Aplikacja
biuro na poddaszu

Biuro na poddaszu. Czy to możliwe i jak je urządzić?

Opublikowano 27.05.2023

Przekształcenie poddasza użytkowego w przestrzeń biurową może być dobrym rozwiązaniem, jeśli brakuje Ci miejsca do produktywnej pracy. Wystarczy odpowiednia aranżacja wnętrza, aby całość była komfortowa i funkcjonalna! Poznaj nasze wskazówki dotyczące organizacji biura na poddaszu.

Aranżacja biura na poddaszu – to możliwe!

Jesteś osobą, która wykonuje służbowe obowiązki z domu, ale czujesz, że wyczerpałeś wszystkie opcje, jeśli chodzi o miejsca do pracy? Powinieneś wiedzieć, że nie jesteś sam w tej trudnej sytuacji! Aby zmaksymalizować produktywność, konieczne jest posiadanie dedykowanego miejsca, które będzie oddzielone od innych, codziennych przestrzeni życiowych. Na przykład, jeśli masz w swoim domu niezamieszkałe poddasze lub strych, przekształcenie ich w domowe biuro może być świetną opcją!

Zanim zaaranżujesz biuro na poddaszu lub strychu, musisz jednak wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy ocenić solidność konstrukcyjną stropu, a także dostęp do mediów. Istotne kwestie obejmują oświetlenie, ogrzewanie i logistykę związaną z wnoszeniem mebli. Jeśli na poddaszu nie ma światła lub gniazdek elektrycznych, a izolacja termiczna pozostawia wiele do życzenia, aranżacja biura może być kosztowna. Strych powinien być przede wszystkim dobrze wentylowany, aby letni upał nie doskwierał i nie odbierał przyjemności z pracy.

Jeśli strych jest przystosowany do mieszkania i spełnia normy budowlane, możesz rozpocząć proces adaptacji przestrzeni na potrzeby domowego biura.

Przekształcenie strychu w przestrzeń biurową krok po kroku

Jak więc zmienić loft w idealne biuro? Bez względu na swoje umiejętności, jest to zadanie, którego możesz podjąć się samodzielnie i przeprowadzić z powodzeniem bez potrzeby inwestowania wielu pieniędzy w remont generalny. Nasze wskazówki pomogą Ci zaaranżować przestrzeń roboczą na poddaszu, ale nie bój się być kreatywnym i modyfikować pomysły, aby odpowiadały Twoim potrzebom! Jeśli chcesz wiedzieć, jak krok po kroku przeprowadzić metamorfozę strychu, czytaj dalej!

Uporządkowanie przestrzeni

Przekształcanie strychu lub poddasza w biuro warto rozpocząć od dokładnego posprzątania przestrzeni i uporządkowania wszystkich rzeczy, które nagromadziły się tam przez lata. Pomoże to zminimalizować ilość niepotrzebnych przedmiotów i nadać priorytet temu, co najważniejsze – maksymalnej produktywności. Po posprzątaniu poddasza powinieneś pamiętać o utrzymaniu porządku w tej przestrzeni poprzez powstrzymanie się od starych nawyków, które mogą prowadzić do bałaganu. W pokoju powinny znajdować się tylko niezbędne przedmioty, aby uniknąć rozpraszania uwagi i promować optymalną organizację dla wydajnej pracy. Po posortowaniu przedmiotów możesz utworzyć wyznaczone strefy, aby określić, gdzie każda kategoria przedmiotów będzie przechowywana.

Przeczytaj również: Jak urządzić domowe biuro na home office?

Planowanie przestrzeni

Zaplanowanie układu przestrzeni to kluczowy krok w aranżacji biura na poddaszu. W tym celu możesz skorzystać z pomocy dekoratora lub architekta wnętrz, ale większą satysfakcję przyniesie Ci z pewnością samodzielna aranżacja – od A do Z! Powinieneś dokładnie rozważyć rozmieszczenie mebli biurowych, półek, szafek, a także maksymalnie wykorzystać otwartą przestrzeń. Poddasza, zazwyczaj ciasne między niskimi ścianami a skośnymi sufitami, nie dają zbyt dużej swobody. Niemniej jednak możliwe jest efektywne wykorzystanie tej przestrzeni.

Wykonane na wymiar szafki i regały mogą stanowić indywidualne rozwiązanie maksymalizujące wykorzystanie ograniczonej powierzchni. Najważniejszymi elementami w miejscu pracy są krzesło i biurko, dlatego konieczne jest inwestowanie w opcje wysokiej jakości. Ustaw je w optymalnym miejscu z dobrą widocznością i wygodnym dostępem do gniazdek elektrycznych. Wybierając biurko o regulowanej wysokości blatu, ograniczysz ryzyko rozwoju schorzeń kręgosłupa, które są bezpośrednim wynikiem złych warunków pracy.

Odświeżenie wnętrza

Kolejnym krokiem do aranżacji biura na poddaszu jest odświeżenie przestrzeni. Zanim ustawisz na strychu jakiekolwiek meble, warto wykonać polerowanie, lakierowanie i bejcowanie desek (o ile strop jest drewniany). W ten sposób nie tylko nadasz wnętrzu nowy blask, ale także zabezpieczysz podłogę przed uszkodzeniami i zarysowaniem w wyniku eksploatacji. Nie ma szybszego sposobu na odświeżenie wnętrza niż zastosowanie tapety. Jeśli nie znasz się na tym, a nie chcesz zatrudniać fachowca, możesz zdecydować się po prostu na przemalowanie ścian.

Jakie kolory sprawdzą się w aranżacji biura na poddaszu?

Gdy strych zostanie już przekształcony w produktywne miejsce do pracy, ostatnim krokiem jest dekorowanie. Na szczęście dostępnych jest mnóstwo inspiracji i koncepcji pozwalających w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje biuro na poddaszu. Aranżacje nie powinny być jednak krzykliwe ani zbyt ciemne. Aby stworzyć zachęcającą i ciepłą atmosferę na poddaszu, rozważ wybór motywu emanującego przytulnością i ciepłem.

Możesz oczywiście pomalować ściany na klasyczny biały kolor, ale dużo lepszym rozwiązaniem będzie odcień żółci, zieleni lub błękitu. Jeśli chodzi o dodatki, warto stosować zasadę less is more – wybieraj wyposażenie w stonowanych kolorach, które nie będzie rozpraszać Twojej uwagi podczas pracy.

Dobrym pomysłem jest inwestycja w rośliny doniczkowe, które wprowadzą do przestrzeni naturalne akcenty, ale także sprawią, że powietrze będzie lepiej filtrowane. Warto jednak pamiętać, że nie każdy gatunek sprawdzi się na poddaszu – wybierz takie rośliny, które dobrze rosną i rozwijają się w półcieniu:

  • paprocie,
  • bluszcze,
  • zamiokulkas,
  • sansewierie,
  • draceny,
  • skrzydłokwiaty.

Jeśli chodzi o aranżacje, diabeł tkwi w szczegółach. Zawieszenie plakatów czy zdjęć rodzinnych sprawi, że okolica nie będzie przypominać ponurej jaskini. Dodatkowo, wprowadzenie kontrastujących akcentów w postaci dywanów może optycznie rozjaśnić przestrzeń i wydobyć urodę innych barw zastosowanych we wnętrzu, dzięki czemu nawet małe biuro na poddaszu stanie się przytulnym miejscem. Dodając akcesoria, zawsze pomyśl o tym, jak pasują do siebie.

O czym jeszcze pamiętać, aranżując biuro na poddaszu?

Jedną z największych zalet posiadania biura na poddaszu jest możliwość dostosowania go do własnych potrzeb. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy możesz zintegrować odpowiednie funkcje i wyposażenie, które ułatwią Ci pracę. Oprócz zakupu biurka i krzesła weź pod uwagę inne istotne czynniki, które mogą zwiększyć Twoją produktywność i wygodę. Na przykład odpowiednio dobrane oświetlenie zapewni nie tylko komfort pracy, ale także wpłynie na poziom ogólnego samopoczucia.

Znaczenie światła zarówno dla produktywności, jak i zdrowia jest dobrze znanym faktem. Spośród wszystkich źródeł światła światło naturalne nie ma sobie równych w poprawianiu naszego nastroju w pracy. Dzięki niemu czujemy się bardziej czujni i skupieni. Tworząc jasne i przestronne miejsce do pracy, nie tylko poprawisz swoje zdolności poznawcze, ale także będziesz bardziej wydajny! Nie każdy strych jest jednak wyposażony w okiennice, dlatego powinieneś zadbać o jak najlepsze warunki, inwestując w zewnętrzne źródła światła.

Żarówki LED to świetna opcja do domowych biur, ponieważ emitują czyste światło, nie przegrzewają się tak bardzo jak starszego typu świetlówki i są uważane za lepsze dla środowiska. Oznacza to mniejszą awaryjność, niższe rachunki za zużycie energii elektryczną i większą wydajność przy realizacji projektów, nawet wieczorem. Jeśli chodzi o oprawy oświetleniowe, wybór jest naprawdę szeroki: od sufitowych lamp wiszących przez ścienne kinkiety po lampki biurkowe i stojące.

Efektywna organizacja biura na strychu z Auchan!

Jak widzisz, nawet małe biuro na poddaszu można zaaranżować w sposób łączący w sobie funkcjonalność i estetykę. Jeśli okaże się, że Twój strych ma za niski strop lub jest w nim po prostu za zimno, nie poddawaj się! Istnieje wiele sposobów na przekształcenie małych domowych zakamarków w produktywne strefy pracy. W tym celu możesz rozważyć np. wykorzystanie garażu, szafy garderobianej czy wnęki. Przy odrobinie kreatywności stworzysz produktywną oazę nawet w małym mieszkaniu.

Jeśli znalazłeś już miejsce na swoje domowe biuro, nie pozostaje Ci innego, jak wyposażyć je w ergonomiczne meble i sprzęt. W ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz mnóstwo produktów, z pomocą których zaaranżujesz domowe biuro na strychu czy w dowolnym innym miejscu. Asortyment obejmuje biurka, wygodne krzesła i fotele biurowe, a także artykuły papiernicze oraz wydajne laptopy do pracy zdalnej. Zapraszamy do składania wygodnych zakupów z dostawą pod wskazany adres na terenie całego kraju!

Zobacz również: Sypialnia na niskim poddaszu ze skosami. Jak ją urządzić i wyposażyć?