj ustawienia i sam oceń, w jakiej pozycji jest Ci wygodniej;
  • zegnij nieco nogi w kolanach i pochyl ciało do przodu;
  • napnij mięśnie brzucha. Obciążenia wynikające z ruchu powinny być przenoszone właśnie przez właśnie te mięśnie, a nie lędźwi;
  • spróbuj poruszać się do przodu i w tył naprzemiennie. Balansując, postaraj się nadal utrzymać pozycję stabilną.

Po niedługim treningu z pewnością znajdziesz optymalną pozycję, która będzie Ci najbardziej odpowiadała. Jeśli poczujesz się już pewnie w stojącej, pora dołożyć coś więcej.

Sprawdź również: Jazda na rolkach dla początkujących – 5 wskazówek jak zacząć

Jak jeździć na deskorolce? Najważniejsze są Twoje mięśnie

Deskorolkę w ruch wprawiają Twoje nogi. Pozostając jedną nogą na desce, drugą musisz odepchnąć się od podłoża. Nie ma znaczenia, czy będzie to noga przednia, czy tylna. Spróbuj obu opcji i wybierz najlepiej odpowiadającą. Po odepchnięciu się postaw ponownie nogę na desce i postaraj się utrzymać pozycję w czasie ruchu.

Odpychanie się jedną nogą podczas jazdy na deskorolce przypomina nieco ruch na hulajnodze. Musisz wychwycić moment, w którym pojazd traci prędkość i ponownie odepchnąć się nogą od podłoża. Pilnuj, żeby deska nie wyjeżdżała spod Ciebie i nie uciekała. Postaraj się za każdym razem wrócić do stabilnej pozycji. Nie wymuszaj zbyt dużej prędkości. Najpierw jeździj bardzo powoli, skupiając się jedynie na utrzymaniu równowagi.

Skręcanie na deskorolce

Ze względu na nietypową pozycję, z pewnością na początku będziesz stale skręcał w jedną stronę. Wynika to z pochylenia ciała – deska będzie jechała w kierunku pochylenia. W związku z tym zaczniesz poruszać się po okręgu. Taki ruch nie będzie sprawiał problemu w czasie jazdy na parkingu. Jednak po wyjechaniu na drogę lub chodnik okaże się już niewystarczający.

Kolejnym etapem nauki będzie zatem opanowanie skrętu na deskorolce. Jak jeździć prosto i opanować skręcanie w obu kierunkach? Deskorolki i longboardy mają konstrukcję, która umożliwia wykonywanie skrętu przez przeniesienie ciężaru ciała na jedną stronę. Pochylony do przodu naturalnie przenosisz ciężar przed siebie. Jeśli na tylnej części deski jest prawa noga, będziesz skręcał w prawo i odwrotnie. Większym wyzwaniem będzie zatem skręcanie w drugim kierunku. Jak to zrobić?

Pilnując napiętych mięśni brzucha, postaraj się nieco odchylić do tyłu. Krawędź powinna się obniżyć i deska zacznie skręcać. Możesz też spróbować oprzeć większy ciężar na przedniej części deski, co powinno poprawić płynność skręcania. Dobrym ćwiczeniem na początek będzie wykonywanie szerokiego slalomu w kształcie ósemki.

Jak hamować na deskorolce?

Gdy już poruszasz się na desce, pora na opanowanie hamowania. Tu istnieją dwa skuteczne sposoby. Pierwszy z nich polega na naciśnięciu tylnej część deski i podniesieniu przednich kół do góry. Za tylnymi kołami zazwyczaj znajduje się element z tworzywa sztucznego, który będzie tarł o podłoże i wytracał prędkość. Ta technika pozwala bardzo szybko zatrzymać deskę, jednak wymaga dużej stabilności.

Druga metoda jest znacznie łatwiejsza i najlepiej korzystać właśnie z niej na początku swojej przygody z tym sportem. Polega ona na opuszczeniu pokładu, czyli zeskoczeniu z deskorolki. Przed hamowaniem skieruj deskę w stronę trawnika, krawężnika lub innego stałego elementu architektonicznego, który ją zatrzyma. Sam zeskocz z niej w taki sposób, żeby utrzymać równowagę na podłożu.

Jak jeździć na deskorolce i uniknąć kontuzji?

Deskorolka nie jest stabilna i nie da się uniknąć upadku w czasie nauki jazdy. Niebezpieczeństwo upadku jest duże szczególnie na początkowym etapie przygody. Zwiększa się też wraz ze zwiększaniem prędkości poruszania się na desce. Podchodząc jednak do nauki rozsądnie i profesjonalnie, można ograniczyć je do minimum.

Najważniejszą sprawą jest dopasowanie prędkości i rodzaju wykonywanych trików do aktualnych umiejętności. Zaczynaj od jazdy po linii prostej i stabilizowania pozycji. Nowe triki i wyzwania dokładaj stopniowo, co zminimalizuje ryzyko upadku. Dzięki temu nie zniechęcisz się niepowodzeniami, a żadna poważniejsza kontuzja nie przerwie Twojej nauki.

Pamiętaj też o odpowiednich akcesoriach ochronnych potrzebnych do jazdy. Są to przede wszystkim ochraniacze na łokcie, nadgarstki i kolana, a także kaski. Dzięki nim nawet upadek nie będzie powodował poważnej kontuzji.

Przeczytaj też: Wycieczka rowerowa – 7 pomysłów, co zabrać na wycieczkę

Upadek kontrolowany, czyli nauka spadania

Jak nauczyć się jeździć na deskorolce? W pierwszych krokach opanuj też technikę opuszczania pokładu, czyli upadania. Przygotuj się zatem na to, ćwicząc przewracanie się przy niewielkiej prędkości jazdy.

Przede wszystkim unikaj wyciągania dłoni przed siebie i próby oparcia ciała na nadgarstkach. Choć to naturalny odruch, może doprowadzić do złamań nie tylko w obrębie nadgarstków. Zamiast tego staraj się zeskoczyć z deski lub przetoczyć na bok, a upadając skierować impet na pośladki lub na ramię.

Jeśli zauważysz, że nie da się uniknąć wywrotki, postaraj się kucnąć na desce. Wówczas upadek nastąpi z niższej wysokości i ryzyko poważnego uszkodzenia ciała znacznie się zmniejszy.

Deskorolka dla początkujących – jakie sprzęty wybrać i jak się nauczyć jazdy?

Na rynku można znaleźć deskorolki w wielu typach. Różnią się między sobą wielkością i konstrukcją. Różnice wynikają przede wszystkim z charakterystyki jazdy. Inne deski nadają się do wykonywania trików, a inne do jazdy miejskiej. Jaka będzie najlepsza na początek?

Jeśli chcesz opanować podstawy jazdy, wybierz deskorolki o uniwersalnej konstrukcji. Najlepiej sprawdzą się tu deski drewniane, najczęściej wykonywane z siedmiowarstwowej sklejki. Mają powierzchnię pokrytą papierem ściernym, dzięki czemu łatwiej można utrzymać się na nich nawet w mokrym obuwiu. Dla osób początkujących polecane są dosyć długie deski i o znacznej szerokości. Na dużej powierzchni, łatwiej stać i utrzymać równowagę.

Uniwersalna deska dla początkujących pozwoli opanować podstawy i samemu ocenić dalszą drogę rozwoju w tej aktywności. Sprawdź działy sportowe Auchan i dobierz akcesoria potrzebne do bezpiecznej jazdy. Deskorolki, rolki, hulajnogi i potrzebny osprzęt kupisz stacjonarnie, jak i online – z dostawą do domu!

Zobacz również: Jak zacząć biegać? Kilka porad, by nie stracić motywacji