Aplikacja
Nauka Jazdy Na Rolkach

Jazda na rolkach dla początkujących – 5 wskazówek jak zacząć

Opublikowano 04/07/2023

Jazda na rolkach może być świetną rozrywką i formą ćwiczeń. Gdy już nauczysz się prawidłowej postawy, szybko osiągniesz sukces. Czytaj dalej, aby poznać podstawy jazdy na rolkach oraz wskazówki, jak przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom!

Jak nauczyć się jazdy na rolkach?

Zbliża się lato, a Ty chciałbyś nauczyć się jazdy na rolkach, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nic dziwnego – oswojenie się z nimi wymaga teoretycznych podstaw i odrobiny praktyki. Ale każdy, kto potrafi utrzymać się na rolkach i swobodnie porusza się na nich po asfalcie, z pewnością powie, że warto poświęcić czas na opanowanie techniki jazdy. Efekty, jakie możesz dzięki temu osiągnąć, są warte początkowych zadrapań i otarć. Zanim poznasz tajniki jazdy na rolkach, dowiedz się, jakie korzyści możesz uzyskać dzięki temu rodzajowi aktywności fizycznej.

Jazda na rolkach – efekty, jakie możesz osiągnąć

Istnieje wiele korzyści, które przynosi regularna jazda na rolkach. Efekty to m.in. szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz smuklejsze ciało, poprawa kondycji i zwiększona koordynacja ruchowa. Zainteresowała Cię jazda na rolkach? Przeczytaj więcej o efektach!

Wsparcie w spalaniu zbędnych kalorii

Powszechnie wiadomo, że aby schudnąć, musisz spalić więcej kalorii, niż spożywasz w ciągu dnia. Innymi słowy, aby zrzucić zbędne kilogramy, potrzebujesz deficytu kalorycznego. Chodzenie i bieganie to świetne sposoby na spalanie kalorii, ale poszukujesz innego rozwiązania? Okazuje się, że nauka jazdy na rolkach również niesie ze sobą korzyść, jaką jest spalanie kalorii.

Niezależnie od tego, czy jeździsz na rolkach w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, jest to aktywność, która poprawia wytrzymałość sercowo-naczyniową i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krążenia. Jeśli regularnie jeździsz na rolkach i przestrzegasz zdrowej diety, efekty dostrzeżesz szybciej, niż myślisz!

Rozwój mięśni nóg i pośladków

Przy regularnej jeździe, możesz w krótkim czasie zauważyć rozrost tkanki mięśniowej. Jazda na rolkach pomaga ujędrnić wiele obszarów sylwetki, w tym brzuch, pośladki, uda, a także łydki. Oprócz wymienionych partii ciała, jazda na rolkach w dużym stopniu pomaga wzmocnić mięśnie grzbietu i brzucha, co wpływa na wspieranie prawidłowej postawy i utrzymanie kręgosłupa w dobrej kondycji.

Jazda Na Rolkach

Poprawa koordynacji ruchowej

Nauka jazdy na rolkach poprawia koordynację, gdyż wymaga ścisłej współpracy wielu różnych mięśni w utrzymaniu prawidłowej postawy. Wraz ze stopniowo zdobywanym doświadczeniem, ciężej będą pracowały wszystkie zaangażowane w tę aktywność partie ciała, co znacznie poprawi Twoją koordynację ruchową.

Ulga dla Twoich stawów

Jazda na rolkach to tzw. ćwiczenie o niskim wpływie, które nie obciąża stawów tak bardzo, jak np. bieganie. Podczas jazdy na rolkach sztywne buty blokują stawy skokowe, ograniczając ich ruch do minimum.

Pomoc w zapobieganiu cukrzycy

Cukrzyca dotyka coraz więcej osób i staje się tak powszechna jak choroby serca. Niezdrowa dieta, siedzący tryb życia, nadwaga i brak ćwiczeń aerobowych sprzyjają powstawaniu tej choroby. American Diabetes Association zaleca dwa główne rodzaje aktywności fizycznej w celu kontrolowania i zapobiegania cukrzycy – trening siłowy oraz ćwiczenia aerobowe, do których zalicza się jazda na rolkach.

Poprawa nastroju

Jednym ze sposobów na złagodzenie napięcia psychicznego jest podjęcie aktywności fizycznej. Podobnie jak inne sporty, jazda na rolkach pozwala oczyścić umysł i zminimalizować stres. Ponadto, podczas tej aktywności fizycznej zwiększa się poziom endorfin uwalnianych do organizmu, które są powszechnie znane jako „hormony szczęścia”.

Jazda na rolkach – wskazówki dla początkujących

Aby jazda na rolkach przyniosła efekty, przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek dla początkujących – oto one!

Technika Jazdy Na Rolkach

Zainwestuj w rolki i akcesoria ochronne

Naukę jazdy na rolkach warto rozpocząć od… ich zakupu. W tym celu możesz udać się do sklepu stacjonarnego lub złożyć zamówienie online w Auchan. Rozmiary rolek zwykle odpowiadają rozmiarowi butów, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej pary. Dla bezpieczeństwa jazdy powinieneś zainwestować w komplet idealnie dopasowany do Twoich stóp – zbyt luźne rolki mogą spowodować nieprzyjemne otarcia, a za małe – ucisk, bóle kręgosłupa i mięśni.

Jako osoba początkująca, powinieneś zakupić również dodatkowe akcesoria, takie jak:

• Kask – w związku z tym, że dopiero uczysz się techniki jazdy na rolkach, noszenie kasku sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo. Dodatkowo akcesorium to ochroni Twoją głowę przed urazami – zarówno tymi niegroźnymi, jak i poważniejszymi.

• Ochraniacze – kiedy uczysz się jeździć na rolkach, Twoje nadgarstki i kolana są narażone na otarcia, a nawet stłuczenia. Jeśli obawiasz się uszkodzeń ciała, powinieneś zakupić specjalnie wyprofilowane ochraniacze, które amortyzują upadki.

Przygotuj się odpowiednio

Wybierając się na rolki, przygotuj również inne elementy ekwipunku, takie jak:

Bidon z wodą – nawodnienie w trakcie uprawiania sportu jest bardzo ważne. Pamiętaj o tym, żeby robić regularne przerwy na picie w trakcie nauki.

Przekąski – aby Twoja przygoda z nauką jazdy nie zakończyła się zbyt szybko, przed wyjściem przygotuj lekkie przekąski, które złagodzą głód i pozwolą dłużej cieszyć się jazdą.

• Apteczka – pamiętaj, że nauka nowego sportu to zawsze duże ryzyko powstania siniaków i obtarć, które warto opatrzyć jak najszybciej, aby nie dostał się do nich brud i nie doszło do zakażenia. Pomocna w tym może okazać się podręczna apteczka, w postaci plastrów i opatrunków, którą będziesz miał przy sobie w trakcie nauki.

Żebyś mógł jeździć wygodnie, całość spakuj do plecaka. Teraz możesz spokojnie wyruszyć na rolki!

Znajdź odpowiednie miejsce

Ważnym czynnikiem, wręcz warunkującym powodzenie Twojej nauki jazdy na rolkach, jest miejsce jej rozpoczęcia. Znajdź zaciszną alejkę, wolną od ruchu samochodów czy biegaczy. Ważne, aby droga, po której będziesz jeździł, była prosta, bez wybojów, które utrudniają pierwsze kroki w tym sporcie.

Do nauki dobre może okazać się również przydomowe podwórko lub rzadziej uczęszczany park. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma odpowiedniego miejsca, możesz spróbować nawet we własnym pokoju, gdzie nauczysz się łapać równowagę.

Jazda Na Rolkach Nauka

Przyjmij właściwą postawę

Każda technika jazdy na rolkach wymaga przyjęcia właściwej postawy ciała. Rozstaw stopy na szerokość barków, zegnij kolana i wykonaj przysiad. Opuść plecy w kierunku podłoża i pochyl się lekko do przodu w wygodnej pozycji kucznej. Kiedy jeździsz na rolkach, równowaga jest kluczowa, a opisana postawa zminimalizuje ryzyko przewrócenia się.

Pamiętaj, że kiedy po raz pierwszy wjeżdżasz na asfalt, możesz mieć wrażenie, że nie masz kontroli nad rolkami, możesz kilka razy stracić równowagę i upaść, zanim poczujesz się komfortowo. Jest to całkowicie normalne: po prostu ćwicz utrzymywanie właściwej pozycji, aż ją w pełni opanujesz.

Naucz się przyspieszania

Kiedy opanujesz już swobodne stanie na rolkach, pora na kolejny etap nauki: ćwiczenie przyspieszania. Może się to wydawać oczywiste, ale wielu początkujących rolkarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, co faktycznie powoduje przyspieszenie na rolkach, więc kontrolowanie prędkości jest bardzo często procesem nieświadomym, a zatem przypadkowym.

Przyspieszenie uzyskasz poprzez zrobienie 3–4 szybszych kroków, a następnie ułożenie rolek w kształt litery V. Aby rozpocząć przyspieszenie, połóż rolki równolegle do siebie, a następnie przesuń jedną rolkę do przodu i odchyl ją na bok, aby utworzyć kształt litery “V”. Zrób to samo z drugą nogą. Prawidłowy kąt powinien przypominać kawałek pizzy, ale wiele osób uczących się jazdy na rolkach zbyt mocno rozwiera stopy, co powoduje duży rozpęd i stwarza ryzyko niebezpiecznego upadku.

Bezpiecznie zwiększysz swoją prędkość, gdy będziesz też kontrolować swoją pozycję ciała – musi być ona stabilna, z lekko zgiętymi kolanami.

Opanuj technikę hamowania

Kolejnym etapem nauki jest opanowanie hamowania. Zazwyczaj prawa rolka jest wyposażona w hamulec umieszczony z tyłu. Aby się zatrzymać, musisz skierować palce do środka – a więc odwrotnie niż w przypadku przyspieszania. Pozostań w pozycji przysiadu i pochyl się lekko do przodu. Umieść prawą rolkę nieco przed lewą i delikatnie dociśnij hamulec do asfaltu. Uważaj, aby nie naciskać na hamulec zbyt gwałtownie – grozi to wywróceniem się. Jednocześnie, jeśli nie zrobisz tego wystarczająco mocno, możesz stracić równowagę i upaść. Najważniejsza przy hamowaniu jest pewność swoich ruchów.

Jazda Na Rolkach Efekty

Ćwicz regularnie

Jak w przypadku nauki każdej nowej czynności, praktyka czyni mistrza. Prosta rada dla początkujących rolkarzy brzmi: ćwicz tak często, jak tylko możesz. Jeśli pomimo wielu prób wciąż czujesz się niepewnie podczas poruszania się na rolkach i boisz się upadków oraz urazów, możesz zacząć od jazdy na wrotkach. W tych drugich kółka umieszczone są w dwóch rzędach, dzięki czemu stanowią bezpieczniejsze rozwiązanie oraz łatwiej na nich złapać i utrzymać równowagę.

Wszystko, co musisz wiedzieć o jeździe na rolkach

Wiesz już, jakie korzyści może przynieść Ci jazda na rolkach. Nauka, praktyka i stałe doskonalenie swoich umiejętności to klucz do sukcesu.

Wcale nie musisz czekać do lata, aby rozpocząć naukę jazdy na rolkach. To aktywność, którą możesz wykonywać także wiosną i wczesną jesienią – pamiętaj tylko o adekwatnym ubiorze! Jeśli chcesz zakupić rolki dla siebie lub całej swojej rodziny, znajdziesz je w ofercie sklepu Auchan. Asortyment obejmuje modele w różnych wariantach rozmiarowych, stylistycznych i kolorystycznych, dlatego każdy z pewnością wybierze coś dla siebie.

Pamiętaj, że podczas nauki jazdy na rolkach – niezależnie od techniki – jesteś narażony nie tylko na upadki, skaleczenia i zadrapania, ale także zwichnięcia. Nieodpowiedzialna jazda może doprowadzić do urazu głowy, w tym wstrząsu mózgu. Dlatego ważne jest, aby zawsze korzystać ze sprzętu ochronnego, takiego jak kaski czy ochraniacze na nadgarstki i kolana.