Aplikacja
jak samemu zroic balustrade na schody

Jak samemu zrobić balustradę na schody? Domowe DIY z Auchan

Opublikowano 05/21/2023

Balustrada jest jednym z elementów konstrukcyjnych, który poprawia bezpieczeństwo poruszania się w domu. Zastanawiasz się, jak samemu zrobić balustradę na schody? Przedstawiamy krótki poradnik tworzenia balustrady krok po kroku.

Barierka na schody – możesz zrobić ją sam

Schody ułatwiające poruszanie się pomiędzy poziomami budynku z reguły powstają na etapie prac konstrukcyjnych. Żelbetowe konstrukcje wykańcza się dopiero przy pracach ogólnobudowlanych wewnątrz budynku. To wtedy układane są panele, płytki lub inne materiały wykończeniowe na stopniach. To także na tym etapie buduje się barierki na schody, które część inwestorów wykonuje we własnym zakresie.

Jak zrobić balustradę na schody? Zanim podejmiesz się tego zadania, dobrze wszystko zaplanuj. Balustrada to element bardzo istotny dla funkcjonowania całego budynku, a zwłaszcza ciągu komunikacyjnego. Ma za zadanie chronić użytkowników przed upadkiem z wysokości. Ułatwia też poruszanie się po schodach wszystkim domownikom, a zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Barierka stanowi również naturalne dopełnienie aranżacji całego pomieszczenia.

Jak zrobić własną barierkę na schody? To musisz wiedzieć

Zastanawiasz się, jak samemu zrobić balustradę na schody? Skala trudności przy montażu barierki jest zależna od jej rodzaju. W przypadku gotowych konstrukcji Twoja rola ograniczy się jedynie do zmontowania wszystkich elementów. Przed nieco trudniejszym zadaniem staniesz podczas montażu balustrady wykonywanej tylko na podstawie własnego projektu z samodzielnie dobieranych materiałów. Podobnie będzie w przypadku, gdy Twoja klatka schodowa została skonstruowana z nietypowego kształtu schodów, bądź ich ułożenie umożliwia bezproblemowy dostęp do nich (np. schody kręte).

jak samemu zrobic barierke na schody

Wymiary balustrady

Na początek zacznij od określenia wymiarów konstrukcji. Długość będzie zbieżna z długością ciągu schodów, do którego należy dodać 20–30 centymetrów zapasu z każdej strony. Poręcz balustrady powinna znajdować się na wysokości około 90 cm od powierzchni stopni. Jest to najwygodniejsza wysokość do podpierania się i jednocześnie gwarantująca bezpieczeństwo.

Pozostałe wymiary zależą głównie od rodzaju konstrukcji, jaką wybierzesz. Dla zapewnienia solidnego uchwytu i komfortu dla dłoni poręcz górna powinna mieć szerokość około 9 centymetrów. Jeśli balustrada będzie dzielona pionowymi elementami, szerokość pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 12 cm. Taki wymiar zapobiegnie przedostawaniu się między szczeblami większości przedmiotów i zapewni bezpieczeństwo małym dzieciom.

Balustrada na schody – z jakiego materiału

Jednym z najważniejszych wyborów, jakich dokonasz w czasie budowy balustrady DIY, będzie rodzaj materiału jej wykonania. Od niego zależy skala trudności i dobór konkretnych elektronarzędzi do pracy. Najczęściej balustrady w domach są wykonywane z następujących materiałów:

 • drewno – to materiał stosunkowo łatwy w obróbce i charakteryzujący się świetnym wyglądem. Balustrada jest lekka i może mieć niemal dowolny kształt. Drewno ma możesz zabezpieczyć bejcą lub lakierem – wówczas sprawdzi się nie tylko wewnątrz, ale też na dworze;
 • stal czarna (węglowa) – równie uniwersalny, stosunkowo tani materiał. Możesz formować z nich konstrukcje, zestawiając słupki stalowe z innymi materiałami. Stal jest podatna na korozję, dlatego wymaga zabezpieczenia lub stosowania jedynie do budowy balustrady wewnętrznej;
jak zrobic barierke na schody wewnetrzne
 • stal nierdzewna – materiał nie jest podatny na korozję, dlatego najważniejsza wada konstrukcji stalowej została wyeliminowana. Nierdzewne rury stalowe mają świetny wygląd i stosowane są nawet przy budowie obiektów usługowych czy handlowych. „Nierdzewka” jest droższa od klasycznej stali, co podnosi koszt całej konstrukcji;
 • stal kuta – balustrady kute mają najbardziej efektowny wygląd ze wszystkich konstrukcji. Wykonuje się je w zakładach kowalskich, nadając stali dowolne formy, często bardzo ozdobne. Taka balustrada jest jednak kosztowna i bardzo ciężka, co może eliminować ten rodzaj konstrukcji z użytku w niektórych miejscach;
 • szkło – tafle grubego szkła wzdłuż biegu schodów to jeden z najmodniejszych ostatnio trendów w wykańczaniu wnętrz. Są łatwe w utrzymaniu czystości, wizualnie powiększają przestrzeń i nadają pomieszczeniu elegancji. Często szkło wykorzystywane jest do wypełniania przestrzeni pomiędzy słupkami stalowymi lub mocowane bezpośrednio do biegu schodów na wspornikach. Tafle ze szkła o grubości kilku centymetrów są też dosyć kosztowne.

Jak zrobić barierkę na schody wewnętrzne – kolejność wykonywania prac

Jeśli wybrałeś już materiały i oszacowałeś wymiary, pora przejść do pracy. Jak zrobić barierkę na schody wewnętrzne? Przygotowaliśmy instrukcję w kilku krokach, która ułatwi zaplanowanie prac. Narzędzia, które ułatwią Ci pracę, znajdziesz w sklepach Auchan.

1. Przygotowanie materiałów i narzędzi

Zamów materiały potrzebne do budowy, pamiętając o naddatku na poziomie przynajmniej 10%. Do mocowania elementów w podłożu będą potrzebne kotwy lub śruby. W zależności od rodzaju materiału przydatne mogą być także wkręty lub inne systemy montażowe. Zadbaj też o odpowiednie narzędzia i elektronarzędzia. Do formowania części balustrady przydadzą się szlifierki z odpowiednimi tarczami do cięcia i obróbki.

Przy wykonywaniu otworów w podłożu, a także skręcaniu elementów, potrzebne są wiertarki i wkrętarki. W przypadku tworzenia balustrady z zamówionych elementów stalowych, ich łączenie ułatwi Ci spawarka.

Do prac montażowych powinieneś przygotować też kilka podstawowych narzędzi ręcznych. Wystarczą tu podstawowe akcesoria, takie jak:

 • miara,
 • poziomica,
 • rysik lub marker,
 • młotek,
 • klucze ręczne lub grzechotkowe (przy elementach skręcanych),
 • farby i akcesoria malarskie,
 • akcesoria do elektronarzędzi (wiertła i tarcze do obróbki konkretnych materiałów).

2. Rozmieszczenie i montaż słupków nośnych

Pierwszym etapem montażu będzie rozmieszczenie słupków nośnych. Powinny znaleźć się na górnym i dolnym spoczniku, a także w kilku miejscach wzdłuż biegu. Umieść je w jednakowych odległościach od siebie i w okolicach środka stopnia. Po rozplanowaniu i zaznaczeniu ich lokalizacji możesz wykonać otwór pod akcesoria złączne. Jeśli na schodach znajdują się płytki ceramiczne, do wykonania otworu może być potrzebne wiertło koronkowe. Po wykonaniu otworów pozostaje zamocowanie słupków do stopni za pomocą kotwy lub śrub montażowych.

3. Montaż poręczy

Po zamocowaniu pionowych słupków możesz zająć się wstępnym mocowaniem poręczy. Przypasuj elementy do słupków i oceń, czy wymagają przycięcia lub połączenia. Poręcze wykonane z elementów gotowych i systemowych mocowane są za pomocą specjalnych uchwytów lub odpowiednio dobranych śrub. W przypadku łączenia za pomocą spoiny konieczne będzie wstępne uformowania miejsc styku. Połączenie musi być stabilne i wytrzymywać ciężar człowieka opierającego się o balustradę.

balustrada

4. Mocowanie wypełnienia

Pomiędzy słupkami nośnymi należy zamocować wypełnienia. Pionowe słupki powinny dokładnie przylegać do balustrady i dolnego ciągu stopni. Pamiętaj o utrzymaniu minimalnych odległości pomiędzy szczeblami. Przy zamawianych konstrukcjach możesz wykorzystać gotowe panele wypełniające lub tafle szkła. Te mocuje się za pomocą uchwytów przyspawanych lub przykręconych do pionowych słupków nośnych.

5. Wykończenie balustrady na spocznikach

Ostatnim etapem prac jest wykończenie biegu na wysokości spocznika. Jeśli budujesz balustrady na schodach dwubiegowych, za pomocą kolanek połącz oba gotowe biegi. Przy jednobiegowych wystarczy na końcach zamontować zaślepki lub połączyć je z balustradą na spoczniku. Te mocuje się za pomocą uchwytów przyspawanych lub przykręconych do pionowych słupków nośnych. Do montażu wystarczą zatem klucze oczkowe i płaskie. Na koniec wyszlifuj nierówności, dopieść szczegóły, a jeśli materiał tego wymaga, całość pomaluj farbą wykończeniową.

Uważaj! Na te rzeczy zwróć uwagę podczas budowy balustrady DIY

Wiele z zaprezentowanych powyżej etapów pracy należy do trudnych robót budowlanych. Istnieje pewne niebezpieczeństwo wypadku, między innymi związanego z pracą na wysokości. Upadające ze znacznej wysokości akcesoria staną się zagrożeniem dla postronnych osób. Dlatego przed rozpoczęciem pracy oznacz cały obszar i zabezpiecz przed wchodzeniem postronnych osób. Zadbaj o to, żeby nikt nie poruszał się po schodach, a także pod tworzoną balustradą.

Podczas pracy zadbaj nie tylko o bezpieczeństwo innych, ale także o swoje. Wybierz odpowiednie środki ochrony osobistej, wśród których muszą znaleźć się dobre rękawice. Upewnij się też, że stosowane podczas pracy narzędzia ręczne i elektronarzędzia są w pełni sprawne. Przerwane przewody lub pęknięte trzonki to znak, że musisz wyeliminować narzędzia z użytku. Jeśli potrzebujesz nowych akcesoriów, znajdziesz je w ofercie sklepów Auchan.

jak zrobic barierke na schody zewnetrzne

Przed rozpoczęciem pracy, a szczególnie wiercenia i kłucia, oceń jakość konstrukcji. Z reguły na stropie schodów nie są prowadzone żadne przewody elektryczne, dlatego ryzyko ich przebicia jest niewielkie. Może się jednak okazać, że próba przewiercenia zakończy się fiaskiem po natrafieniu na grube pręty zbrojeniowe. Zaopatrz się zatem w odpowiedni czujnik badający strukturę materiału pod powierzchnią betonu. Przy okazji oceń stan techniczny stropu i upewnij się, że nie ma na nim żadnych nietypowych pęknięć.

Ciesz się własnoręcznie zrobioną barierką na schody

Wykonanie samodzielnie balustrady nie tylko poprawi bezpieczeństwo na schodach. Zaprojektowana i wykonana przez Ciebie konstrukcja będzie najlepiej dopasowana do charakteru budynku. Nie znalazłeś w sklepach odpowiedniej balustrady? Zrób to sam! Nie znajdziesz drugiego takiego produktu w ofercie żadnego z producentów. Na dodatek wykonanym przez Ciebie dziełem będziesz mógł się pochwalić i cieszyć.

Masz już pogląd na najważniejsze sprawy i wiesz, jak samemu zrobić balustradę na schody? Pora zabrać się do działania! Większość z podręcznych narzędzi i akcesoriów do majsterkowania znajdziesz w ofercie sklepów Auchan. Możesz sięgnąć też po podstawowe środki ochrony osobistej i bezpiecznie przejść przez cały proces budowy.