Aplikacja
domowy proszek do prania

Domowy proszek do prania – ekologiczne rozwiązanie na każdą kieszeń!

Opublikowano 05/02/2023

Coraz więcej osób przekonuje się do samodzielnego robienia domowych detergentów piorących. Pełna kontrola składników może wpłynąć pozytywnie na skórę, a wykorzystanie odpowiednich olejków eterycznych zapewnić praniu wyjątkowy zapach. Jak jednak zrobić domowy proszek do prania? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Proszek do prania domowej roboty – czy zawsze się sprawdzi?

Domowy proszek do prania może być skutecznym, ekonomicznym i ekologicznym sposobem na brudne ubrania, ale nie zawsze będzie działał tak samo dokładnie jak gotowe środki dostępne na rynku.

Przede wszystkim skuteczność proszku do prania domowej roboty zależy od jakości składników, których użyjesz do jego wykonania oraz odpowiedniej proporcji.

Domowy detergent i jego skuteczność będą uzależnione od różnych czynników. Na to, czy proszek do prania domowej roboty będzie w stanie wywabić wszystkie plamy, wpływa: jakość składników, ich proporcje, twardość wody, jej temperatura oraz czas prania. Najlepszym sposobem jest sprawdzenie różnych receptur i znalezienie tej, która będzie przynosiła najlepszy efekt.

Na szczęście domowy proszek do prania z sody oczyszczonej ma kilka atutów, dzięki którym takie testy przeprowadzisz w łatwy sposób. Po pierwsze – składniki, z których przygotowujesz preparat, są stosunkowo tanie, więc eksperymentowanie nie obciąży Twojego budżetu. Po drugie – proszki o różnych proporcjach możesz przygotowywać w bardzo małych dawkach, praktycznie na jedno pranie, dzięki czemu z pewnością szybko znajdziesz najlepszą dla Ciebie recepturę.

Ostatecznie, jeżeli mimo wszystko taki proszek nie poradzi sobie z bardziej uporczywymi plamami, np. po jagodach, możesz skorzystać z dedykowanych profesjonalnych odplamiaczy, które znajdziesz stacjonarnie i online w sklepie Auchan.

domowy proszek do prania kolorowego

Jak zrobić domowy proszek do prania? Porady i wskazówki

Do wykonania domowego proszku do prania będziesz potrzebować kilku składników, w zależności od receptury, którą wybierzesz. Przydatne do wykonania proszku mogą być:

 • Soda oczyszczona – czyli inaczej wodorowęglan sodu. Jest to składnik zmiękczający wodę, co ułatwia usuwanie zabrudzeń z ubrań. Soda to także podstawowy składnik większości receptur na domowy proszek do prania.
 • Mydło w kostce (bądź płatki mydlane) – to jeden z głównych  czyszczących i pieniących produktów. Jeżeli użyjesz mydła zapachowego, nie będzie konieczne używanie dodatkowych olejków eterycznych. Pamiętaj jednak, że wybierając mydło w kostce, konieczne będzie użycie tarki, aby móc wymieszać je z innymi składnikami.
 • Boraks – wspomaga działanie czyszczące, w większym stężeniu może jednak mieć działanie wybielające. Wiele receptur na domowy proszek do prania białego zawiera właśnie ten składnik.
 • Kwasek cytrynowy – ułatwia usuwanie plam oraz chroni białe materiały przed szarzeniem. Dodatkowo nadaje praniu świeży zapach.
 • Olejki eteryczne – składnik opcjonalny, może jednak nadać Twojemu praniu przyjemny zapach.

Przygotowanie

Jak zrobić domowy proszek do prania? Przygotowanie jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy po prostu zmieszać ze sobą wszystkie składniki w wybranych proporcjach. Przykładowe receptury proszków do prania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Przechowywanie

Proszek do prania domowej roboty, tak samo zresztą jak jego kupne odpowiedniki, warto przechowywać w szczelnym opakowaniu chroniącym przed wilgocią. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której na skutek wilgoci proszek będzie się zbrylał.

Plastikowe bądź szklane zamykane pudełko ułatwi Ci także dokładne wymieszanie składników. Tego rodzaju opakowanie znajdziesz w dziale Pranie i Przechowywanie w sklepie online Auchan.

Kiedy wiesz już, co będzie Ci potrzebne, warto przejść do dalszej części, dlatego poniżej przedstawiamy 4 najbardziej popularne przepisy na proszki do prania. Pamiętaj jednak, że są to tylko ogólne wzory – kluczowe będzie dostosowanie receptury do składników, których używasz oraz do Twoich konkretnych potrzeb.

Domowy proszek do prania kolorowego

To prosty przepis na uniwersalny proszek do prania, który powinien sprawdzić się w czyszczeniu większości ubrań. Do jego przygotowania będą potrzebne:

 • szklanka sody oczyszczonej,
 • szklanka płatków mydlanych lub startego mydła w kostce,
 • szklanka boraksu,
 • opcjonalnie: kilka kropel wybranego według upodobań olejku eterycznego.

Wszystkie składniki umieść w jednym pojemniku, a następnie wymieszaj.

Domowy proszek do prania bez boraksu

Jeżeli nie chcesz używać boraksu – możesz po prostu pominąć ten składnik. Jeśli jednak czujesz potrzebę wzmocnienia siły piorącej, zwiększ ilość płatków mydlanych. Do przygotowania detergentu potrzebne będą:

 • szklanka sody oczyszczonej,
 • szklanka płatków mydlanych lub wiórków startego mydła,
 • opcjonalnie: kilka kropel wybranego olejku eterycznego.

Domowy proszek do prania białego

Dodanie do podstawowej receptury kwasku cytrynowego zapewni Twoim ubraniom dodatkową świeżość oraz sprawi, że biały kolor nie będzie szarzał. Do zrobienia proszku przyda Ci się:

 • szklanka sody oczyszczonej,
 • szklanka płatków mydlanych lub startego mydła w kostce,
 • pół szklanki kwasku cytrynowego,
 • szklanka boraksu,
 • opcjonalnie: kilka kropel olejku eterycznego.

Domowy proszek do czarnego prania

Delikatniejsze tkaniny i czarne ubrania zazwyczaj wymagają łagodniejszego traktowania, dlatego w przypadku prania ciemnych rzeczy ogranicz ilość wszystkich składników na rzecz płatków mydlanych. Do domowego proszku nada się jedynie:

 • szklanka sody oczyszczonej,
 • 2 szklanki płatków mydlanych,
 • opcjonalnie: kilka kropel olejku eterycznego.
proszek do prania domowy

Ekologiczny proszek do prania – jak go używać?

Wiesz już, co jest Ci potrzebne do przygotowania środka czyszczącego do różnych rodzajów tkanin. Składniki domowego proszku nie mają jednak właściwości zmiękczających tkaniny. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje ubrania były przyjemne w dotyku, warto zaopatrzyć się dodatkowo w płyn do płukania. Przejdźmy jednak do przedstawienia kilku wskazówek na to, jak możesz używać ekologicznego proszku do prania domowej roboty!

Sposób użycia

Ilość proszku musisz dostosować do rodzaju materiału, wielkości prania oraz poziomu zabrudzenia. Jakość składników, które wykorzystasz przy tworzeniu Twojej receptury, także będzie miała wpływ na zużycie detergentu przy każdym praniu.

Można jednak założyć, że 3-4 łyżki stołowe proszku będą odpowiednią ilością na start. Potem musisz dostosować ilość proszku do swoich potrzeb. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością, ponieważ może to prowadzić do powstania białych śladów z resztek nierozpuszczonego proszku na ubraniach.

Rozpuszczenie w wodzie

Jeżeli chcesz mieć pewność, że pozostałości nie będzie, możesz rozpuścić proszek w ciepłej wodzie przed umieszczeniem ubrań w pralce. Niektóre domowe środki do prania mają tendencję do osiadania na dnie pralki lub tworzenia grudek – dlatego też wstępne rozpuszczenie będzie w takim przypadku idealnym rozwiązaniem.

Po prostu wsyp proszek do mniej więcej litra ciepłej wody i dokładnie rozmieszaj, po czym wlej powstały w ten sposób roztwór bezpośrednio na pranie w pralce lub dno bębna. Upewnij się tylko, że program, którego używasz, nie uwzględnia płukania wstępnego.

Temperatura

Niektóre ekologiczne proszki do prania domowej roboty, aby mogły zadziałać skuteczniej, potrzebują wykorzystania cieplejszej wody. Kluczowym ograniczeniem jest jednak maksymalna dopuszczalna temperatura prania ubrań.

Użyj pralki dopiero wtedy, gdy jest pełna

Ekologiczny proszek do prania to tylko część układanki. Jeżeli celem użycia proszku do prania domowej roboty jest ekologia, to z pewnością chcesz zwrócić także uwagę na oszczędność wody i energii. Te dwie kwestie rozwiążesz, włączając sprzęt dopiero wtedy, gdy bęben maszyny piorącej będzie pełny.

Pranie ręczne

Jeśli masz tylko kilka ubrań do wyprania – wyczyść je ręcznie. To bardziej ekologiczny sposób od użycia niepełnej pralki. Dzięki temu możesz zaoszczędzić wodę, a z pewnością oszczędzisz też energię elektryczną.

Wypróbuj różne przepisy

Istnieje wiele różnych przepisów na ekologiczny proszek do prania domowej roboty, wypróbuj zatem kilka, by znaleźć ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Możesz również dodać do detergentu olejki eteryczne czy składniki, które pomogą w usunięciu plam lub dodadzą świeżości ubraniom.

Bezpieczeństwo

Ważne jest, abyś pamiętał, że niektóre składniki, takie jak boraks, mogą być drażniące dla skóry. Dlatego też ogranicz z nimi bezpośredni kontakt i zawsze zadbaj o to, aby tkaniny były dobrze wypłukane po praniu.

Jeżeli pierzesz ręcznie – rozpuść proszek dokładnie w większej ilości wody, a po praniu dokładnie umyj dłonie. Po zakończeniu czynności użyj także łagodzącego i nawilżającego kremu do rąk.

Przed użyciem proszku do całego prania, szczególnie takiego z boraksem i kwaskiem cytrynowym, wypróbuj go na niewidocznych elementach ubrań, aby upewnić się, że środek będzie bezpieczny również dla tkanin i kolorów.

domowy proszek do prania bialego

Proszek do prania – domowy czy ze sklepu?

Wiele osób decyduje się na przygotowywanie własnego proszku do prania, nie tylko dlatego, że jest to ekologiczna metoda na pranie ubrań, ale także to tańszy sposób na brudne ubrania. 

Dlaczego użycie proszku do prania domowej roboty może się opłacać? Oto kilka argumentów (nie tylko ekonomicznych) przemawiających za takim rozwiązaniem.

 • Koszt – przygotowanie własnego proszku do prania jest zwykle tańszy niż kupowanie gotowych produktów w sklepie. Składniki takie jak soda oczyszczona, mydło czy olejki eteryczne będą kilkukrotnie tańsze niż zakup proszku.
 • Ekologia – przygotowanie własnego proszku do prania jest bardziej ekologiczne niż kupowanie gotowych produktów. Dodatkowo używając naturalnych i biodegradowalnych składników, oszczędzasz zużycie plastikowych opakowań.
 • Kontrola składników – przygotowując własny proszek do prania, masz kontrolę nad składnikami, których używasz. Możesz wybrać te, które są dla Ciebie odpowiednie i spełniają Twoje potrzeby. Jeżeli zwykłe proszki do prania wywoływały podrażnienia na skórze Twojej lub kogoś z domowników – domowy proszek do prania z pewnością jest opcją wartą sprawdzenia. 
 • Możliwość dostosowania – własny proszek do prania możesz dostosować do swoich potrzeb – zastosować dodatkowe składniki, takie jak olejki eteryczne, aby nadać ubraniom wyjątkowy zapach lub inne dodatki zmiękczające bądź takie, które pomogą usunąć plamy z ubrań.

Przygotowywanie własnego proszku do prania wymaga nieco więcej czasu, ale korzyści, takie jak oszczędność pieniędzy i dbałość o środowisko, wynagradzają te koszty.

Wszystkie produkty, których potrzebujesz do zrobienia prania, znajdziesz w ofercie sklepu Auchan – stacjonarnie i online!