Aplikacja
Feng Shui Zasady

Feng shui – zasady, dzięki którym stworzysz harmonijną przestrzeń

Opublikowano 13.09.2023

Ponad 3 tysiące lat temu Chińczycy zauważyli zależność pomiędzy przestrzenią, w której żyją, a swoim samopoczuciem i wydarzeniami, jakie ich spotykają. Wnioski, do których doszli, pozwoliły stworzyć feng shui. Zasady tej filozofii pokazują, w jaki sposób należy zaplanować przestrzeń wokół siebie, aby żyć w harmonii z naturalnym środowiskiem. Sprawdź je z Auchan już teraz!

Feng shui – filozofia harmonii w Twoim domu

Feng shui to starożytna, chińska praktyka planowania przestrzeni w taki sposób, aby była zgodna z naturą. Jest to coś więcej niż projektowanie wnętrza. Polega bowiem na prowadzeniu energii Qi przez mieszkania, osiedla, budynki, w taki sposób, aby siła Qi wspierała mieszkające tam osoby. Feng shui wywodzi się z filozofii Tao (Taoizm), która zakłada, że wszystko jest wypełnione przez wspomnianą energię (Qi). Dzisiaj także można spotkać miasta, które stosują zasady feng shui w swojej architekturze. Występują głównie w krajach azjatyckich takich jak Singapur.

Feng shui oznacza wiatr i wodę, czyli symbole niewidzialności i nieuchwytności. Zrównoważenie tych dwóch zjawisk jest główną zasadą tej praktyki. W starożytnych Chinach wierzono, że zagwarantuje to nie tylko dobre samopoczucie, ale i komfortowe życie. Wpłynie też na wszystkie jego strefy, czyli miłość, zdrowie, harmonię, powodzenie, karierę i bogactwo.

Marka Actuel, dostępna w sklepie Auchan pomoże Ci urządzić dom według zasad feng shui, tak aby jego wnętrze pomogło Ci w dążeniu do osiągnięcia harmonii z naturalnym środowiskiem!

Zobacz również: Styl Hampton, czyli nadmorska propozycja eleganckiego domu

Zasady Feng Shui

Feng shui – zasady filozofii. Jak je wprowadzić do swojego domu?

Feng shui opiera się na trzech zasadach, które pozwalają na przepływ energii Qi – zalicza się do nich zasady yin i yang, siatkę bagua oraz zasady pięciu żywiołów.

Yin i yang

Są to dwie podstawowe siły, umożliwiające przepływ energii Qi. Yin utożsamiana jest z biernym i spokojnym elementem żeńskim. Z kolei yang jest silnym, aktywnym elementem męskim. Energie te dążą ku sobie i są od siebie zależne. Muszą one ze sobą współgrać i uzupełniać się nawzajem, aby we wszechświecie zapanowała harmonia.

W aranżacji wnętrza z wykorzystaniem zasad feng shui zakładają one, że niektóre pomieszczenia w domu pasują do aktywności yin, a niektóre do aktywności yang. W związku, z czym element yin, który uważany jest za spokojny, najlepiej wykorzystać w pokojach służących do odpoczynku, takich jak salon czy sypialnia. Natomiast element yang, warto zastosować w pomieszczeniach służących do pracy, czyli gabinetu, kuchni.

Siatka bagua

Według zasad feng shui podstawą planowania pomieszczeń w domu jest siatka bagua. Jej celem jest wyznaczenie poszczególnych pokojów w budynku. Wskazuje też, w jaki sposób mają być one urządzone. 

Siatka bagua to oktagon podzielony na osiem części. Na jego podstawie dzielony jest obrys budynku na 8 części (trygramów) zwanych ba gua. Ich symbolika sprowadza się do dziedzin życia takich jak:

 • kariera,
 • edukacja,
 • zdrowie,
 • bogactwo,
 • szacunek/uznanie,
 • związki,
 • dzieci,
 • pomocne osoby.

Opiera się ona również o siły yin i yang. Część z tych segmentów, należąca do yin, jest spokojniejsza i cichsza, natomiast druga część należy do yang i jest bardziej dynamiczna i ruchliwa. Siatka bagua może być także przedstawiona w formie kwadratu podzielonego na 9 części. 

Zobacz także: Planujesz zmienić swój przedpokój? Inspiracje mogą Ci w tym pomóc!

Pięć żywiołów

Na zasady feng shui składają się również żywioły, które uważane są za podstawowe siły wszechświata. 

Należą do nich: 

 • Drzewo – symbolizuje wzrost i życie. Może ono zostać zniszczone przez ogień i metal. Jest wspierane przez wodę, ponieważ dzięki niej może rosnąć.
 • Ogień – jest bardzo silnym elementem. Jeśli zostanie zniszczony przez wodę, może zamienić się w parę wodną i stanie się mocniejszy przez skumulowanie energii. Według zasad feng shui ogień należy traktować z respektem.
 • Metal – ostry, kanciasty, nieożywiony i zimny. Za jego symbole uznaje się srebro i złoto. W porównaniu do reszty żywiołów metal jest nieugięty. 
 • Woda – jeśli wykorzysta całą moc, którą posiada, może być potężniejsza od ognia. Energia wody oznacza dzielenie się pomysłami, komunikację i sukces.
 • Ziemia – stanowi podstawę filozofii feng shui. Oznacza atrakcyjność i pożywienie. Ziemia może być wytwarzania przez ogień w postaci popiołów. Jest niszczona przez drzewo, które się w niej zakorzenia i pobiera składniki odżywcze. 

Elementy te przechodzą ciągłe procesy transformacji i przemijania. Optymalnym przepływ energii jest tylko wtedy, gdy żywioły znajdują się w harmonii, inaczej mogą sobie one zaszkodzić, a nawet może dojść do ich niszczenia. 

Geograficznie ogień będzie stanowił południe w Twoim domu. Północ będzie żywiołem wody. Zachód i północnym zachód to metal, a wschód i południowy wschód – drzewo. Z kolei północny wschód i południowy zachód są reprezentowane przez ziemię. 

Aby skumulować siłę żywiołów we wnętrzu Twojego domu, musisz umieścić meble tak, aby energia Qi mogła bez przeszkód płynąć w mieszkaniu. Dzięki temu stworzysz spokojne centrum domu, które będzie wpływać kojąco na samopoczucie i zdrowie Twojej rodziny.

Feng Shui W Mieszkaniu W Bloku

Feng shui – zasady w domu. Porady od Auchan

Skoro już znasz zasady feng shui, dowiedz się, jak wprowadzić je do swojego domu! Przede wszystkim postaraj się zachować porządek i harmonię w swoim mieszkaniu. Każdy przedmiot musi mieć swoje wyznaczone miejsce, a chaos i nieład w szafkach lub poza nimi jest niedopuszczalny. Aby utrzymać porządek, zaopatrz się w najpotrzebniejsze akcesoria do organizacji, takie jak wieszaki lub pojemniki.

Kolejnym krokiem jest zadbanie o minimalizm. Ogranicz kupowanie nowych wazonów czy dekoracji. Pozbądź się też niepotrzebnych rzeczy, które chomikujesz. Minimalizm pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie psychiczne, redukując podświadomy stres związany z odpowiedzialnością za posiadane rzeczy materialne.

Naprawiaj również popsute rzeczy. Najlepiej rób to od razu, bo odłożenie tego w czasie zablokuje dobrą energię. Jeśli nie masz siły i chęci, aby to zrobić, wyrzuć od razu popsuty przedmiot i zakup nowy.

Unikaj ostrych krawędzi. Kupuj meble z zaokrąglonymi brzegami, a wszystkie noże trzymaj w drewnianych stojakach.

Zapewnij duży napływ światła naturalnego do swojego domu. Słońce daje energię, poprawia samopoczucie, zapewnia produkcje witaminy D, która jest dla bardzo ważna. Jeśli projektujesz dom, uwzględnij przestrzeń, która zapewni dopływ światła do wnętrza pokoju. Najlepiej jakby salon, który stanowi centrum znajdował się od strony południa, dzięki czemu zapewnisz swojemu pomieszczeniu najefektywniejszy dopływ światła.

W Twoim domu muszą znaleźć się również rośliny. Kwiaty harmonizują i uspokajają otoczenie oraz odciągną złą energię. Prócz otoczenia się roślinami doniczkowymi kupuj przedmioty z wyrobów naturalnych. Stawiaj na drewno, bawełnę, metal, len itp.

Sprawdź również: Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie meble ogrodowe wybrać? Wypocznij z Auchan!

Feng Shui W Domu

Zasady feng shui – sypialnia

Przed rozpoczęciem projektowania swojej sypialni, zwróć uwagę na kolory. Jest to bardzo ważny punkty według zasad feng shui.

Kolory yin są przede wszystkim łagodne. Są nimi: biały, zielony, błękitny, czarny, brązowy. Z kolei kolory yang, to kolory aktywne, czyli: czerwony, żółty, pomarańczowy.

Przewaga danego koloru daje też przewagę reprezentowanej przez niego energii. Możesz kombinować z barwami, dzięki czemu będziesz mógł wpływać na krążącą energię oraz ją kształtować.

W sypialni warto zatem postawić na kolory yin. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, yin utożsamiany jest ze spokojem, a pomieszczenie do snu jest sferą odpoczynku i relaksacji po całym dniu. Z uwagi na to, nie warto używać kolorów yang, które będą działać pobudzająco na zmysły. Może to bowiem powodować problemy ze snem.

Według feng shui sypialnia powinna być urządzona w kolorach spowalniających przepływ energii. Najlepsze kolory dla ścian to: odcienie różu (symbol szczęścia rodzinnego), błękitu i seledyn.

Najważniejszym przedmiotem, według filozofii feng shui, jest łóżko. Nie powinno mieć ono metalowych ram, które przyspieszają energię Qi. Nie warto wybierać także wodnych modeli, ponieważ powodują one wilgoć, co doprowadza do stagnacji.

Najlepiej sprawdzi się łóżko wykonane z materiałów naturalnych np. drewna. Nie może jednak stać ono bezpośrednio na ziemi (zaburza to przepływ energii), dlatego zainwestuj w model, który posiada nóżki. Zagłówek musi być dosunięty do ściany, ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Łóżko ustaw najdalej od drzwi, które jednocześnie będą na widoku. Da Ci to poczucie kontroli nad własnym życiem.

Jeśli w Twojej sypialni znajduje się miejsce pracy (yang), np. biurko, oddziel je parawanem od strefy odpoczynku (yin). W sypialni nie może też znajdować się żadne lustro. Jeśli jednak ktoś bardzo chce je mieć w tym pomieszczeniu, powinno być ono zakrywane na noc. Dlaczego? Wywołuje ono niepożądaną energię podczas snu. Podobna sytuacja tyczy się również sprzętów elektronicznych.

Ważny jest także sam zapach. Zadbaj o to za pomocą świec, kominków na wosk lub olejków eterycznych dostępnych w sklepach Auchan.

Światło w pokoju powinno być przyćmione, a dodatkowe poduszki, koce, zasłony i inne materiałowe przedmioty sprawią, że w pomieszczeniu będzie przytulniej.

Przeczytaj też: Pokój w stylu vintage – retro klimat w Twoim domu. Jak go urządzić?

Feng Shui Sypialnia

Feng shui w domu jako sposób na harmonijne życie

Aranżując wnętrze swojego domu, w tym sypialni, musisz pamiętać, że feng shui nie jest łatwą filozofią. Jej zrozumienie i interpretacja wymaga trochę czasu. Nie możesz też oczekiwać, że wszystkie zmiany, od razu wpłyną i zmienią Twoje życie. Staraj się, aby dom był urządzony z konkretnym planem życiowym, gdyż ta przestrzeń ma wspierać Cię w realizacji marzeń. Zastosowanie feng shui w mieszkaniu w bloku także jest możliwe – jednak w tym przypadku nieco bardziej ogranicza Cię rozłożenie pomieszczeń oraz ich ekspozycja na daną stronę geograficzną.

Odwiedź sklepy Auchan, gdzie znajdziesz pełną ofertę produktów, które pomogą stworzyć Ci pomieszczenia według zasad feng shui.