Aplikacja

Kącik zabaw dla dzieci – jak go urządzić w domu?

Opublikowano 16.01.2024

Zabawa to aktywność, poprzez którą dziecko poznaje świat i samego siebie, zdobywa nowe doświadczenia i uczy się emocji. Dlatego ważne jest, by zapewnić mu do niej optymalne warunki. Pokój dziecięcy to wielofunkcyjna przestrzeń, która służy zarówno jako miejsce do spania, jak i strefa do nauki czy relaksu. Warto zatem wydzielić osobny obszar do zabawy, dzięki czemu pokój stanie się bardziej funkcjonalny. Przeczytaj poradnik Auchan i dowiedz się jak urządzić w domu piękny kącik zabaw dla dzieci.

Baza dla dzieci – przygotuj miejsce dla maluchów

Posiadanie własnej przestrzeni w domu jest dla dziecka bardzo ważne. To miejsce, gdzie maluch może czuć się bezpiecznie i swobodnie cieszyć się zabawą. Dlatego warto urządzić kącik dla dziecka. Jesteś w stanie zrobić to nawet w małym mieszkaniu – potrzeba tylko odrobiny kreatywności. Gdy Twoja pociecha jest mała, najlepiej wyodrębnić tę przestrzeń w sypialni rodziców, dzięki czemu będziesz mieć możliwość ciągłego doglądania jej w trakcie zabawy. Jeśli nie masz na tyle miejsca, to idealnie sprawdzi się niewielki kąt w salonie czy jadalni. Gdy maluch podrośnie, kącik do zabaw najlepiej zorganizować w osobnym pokoju, co da mu poczucie prywatności i pozwoli skupić się na zabawie. Dobra organizacja stref w pokoju dziecięcym czy salonie sprawi, że pomieszczenie zyska na funkcjonalności. To rozwiązanie, które pomoże zadbać o porządek i zapewni maluchowi przestrzeń do rozwoju.

Kącik zabaw dla dzieci – od czego zacząć?

Pierwszym etapem planowania jest wybór miejsca. Zacznij od podziału pokoju malucha na strefy. Kącik zabaw w pokoju dziecka powinien być zlokalizowany w miejscu dobrze oświetlonym, oddalonym od drzwi i przestrzeni do nauki.

Jeśli urządzasz kącik z zabawkami w salonie, kieruj się podobną zasadą. Powinno to być zaciszne miejsce – z dala od ciągów komunikacyjnych. Jeśli masz kominek, którego używasz, dla bezpieczeństwa nie umieszczaj kącika zabaw w jego sąsiedztwie. Warto również wybrać przestrzeń oddaloną od telewizora i systemu audio, który rozpraszałby malucha w trakcie zabawy.

Kącik dla dziecka w kawalerce warto wydzielić w miejscu, które zapewni mu prywatność i swobodę zabawy. W małych mieszkaniach szczególnie ważne jest, by mały człowiek posiadał swój kąt, który będzie stanowił namiastkę prywatności. Nie potrzebujesz wcale dużej przestrzeni, by wyznaczyć taką strefę – w dalszej części artykułu znajdziesz porady, które pozwolą Ci zaoszczędzić mnóstwo miejsca.

Przeczytaj także: Sposób na nudę? Prezent dla całej rodziny od Auchan

Wybór mebli i wyposażenia do salonu zabaw

Aranżacja takiej przestrzeni w salonie może być dużą przyjemnością, zwłaszcza jeśli razem z maluchem wybierzecie jej wyposażenie. Z wychowawczego punktu widzenia ma to bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka – samodzielne decydowanie o doborze wyposażenia do pokoju pozwoli mu na wyrażenie swojej indywidualności i budowanie poczucia kontroli. To sprawia, że maluch czuje się odpowiedzialny za swoje decyzje. Ciekawe meble i dodatki pomogą stworzyć piękny kącik zabaw dla dzieci. Co będzie Ci potrzebne? Z pewnością warto zacząć od stolika i wygodnego krzesełkawarto kupić ich więcej, ponieważ przydadzą się, kiedy pociechę odwiedzą koleżanki lub koledzy. Stolik będzie wygodnym miejscem do rysowania, układania puzzli czy klocków. Wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu dziecka.

Jeśli chcesz, by baza dla dzieci w domu miała ciekawą i przytulną formę, wykorzystaj niewielki namiot. Kilkulatki uwielbiają ukrywać się w ich wnętrzu podczas zabawy. To niewielkie, składane konstrukcje, które można łatwo przenieść w inne miejsce lub schować do szafy, gdy nie są potrzebne. W Auchan znajdziesz na przykład urocze tipi, które będzie stanowić również element dekoracyjny pokoju.

Dekoracje i akcesoria – tworzenie kreatywnej przestrzeni

Kącik zabaw dla dzieci powinien być miejscem, które budzi w nich pozytywne odczucia. Poza zabawkami, które mogą być również uroczą formą dekoracji, warto dodać kilka innych elementów ozdobnych. Kolorowe obrazki na ścianę, wieszaki w formie chmurek czy lampka w kształcie zwierzątka to tylko kilka przykładów na udekorowanie dziecięcej przestrzeni.

Ścianę nad kącikiem zabaw możesz wykorzystać do zaaranżowania galerii prac plastycznych dziecka, które umieścisz w prostych ramkach na zdjęcia. Masz w salonie szafę ze szklaną szybą? Wykorzystaj ją, by wyeksponować modele z klocków LEGO lub inne ozdoby wykonane przez malucha.

Użyj kolorowych dywanów i miękkich poduszek, które zachęcą dzieci do zabawy bezpośrednio na podłodze. Możesz również stworzyć własne poduszki DIY z materiałów, takich jak stare T-shirty, a w ich przygotowanie zaangażować swoją pociechę. Zamontuj tablicę kredową lub magnetyczną na ścianie, która będzie służyć do pisania i rysowania. Możesz również wykonać własną tablicę i użyć specjalnej farby na jednej ze ścian w pokoju.

Przeczytaj także: Sezon na kreatywność. Odkryj talent Twojego dziecka z klockami LEGO®

Przechowywanie zabawek – efektywne rozwiązania

Sposób przechowywania zabawek jest jednym z kluczowych elementów, gdy organizujesz kącik zabaw dla dzieci w domu. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce, a drobiazgi, takie jak klocki czy kredki, warto posortować. Przemyślane przechowywanie zabawek w salonie to sposób na utrzymanie porządku i naukę dbania o własne rzeczy.

Jak przechowywać zabawki w salonie? Najlepszym rozwiązaniem będą zamknięte pojemniki – pudła lub kosze do przechowywania. Wybierz takie, które będą pasować do ogólnej aranżacji wnętrza. Obecnie bardzo modne są naturalne materiały – wiklinowe kosze będą estetycznie prezentować się w każdej przestrzeni.

Pokój zabaw dla dzieci w domu może być pełen różnych ciekawych rozwiązań. Wykorzystaj pudełka i umieść je na regale. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych szuflad czy szafek.

Przeczytaj także: Jak motywować dziecko do nauki? Poznaj sposoby na efektywną naukę

Kącik zabaw dla dzieci w domu – podstawy bezpieczeństwa

Upewnij się, że kącik zabaw jest umieszczony w bezpiecznym miejscu, z dala od ostrych krawędzi mebli, otwartych gniazdek elektrycznych i innych potencjalnych zagrożeń. Przestrzeń, w której zaplanowałeś kącik dla dziecka w salonie lub sypialni dziecka, powinna być przytulna i bezpieczna. Wyłóż podłogę dywanem lub piankowymi matami.

Wybieraj zabawki odpowiednie do wieku dziecka, zwracając uwagę na zalecenia producenta dotyczące bezpieczeństwa. Sprawdzaj regularnie zabawki pod kątem uszkodzeń i wymieniaj je, jeśli są zepsute. Upewnij się, że dziecko nie przewróci przypadkowo mebli, a jeśli masz taką możliwość, przymocuj je do ściany. Zainstaluj nakładki ochronne na ostre krawędzie, aby zminimalizować ryzyko urazów.

Wielofunkcyjny kącik dla dziecka

Jeśli urządzasz kącik dla dziecka w salonie, na początek wystarczy wygodna mata do siedzenia i ulubione zabawki. Możesz ogrodzić taką przestrzeń specjalnymi barierkami o miękkich krawędziach, by mieć pewność, że niemowlak nie wyjdzie poza wyznaczony bezpieczny obszar.

Gdy Twoja pociecha nieco urośnie, zmienią się jego potrzeby. Maluchy potrzebują więcej miejsca do przechowywania zabawek, natomiast przedszkolak powinien mieć stolik do rysowania i układania puzzli.

Z kolei rozpoczęcie szkoły oznacza, że trzeba zaaranżować miejsce do nauki. Jednym z uniwersalnych elementów kącika dla dziecka będzie wspomniana wcześniej tablica magnetyczna, którą dziecko wykorzysta w prawie każdym wieku. Najpierw jako miejsce inwencji twórczej, a później do gromadzenia notatek czy planowania nauki.

Urządzając kącik zabaw w pokoju dziecka, zastanów się, jakie zabawki powinny się w nim znaleźć. Zwróć uwagę na akcesoria edukacyjne, takie jak mapy świata, plansze czy tablice motoryczne. Zadbaj również o to, by nie brakowało tam artykułów do rysowania, takich jak pisaki, ołówki, flamastry, farby czy kolorowy papier.

Przeczytaj też: Pokój w stylu boho – jak urządzić go dla dziecka? Zainspiruj się!

Stwórz kącik zabaw dla dziecka z Auchan!

Tworząc kącik zabaw dla dziecka w domu, kluczowe jest zapewnienie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni. Umieść kącik z dala od elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla Twojej pociechy. Wybieraj zabawki adekwatne do wieku dziecka, zwracając uwagę na zalecenia producenta i eliminując części, które dziecko mogłoby przez przypadek połknąć. Przymocuj meble do ścian, zabezpiecz ostre krawędzie, a na podłodze połóż wygodny dywan lub koc.

Urządzanie kącika zabaw to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także kreatywności. Zachęć dziecko do wspólnej zabawy podczas aranżacji tej przestrzeni. Wybieraj kolorowe elementy, twórz przestrzeń do eksperymentowania i rozwijania zainteresowań. W Auchan znajdziesz wiele zabawek i akcesoriów, które pomogą Ci urządzić piękny kącik zabaw dla dzieci, bez względu na to, jaką powierzchnią dysponujesz.