Aplikacja

Wspinaczka górska – jak się do niej przygotować?

Opublikowano 22.12.2023 - 7 minut czytania

Wspinaczka górska jest sportem, który pozwala pokonywać własne słabości. Daje możliwość obcowania z przyrodą i może być źródłem adrenaliny. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, umiejętności i wyposażenia. W poradniku Auchan przedstawimy Ci podstawowe rodzaje wspinaczki górskiej i pomożemy Ci przygotować się do pierwszej wyprawy!

Na czym polega wspinaczka górska?

Obcowanie z przyrodą może dawać sporo satysfakcji, zwłaszcza dla mieszkańców miast i osób stale pracujących w biurze. Jedną z bardziej wymagających aktywności jest wspinaczka górska, na którą decydują się pasjonaci ekstremalnych sportów.

Czym różni się wspinaczka od trekkingu czy wędrówki po górach? Trekking to piesze wędrówki w terenie. Wspinaczka oznacza pokonywanie pochyłych lub pionowych ścian. Z reguły aktywność ta prowadzona jest w obrębie szczytów górskich i polega na ich zdobywaniu. Możesz również robić to na sztucznych ściankach wspinaczkowych – jest to dobra opcja dla osób, które chcą przygotować się przed wspinaczką w terenie. To także tańsza i mniej wymagająca pod względem wyposażenia opcja, idealna na trening blisko domu bez potrzeby wyprawy w góry.

Wspinaczka górska – rodzaje

Specjaliści z reguły wymieniają trzy rodzaje wspinaczki:

 • ścianki wspinaczkowe – najpopularniejsza i dostępna dla każdego opcja. Nie wymaga wcześniejszego doświadczenia i zakupu sprzętu, a cała rozrywka odbywa się pod okiem instruktorów. W większości przypadków stanowi wstęp do wspinaczki w terenie;
 • skałkowa – to forma wspinania w terenie na specjalnie do tego wybranych wzniesieniach. Wymaga specjalistycznego sprzętu i pewnej kondycji, a także pomocy instruktora;
 • górska – uznawana jest za sport ekstremalny. Polega na zdobywaniu szczytów górskich znajdujących się zarówno na szlakach turystycznych, jak i poza nimi. Wymaga doskonałego przygotowania kondycyjnego i technicznego, a także specjalistycznego sprzętu.

 

Przeczytaj także: Jak zacząć biegać? Kilka porad, by nie stracić motywacji

Alpinizm, himalaizm, taternictwo – porządkujemy terminologię

Podstawową nazwą stosowaną w odniesieniu do wspinaczki górskiej jest alpinizm. To właśnie w Alpach narodziła się ta dyscyplina sportu, a za jej początek uznaje się zdobycie najwyższego alpejskiego szczytu Mont Blanc w 1786 roku przez Jacques Balmata i Michel-Gabriel Paccarda.

Himalaizm zawdzięcza swoją nazwę najwyższemu łańcuchowi górskiemu na świecie. Za himalaistów uznaje się wszystkich wspinaczy, którzy zdobywają szczyty znajdujące się na wysokości ponad 5000 m.n.p.m. Ta granica jest umowna i obejmuje szczyty wyższe od Mont Blanc (4809 m.n.p.m.).

Z kolei taternictwo jest odłamem alpinizmu, który uprawiają wspinacze w Tatrach.

Wspinaczka górska dla początkujących – przygotowanie

Wspinaczka górska to sport bardzo wymagający. Nie sposób uprawiać go bez wcześniejszego przygotowania fizycznego i mentalnego. Poznaj najważniejsze etapy przygotowań do pierwszych wypraw.

Trening siłowy i kondycyjny

Przy wspinaniu z użyciem rąk i nóg ogromne znaczenie ma siła wszystkich partii mięśniowych. Dobrym pomysłem jest rozpisane profesjonalnego planu treningowego na siłowni.

Możesz również ćwiczyć w domu – niezbędny do tego będzie sprzęt do treningu siłowego, taki jak hantle, piłki do ćwiczeń czy drążek do podciągania. Niektóre elementy wykonasz z przedmiotami, które już posiadasz w domu, np. z butelki wody zastąpią hantle, a plecak czy torba podróżna będą dodatkowym obciążeniem. Wiele ćwiczeń wykonasz też przy użyciu zwykłego krzesła. Samodzielnie zestawiaj treningi ogólnorozwojowe, wśród których powinny się znaleźć:

 • przysiady;
 • martwe ciągi;
 • podciąganie;
 • pompki.

 

Przeczytaj także: Gdzie w góry? Przedstawiamy pomysły na wycieczki po polskich szlakach!

Trening wytrzymałościowy

Wspinaczka górska charakteryzuje się długotrwałym i intensywnym wysiłkiem fizycznym. Musisz zatem popracować nad przygotowaniem wytrzymałościowym, które pozwoli Ci zgromadzić zasoby siły i wykorzystywać je przez dłuższy czas. Do najskuteczniejszych aktywności, które pomogą Ci to osiągnąć, należą:

Pamiętaj o także zdrowej diecie i suplementacji – w Auchan znajdziesz odżywki białkowe oraz produkty witaminowe czy regeneracyjne. Zwróć uwagę, że stosowanie produktów tego typu najlepiej skonsultować ze specjalistą, na przykład z trenerem personalnym czy dietetykiem.
Przeczytaj także: Jak jeździć na łyżwach – praktyczne wskazówki dla początkujących

Rozciąganie i elastyczność

W czasie wspinaczki dochodzi nie tylko do dużego obciążenia mięśni, ale także stawów i ścięgien. Taka aktywność wymaga zatem elastyczności. Dobrym sposobem na jej zwiększenie, a przy tym wzmocnienie mięśni jest pilates czy joga.

Przygotowanie psychiczne do wspinaczki górskiej

Wspinaczka górska dla początkujących będzie wymagająca nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale także psychicznej. Na trasie mogą pojawić się wątpliwości lub kryzysy. Musisz zatem zdawać sobie sprawę z możliwych problemów i jeszcze przed wyruszeniem przygotować się na ich wystąpienie.
Przed wyprawą możesz także skonsultować się z bardziej doświadczonym taternikiem. Formą przygotowania psychicznego będzie też świadomość dobrego stanu zdrowia i przygotowania.

Przygotowanie techniczne i nawigacyjne

Pora na ostatni etap przygotowań, czyli dobór sprzętu, który pomoże Ci dotrzeć do celu, a następnie bezpiecznie zejść ze szczytu.

Nawigacja w górach

W wyższych partiach gór i w miejscach oddalonych od szlaków turystycznych nie znajdziesz oznaczeń szlaków. Możesz skorzystać wtedy z urządzeń GPS, które pomogą Ci znaleźć drogę na szczyt lub do skałki wspinaczkowej. Urządzenia takie powinny cechować się pojemną baterią, silnym sygnałem oraz trwałą, szczelną obudową. Pamiętaj jednak, że podbój wysokich szczytów jest odpowiednią rozrywką wyłącznie dla doświadczonych wspinaczy.

Zadbaj o to, by w czasie awarii sprzętu nie pozostać bezradnym. Czytanie map i szukanie drogi przy użyciu kompasu może być trudne oraz czasochłonne, jednak w wielu przypadkach staje się jedynym sposobem na odnalezienie drogi. Jeżeli zastanie Cię noc, warto mieć ze sobą czołówkę, tak aby bezpiecznie zejść z gór. Warto także, dobrze przygotować się do zejścia, jeżeli nie znamy danych partii gór. Pod względem czasowym jak zmiennych warunków.

Rodzaje asekuracji – wspinaczka

Pomoc instruktora lub doświadczonego wspinacza na ściance czy skale pozwoli uniknąć przykrych wypadków i niepotrzebnego stresu. Rozróżniamy dwa rodzaje asekuracji:

 • górny – partner znajduje się na szczycie (asekuracja na wędkę);
 • dolny – osoba asekurująca znajduje się na dole ścianki.

 

Przeczytaj także: W jaki sposób wykonać trening siłowy w domu?

Sprzęt do asekuracji i wspinaczki:

 • uprząż, w którą wyposażeni będą wszyscy uczestnicy;
 • lina wspinaczkowa;
 • ekspresy, karabinki i inne przyrządy asekuracyjne;
 • kask wspinaczkowy i obuwie;
 • woreczek na magnezję (przy wspinaczce skałkowej i ściankowej).

Podczas poszukiwań sprzętu do wspinaczki, z pewnością trafisz na różne rodzaje chwytów wspinaczkowych. Urządzenia dzielą się na mechaniczne, automatyczne i półautomatyczne, a ich konstrukcje mają pełnić różne funkcje. Na początku przygody ze wspinaczką nie dobieraj ich samodzielnie i powierz to zadanie instruktorowi.

Wspinaczka górska a pogoda

Nawet amatorzy pieszych wycieczek górskich zdają sobie sprawę z tego, że pogoda w takich warunkach bywa zmienna. Ukształtowanie terenu w obrębie wysokich pasm sprawia, że występują tam nagłe burze, sumy opadów są wyższe i panują bardzo niskie temperatury. Musisz się na to przygotować, planując obóz i termin wspinaczki.
W bardzo wysokich masywach górskich powietrze jest rozrzedzone i ma mniejszą zawartość tlenu. To powoduje problemy z regeneracją i trudności z oddychaniem.

Dlatego w czasie wspinaczki stosuje się aklimatyzację. Wspinanie będziesz prowadził w ciągu dnia, a na noc zejdziesz do obozu położonego niżej, gdzie zawartość tlenu w powietrzu jest wyższa.

O czym jeszcze warto pamiętać? Na wędrówkę w górach powinieneś wziąć ze sobą jedzenie. Dobrym wyborem będą klasyczne kanapki z pełnoziarnistego chleba lub bułki, wędliny, sera, sałaty, zielonego ogórka, szczypiorku czy rzodkiewki. Możesz zabrać ze sobą także kabanosy,suszone owoce czy orzechy. W chwili spadku energii warto sięgnąć po gorzką czekoladę. Weź ze sobą również termos z ciepłą herbatą.

Zdobądź szczyty razem z Auchan!

Wspinaczka górska jest zajęciem dającym wiele satysfakcji. Należy jednak do sportów ekstremalnych, dlatego konieczne jest staranne przygotowanie do tego typu aktywności. Regularnie wykonywany trening kondycyjny, siłowy i techniczny pozwolą ograniczyć ryzyko wypadku, a także czerpać więcej satysfakcji z wyprawy. Niektóre elementy wyposażenia, odżywki i suplementy czy produkty spożywcze znajdziesz w Auchan. Mamy nadzieję, że już niedługo wyruszysz w swoją pierwszą wędrówkę!