Aplikacja

Medytacja – poznaj zalety i sprawdź od czego zacząć

Opublikowano 30.04.2023

Życie w ciągłym biegu jest jednym z głównych generatorów stresu. Codzienny pośpiech może powodować rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a nawet snem. Jeśli czujesz, że potrzeba Ci wyciszenia i odrobiny relaksu, wypróbuj różne techniki medytacyjne. Sprawdź, czym jest medytacja, jakie korzyści niesie jej praktykowanie oraz czego potrzebujesz, by w ten sposób rozluźnić ciało i odprężyć umysł.

Medytacja – czym właściwie jest?

Medytacja to praktyka, która ma długą historię w wielu kulturach na całym świecie. Od starożytności stosowana jest w ramach różnych tradycji religijnych czy duchowych, szczególnie wschodnich. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa „meditatio”, co oznacza „zatopienie się w myślach”. Medytacja ma na celu wyciszenie umysłu i skupienie uwagi w celu osiągnięcia stanu wewnętrznego spokoju oraz harmonii.

Techniki medytacji są często stosowane jako sposób na zmniejszenie napięcia, poprawę zdrowia psychicznego i emocjonalnego, koncentracji, świadomości oraz duchowego rozwoju. Medytować można samodzielnie lub w grupie, w zależności od tego, w jakich okolicznościach łatwiej Ci się odprężyć, zrelaksować i wyciszyć. Możesz przyjmować przy tym różne pozycje – siedzącą, stojącą lub leżącą – podstawą udanej medytacji jest Twoja maksymalna wygoda.

Medytacja bywa także nieodłącznym elementem niektórych technik jogi. Często związana jest z mantrą, czyli regularnym wypowiadaniem wybranego wcześniej słowa lub formuły. Mantra pomaga osiągnąć skupienie i lepiej skoncentrować się na wybranej technice medytacji. Ważne jest, by swoją uwagę skierować ku jednemu konkretnemu punktowi lub czynności – najlepiej oddychaniu. Może to być też płomień świecy, jakaś myśl, a nawet wykonywana w danym momencie czynność – odkurzanie czy wieszanie prania. Najważniejsze jest skupienie – w ten sposób oczyścisz umysł, pozbędziesz się napięcia oraz negatywnych emocji.

Zanim zaczniesz, pomyśl, dlaczego chcesz to robić. Może to być redukcja stresu, chęć zrelaksowania ciała i umysłu lub dodanie sobie pozytywnej energii, czyli medytacja na dobry dzień. Ustalenie celu medytowania pomoże Ci znaleźć najlepszą technikę dla Ciebie.

Medytacja na stres i nie tylko – poznaj zalety medytowania

Współcześnie, z roku na rok, medytacja zyskuje coraz większą popularność, szczególnie wśród młodych ludzi. Nie ma w tym nic dziwnego – praktyka ta ma pozytywny wpływ na samopoczucie i pracę umysłu. Pozwala zachować balans między potrzebą relaksu a życiem w ciągłym pośpiechu i przytłoczeniem codziennymi obowiązkami. Jakie są jeszcze zalety medytowania?

  1. Zmniejszenie napięcia – chodzi tu zarówno o rozluźnienie spiętych mięśni, jak i obniżenie stresu. Ten rodzaj relaksacji zmniejsza wydzielanie kortyzolu, nazywanego powszechnie hormonem stresu, co obniża nasilenie nerwic oraz stanów lękowych.
  2. Poprawa koncentracji – medytacja uczy skupienia uwagi i pozwala „pozbierać” myśli. To pozytywnie wpływa na wydajność pracy oraz nauki – dzięki regularnym sesjom medytacji możesz zauważyć, że przyswajasz wiedzę i wykonujesz działania umysłowe w czasie krótszym niż dotychczas.
  3. Poprawa zdrowia psychicznego – coraz częściej psychologowie oraz psychoterapeuci zalecają swoim pacjentom wypróbowanie technik medytacyjnych. Regularna medytacja pozwala odczuć harmonię między ciałem a umysłem, co zwiększa samoakceptację i pewność siebie. Poprawia także nastrój i sprzyja budowaniu relacji z innymi.
  4. Poprawa jakości snu – od lat mówi się o tym, jak dobroczynnie wpływa medytacja na sen. Wyciszenie i odprężenie (szczególnie wieczorem) ułatwia zasypianie i pomaga utrzymać ciągłość snu nocnego.
  5. Lepsze zarządzanie bólem – choć nie da się całkowicie usunąć źródła bólu z pomocą medytacji, to jednak może ona zmniejszyć jego odczuwanie. Techniki medytacyjne polecane są zwłaszcza kobietom w ciąży, przygotowującym się do porodu siłami natury. Medytacja pomaga zniwelować strach i rozluźnić mięśnie, co korzystnie wpływa na cały proces.
  6. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne – choć powszechnie wiadomo, jak pozytywnie i kojąco działa medytacja na stres oraz napięcie, to rzadziej mówi się o jej korzyściach dla zdrowia fizycznego. Medytacja obniża ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, spowalnia procesy starzenia oraz poprawia naturalną odporność organizmu.

Sprawdź również: Joga – ćwiczenia dla początkujących

Jak nauczyć się medytacji? Wskazówki dla początkujących

Już wiesz, jak wiele dobrego możesz dla siebie zrobić poprzez tego rodzaju relaksację i wyciszenie umysłu. Jak nauczyć się medytacji? Wbrew pozorom to wcale nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać! Zanim zaczniesz medytować z mantrą w określonych asanach jogi, skup się na podstawach. Oto kilka praktycznych porad dla każdego, kto chce zacząć swoją przygodę z medytacją:

Zadbaj o odpowiednią pozycję ciała

Jak medytować? W wygodnej pozycji! Uczucie dyskomfortu związanego z niewygodnym strojem lub ułożeniem ciała może bardzo utrudniać skupienie uwagi. Zamiast skoncentrować się na oddechu czy określonym punkcie, przez cały czas będziesz myśleć o tym, co Cię boli lub uwiera. Załóż wygodny dres, koszulkę i legginsy, a nawet piżamę – medytować możesz także na leżąco lub siedząc na macie. Odpowiednią matę do medytacji znajdziesz w ofercie sklepu Auchan.

Jeśli ćwiczysz jogę, wybierz pozycję, w której się zrelaksujesz – lotos, siad skrzyżny, pozycja birmańska czy przysiad na piętach są najczęściej polecanymi do medytacji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby medytować, siedząc na krześle czy leżąc – wybór należy do Ciebie.

Znajdź najlepszy czas na swoją medytację

O jakiej porze dnia najłatwiej Ci się skupić – rano, a może późnym wieczorem? Wybierz moment, kiedy masz czas tylko dla siebie i nic nie zakłóca Twojego spokoju. Wtedy szybciej osiągniesz efekt pełnej koncentracji. Nie ma reguły, kiedy powinno się medytować – wczesnym rankiem, późnym wieczorem, w przerwie w pracy czy po treningu – wybór odpowiedniej pory zależy wyłącznie od Ciebie i Twojego planu dnia.

Medytuj tam, gdzie możesz się skoncentrować

Koncentracja uwagi jest niezwykle istotna – ważniejsza nawet od pozycji ciała. Doświadczeni jogini i joginki wychodzą z założenia, że więcej korzyści z medytacji przyniesie wprowadzenie umysłu w stan uważności w zatłoczonym autobusie niż medytowanie w pozycji lotosu, gdy coś Cię rozprasza. Znajdź odpowiednie miejsce i zadbaj o otoczenie, które pozwoli Ci w pełni skoncentrować uwagę na oddychaniu, powtarzaniu słów, dźwiękach lub innym konkretnym punkcie.

Przeczytaj też: Pilates – co to za ćwiczenia i dla kogo będą doskonałym wyborem?

Dopasuj długość medytacji do swoich potrzeb

Jak długo należy medytować, żeby osiągnąć upragnione efekty? Początkujący, którym trudno skupić uwagę przez dłuższy czas, mogą zacząć od sesji trwających 5–10 minut, a w miarę oswajania z praktyką stopniowo zwiększać ich długość. Większość osób medytuje ok. 20–30 minut – tyle im potrzeba, by w pełni się skoncentrować i rozluźnić. Najbardziej doświadczeni medytują nawet przez kilka godzin, ale mało kto może poświęcić tak wiele czasu w ciągu dnia.

Regularność medytacji jest zdecydowanie ważniejsza niż jej długość. Najlepiej robić to raz dziennie lub przynajmniej kilka razy w ciągu tygodnia.

Muzyka do medytacji, oświetlenie i zapach – czego potrzebujesz, by się zrelaksować?

Jeśli chcesz, możesz stworzyć swoją własną przestrzeń do medytacji. Zapomnij o inspiracjach z katalogowych zdjęć – skup się wyłącznie na swoich potrzebach. Miejsce tego typu powinno pomagać w wyciszaniu i koncentracji uwagi, dlatego nie ma sensu dekorować go niepotrzebnymi bibelotami, które będą Cię rozpraszać.

Jeżeli płomień pomaga Ci się skupić, ustaw w pomieszczeniu świecę – najlepiej jedną, ponieważ większa liczba płomieni może utrudniać koncentrację. Zapach również wpływa kojąco na wiele osób – jeśli na Ciebie także, wybierz świecę o relaksującym aromacie lawendy, róży, czy wanilii.

Pomocna może być także muzyka do medytacji. Porcji relaksujących dźwięków dostarczy Ci przenośny głośnik lub Twój własny telefon. Ważne jest, by playlistę ustalić odpowiednio wcześniej i nie przerywać medytacji. Muzyka pomaga w pewnym sensie odciąć się od otoczenia – jeśli nie możesz słuchać jej z głośnika lub telefonu, skorzystaj ze słuchawek.

Stworzenie warunków, w jakich czujesz się dobrze i bezpiecznie, a dodatkowo nic Cię nie rozprasza, to sposób na to, by polubić medytację i uczynić ją częścią swojego dnia. Efekty jej regularnego praktykowania zauważysz już po 2–3 tygodniach.

Akcesoria, które ułatwią i uprzyjemnią medytację – kupisz je w Auchan!

Wypróbuj różne techniki medytacyjne i wybierz taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Wszystkie niezbędne akcesoria do swojej medytacji znajdziesz w Auchan – świece zapachowe, maty do ćwiczeń czy sprzęty potrzebne do odtwarzania muzyki to tylko część naszej oferty. Przekonaj się, jak wiele korzyści niesie medytacja i każdego dnia dbaj o swoje samopoczucie, zdrowie oraz doskonały nastrój!