Aplikacja

Jakie kwiaty do sypialni są najlepsze? Lista polecanych roślin

Opublikowano 04.05.2024 - 8 minut czytania

Kwiaty do sypialni nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale także na samopoczucie podczas przebywania w tym pomieszczeniu. Wybierając rośliny, warto wziąć pod uwagę jednakowo wygląd, jak i ich zdolność do oczyszczania powietrza czy potencjał relaksacyjny. Jakie kwiaty do sypialni będą zatem najlepsze? Poznaj z nami gatunki, które sprawdzą się doskonale w Twoim pokoju sypialnianym, tworząc przyjemne otoczenie, sprzyjające wypoczynkowi po całym dniu.

Dlaczego warto mieć rośliny w sypialni?

Istnieje przekonanie, że umieszczanie kwiatów w sypialni może negatywnie wpływać na jakość snu, ponieważ rośliny nocą pobierają tlen i uwalniają dwutlenek węgla, co zakłóca proces oddychania oraz wypoczynku. Jest to jednak niewielka ilość, która nie wpłynie w znaczący sposób na ilość tlenu w powietrzu. Jednakże udowodniono również, że pomagają w oczyszczaniu powietrza poprzez absorpcję zanieczyszczeń i wydzielanie potrzebnego człowiekowi tlenu. Dodatkowo obecność roślin obniża poziom stresu i poprawia nastrój. Czy warto zatem trzymać je w pokoju? Jeśli tak, to jakie kwiaty do sypialni będą odpowiednie?

Można udekorować sypialnię kwiatami i wiele osób tak właśnie robi, czerpiąc estetyczną przyjemność oraz korzyści płynące z ulokowania ich w tym właśnie pomieszczeniu. Te doniczkowe nie mają tak dużego wpływu na tlen, zwłaszcza jeśli wybierze się gatunki o odwrotnej fotosyntezie. W sypialni zaleca się stosowanie pojedynczych, niezbyt dużych roślin, które także potrafią stworzyć atmosferę relaksu. Co więcej, istnieją gatunki, które korzystnie wpływają na jakość powietrza, oczyszczając je z toksyn i pleśni oraz zwiększając zawartość tlenu.

Sprawdź także: Rośliny do łazienki – 15 okazów, które przeżyją w wilgotnych warunkach

Kwiaty doniczkowe i rośliny pokojowe wyróżniają się również dobroczynnym działaniem na wilgotność, panującą w pokoju sypialnianym, co jest szczególnie istotne w okresie intensywnego ogrzewania, kiedy to powietrze może stawać się nadmiernie suche, prowadząc do różnych dolegliwości, chociażby takich jak problemy z oddychaniem czy odwodnioną skórą całego ciała. Rośliny uprawiane w doniczkach w domu dodają z pewnością uroku i ciepła Twoim wnętrzom.

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze – czy to możliwe? Tak! To właśnie najzdrowsze kwiaty do sypialni. Zalicza się do nich aloes czy zielistka, które co ciekawe, dobrze absorbują szkodliwe substancje z dymu tytoniowego, farb czy lakierów. W ciągu dnia, tego rodzaju rośliny, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, jednakże nocą ten proces zachodzi w mniejszym stopniu. Nie ma więc przeszkód, aby ozdobić sypialnię zielenią doniczkową!

Jakie kwiaty do sypialni wybrać? Lista polecanych gatunków

Jak już wspomniano, w sypialni warto mieć pewne gatunki roślin doniczkowych, które nocą mogą absorbować dwutlenek węgla i emitować tlen, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Jakie rośliny do sypialni wybrać? Najzdrowsze kwiaty do sypialni to m.in. zygokaktus, sansewieria, dendrobium oraz skrzydłokwiat. Te gatunki roślin mogą być szczególnie korzystne dla zdrowia snu i ogólnego samopoczucia na co dzień.

Sansewieria

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze to właśnie sansewierie, znane również jako wężownice. To roślina, która jest rozpoznawalne nawet wśród osób niezaznajomionych z jej nazwą. Jej liście charakteryzują się szerokim, miechunkowym kształtem, często ozdobionymi naturalnymi wzorami w postaci jasnych lamówek lub ciemnych pasów.

Sansewieria jest jedną z nielicznych roślin, które również nocą wydzielają tlen, zamiast go pobierać z pomieszczenia. Ponadto pełni funkcję „żywego filtra” do oczyszczacza powietrza, który absorbuje i neutralizuje szkodliwe substancje, takie jak toksyczne formaldehydy, często obecne w farbach oraz klejach. W asortymencie sklepu internetowego Auchan znajdziesz również tego rodzaju artykuły AGD do Twojego domu.

Warto jednak pamiętać, że sansewieria jest rośliną trującą, dlatego należy trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Aloes zwyczajny

Jakie kwiaty w sypialni poprawią Twoją jakość snu? Niewątpliwie aloes to roślina, która może być wartościową ozdobą do każdego wnętrza domu, chociaż szczególnie dobrze sprawdza się w pokoju sypialnianym. Podobnie jak sansewieria, pełni funkcję naturalnego oczyszczacza, eliminując szkodliwe substancje i zanieczyszczenia. W nocy aloes wydziela tlen, co może poprawić jakość drzemki. Dodatkowo nawilża powietrze – zapobiega różnym dolegliwościom, takim jak chrypka czy bóle gardła, które szczególnie dają o sobie znać przy używaniu klimatyzacji.

Aloes jest również przydatny do tworzenia domowych kosmetyków do pielęgnacji, gdyż jego miąższ z liści doskonale regeneruje i nawilża skórę.

Przeczytaj też: Jakie kwiaty na balkon wybrać? Sprawdź nasz poradnik

Kaktus wielkanocny (Rhipsalidopsis) i kaktus bożonarodzeniowy (zygokaktus)

Kwiaty do sypialni, które nie tylko są korzystne w działaniu, ale także pięknie kwitną? To zdecydowanie kaktus wielkanocny i bożonarodzeniowy. Te gatunki roślin różnią się nieco między sobą, zarówno pod względem pory kwitnienia, jak i budowy kwiatów. Jednakże mają one wspólną cechę, która sprawia, że są idealnymi roślinami do pokoju – emitują one duże ilości tlenu właśnie w nocy. Ponadto są to rośliny do sypialni, które nie zajmują dużo miejsca i nie mają kolców.

Dendrobium

Kochasz storczyki i zastanawiasz się, jakie rośliny do sypialni z tego gatunku nadadzą się najlepiej? Storczyk dendrobium to roślina o wielu zaletach, które wykraczają poza piękne, kolorowe kwiaty. Oprócz dostarczania tlenu nocą ta roślina dodatkowo nawilża powietrze i usuwa z niego dwumetylobenzen. Posiadanie dendrobium w pokoju może ułatwić zasypianie i przyczynić się do głębokiego oraz odprężającego snu. Te rośliny do sypialni najlepiej rosną w miejscach o rozproszonym świetle i wymagają regularnego zraszania wodą, aby zachować odpowiednią wilgotność.

Sprawdź również: Las w słoiku – jak zrobić zieloną kompozycję w szkle?

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to nie tylko estetyczna roślina, charakteryzująca się błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi i pięknymi białymi kwiatami, które mogą zdobić wnętrze przez większość roku. Potrafi oczyszczać powietrze z benzenu, acetonu i formaldehydów, co czyni ją idealnym wyborem.

Dodatkowo skrzydłokwiat nawilża powietrze, co może wpłynąć pozytywnie na komfort snu. Jednak aby roślina ta dobrze się rozwijała, należy unikać stawiania jej w silnym nasłonecznieniu i zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza.

Jak dbać o rośliny w sypialni?

Jak dbać o rośliny w pokoju sypialnianym i czy właściwie potrzebują one specjalnego traktowania? Auchan podpowiada!

Należy przede wszystkim stosować się do ogólnych rad, dotyczących dbania o rośliny, gdyż zazwyczaj nie potrzebują one w sypialni specjalnej troski, wykraczającej poza zwykłą pielęgnację. O czym warto jednak pamiętać? Przy wyborze rośliny do sypialni powinno się zrozumieć warunki panujące w danym pomieszczeniu. Większość roślin pokojowych pochodzi z obszarów tropikalnych lub subtropikalnych, co oznacza, że potrzebują one konkretnej temperatury, wilgotności i światła do prawidłowego wzrostu.

Kluczowym czynnikiem jest dopasowanie rośliny do warunków świetlnych. Niektóre rośliny dobrze rosną w pobliżu okna skierowanego na południe, podczas gdy inne lepiej się czują na parapecie z oknem na północ. Jakie kwiaty w sypialni o ograniczonym dostępie do światła odnajdą się najlepiej w takim pomieszczeniu? Zdecydowana większość roślin preferuje światło o niskiej intensywności, więc jeśli sypialnia jest przyciemniona, warto wybrać rośliny, które poradzą sobie w takich właśnie warunkach. Wówczas ogranicz podlewanie, zwiększ wilgotność powietrza i regularnie pielęgnuj je, obserwując ich reakcje na warunki środowiskowe.

Zobacz również: Ogród preriowy inspirowany naturą Ameryki Północnej. Jak go urządzić?

Ponadto, aby właściwe zadbać o rośliny w sypialni, ważne jest dostarczanie im takiej ilości wody, która dostosowana jest do ich potrzeb – każdy gatunek ma bowiem swoje preferencje. Staraj się podlewać je, tzw. odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Unikaj jednak nadmiaru wody, bo może to prowadzić do gnicia korzeni. Pamiętaj, że częstotliwość podlewania zależy nie tylko od wymagań rośliny, ale jej wielkości oraz warunków panujących w pomieszczeniu.

Roślina oprócz wody potrzebuje składników odżywczych, które nie zawsze znajdzie w ziemi w doniczce. Warto więc wybrać nawozy dostosowane do konkretnego gatunku. Tego rodzaju produkty dostępne są w asortymencie sklepu online Auchan. Zwróć również uwagę na formę nawozu. Płynny nawóz do roślin kwitnących powinien być rozcieńczany zgodnie z instrukcją producenta przed jego zastosowaniem. Preparaty te szybko działają, poprawiając kondycję roślin, dlatego możesz spodziewać się w krótkim czasie intensyfikacji barw liści czy zwiększenie liczby kwiatów. Świetnie sprawdzą się także pałeczki nawozowe czy nawóz w granulkach.

Rośliny, których lepiej unikać w sypialni

Istnieją pewne rodzaje roślin, których obecność w sypialni może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt intensywne zapachy czy nadmierny pobór tlenu przez niektóre gatunki mogą zakłócać sen oraz pogarszać Twoje samopoczucie. Dlatego istotne jest, aby świadomie dobierać zieleń do tego pomieszczenia, biorąc pod uwagę ich właściwości czy potencjalny wpływ na zdrowie.

Oprócz oczywistego zagrożenia, jakie stanowią trujące rośliny, występują inne czynniki, które mogą sprawić, że pewne gatunki nie są najlepszym wyborem do pokoju. Jednym z nich jest wspomniany intensywny zapach, który może być drażniący dla osób o wrażliwym układzie oddechowym. Rośliny, takie jak oleander, lilia czy hiacynt, wydzielają mocną woń, która zakłóca spokojny sen lub powoduje nieprzyjemne reakcje alergiczne.

Niektóre gatunki, jak np. anturium, charakteryzują się dużymi, gęstymi liśćmi, które w nocy mogą intensywnie pracować, zużywając dostępny tlen w pomieszczeniu. To zjawisko, choć niebezpieczne dla osób, które potrzebują dostępu do świeżego powietrza w nocy, bywa również problematyczne dla osób cierpiących na bezdech senny lub inne schorzenia oddechowe.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni – pielęgnuj je razem z Auchan!

Rośliny doniczkowe mają znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie. Niekiedy walory estetyczne idą w parze z praktycznymi korzyściami. Niektóre z tych kwiatów upiększają otoczenie, ale także działają jak naturalne oczyszczacze powietrza, co jest szczególnie istotne podczas Twojego snu. Dzięki zdolności do produkowania tlenu w nocy oraz filtracji szkodliwych związków organicznych kwiaty doniczkowe sprzyjają Twojemu dobrostanowi. W ten sposób, ich obecność w sypialni wspiera lepsze samopoczucie.

Sprawdź także: Ogród w stylu wiejskim – jak zagospodarować teren?

Pamiętaj jednak, aby dbać kwiaty doniczkowe, tak by mogły się dobrze rozwijać. Wszystkie potrzebne artykuły do uprawy roślin w sypialni i nie tylko, a więcziemię, doniczki czy nawozy, możesz zakupić w sklepie online Auchan z dostawą prosto do domu. Takie wygodne rozwiązanie pozwoli Ci skupić się na odpoczynku w otoczeniu pięknych roślin!