Aplikacja

Jak myć okna, żeby nie było smug i zacieków? Zobacz nasz poradnik!

Opublikowano 03/09/2023

Zadbaj o to, aby szyby w oknach były zawsze błyszczące i czyste. W końcu to właśnie dzięki nim wnętrza są jaśniejsze i bardziej przestronne. Wiemy, że w wielu przypadkach to czasochłonne zadanie, które nie zawsze daje satysfakcjonujące efekty. Dlatego też, w tym artykule przedstawimy Ci różne sposoby na to, jak myć okna, żeby nie było smug!

Jak myć okna? Sposoby na czyste szyby bez zacieków

Pierwszym krokiem do czystych okien jest wybór odpowiednich narzędzi. Najlepiej zacznij od dokładnego odkurzenia i przetarcia ram okiennych. Usuniesz dzięki temu większość kurzu i brudu, w tym także pajęczyn. Następnie możesz przejść do samego mycia okien.

Do mycia wykorzystaj odpowiedni preparat, najlepiej przygotowany na bazie wody i płynu do naczyń lub octu. Możesz również skorzystać z gotowych środków, dostępnych w sklepach. W Auchan znajdziesz szeroki wybór produktów, które gwarantują najlepsze efekty mycia okien bez smug.

Przy wyborze preparatu pamiętaj, żeby unikać produktów o zbyt silnym zapachu, ponieważ mogą one być drażniące, a nawet wywoływać ból głowy. Płyn do czyszczenia szyb marki Auchan to gwarancja dobrego działania oraz delikatnego zapachu, dającego efekt świeżości i czystości w całym domu!

Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiedniego sprzętu. Do mycia okien najlepiej wykorzystać specjalne ściereczki z mikrofibry lub szmatki z flaneli. W przypadku mocno zabrudzonych okien warto skorzystać z gąbki lub wyciąganej rękojeści z mopem, dzięki którym łatwiej usunąć z okien brud i zanieczyszczenia. Sprawdzaj materiały produktów i wybierz sprawdzone akcesoria, który nie pozostawi na szybach smug i zacieków.

Bez wątpienia przydatnym narzędziem podczas mycia okien będzie ściągaczka do szyb. Za jej pomocą będziesz w stanie w mgnieniu oka pozbyć się nadmiaru wody z umytych powierzchni, dzięki czemu pozostaną one lśniące i bez smug. Mokre pozostałości, np. w kątach okien, wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym lub wspomnianą wcześniej miękką szmatką.

Przy myciu szyb warto pamiętać, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości płynu na powierzchnię. Możesz także wycisnąć z gąbki nadmiar wody, aby nie były zbyt mokre. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie płaszczyzny, a następnie przetarcie jej szmatką lub ściereczką.

Przed rozpoczęciem mycia okien warto też zwrócić uwagę na pogodę. Najlepiej myć okna w dni pochmurne, gdyż podczas upalnych dni woda szybko paruje, co utrudnia prawidłowe wykonanie czynności.

Jak myć okna, żeby nie było smug? Poznaj sprawdzone sposoby!

Istnieją różne sposoby, jak umyć okna, aby nie było na nich smug. Jednym z nich jest wykorzystanie octu, który idealnie usuwa tłuste plamy i pozostawia na szybach jedynie delikatny zapach. Do przygotowania roztworu wystarczy Ci letnia woda, którą wymieszasz z octem w proporcjach 1:1 lub 2:1 (woda – ocet). Wszystko zależy od intensywności zabrudzenia.

Jeśli masz taką możliwość, całość przelej do pustej butelki z rozpylaczem. Następnie spryskaj szybę lub przetrzyj ją gąbką nasączoną roztworem i wyczyść do sucha szmatką. Co ważne – staraj się nie używać wody prosto z kranu, gdyż może być ona bardzo twarda lub zawierać minerały pozostawiające osad.

Jeśli nie chcesz używać octu ze względu na zapach, możesz przyrządzić podobną mieszankę z 2 łyżkami wódki i opcjonalnie kilkoma kroplami gliceryny.

Kolejną receptą na to, jak myć szyby, jest wykorzystanie soku z cytryny. Ma on właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, a przy tym pozostawia na szybach delikatny i przyjemny zapach. Do przygotowania roztworu wystarczy Ci sok z cytryny z letnią wodą w proporcjach 1:1 lub 2:1 (woda – sok z cytryny). Po przyrządzeniu mieszkanki przetrzyj szyby nasączoną gąbką i wyczyścić je szmatką do sucha.

Aby uniknąć pozostawiania smug na szybach po ich umyciu, warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest używanie bardzo ciepłej wody, która szybko odparowuje, nie pozostawiając na szybach smug!

Kolejnym sposobem jest wytarcie okien papierem gazetowym. Pozostawia on na szybach niewielkie ilości atramentu, który zabezpiecza szyby przed osadzaniem się kurzu.

Czy wiesz, jak dobrze umyć okna?

Pamiętaj, że mycie okien to nie tylko wycieranie szyb. Należy umyć dokładnie także same ramy. Do tej czynności możesz użyć zwykłej gąbki i płynu do naczyń, a także suchej, miękkiej ściereczki.

Dobrze umyte okna to połowa sukcesu. Warto pamiętać, że nie tylko wybór odpowiedniego sprzętu i płynu jest ważny, ale również sposób mycia. Ważne jest, abyś nie zaczynał w pełnym słońcu, ponieważ okna szybko wyschną, co może powodować powstawanie nieestetycznych linii.

Na rynku dostępne są także sprzęty, które mogą ułatwić i przyspieszyć proces mycia. Zainteresuj się myjkami parowymi, którymi wyczyścisz nie tylko okna, ale także kabinę prysznicową, lustra, ceramikę w łazience i kuchni oraz wiele innych powierzchni.

Dla osób, które mają problem z dotarciem do szyby od zewnątrz, polecamy magnetyczne dwustronne myjki do okien lub roboty myjące!

Sprawdź, jak myć okna bez smug i zacieków

Jak umyć szyby bez smug, które psują cały efekt Twojej ciężkiej pracy? Najlepiej zacznij od mycia okien od strony, która jest zacieniona. Po wędrówce słońca przenieś się na stronę, która była wcześniej oświetlona. Dzięki temu nie musisz czekać na niepogodę, możesz umyć okna w dowolnym, nawet bardzo słonecznym dniu. Ważne, aby słońce nie świeciło bezpośrednio, przyspieszając parowanie wody i płynu, zostawiając niewyględne smugi.

Kolejnym ważnym elementem jest sama technika mycia. Najlepiej zacznij od przetarcia okna pionowymi ruchami, a następnie przetrzyj je poziomymi. W ten sposób unikniesz powstawania smug. Dobrze umyte okna nie powinny ich mieć. Jak myć okna, żeby nie było smug i zacieków, a światło wpadające przez nie ożywiało przestrzeń? Aby osiągnąć taki efekt, warto zacząć od dokładnego odkurzenia parapetów oraz usunięcia nadmiaru kurzu i brudu z szyb.
Podczas mycia okien unikaj także stosowania zbyt dużej ilości wody oraz środków czyszczących. Wbrew pozorom, zamiast Ci pomóc, mogą one pozostawić na szybach zacieki.

Jak myć okna, żeby nie było smug? Kolejnym sposobem na ich uniknięcie jest wykorzystanie specjalnych środków, które chronią szyby przed osadzaniem się zanieczyszczeń i wody. Takie środki możesz nabyć w sklepach budowlanych lub marketach. Ponownie warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzać z ich ilością, ponieważ tak jak w przypadku samej wody lub domowej mieszanki – mogą nasilić problem, zamiast się go pozbyć.

Podczas mycia okien pamiętaj także o zastosowaniu odpowiedniego środka czyszczącego. W przypadku mocno zabrudzonych okien użyj specjalnego płynu do mycia. Możesz wybrać produkty z alkoholem, octem, o zapachu jabłkowym, cytrynowym, a nawet kwiatowym. W przypadku delikatnych szyb sięgnij po domowe mieszanki wody z octem lub sokiem z cytryny. Dzięki użyciu preparatu domowej roboty nie musisz zastanawiać się, jaki skład ma dany produkt i czy jest dla Ciebie odpowiedni.

Poznaj sposoby, jak myć okna, aby cieszyć się z efektu!

Ostatecznie, aby cieszyć się błyszczącymi, czystymi i bezsmugowymi szybami, warto pamiętać o ich regularnym myciu. W mieszkaniach najlepiej myć okna co 2-3 miesiące, natomiast w domach jednorodzinnych należy to robić co 6 miesięcy. Okres ten jest także zależny od miejsca zamieszkania. Osoby na wsi, których dom znajduje się z dala od ruchliwych ulic czy fabryk, będą cieszyć się czystymi oknami nieco dłużej.

Jeśli natomiast chodzi o środki czyszczące, zwróć uwagę na ich skład. Powinny one zawierać substancje czyszczące, ale jednocześnie nie mogą być zbyt agresywne dla szyb. W przypadku domowych sposobów możesz wykorzystać takie składniki jak ocet, soda oczyszczona czy sok z cytryny.

Mycie okien to nie tylko kwestia wykorzystania odpowiedniego płynu czy narzędzi, ale również stosowanie właściwej techniki oraz dbałość o ich regularne czyszczenie. Dzięki temu czyste i bezsmugowe szyby będą ozdobą każdego mieszkania czy domu.

Aby cieszyć się pięknymi i czystymi szybami, warto stosować kilka prostych trików. Przede wszystkim, pamiętaj o regularnym myciu okien, najlepiej co kilka tygodni, w zależności od warunków panujących w danym pomieszczeniu. Nie zapomnij o czyszczeniu parapetów i ram okiennych, aby całe okno wyglądało estetycznie.

Kolejnym ważnym aspektem jest unikanie mycia okien w pełnym słońcu, gdyż wtedy woda szybko paruje, pozostawiając na szybach smugi i zacieki. Najlepiej myć okna w dni pochmurne, wieczorem lub w czasie, kiedy okno znajdzie się już w cieniu.

Podczas mycia okien warto także pamiętać o dbałości o narzędzia czyszczące. Po każdym użyciu pierz ściereczki i gąbki, aby uniknąć przenoszenia brudu na kolejne szyby.

Niektóre rodzaje szyb wymagają specjalnego traktowania. Na przykład szklane drzwi, które warto myć jedynie ściereczkami i specjalnymi preparatami do szkła, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń.

Jak widzisz, mycie okien z Auchan może być przyjemnością! Praktyczne porady, sprzęty, akcesoria, a także odpowiednie środki czyszczące, pomogą Ci zadbać o czystość Twoich okien przez cały rok. Wybierając produkty marek własnych Auchan ułatwisz sobie sprzątanie!