Aplikacja

Czym umyć ściany? Poznaj sposoby i produkty marki własnej Auchan

Agata
Przez Agata
Opublikowano 22.05.2024 7 minut czytania

Widzisz brudne ściany i od razu myślisz o remoncie? Szybszym i bardziej budżetowym rozwiązaniem będzie doprowadzenie ich do porządku domowymi sposobami. Sprawdź, czym umyć ściany, by uzyskać zadowalający rezultat, i poznaj sprytne triki, dzięki którym praca przebiegnie sprawnie i niemal bez wysiłku.

Podczas sprzątania skupiasz się na takich płaskich powierzchniach jak blaty, półki czy podłogi? Nie zapominaj jednak o tym, że największą płaską powierzchnią w mieszkaniu są ściany, na których również osadza się kurz. Nawet jeśli nie zawsze jest widoczny gołym okiem, to jednak objawia się pod postacią zmatowienia i mniej intensywnych kolorów. Ulgę odczują również alergicy, którzy wreszcie będę mogli odetchnąć pełną piersią.

Kurz to zresztą niejedyny problem. Tłuste odciski palców wokół włączników światła, delikatne rysy od krzeseł czy brudna ściana przy schodach, która służy za dodatkowe podparcie podczas wchodzenia czy schodzenia – to tylko kilka przykładów na to, skąd biorą się brudne ściany. Nie zapominaj również o dzieciach, które wnoszą do życia mnóstwo radości, ale też sporo przypadkowych zabrudzeń, takich jak choćby ślady odbitej piłki czy zarysowania od zabawek. Nie należy też lekceważyć radosnej twórczości najmłodszych, którzy uwielbiają dawać upust swoim artystycznym zapędom na przestrzeni większej i lepiej wyeksponowanej niż kartka papieru.

Wiele z tych zabrudzeń stanowi dowód na to, że dom jest pełen życia, a zamieszkujący go członkowie mają przestrzeń do tego, by realizować swoje pasje. Mimo wszystko, zabrudzenia mogą też obniżać estetykę mieszkania. Co więcej, im dłużej znajdują się na ścianie, tym trudniej usunąć je bez pozostawiania żadnych śladów na powłoce malarskiej. Zwłoka działa zatem na Twoją niekorzyść.

Najlepszym sposobem na zachowanie świeżego wyglądu pomieszczeń jest regularne czyszczenie wszystkich powierzchni, na których może osiadać kurz. Nie należy tu pomijać bardzo ważnego etapu, jakim jest mycie ścian.

Dowiedz się również: Jak pozbyć się kurzu? Poradnik od Auchan

Czym umyć ściany? Polecane produkty marki Auchan

Zanim przystąpisz do sprzątania tej części mieszkania, musisz wyposażyć się w akcesoria i środki czyszczące. Czym umyć ściany, aby pozbyć się kurzu i brudu, ale nie uszkodzić powłoki malarskiej?

Jeśli chodzi o narzędzia, dobrym wyborem będzie miękka gąbka, która nie porysuje delikatnej powierzchni, a jednak upora się z zabrudzeniami. Wypróbuj na przykład uniwersalną gąbkę marki Auchan, która przyda Ci się również do wielu innych zastosowań, np. mycia naczyń czy ceramiki łazienkowej. Podobnie zadziała również wielofunkcyjna ścierka z mikrofibry, z której łatwo wyciśniesz nadmiar wody, aby była lekko wilgotna, ale nie ociekała wodą.

Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak przy mniejszych zabrudzeniach, w przypadku których istotna jest precyzja. Przetarcie wszystkich ścian gąbką mogłoby Cię kosztować za dużo czasu i wysiłku. Czym umyć ściany, jeśli chcesz szybko uporać się z tym zadaniem? Na dużej powierzchni funkcję podobną do gąbki może spełnić płaski mop, którym będziesz przesuwać z góry na dół i z powrotem.

Czym myć ściany? Jeśli walczysz tylko z kurzem, letnia woda powinna w zupełności wystarczyć. Z mocniejszymi zabrudzeniami uporasz się, sięgając po uniwersalne środki czyszczące o delikatnym działaniu. Najlepiej wybrać taki detergent, jaki przyda Ci się również do czegoś innego, np. balsam do naczyń Sensitive od Auchan. Jego łagodny skład jest delikatny dla skóry dłoni, a także mytych powierzchni, a przy tym wyróżnia się dobrą skutecznością działania. Jednocześnie sprawdzi się, jeśli szukasz czegoś, co pozwoli Ci usunąć tłuste plamy na ścianie. Skoro radzi sobie z tłuszczem na naczyniach, ten na ścianie nie będzie wyjątkiem.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz w kontekście tego, czym umyć ściany, koniecznie zadbaj o ochronę dłoni. Długie moczenie w wodzie ma negatywny wpływ na naskórek, podobnie jak kontakt z detergentami. Zaopatrz się w rękawice wielokrotnego użytku marki Auchan, a posłużą Ci nie tylko podczas mycia ścian.

Wiesz już, czym umyć ściany, więc czas na kolejny krok: jak to zrobić? Przede wszystkim, nie szoruj powierzchni, o ile nie masz do czynienia z bardzo mocnymi zabrudzeniami. W większości przypadków delikatne przetarcie wystarczy, aby pozbyć się kurzu i przywrócić powierzchni świeży wygląd.

Dobrym pomysłem jest wykonanie próby przed przystąpieniem do właściwej pracy. Znajdź mało widoczny fragment ściany, np. za meblami czy kanapą. Przygotuj letnią wodę ze środkiem czyszczącym i miękką ściereczkę z superchłonnej mikrofibry. Przetrzyj nią mały kawałek ściany i zaczekaj do wyschnięcia. Jeśli po myciu nie pozostaną żadne ślady, możesz umyć całą ścianę.

Zobacz też: Rzeczy potrzebne przy sprzątaniu, czyli niezbędnik Perfekcyjnej Pani Domu

Mycie ścian krok po kroku

Zanim zaczniesz odsuwać meble, upewnij się, że na pewno masz wszystko, czego będziesz potrzebować. Podstawowe wyposażenie to rękawice uniwersalne, wiadro z letnią wodą, gąbka, ścierka lub mop oraz ewentualnie środek czyszczący, którego zamierzasz użyć. Teraz postępuj zgodnie z poniższą instrukcją, a wszystko pójdzie zgodnie z planem.

  1. Zacznij od starannego odkurzenia powierzchni, aby usunąć luźne zabrudzenia. Kurz z pewnością i tak osiądzie ponownie na ścianie, jednak w mniejszej ilości.
  2. Przyjrzyj się dokładnie powierzchni i zdecyduj, czym myć ściany. Może to być sama woda lub woda z odrobiną delikatnego detergentu.
  3. Wypróbuj metodę mycia na mało widocznym fragmencie ściany, aby sprawdzić, czy jest skuteczna i nie narusza struktury powłoki malarskiej.
  4. Jeśli po teście zobaczysz jakieś uszkodzenia powierzchni albo plamy nie zejdą, wybierz inny sposób. Masz do dyspozycji wiele możliwości odnośnie do tego, czym umyć ściany, więc na pewno znajdziesz właściwą dla siebie.
  5. Przystępując do właściwego mycia, upewnij się, że ścierka lub gąbka jest wilgotna, ale nie mokra. Dokładnie odciśnij ją z nadmiaru wody, a później zacznij przecierać powierzchnię. 
  6. Jeśli po prostu ścierasz kurz, lekko przyłóż mop do ściany i zacznij nim przesuwać z góry na dół, starając się nie dociskać go zbyt mocno do czyszczonej powierzchni. Przy mocniejszych zabrudzeniach użyj małej gąbki, aby zyskać większą precyzję, lecz unikaj mocnego tarcia.
  7. O ile na ścianie nie widać zacieków, nie musisz robić nic więcej. Mokre ślady możesz dodatkowo osuszyć, przykładając do nich papierowy ręcznik. Nie wycieraj ściany na sucho – to może skutkować rozmazaniem farby i powstaniem nieestetycznych śladów. 

Tłuste plamy na ścianie – czym i jak je usunąć?

Zwróć szczególną uwagę na jedno zabrudzenie, które może sprawiać pewne trudności – tłuste plamy na ścianie. Z takimi śladami spotkasz się najczęściej w kuchni, gdzie nietrudno o opryskanie powierzchni tłuszczem skwierczącym na patelni. W pozostałych pomieszczeniach za powstaniem takich plam stoi najczęściej dotknięcie ściany ręką, na której znajdowały się pozostałości jakiegoś tłustego kosmetyku czy jedzenia.

Czym umyć brudne ściany, jeśli masz do czynienia z tłuszczem? Wysoką skuteczność działania wykazuje tu zwykły płyn do naczyń, który emulguje i umożliwia jego usunięcie z powierzchni. Podobnie zadziała również uniwersalny płyn zawierający mydło marsylskie.

Przeczytaj również: Płyn do mycia podłóg – ranking, który ułatwi Ci wybór!

Jak myć ściany przed malowaniem?

Jeśli zależy Ci na tym, by farba wchłaniała się równomiernie, a gotowa ściana prezentowała się estetycznie, musisz właściwie przygotować powierzchnię do malowania. Proces ten zakłada również jej umycie, które ma na celu usunięcie luźnych zabrudzeń, w tym kurzu. Ich obecność mogłaby nie tylko zmienić kolor powłoki malarskiej w pewnych miejscach, ale również przyczynić się do jej odspajania od ściany.

Czym myć ściany przed malowaniem? Podobnie jak w powyższych przypadkach, dobrym wyborem będzie mydło, które pomoże nie tylko rozprawić się nie tylko z kurzem, ale też odtłuścić ścianę. Pamiętaj, że mycie to tylko jeden z etapów przygotowania powierzchni do malowania. Nie zapomnij również o sprawdzeniu przyczepności starej farby i usunięciu luźnych fragmentów, zastosowaniu środków grzybobójczych (jeśli to konieczne) oraz nałożeniu na ścianę podkładu, który zmniejszy jej chłonność.

Kurz czy inne zabrudzenia na powłoce malarskiej nie powinny przysporzyć Ci żadnych zmartwień, podobnie jak brudna ściana przy schodach. Powyższe sposoby na to, jak myć ściany przed malowaniem i w ramach zwykłego sprzątania, powinny zapewnić Ci satysfakcjonujący efekt. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od rodzaju zabrudzeń oraz od samej powłoki malarskiej, która może wchłaniać zabrudzenia w mniejszym lub większym stopniu.

W sklepie internetowym Auchan znajdziesz wszystko, co będzie Ci potrzebne do wykonania tego zadania. Zakupy zrobisz też w stacjonarnych sklepach zlokalizowanych w całej Polsce.

Agata
Napisane przez
Agata
Ekspertka ds. marketingu, kobieta pełna pasji, która łączy rolę żony, matki, podróżniczki oraz miłośniczki ogrodnictwa. Interesuję się sportem, sztuką oraz ogrodnictwem, dużą wagę przykładam do rozwoju osobistego i aktywnego trybu życia. Nie wiem, co to znaczy „nuda” – angażuję się w rozwój swoich dzieci, a mimo to nigdy nie brakuje mi energii na własne pasje. W dni wolne organizuję wycieczki rowerowe, piesze wędrówki czy wyjazdy na narty. Uwielbiam odpoczywać na łonie natury, mój ogród to prawdziwy raj, pełen kwiatów, ziołowych rabat i egzotycznych drzewek. Wiele czasu poświęcam też na aranżację domowej przestrzeni i nieustannie szukam nietuzinkowych dekoracji.