Aplikacja
trekking w gorach

Trekking w górach – pomysł na aktywnie spędzony czas

Opublikowano 05/04/2023

Jeżeli masz wolny weekend i zastanawiasz się jak wykorzystać ten czas, aby w poniedziałek obudzić się z pełnią energii – spacer w górach może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Z naszego artykuł dowiesz się, jak trekking może na Ciebie wpłynąć i jak się do niego przygotować, aby czerpać maksimum przyjemności z aktywnego wypoczynku.

Trekking w górach – co to jest?

Trekking w górach to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu. Rekreacja polegająca na marszu pieszym przez góry lub tereny górzyste pozwoli Ci oderwać się od codziennych obowiązków i spędzić czas w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody. Trekking górski to forma turystyki, która pozwala na odkrycie dzikiej przyrody i krajobrazów, z dala od zgiełku miasta i tłumów spotykanych w łatwiejszych turystycznie regionach.

Tego rodzaju hobby wymaga co prawda pewnej kondycji fizycznej i specyficznych umiejętności dotyczących turystyki górskiej, takich jak orientacja w terenie, bezpieczeństwo czy praca z górskim sprzętem turystycznym, ale w zamian oferuje niezapomniane wspomnienia. Oczywiście duża część tych wymagań to umiejętności, które będziesz zdobywać wraz z praktyką, dlatego też warto zacząć od wypraw zorganizowanych przez profesjonalnych przewodników górskich. Dzięki temu będziesz w stanie poznać zasady bezpieczeństwa i obsługi sprzętu pod okiem osób dysponujących sporym doświadczeniem.

Trekking w górach to także doskonała okazja do rozwijania innych umiejętności. Jeżeli Twoim hobby jest fotografia – trudno o lepsze miejsce do robienia zapierających dech w piersiach fotografii krajobrazów. Jeżeli z kolei lubisz wspinaczkę skałkową – w górach znajdziesz doskonałe miejsca do rozwijania tego hobby, nieporównywalne z komercyjnymi punktami w miastach. Ostatecznie – jeżeli po prostu lubisz czasem zmęczyć się, spędzić czas poza miastem, oddychać świeżym powietrzem i oderwać się od codzienności – góry zapewnią Ci do tego odpowiednie warunki.

Jak aktywnie można spędzić czas w górach, czyli trekking górski

Trekking górski to doskonały sposób na aktywne spędzenie czasu w górach, lecz samo określenie może być też różnie rozumiane. W zależności od długości wyprawy, poziomu trudności tras czy celu trekkingu – będziesz potrzebować odmiennego przygotowania i sprzętu. Poniżej postaramy się omówić ekwipunek, który jest niezbędny za każdym razem, aby wyprawa w góry była bezpieczna i przyjemna.

Dosłownie rozumiany trekking w górach będzie polegał na marszu po szlakach. Tego rodzaju wycieczki będą zazwyczaj zamykać się w ciągu jednego dnia i są doskonałym sposobem, aby poznać góry wraz z panującymi w nich zasadach. Pierwszą cechą gór, którą z pewnością szybko poznasz, jest zmienność pogody. Oczywiście przed wyruszeniem w góry konieczne jest, aby zapoznać się z dokładną prognozą, ale może się zdarzyć, iż mimo tego wycieczka przedłuży się w nieprzewidziany sposób. W takich sytuacjach niezbędny jest powerbank, który pozwoli Ci naładować telefon, żeby zachować kontakt ze światem i w razie wypadku wezwać pomoc.

gory trekking

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, to warto też ułatwić sobie samo chodzenie. Kijki trekkingowe odciążą Twoje nogi i zapewnią dodatkową równowagę i punkty podparcia się w trudnym terenie.

Kluczowe w czasie wysiłku, szczególnie z daleka od cywilizacji, jest zaopatrzenie się w wodę i jedzenie. Na szlakach górskich raczej ciężko będzie Ci napotkać sklep czy restaurację. Z drugiej też strony ważne jest, aby to, co zabierasz z sobą, ważyło jak najmniej. Dlatego na trekking po górach polecamy żele i batony sportowe, które w małym opakowaniu zawierają dużą dawkę energii. W sklepie Auchan znajdziesz szeroki wybór odżywek sportowych i kupisz je bez wychodzenia z domu.

Wszystko, co zabierasz z sobą w góry, musisz gdzieś pomieścić w bezpieczny i wygodny dla Ciebie sposób. Dlatego niezbędny w górach będzie odpowiedni plecak turystyczny – wyposażony w pas biodrowy oraz piersiowy. Dzięki dwóm pasom plecak nie będzie Ci przeszkadzał w marszu, a Ty będziesz się mniej męczyć.

Ten sprzęt to bardzo przydatne dodatki, nie możesz oczywiście zapomnieć o absolutnie koniecznych butach trekkingowych, kurtce przeciwdeszczowej, bieliźnie termoaktywnej czy przewiewnym ubraniu. Jeżeli nie masz doświadczenia w górach, warto poszukać informacji w Internecie, na przykład na grupach na Facebooku, bądź skorzystać z usług firmy organizującej wycieczki górskie z przewodnikiem. Zorganizowane wyjścia to koszt średnio kilkuset złotych za kilka dni aktywnego wypoczynku, ale jesteś w tym czasie pod opieką osoby, która ma doświadczenie w przechadzkach po górach. Przewodnik z pewnością zadba o odpowiednie wyposażenie każdej osoby, która bierze udział w wycieczce.

trekking gorski

Trekking górski – to musisz wiedzieć, zanim wyruszysz w góry

Jeśli planujesz trekking górski, istnieje kilka ważnych rzeczy, których musisz się nauczyć i o których musisz pamiętać przed wyruszeniem w góry:

1. Planowanie trasy – przed rozpoczęciem trekkingu dokładnie zaplanuj trasę i sprawdź warunki terenowe. Warto też dokładnie sprawdzić warunki atmosferyczne, takie jak temperatura, opady czy prędkość wiatru, aby dostosować ekwipunek i zaplanować odpowiednie tempo marszu. Pamiętaj jednak, że pogoda w górach może zmienić się dosłownie w kilka minut – uważnie obserwuj, jak zmienia się aura.

2. Bezpieczeństwo – góry są piękne, ale mogą być także niebezpieczne. Dlatego też przed trekkingiem należy poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby dostosować trudność szlaku do Twoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zachowaj szczególną ostrożność na stromych i skalistych terenach, a w razie wątpliwości – lepiej się cofnąć, niż próbować ścieżki, która może okazać się zbyt trudna. Kluczowe jest także, aby zostawić w hotelu informację o Twoim planie trekkingowym i planowanym czasie powrotu.

3. Przygotowanie sprzętu – w czasie trekkingu górskiego kluczowy jest odpowiedni sprzęt i ubranie. Przygotuj wspomniane wyżej wygodne i dobrze trzymające kostkę buty trekkingowe (koniecznie rozchodź je jeszcze przed wyprawą, aby uniknąć obtarć na trasie. Świetnym rozwiązaniem są też podwójne skarpetki), a także plecak, w którym zmieszczą się wszystkie niezbędne rzeczy. Warto także zabrać z sobą mapę, kompas, latarkę, jedzenie, wodę, kurtkę przeciwdeszczową i koc termiczny.

4. Kondycja fizyczna – trekking po górach wymaga dobrej kondycji fizycznej. Warto wcześniej przygotować się do marszu, regularnie ćwicząc wytrzymałość i siłę mięśni. Jeżeli nie masz możliwości przygotowania się do górskich wycieczek w inny sposób, możesz zaplanować regularne treningi chodzenia po schodach. Ewentualnie, w sklepie online Auchan znajdziesz także wysokiej jakości domowe urządzenia do ćwiczeń. Dzięki nim będziesz w stanie poprawić swoją formę bez potrzeby korzystania z siłowni czy klubu fitness.

5. Orientacja w terenie – przed wyruszeniem w góry należy poznać podstawowe techniki orientacji w terenie, takie jak czytanie mapy, korzystanie z kompasu i orientowanie się po charakterystycznych elementach krajobrazu. Trasę i charakterystyczne punty warto też zapisać bądź rozrysować na kartce – może okazać się dla Ciebie ratunkiem, gdyby Twój telefon przestał działać. Możesz też obejrzeć obszar, w który się udajesz, za pomocą map elektronicznych. Często umożliwiają one obejrzenie szlaku w widoku 3D, dzięki czemu będziesz czuć się pewniej na trasie.

6. Bezpieczeństwo – góry są piękne, ale mogą być także niebezpieczne. Dlatego też przed trekkingiem należy poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby dostosować trudność szlaku do Twoich umiejętności, kondycji i doświadczenia. Zachowaj szczególną ostrożność na stromych i skalistych terenach, a w razie wątpliwości – lepiej się cofnąć, niż próbować ścieżki, która może okazać się zbyt trudna. Kluczowe jest także, aby zostawić w hotelu informację o Twoim planie trekkingowym i planowanym czasie powrotu.

7. Szacowanie własnych możliwości – będąc już na trasie, nie przeceniaj swoich możliwości i dostosuj tempo marszu do poziomu Twojej kondycji. Nie warto ryzykować przeciążenia organizmu – może to prowadzić do kontuzji i wypadków. Jeżeli mimo wcześniejszego przygotowania widzisz, że spacer jest cięższy, niż było to w planie – lepiej zrobić przerwę lub skrócić trasę, niż ryzykować nocowanie na szlaku.

8. Ciesz się chwilą, ale zachowuj wspomnienia – w góry idziesz przede wszystkim po to, aby czerpać przyjemność z czasu spędzonego w tak wyjątkowych warunkach i odpocząć. Warto jednak postarać się o pamiątki, które pozwolą Ci wracać do tych przyjemnych momentów w deszczowy poniedziałek przed pracą. Jeżeli lubisz robić zdjęcia, ale też nie chcesz zabierać z sobą ciężkiego aparatu, może warto zastanowić się nad nowym telefonem komórkowym? Nowoczesne smartfony robią zdjęcia o jakości bardzo zbliżonej do dedykowanych aparatów, zajmując przy tym zdecydowanie mniej miejsca. Dodatkowym atutem nowego sprzętu będzie wytrzymałość jego baterii. Musisz pamiętać, że łączność w górach zapewnia Ci bezpieczeństwo.

trekking po gorach

Trekking górski to wspaniała przygoda, ale jednocześnie wymaga odpowiedniego przygotowania, ostrożności i sprzętu. Zawsze przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i ostrożnie oceniaj swoje możliwości, aby w pełni cieszyć się wycieczkami po górach.

Poprawa kondycji fizycznej

Spacer w górach to forma aktywności fizycznej, która pozwoli Ci poprawić siłę i wytrzymałość. Wspinaczka po stromych zboczach lub chodzenie po nierównym terenie to doskonały trening dla mięśni, układu krążenia i oddechowego.

Trekking górski – spędź czas aktywnie dla zdrowia Twojego organizmu

Spacer w górach to nie tylko wspaniały sposób na aktywne spędzenie czasu, ale także doskonały trening. Oto kilka korzyści zdrowotnych, które może przynieść trekking górski!

Redukcja stresu

Trekking górski to także doskonały sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Cisza, piękne widoki i kontakt z naturą pozwalają na odprężenie i relaks. Z kolei konieczność koncentracji na otoczeniu pozwoli Ci zapomnieć o codziennych obowiązkach.

Poprawa jakości snu

Regularny spacer po górach może pomóc w poprawie jakości snu. Aktywność fizyczna wpływa na wydzielanie endorfin, które odpowiadają za poprawę nastroju oraz zwiększenie poczucia zadowolenia, a rzadsze wysokogórskie powietrze powoduje zwiększenie ilości czerwonych krwinek, dzięki czemu będzie Ci łatwiej dotlenić organizm – nawet po powrocie do domu.

spacer w gorach

Lepsze funkcjonowanie układu odpornościowego

Trekking to także forma aktywności fizycznej, która pomoże Ci wzmocnić układ odpornościowy. Regularne treningi wysokogórskie zwiększają odporność organizmu na choroby oraz wpływają na zwiększenie ilości białych krwinek.

Jak widzisz, spacer w górach wpływa na wiele aspektów związanych z Twoim zdrowiem i samopoczuciem. Warto regularnie korzystać z tej formy aktywności, choćby z tego powodu. Zapraszamy do sklepu online Auchan, w którym błyskawicznie zrobisz wszystkie potrzebne zakupy, aby mieć więcej czasu na planowanie najbliższej wycieczki. Jeżeli z kolei szukasz innych inspiracji do spędzenia wolnego czasu – zapraszamy na nasz blog.