Aplikacja
home office

Jak urządzić domowe biuro na home office?

Opublikowano 04/04/2023

Od czasów lockdownu home office stało się dla większości pracowników biurowych nową normą. Wiele firm wciąż praktykuje pracę hybrydową lub całkowicie zdalną, co wiąże się z koniecznością urządzenia własnego domowego gabinetu lub przynajmniej wydzielenia strefy pracy. Jak urządzić gabinet w domu? Aranżacje, inspiracje i wskazówki, jak zapewnić sobie ergonomiczne miejsce pracy, znajdziesz w tym artykule.

Aranżacja gabinetu w domu – od czego zacząć?

Nim zaczniesz urządzać swoje home office, nakreśl plan działania. To od niego warto zacząć i co warto wziąć pod uwagę, kiedy urządzasz domowe biuro?

1. Określ cel i funkcję pokoju lub wydzielonej strefy – czy będzie to miejsce do pracy zdalnej, czy też prywatne biuro? Jakie będą wymagania co do wyposażenia, oświetlenia czy stylu? 
2. Wybierz lokalizację – wybierz najlepsze miejsce w domu do stworzenia gabinetu, biorąc pod uwagę dostępność światła dziennego, ciszę i prywatność. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na wydzielenie całego pokoju na domowe biuro, wydziel dla siebie strefę pracy. Coraz częściej pojawiającym się rozwiązaniem jest domowe biuro w sypialni.
3. Zdecyduj się na meble – wybierz meble, które będą pasować do stylu, który chcesz osiągnąć, a jednocześnie będą wygodne i funkcjonalne. Ważne, aby nie męczyły ciała podczas długotrwałego siedzenia.
4.  Stwórz optymalny układ mebli – upewnij się, że układ mebli jest ergonomiczny i zapewnia wygodne warunki pracy. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu komputera oraz zapewnieniu miejsca na przechowywanie dokumentów i przyborów biurowych.
5. Wybierz oświetlenie – oświetlenie to bardzo ważny element aranżacji gabinetu. Wybierz źródła światła, które będą zapewniać dobrą widoczność, ale jednocześnie nie będą męczyć oczu.
6. Dobierz dodatki – spraw sobie przyjemność w domowym biurze i dobierz funkcjonalne oraz estetyczne dodatki. Aranżacja gabinetu w domu będzie kompletna, kiedy umieścisz tam rośliny, ramki na zdjęcia czy ozdoby na ścianach. Pamiętaj jednak o tym, aby ozdoby nie odciągały Twojej uwagi od pracy.

Aranżacja gabinetu to proces, który wymaga czasu i uwagi. Zaplanuj swoje biuro dokładnie, aby Twój gabinet był komfortowym i funkcjonalnym miejscem do pracy.

Strefa pracy w domu – jak ją wydzielić?

Jeśli nie masz możliwości przeznaczenia całego pokoju na biuro, warto rozważyć kilka różnych opcji, które pozwolą na wydzielenie strefy pracy w innym miejscu w domu.

Zacznij od znalezienia miejsca, gdzie możesz pracować w spokoju. Jeśli nie masz możliwości wydzielenia całego pokoju na biuro, szukaj zacisznego zakątka, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Gdy mieszkasz w pojedynkę, właściwie nie będziesz mieć żadnego problemu z wyborem strefy pracy. Może to być na przykład stół w sypialni, w kuchni, czy w pokoju gościnnym. Problem zaczyna się, kiedy w domu pracuje jeszcze Twój partner lub współlokatorzy albo znajdują się w nim dzieci. Wtedy staraj się jak najlepiej odizolować.

meble do domowego biura

Rozważ wykorzystanie wnęki lub schowka, zwłaszcza jeżeli Twoje mieszkanie ma niewielki metraż. Możesz tam wstawić biurko lub stworzyć małą strefę pracy. Ważne, aby wnęka była dobrze oświetlona i wyposażona w odpowiednie meble i sprzęty.

Gdy chcesz ukryć się przed domownikami, wykorzystaj garderobę. To pomieszczenie będzie idealnie wygłuszone, dzięki dużej ilości miękkich materiałów pochłaniających dźwięk. Tu telekonferencje nie będą stanowiły dla Ciebie żadnego problemu. Wstaw odpowiednich rozmiarów biurko i krzesło, a wolne półki przeznacz na dokumenty i akcesoria biurowe. W ten sposób zyskasz wydzieloną przestrzeń do pracy, a jednocześnie nie zajmiesz dodatkowego miejsca w domu.

Jeżeli nie masz garderoby, wnęki czy schowka, biurko możesz nawet postawić w korytarzu czy w przedpokoju. To często pomieszczenie, które nie jest wykorzystywane w pełni, a może być idealnym miejscem do wydzielenia strefy pracy.

W końcu rozwiązaniem dla Ciebie może być przestrzeń w pokoju dziennym. Jeśli nie masz możliwości wydzielenia oddzielnego pomieszczenia na cały gabinet, zaprojektuj przestrzeń w pokoju dziennym. Wykorzystaj na przykład narożnik w salonie, aby ustawić biurko i stworzyć strefę pracy.

domowe biuro inspiracje

Domowe biuro w sypialni to nie problem

Domowe biuro możesz także urządzić w sypialni. Choć miejsce do spania powinno być przeznaczone wyłącznie do relaksu, jeżeli nie masz innej możliwości, ustaw niedaleko łóżka wygodne biurko z dopasowanym do ciała krzesłem. Unikaj pracowania w łóżku, na pufie czy toaletce. Twoje miejsce do pracy powinno być dostosowane do wymogów BHP, aby nie przemęczyć ciała. Poniżej zamieszczamy ważne wskazówki, jak przypilnować ergonomii pracy w domu.

Zanim urządzisz domowe biuro w sypialni, zastanów się na kilkoma kwestiami:

● Czy znajduje się tam wystarczająco dużo miejsca na biurko i krzesło?
● Czy podczas rozmów na wideo callach będziesz mieć właściwe tło?
● Czy masz zapewnione dobre oświetlenie?
● Czy sypialnia ma odpowiednią wentylację?
● Czy w pokoju nie znajduje się zbyt dużo rozpraszających dekoracji, czy innych elementów?
● Czy będziesz mieć tam ciszę i spokój potrzebny do pracy?

Staraj się zachować harmonię w wystroju. Wybierz kolory, które będą współgrać z wystrojem sypialni, a jednocześnie zapewnią odpowiednie warunki do pracy. Aby nie zaburzyć strefy relaksu, dobierz meble w stonowanych kolorach pasujących do reszty elementów. Wygodny fotel na kółkach możesz przykryć puchatym kocem lub kapą. 

Po zakończeniu pracy staraj się zawsze utrzymać miejsce biurowe w idealnym porządku. Nie trzymaj na wierzchu dokumentów, zamknij komputer i posprzątaj biurowe akcesoria. Po godzinie 16:00 czy 17:00 zmień sypialniane biuro w czystą i wyciszoną strefę odpoczynku. 

Jak ergonomicznie urządzić domowe biuro? Inspiracje i wskazówki

Ergonomia jest kluczowa dla wydajnej i bezpiecznej pracy w domowym biurze. Chodzi nie tylko o to, aby pracować efektywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Praca przy komputerze niesie ze sobą wiele obciążeń, zwłaszcza dla Twojego kręgosłupa, bioder, nadgarstków oraz oczu. Dlatego zachowaj poniższe zasady, przygotowując własne home office:

● Wybierz odpowiednie meble – biurko i krzesło powinny być odpowiedniej wysokości, aby umożliwić wygodne siedzenie i pracę przy komputerze. Biurko powinno być na tyle duże, aby umożliwić swobodną pracę, ale jednocześnie nie zajmować zbyt dużo miejsca w pokoju,
● Dostosuj wysokość krzesła – powinno umożliwiać regulację wysokości, aby zapewnić optymalną pozycję siedzącą. Ważne, aby miało dobre oparcie, które wspiera dolną część pleców,
● Ustaw monitor na odpowiedniej wysokości – powinien znajdować się na wysokości oczu, aby uniknąć nadmiernego skłonienia się lub podnoszenia głowy. Możesz do tego wykorzystać specjalną podstawkę lub monitor z regulacją wysokości. Odpowiedni monitor lub laptop znajdziesz w ofercie Auchan.
● Używaj klawiatury i myszy w odpowiedni sposób – klawiatura powinna być ustawiona na płasko, a myszka umieszczona na odpowiedniej wysokości, aby uniknąć nadmiernego napięcia w nadgarstkach. Możesz również skorzystać z podpór pod nadgarstki.

● Dobierz mikrofon, głośniki i słuchawki – jeżeli w pracy często uczestniczysz w telekonferencjach, wybierz odpowiedni sprzęt do biura. Dobrej jakości elektronikę zapewnia marka Auchan Qilive.
● Zadbaj o oświetlenie – upewnij się, że pomieszczenie jest odpowiednio doświetlone, a światło nie pada bezpośrednio na monitor.
● Regularnie rób przerwy i wykonuj ćwiczenia – w czasie długiej pracy przy biurku, warto regularnie robić przerwy – co 15-30 minut. Wstawaj z krzesła i wykonuj ćwiczenia rozciągające – zwłaszcza nadgarstki i przedramiona. Przerwy pomogą Ci uniknąć zmęczenia i bólu mięśni.

domowe biuro w sypialni

Strefa pracy i oświetlenie – co trzeba zapamiętać!

O jednym aspekcie ergonomii home office trzeba opowiedzieć nieco szerzej. Dobór właściwego oświetlenia jest kluczowy dla zdrowia Twoich oczu oraz psychicznego nastawienia do pracy. Światło wpływa na Twoje samopoczucie, zdrowie i efektywność pracy.

Jak wybrać lampy i świetlówki, aby stworzyć profesjonalne domowe biuro? Inspiracje znajdziesz poniżej!

● Zwróć uwagę na natężenie światła – w pomieszczeniu pracy powinno być wystarczająco jasno, aby zapobiec zmęczeniu oczu. Zaleca się natężenie światła w przedziale od 500 do 1000 luksów.
● Wybierz oświetlenie o neutralnej barwie (ok 4000K) – będzie ono najlepsze do pracy biurowej, ponieważ nie wpłynie negatywnie na kolorystykę dokumentów ani nie będzie męczyć oczu.
● Upewnij się, że oświetlenie jest równomiernie rozłożone – unikaj ostrego światła, które będzie padać bezpośrednio na biurko lub ekran komputera. Lepiej zastosować oświetlenie ogólne, które równomiernie rozłoży się w całym pomieszczeniu.
● Zainwestuj w lampę biurkową – to idealne rozwiązanie do pracy przy komputerze. Wybierz model, który umożliwia regulowanie kierunku padania światła i ma możliwość regulacji natężenia światła.

domowe biuro

Pomyśl także o odpowiednim ustawieniu biurka względem okna. Korzystaj ze światła dziennego, jak tylko możesz – to najzdrowsze źródło światła. Musisz jednak pomyśleć o tym, aby tak ulokować biurko względem okna, aby nie tworzyć odblasku na ekranie. A więc:

● Okno za biurkiem – biurko powinno być ustawione w przeciwnym kierunku do okna, aby uniknąć odblasków na ekranie. Zwróć uwagę na to, aby okno nie było bezpośrednio za biurkiem, co mogłoby powodować nieprzyjemne odczucia termiczne.
● Okno z boku biurka – w takiej sytuacji biurko powinno być ustawione prostopadle do okna. Możesz również skorzystać z rolet lub firanek, aby kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia.
● Okno przed biurkiem – w tym przypadku biurko możesz ustawić równolegle do okna, aby cieszyć się dobrym oświetleniem naturalnym. Zwróć jednak uwagę na to, aby nie padało bezpośrednio na ekran komputera.

Jakie meble do domowego biura wybrać?

Wybór mebli do domowego biura zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli wykonujesz tradycyjną pracę biurową i korzystasz głównie z komputera, potrzebne Ci będzie przede wszystkim ergonomiczne biurko oraz krzesło. Ale to nie wszystko! Jakie meble do domowego biura należy wstawić?

Biurko do domowego biura

Biurko to najważniejszy element wyposażenia każdego biura. Biurko powinno być na tyle duże, aby zapewnić wygodną przestrzeń do pracy, a jednocześnie na tyle funkcjonalne, aby pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria biurowe. Wybierz biurko z regulowaną wysokością, aby dostosować je do Twoich indywidualnych potrzeb. Coraz popularniejsze są tzw. biurka stojące – możesz je dowolnie ustawiać w pozycji wysokiej (do stania) i niskiej (do siedzenia). Dzięki temu nie męczysz sylwetki.

domowe biuro

Krzesło w home office

Krzesło powinno być wygodne, ergonomiczne i dostosowane do kształtu Twojego kręgosłupa oraz miednicy. Najlepsze krzesła mają regulowane oparcie, regulowane podłokietniki i regulowaną wysokość. Wtedy będzie odpowiednie dla Twojego ciała. Zamiast krzesła możesz wybrać klęcznik lub piłkę, na której zmobilizujesz kręgosłup oraz miednicę.

Akcesoria biurowe do przechowywania

Półki, szafki i regały są niezbędne, aby przechowywać dokumenty, książki i akcesoria biurowe. Wybierz meble z wystarczającą ilością półek i szuflad, aby zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń do przechowywania. Na półkach ułożyć możesz książki, dokumenty i inne akcesoria biurowe. Jeżeli potrzebna jest Ci drukarka, ustaw ją niedaleko komputera, tak aby wygodnie można było wydrukować dokumenty, kiedy będziesz tego potrzebować.

W domowym biurze przydać mogą Ci się też segregatory czy organizery na biurko. Dzięki temu będziesz mieć porządek w dokumentach, na których aktualnie pracujesz. Segregatory pomogą Ci też zachować porządek w domu po skończonej pracy. Ogromny wybór akcesoriów biurowych znajdziesz na stronie i w sklepach Auchan.

W domowym biurze przyda Ci się również tablica, na której umieścisz najważniejsze przypominajki czy też informacje na temat prowadzonych projektów.

Lampka

Lampa biurowa powinna zapewniać Ci odpowiednie oświetlenie, aby zapobiegać zmęczeniu oczu. Warto wybrać lampę z regulacją intensywności światła i kierunkiem oświetlenia według naszych wcześniejszych wskazówek.

Zacznij home office we własnym gabinecie

Masz możliwość pracy z domu? Skorzystaj z niej! Nawet jeżeli pracujesz w domowym zaciszu tylko kilka dni w tygodniu, warto zapewnić sobie do tego odpowiednie warunki, tworząc gabinet w domu. Aranżacje, inspiracje i wskazówki, jak ergonomicznie przygotować swoje miejsce pracy, pomogą Ci zachować harmonię przestrzeni i zdrowie dla Twojego ciała.