Aplikacja
Jak Urzadzic Mala Kawalerke

Jak urządzić kawalerkę? Garść porad

Opublikowano 04/05/2023

Niewielkie mieszkania z jednym pokojem i aneksem kuchennym często nazywa się kawalerką. Przy wyposażaniu takiego lokalu niejednokrotnie trzeba wspiąć się na wyżyny kreatywności. Sprawdź, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie porady i dowiedz się, jak urządzić kawalerkę!

Kawalerka – do ilu metrów się ją zalicza?

Mieszkania różnią się pomiędzy sobą wielkością i odpowiadają na inne zapotrzebowanie. Jedną z popularnych propozycji deweloperów jest kawalerka. W ten sposób określa się niewielkie mieszkania, w zamyśle przeznaczone dla jednej osoby. W rzeczywistości mogą pomieścić dwie, a nawet trzy osoby, oczywiście przy odpowiedniej aranżacji.

Powierzchnia kawalerki z założenia mieści się w granicach od 25 do 40 metrów. Jednak nie każdy lokal mieszczący się w tych wymiarach można tak nazywać. Kawalerki to mieszkania, które składają się z łazienki jednego pokoju i czasem aneksu kuchennego. Pokój stanowi część wypoczynkową i gościnną. Często jest otwarty na kuchnię, co zwiększa wizualnie przestrzeń mieszkania.

Małe mieszkanie też może być funkcjonalne i piękne. Wymaga jednak więcej sprytu i fantazji przy aranżacji niż w czasie urządzania dużych i przestronnych mieszkań. Małe kawalerki to mieszkania bardzo pożądane głównie przez młodych ludzi. Czy można je urządzić w taki sposób, żeby spełniały wszystkie wymagania funkcjonalnego lokalu? Jak umeblować małe mieszkanie? Odpowiedzi znajdziesz w poradniku!

Kawalerka Jak Urzadzic

Jak urządzić małą kawalerkę? Wydziel strefy!

Ze względu na niewielką ilość pomieszczeń, urządzenie kawalerki może być stosunkowo trudne. Jak urządzić kawalerkę, która składa się z pojedynczego pomieszczenia? Skalę trudności może podnieść konieczność przygotowania miejsca dla dwóch osób, a często także małego dziecka. Zacznij od wyznaczenia stref przeznaczonych na konkretny typ działalności. Trzymając się ich, będziesz w stanie zoptymalizować funkcjonalność lokalu.

Przedpokój

Realizację pomysłów na kawalerkę zacznijmy od wejścia. W większych mieszkaniach przy drzwiach wejściowych znajduje się przedpokój lub hol. W kawalerce wystarczy, że ustawisz w bliskiej przestrzeni szafkę na buty i wieszak na kurtki. Nie zapomnij też o lustrze. W małych mieszkaniach to dekoracja nie tylko funkcjonalna, ale także wizualnie powiększająca przestrzeń.

Salon

Kolejny krok to urządzenie części wypoczynkowej i gościnnej. Głównym elementem wyposażenia powinna być sofa. Wybierz mebel rozkładany, który będzie stanowił wygodne miejsce do wypoczynku, a po złożeniu posadzisz na nim gości. Dopełnienie wyposażenia powinny stanowić szafy i szafki wiszące. Szczególnie te drugie akcesoria świetnie wykorzystają wolną przestrzeń na ścianach.

Kuchnia

W pomieszczeniach bez wydzielonej kuchni czeka Cię dodatkowe wyzwanie. Musisz w części pomieszczenia stworzyć miejsce do przygotowywania posiłków. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, wybierz meble wykończone z połyskiem. Szafki na naczynia i przyrządy kuchenne zawieś na ścianie. Pamiętaj o wykorzystaniu całej wysokości ścian, dla maksymalnego zwiększenia przestrzeni do przechowywania. Przy urządzaniu zadbaj o utrzymanie jednakowej stylistyki w kuchni i pozostałej części pomieszczenia.

Kuchnia może być oddzielona od jadalni za pomocą stołu. Dzięki temu stworzysz miejsce do spożywania posiłków i pracy biurowej, a dodatkowo wyraźnie oddzielisz obie przestrzenie. Wybierz stół rozkładany, który w razie wizyty gości będzie służył większej ilości osób.

Łazienka

Łazienki w kawalerkach to najczęściej pomieszczenia o wymiarach do kilku metrów kwadratowych. Aby optycznie powiększyć łazienkę, powinny w niej dominować odcienie bieli, szarości, beżu, écru i pastele. Ściany i podłogę możesz wyłożyć białymi płytkami i wybrać szare meble z błyszczącym wykończeniem.

Gra światłem

Przy urządzaniu kawalerki, aranżacje powinny optymalnie wykorzystywać światło. Weź to pod uwagę przy doborze farby. Możesz wybrać preparaty dające efekt błyszczący lub lustrzany. Zezwól też na swobodny dostęp promieni słonecznych do wewnątrz mieszkania. W oknie zawieś firanki i zrezygnuj z zasłon na rzecz rolet. Przy ustawianiu szaf i przegród postaraj się, żeby nie stworzyć przeszkody dla światła dziennego.

Światło sztuczne może być kluczowym czynnikiem, optycznie wydzielającym przestrzenie w mieszkaniu. W kwestii oświetlenia możesz postawić na dwa sposoby jego dobierania:

w każdym pomieszczeniu umieścić takie samo, klasyczne oświetlenie, robiąc wrażenie spójności i przenikania się funkcjonalności pokoi,
dokonać wizualnego podziału funkcjonalności pomieszczeń poprzez zamontowanie różnych pod względem wyglądu lamp.

Pamiętaj również, aby w całym mieszkaniu użyć żarówek o podobnej, białej barwie. Uważaj jednak, aby nie była ona zbyt ostra i nie dawała wrażenia „szpitalnego” światła.

Jak Urzadzic Male Mieszkanie

Kawalerka – jak urządzić przegrody?

W niektórych mieszkaniach wyznaczanie stref funkcjonalności tylko poprzez odmienne aranżacje nie wystarcza. Jeśli masz odpowiednio dużo wolnego miejsca lub istnieje konieczność wykonania przegrody, musisz ją dobrze zaplanować. Niewłaściwa decyzja w tej kwestii może doprowadzić do całkowitego zaburzenia wcześniej przygotowanych elementów wyposażenia.

Przede wszystkim zadbaj o światło, które jest bardzo istotnym elementem przy planowaniu wystroju kawalerki. Jak urządzić przegrody, żeby nie zagrodzić swobodnego przepływu promieni słonecznych? Postaw na transparentne elementy. Możesz stworzyć ścianę ażurową z cegieł ustawianych na sobie z przerwami. Świetnie sprawdzają się też przeszklenia. Dobierając matowe szkło, będziesz w stanie przepuścić promienie świetlne, ale nie wzrok.

Przy tworzeniu przegród postaraj się też optymalnie wykorzystać przestrzeń. Jeśli tworzysz ścianę, postaraj się, żeby była możliwie najcieńsza. Sucha zabudowa lub ścianka z pojedynczej cegły zajmie niewiele, bardzo cennego, wolnego miejsca na podłodze. Jeszcze lepiej sprawdzą się przegrody w postaci regałów, stołów, półek na wino i innych funkcjonalnych mebli. Zapewniają dostęp z dwóch stron, zasłaniają przestrzeń po drugiej stronie, a dodatkowo przepuszczają promienie słoneczne.

Jak Urzadzic Kawalerke

Jak umeblować małe mieszkanie w mądry sposób?

Jak urządzić małą kawalerkę? Jak już wspomnieliśmy, musisz trochę pomyśleć i pokombinować. Nie spiesz się przy wyznaczaniu stref dla mieszkania, a także przy doborze elementów do tworzenia aranżacji.

Zadbaj też o dodatki i elementy wyposażenia. Meble powinny być optymalnie funkcjonalne, jednak z uwzględnieniem właśnie małego mieszkania. W cenie są wszystkie meble składane, które w razie potrzeby można rozłożyć i zwiększyć ich powierzchnię. Przedstawiamy kilka mebli, które można wykorzystać do urządzenia małego mieszkania.

Stół jadalniany rozkładany

Z jadalni w kawalerce zazwyczaj korzystają dwie osoby. Jednak w czasie odwiedzin gości taki stół okaże się zdecydowanie za mały. W związku z tym warto zastosować stół rozkładany. Można wybrać konstrukcje ze składnym blatem lub dostawką. W takich meblach stworzenie dodatkowej przestrzeni zajmie zaledwie kilka chwil. Przy urządzaniu mieszkania pamiętaj jednak, żeby pozostawić niezagospodarowaną przestrzeń w miejscu, gdzie ma znaleźć się dodatkowa część stolika.

Regał dwustronny

Otwarty z dwóch stron regał to jeden z najchętniej wybieranych mebli do małych mieszkań. Konstrukcja pozwala na układanie przedmiotów na półkach z obu stron. Pozwala na swobodny przepływ promieni słonecznych. Ułożone na nim akcesoria pozostają jednak widoczne, co ogranicza jego zastosowanie. Sprawdza się gównie do przechowywania dekoracji i przedmiotów takich jak zastawy czy komplety naczyń. Rzeczy osobiste można jednak układać w koszach lub pudełkach, co nie zaburzy wyglądu pomieszczenia. W ofercie Auchan znajdziesz regały idealne do małego mieszkania!

Półki wiszące

W małych mieszkaniach przestrzeń ścian trzeba zagospodarować. Półki wiszące i pawlacze to jeden z lepszych sposobów. Można ułożyć na nich książki, dekoracje, zdjęcia i kwiatki. Sprawdzą się również do przechowywania dokumentów czy zastawy. Dobierz półki, które optymalnie wykorzystają ścianę na całej wysokości i szerokości. Wybierając nietypowe kształty i formy, możesz wizualnie powiększyć przestrzeń.

Krzesła składane

Krzesła w konstrukcji składanej to produkty najczęściej kojarzone z meblami ogrodowymi. W małych mieszkaniach sprawdzą się przede wszystkim taborety. Można szybko je rozłożyć w czasie wizyty niespodziewanych gości. Po złożeniu znajdziesz dla nich miejsce w pawlaczu lub wolnych przestrzeniach między szafą i ścianą.

Pomysl Na Kawalerke

Biurko obrotowe

Jeśli w Twoim mieszkaniu jest potrzebne biurko, możesz takie z blatem obrotowym. Jest to mebel, którego blat częściowo pozostaje ruchomy. Umożliwia to ustawienie go w dowolnym narożu, z także ułatwia wyznaczenie stref użytkowania w mieszkaniu. Co więcej, funkcja ruchomego blatu przyda się w czasie rozkładania stołów i stolików. Wówczas można zmienić ułożenie biurka i zwolnić przestrzeń aktualnie potrzebną do innych celów.

Stolik na laptop

Choć ten element wyposażenia mieszkania trudno zaliczyć do mebli, w kawalerkach sprawdzi się znakomicie. Stolik pod laptop to blat ze składanymi nóżkami. Z jego pomocą stworzysz przestrzeń biurową na stole w jadalni, a nawet na sofie. Po zakończonej pracy możesz łatwo go złożyć i bez problemu schować w wybrane miejsce.

Jak urządzić kawalerkę – daj się ponieść

Korzystając z naszych porad i propozycji, nie powinieneś mieć większych problemów z tym, jak urządzić kawalerkę. Podejdź do tego zadania ze spokojem i rozsądkiem. Pamiętaj, że urządzasz mieszkanie dla siebie i przede wszystkim Ty masz się czuć w nim wygodnie.

Modne aranżacje i nowoczesne dodatki dekoracyjne mają w nim znaczenie drugorzędne. Postaw na oryginalny styl i daj się ponieść fantazji.

Przy urządzaniu małego mieszkania nie zapomnij odwiedzić sklepów Auchan. Możesz wybrać sklepy stacjonarne lub online. W każdym z nich znajdziesz większość z inteligentnych mebli do małego mieszkania, a także wiele dodatków.