Aplikacja

Spływ pontonem – przygotuj się na letnią przygodę!

Dawid
Przez Dawid
Opublikowano 14.06.2024 7 minut czytania

Spływ pontonem to forma rozrywki dla wszystkich członków rodziny. Pozwala spędzić czas w towarzystwie dzikiej przyrody, a przy tym dobrze się bawić. Z poradnika Auchan dowiesz się, jakie są zalety pływania pontonem, przepisy i zasady bezpieczeństwa.

Spływ pontonem – sposób na aktywne spędzenie czasu

Szczególnie w okresie letnim można zauważyć rozkwit sportów wodnych. Otwarte naturalne akweny sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i kontaktom z malowniczą przyrodą. Spływ pontonem jest jedną z ciekawszych form spędzania czasu na wodzie. Z zasady ten sport polega na poruszaniu się wraz z nurtem rzeki. Pływanie pontonem można jednak uprawiać na niemal każdym zbiorniku wodnym. Daje to szansę dostosowania rodzaju obciążeń i skali trudności do umiejętności uczestników.

Pływanie na pontonie jest aktywnością stosunkowo bezpieczną. Jednostka pływająca jest stabilna i łatwa do kontrolowania. Największym zagrożeniem mogą być naturalne przeszkody, w postaci wystających kamieni, przewałów czy płynących konarów drzew.

W spływie w jednym pontonie z reguły znajduje się od dwóch do nawet kilkunastu osób, które mają podzielone między siebie zadania. Część odpowiada za wiosłowanie, inni nawigują i sterują. W związku z tym spływ na rwących rzekach wymaga synchronizacji i dobrej komunikacji pomiędzy uczestnikami. To też świetna okazja na spędzenie czasu wśród najbliższej rodziny lub znajomych.

Spływ pontonem pozwala na obcowanie z przyrodą, odwiedzanie naturalnych zbiorników wodnych i ich eksplorację. Można zobaczyć przyrodę z całkiem innej perspektywy niż podczas spacerów nad brzegiem rzeki czy jeziora. Jest to też rodzaj sportu, dzięki któremu poprawisz swoją sprawność fizyczną. Napędzanie jednostki i sterowanie za pomocą wioseł wzmocni Twoje mięśnie – szczególnie ramion, pleców, rąk i brzucha.

Spływ pontonami – co musisz wiedzieć przed startem?

Na pierwszy spływ pontonem warto wybrać się z osobą, która ma doświadczenie w tej formie spędzania wolnego czasu. Świetnym rozwiązaniem będzie wynajęcie instruktora lub przewodnika, ale przy mniej wymagających trasach wystarczy znajomy z kilkoma sezonami spływu na koncie. 

Właśnie wybór trasy jest elementem wyprawy, na który musisz zwrócić szczególną uwagę. Zacznij od określenia jej skali trudności. Na początek wybierz łatwe spływy, gdzie różnica poziomów między początkiem i końcem jest niewielka, a szacunkowy czas zabawy zamyka się w 2 godzinach. To pozwoli Ci opanować ponton i popracować nad techniką. Sprawdź też, czy w obrębie trasy istnieje możliwość wypożyczenia pontonu. 

Na pierwszą wyprawę powinieneś zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów. Do absolutnego minimum należą: 

  • kapok – zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wyprawy;
  • odzież przeciwdeszczowa – warunki pogodowe mogą się zmienić, dlatego warto mieć przy sobie pelerynę wędkarską;
  • ochrona przeciwsłoneczna – na pontonie będziesz narażony na bezpośrednie działanie promieni UV. W związku z tym weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne, czapeczkę i krem z filtrem;
  • środki medyczne – apteczkę i środki do odkażania ran umieścić w worku, który zabezpieczy je przed wilgocią. Dodatkowo zabierz też butelkę wody mineralnej.

Czy ponton trzeba rejestrować? – przepisy i formalności

Wiele osób rozpoczynających przygodę ze spływami zadaje sobie pytanie: czy można pływać pontonem po jeziorze i rzece? Jak wyglądają przepisy dotyczące tego rodzaju sprzętu? Profesjonalne jednostki pływające, podobnie jak maszyny poruszające się w ruchu lądowym, trzeba rejestrować. Jednak nie dotyczy to każdego pontonu. Rejestracja pontonu jest konieczna, żeby móc legalnie poruszać się po ogólnodostępnych wodach, jednak tylko największymi jednostkami. 

Kupiłeś nowy sprzęt i zastanawiasz się, czy ponton trzeba rejestrować? Musisz to zrobić, jeśli Twoja spełnia on następujące kryteria: 

  • długość pontonu jest większa niż 7,5 metra;
  • jednostka jest wyposażona w silnik o mocy powyżej 15 kW (20 KM).

Rejestracji musisz dokonać w urzędzie miasta lub gminy. Najczęściej w miejscowym wydziale komunikacji. Po wypełnieniu dokumentów i podaniu parametrów jednostki otrzymasz numer rejestracyjny. Musisz zlecić przygotowanie tablicy i zamocować ją w widocznym miejscu na pontonie. Sama rejestracja jest możliwa w kilka dni, dlatego formalności nie są uciążliwe. 

Pływanie pontonem – przepisy i bezpieczeństwo

Na sam spływ pontonem nie jest potrzebne żadne dodatkowe pozwolenie. Przy większych jednostkach pływających, które są rejestrowane, jedna z osób musi mieć patent sternika. Przy mniejszych trzeba jednak zwrócić szczególną uwagą na dzieci do lat 10 i każdemu z nich przydzielić do opieki jedną osobę dorosłą. Warto znać podstawy pierwszej pomocy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Pływanie pontonem z silnikiem elektrycznym – co warto wiedzieć?

Jedną z alternatyw dla wiosłowania jest pływanie pontonem z silnikiem elektrycznym. Taką jednostką możesz pływać bez zezwolenia i żadnych uprawnień, jeśli jej długość nie przekracza 7,5 metra, a moc jednostki napędowej 15 kW. Taka aktywność daje jednak jeszcze więcej możliwości, ponieważ zwiększa się prędkość poruszania przy mniejszym wysiłku załogi. Silniki elektryczne wyróżniają się też stosunkowo cichą pracą i brakiem spalin, co jest zalecane przy eksploracji naturalnych obszarów przybrzeżnych.

Czy można pływać pontonem po jeziorze? – zasady i porady

Nie ma żadnych przeciwwskazań przed poruszaniem się pontonem po jeziorze. Jest to dobra forma aktywności szczególnie na początku naszej przygody. Przy sprzyjającej pogodzie tafla jest gładka i spokojna. Nie ma tu dużych fal i mocnych prądów, które mogłyby utrudniać manewrowanie łodzią. Jedyne ograniczenia mogą dotyczyć zakazów w obszarach wokół zapór, portów żeglarskich lub innych miejsc wyraźnie oznakowanych.

Pływanie pontonem po rzece – jak się przygotować?

Pływanie pontonem po rzece jest najtrudniejszą formą uprawiania tego sportu, a jednocześnie dostarcza najwięcej adrenaliny. Na rzekach dominują mocne nurty i silne prądy, dlatego sterowanie pontonem jest trudniejsze. Bardziej zaawansowani mogą wybrać spływ rwącymi górskimi potokami, co wymaga ogromnych umiejętności. W czasie spływu rzekami niebezpieczeństwo wynika nie tylko z silnego nurtu, ale także z przybrzeżnych kamieni lub płynących części drzew.

Większość rzek jest traktowana jako miejsca ogólnodostępne i spław nimi jest prawnie możliwy. Problem stanowią sztuczne i naturalne przeszkody na zaplanowanej trasie. Na rzekach często stawiane są małe zapory, konstrukcje techniczne związane z pobieraniem wody dla obiektów przemysłowych, a także mosty i pozostałości po nich. Warto zatem dobrze zbadać przebieg spływu lub wybrać się na przygotowane do tego odcinki rzek.

Wskazówki dla początkujących, którzy chcą pływać pontonem

Zanim wybierzesz się na spływ pontonem górskimi rzekami, dobrze będzie najpierw opanować pływanie pontonem. Kilka treningów przeprowadź na jeziorze lub spokojnym zalewie, gdzie będziesz mógł podszkolić technikę. Są dwa sposoby ustawienia się na pontonie i wiosłowania: 

  • tyłem do kierunku ruchu – technika zbliżona do wiosłowania. Sprawdza się przy spokojnych wodach i małych dwuosobowych pontonach. Dwa wiosła są zamocowane do burty na obu stronach. Jeden z uczestników ciągnie je jednocześnie, a drugi jest nawigatorem. W większych załogach spływowych i dużych jednostkach do każdego wiosła jest przypisana jedna osoba;
  • przodem do kierunku ruchu – to najbardziej klasyczne ustawienie. Stosuje się wiosła typu pagaj, które nie są mocowane do burty, tylko trzymane w rękach przez parę uczestników. W tej technice potrzebna jest para wioślarzy, a każdy pracuje przy przeciwległej burcie. Uczestnicy dobrze widzą trasę przed sobą i samodzielnie mogą sterować kierunkiem spływu. Jest to zatem technika zalecana przy dynamicznych górskich potokach.

W przypadku sterowania pontonem panują podobne zasady jak przy wioślarstwie i kajakarstwie. Skręt pontonu w lewo można wymusić, wiosłując stale przy lewej burcie, a zaprzestając tej pracy prawym wiosłem

Musisz też pamiętać, że naturalne rzeki i morza charakteryzują się gwałtowną zmianą warunków. Nagłe opady lub podmuchu wiatru mogą wzmóc fale i znacznie utrudnić spływ. W takiej sytuacji szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo uczestników. Za wszelką cenę musisz utrzymać ponton na powierzchni i nie dopuścić do jego wywrócenia. Konieczne jest też utrzymanie sterowności jednostką. Jeśli załoga jest niedoświadczona, a warunki bardzo trudne, najlepszym rozwiązaniem będzie przerwanie spływu pontonami.

Letnia przygoda na wodzie – czas, start!

Spływ pontonami cieszy możliwością obserwacji przyrody z pokładu jednostki pływającej. To świetna okazja na zwiedzanie malowniczych obszarów, rozruszanie całego ciała i spędzenie czasu w gronie bliskich. Warto jednak sumiennie się przygotować do trasy, planując spływ i zabierając ze sobą wszystkie niezbędne akcesoria. To poprawi bezpieczeństwo i sprawi, że spływ stanie się wyjątkową przygodą. W sklepie internetowym Auchan zaopatrzysz się w pontony z wiosłami, a także inne akcesoria przydatne w sportach wodnych, na przykład maski czy bojki do pływania. Złóż zamówienie i ciesz się nadchodzącą wodną przygodą!

Dawid
Napisane przez
Dawid
Ekspert ds. marketingu, miłośnik sztuki użytkowej, malarstwa i rzeźby. Fascynuję się wszelkimi przejawami kreatywności. Uważam, że dzieła powinny nie tylko cieszyć oko, ale i zmuszać do refleksji – właśnie z tymi założeniami tworzę swoje teksty. Doceniam też czas spędzony z książką na łonie natury. Dni wolne poświęcam na podróże. Najczęściej odwiedzam miejsca mało popularne wśród turystów. Dzięki temu mogę dokładnie zgłębić lokalną kulturę i cieszyć się z odkrywania nieznanego. Na bieżąco śledzę też aktualne wydarzenia oraz uprawiam sport. Obecnie stawiam na bieganie i jazdę na rowerze, jednak kiedyś to piłka nożna stanowiła dużą część mojego życia.