Aplikacja

Woda gazowana czy niegazowana która jest lepsza?

Opublikowano 10.05.2024 - 7 minut czytania

Czy woda gazowana jest zdrowa? Oczywiście! Musujący napój dostarczy organizmowi minerałów, zapewni uczucie sytości i świetnie sprawdzi się do letnich koktajli. Bąbelki mogą jednak okazać się opcją nie dla każdego. Zastanawiasz się, czy lepsza będzie woda gazowana czy niegazowana? Sprawdź nasz poradnik!

Czy woda gazowana jest zdrowa? Wady i zalety

Woda gazowana wyróżnia się obecnością dwutlenku węgla, który dobrze rozpuszcza się w płynie. Jej produkcja polega na wysyceniu wody niegazowanej źródlanej lub mineralnej dwutlenkiem węgla pod wysokim ciśnieniem, co powoduje rozpuszczenie się gazu w płynie.

Można wyróżnić wody niskonasycone (stężenie CO2 do 1500 ml/L), średnionasycone (stężenie CO2 od 1500 do 4000 mg/L) oraz wysokonasycone (stężenie CO2 powyżej 4000 ml/L). Efektem tego procesu jest delikatne musowanie lub bąbelkowanie, które nadaje uczucie orzeźwienia podczas picia. W dzisiejszych czasach wodę gazowaną możesz wyprodukować także w zaciszu własnego domu, dzięki specjalnym saturatorom.

Woda gazowana – czy zdrowa jest dla organizmu? Korzyści z jej picia

Ten rodzaj wody jest świetnym substytutem słodzonych napojów gazowanych, nie zawiera kalorii oraz sztucznych barwników. Dzięki temu możesz cieszyć się bąbelkami bez zbędnych składników i ulepszaczy smaku. Woda gazowana nie niszczy także szkliwa zębów, tak, jak niektóre słodzone napoje.

W większości przypadków ten rodzaj wody ma pozytywny wpływ na trawienie. Poprawia także zdolność połykania. Działa na zasadzie stymulacji nerwów odpowiedzialnych za jedzenie. Co więcej, woda wypita na czczo hamuje czynności wydzielnicze żołądka, dzięki czemu redukuje objawy związane z niestrawnością np. bóle żołądka.

Czy woda gazowana ma kalorie? Odpowiedź jest prosta – nie, dlatego też jest świetnym wyborem, jeśli decydujesz się na zrzucenie zbędnych kilogramów. Woda gazowana na diecie zapewnia większe uczucie sytości w porównaniu do niegazowanej oraz powoduje, że jedzenie dłużej zostaje w żołądku, dzięki czemu odczuwasz na nie mniejszą ochotę.

Hiszpańscy naukowcy udowodnili, że picie wody gazowanej zwiększa stężenie dobrego cholesterolu HDL, a zmniejsza ilość złego cholesterolu LDL. Oczywistą kwestią jest również nawodnienie organizmu. Jeśli zastanawiasz się, czy woda gazowana nawadnia organizm, odpowiadamy – zdecydowanie tak. W tym kontekście ma takie same korzyści dla zdrowia jak woda źródlana. Eksperci zalecają, aby pić przynajmniej 2 litry dziennie, co wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Zobacz także: Jak nawodnić organizm? Ciesz się zdrowiem i piękną skórą dzięki wodzie!

Czy istnieje potencjalne ryzyko związane z piciem wody gazowanej?

Woda gazowana nie oddziałuje w żaden negatywny sposób na osobę zdrową. Jednak w przypadku niektórych stanów chorobowych i schorzeń jest przeciwwskazana do spożycia. Takie przypadki obejmują: nadkwasotę, zaburzenia trawienia, w tym zespół jelita drażliwego, chorobę wrzodową żołądka, wzdęcia, a także choroby gardła czy strun głosowych. Dotyczą one również nawracających bólów żołądka, refluksu żołądkowo-przełykowego, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz nadciśnienia tętniczego. Małym dzieciom również nie powinno podawać się wody gazowanej, ponieważ bąbelki mogą podrażniać śluzówkę przełyku i jamy ustnej, a także mogą dostawać się do nosa, jeśli dziecko pije np. zbyt szybko.

Woda gazowana czy niegazowana – jaka jest lepsza?

Wybór między wodą gazowaną a niegazowaną zależy głównie od osobistych preferencji oraz potrzeb zdrowotnych i stylu życia. Jeśli chodzi o nawadnianie na co dzień, obie wody są równie skuteczne. Jednak dla sportowców, którzy potrzebują szybkiego uzupełnienia płynów i elektrolitów, woda niegazowana będzie lepszym wyborem, ponieważ nie powoduje uczucia sytości i może być łatwiej tolerowana przez żołądek podczas aktywności fizycznej.

Dla kobiet w ciąży zazwyczaj zaleca się wybór źródlanej wody niegazowanej niskosodowej, aby uniknąć potencjalnych obrzęków, które są związane z wysokim stężeniem sodu. W okresie ciąży najlepiej jest spożywać wodę nisko- lub średniozmineralizowaną, czyli taką, która zawiera nie więcej niż 500 mg minerałów na litr. Nie istnieją medyczne przeciwwskazania, co do spożywania wody gazowanej przez przyszłe matki. U niektórych kobiet może jednak dochodzić do nasilenia wzdęć po jej wypiciu, dlatego należy dokładnie obserwować swój organizm.

Wybór wody zależy również od okoliczności – gazowana może być lepszym wyborem jako alternatywa dla napojów słodzonych, natomiast woda niegazowana jest bardziej wskazana w przypadku problemów z wrażliwym żołądkiem czy chorobami gardła i krtani.

Najlepsza woda mineralna – propozycje od Auchan

W sklepie internetowym Auchan znajdziesz szeroki wybór wód, które różnią się nie tylko obecnością dwutlenku węgla, ale także stężeniem poszczególnych minerałów. Woda niegazowana Żywiec Zdrój wyróżnia się delikatnym i łagodnym smakiem. Doskonale orzeźwia i nawadnia organizm. Podlega naturalnym procesom filtracji, które przebiegają w warstwach piaskowca.

Inną propozycją jest ciesząca się dużą popularnością Muszyniankaniskonasycona dwutlenkiem węgla oraz wysokozmineralizowana. To doskonała opcja dla wszystkich, którzy szukają delikatnie gazowanego napoju bez zbędnych kalorii. Jest także źródłem magnezu, wapnia, wodorowęglanów, potasu i żelaza. Jeśli chcesz urozmaicić smak wody, dodaj do niej świeże owoce np. pomarańczę, cytrynę, truskawki lub zioła, np. bazylię lubmiętę.

Woda mineralna niegazowana Jurajskamoże być spożywana przez dzieci powyżej pierwszego roku życia. Świetnie sprawdzi się także dla osób, które stosują dietę niskosodową.

Dowiedz się więcej: Co pić po treningu i w trakcie ćwiczeń?

Minerały w wodzie – jaką funkcje pełnią?

Cenne minerały znajdujące się w wodzie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu. Zarówno woda gazowana, jak i niegazowana zawierają pierwiastki, takie jak np. wapń, magnez, potas i sód. To one regulują funkcje komórkowe, przewodzenie impulsów nerwowych oraz równowagę elektrolitową. Napój ten zwykle zawiera więcej dwutlenku węgla, przez co może mieć nieco inne proporcje minerałów niż woda niegazowana, co wpływa na jej smak.

Regularne spożywanie wody bogatej w minerały przyczynia się do utrzymania zdrowego układu kostnego, poprawy funkcji mięśni, regulacji ciśnienia krwi oraz ogólnego dobrego samopoczucia. Pamiętaj jednak, że osoby cierpiące na schorzenia nerek, które mogą mieć trudności z prawidłowym przetwarzaniem i wydalaniem nadmiaru minerałów z organizmu, powinny unikać spożywania wody wysokozmineralizowanej. Zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem w celu określenia indywidualnych potrzeb i ograniczeń dotyczących spożywania takiej wody.

Jaka woda jest najzdrowsza?

Jeśli zastanawiasz się, jaka woda jest najzdrowsza, weź pod uwagę przede wszystkim kondycję i potrzeby swojego organizmu oraz przeciwwskazania dotyczące spożycia konkretnego rodzaju. Woda źródlana, która jest naturalnie bogata w minerały, często uważana jest za najzdrowszą, ponieważ dostarcza organizmowi dodatkowych składników odżywczych.

Wody lecznicze, takie jak siarczkowa, magnezowa czy wapniowa, również mogą być polecane w przypadku pewnych dolegliwości. Na przykład, woda siarczkowa jest korzystna dla osób z problemami skórnymi, takimi jak łuszczyca czy trądzik, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Woda magnezowa łagodzi napięcia mięśniowe, redukuje stres i nerwowość. Natomiast woda wapniowa jest polecana dla osób, które potrzebują dodatkowego wsparcia dla zdrowych kości i zębów, zwłaszcza w okresie wzrostu czy u kobiet w ciąży.

Ważne jest jednak, aby wybierać wody, które są naturalne i nie zawierają sztucznych dodatków czy cukrów. Przed podjęciem takiej decyzji o spożyciu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby określić, która opcja najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom zdrowotnym.

Woda gazowana czy niegazowana – podsumowanie

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która woda jest wyraźnie lepsza od drugiej, ponieważ każda ma swoje zalety i potencjalne zastosowania. Woda gazowana może być bardziej orzeźwiająca i lepiej zaspokajać potrzeby osób, które lubią delikatny mus, podczas gdy woda niegazowana będzie dobra dla osób z wrażliwym żołądkiem czy układem pokarmowym.

W sklepie internetowych Auchan znajdziesz szeroki wybór różnych wariantów wód gazowanych, niegazowanych, zdrowotnych czy smakowych. Kieruj się własnymi preferencjami oraz zaleceniami lekarza bądź dietetyka, dzięki czemu będziesz mógł dokonać świadomych wyborów i zakupów. Ważne jest przede wszystkim regularne nawadnianie organizmu, niezależnie od preferowanej formy wody!