Aplikacja
Las W Sloiku Jak Zrobic

Las w słoiku – jak zrobić zieloną kompozycję w szkle?

Opublikowano 23.09.2023

Las w słoiku to wyjątkowy sposób na hodowanie roślin, coraz częściej wybierany jako ozdoba wnętrz. W tym artykule podpowiemy, dlaczego warto wybrać las w słoiku, jak zrobić taką kompozycję oraz jakich materiałów i roślin potrzebujesz do jego stworzenia.

Podstawy tworzenia lasu w słoiku – na czym to polega?

Las w słoiku to niewielkich rozmiarów rośliny szczelnie zamknięte w szklanym naczyniu. Tworząc je, warto starać się odtworzyć naturalne środowisko. Lasy w słoiku mogą być świetną alternatywą dla roślin doniczkowych, szczególnie jeśli nie masz wiedzy na ich temat lub po prostu nie lubisz się nimi zajmować. W słoiku tworzy się zamknięty ekosystem, który ma własny obieg wody i składników mineralnych, dlatego kwiaty nie wymagają podlewania i szczególnej pielęgnacji.

Zobacz także: Kiedy podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? Zielony kalendarz Auchan

Jak Zrobic Las W Sloiku

Rośliny w słoiku – zalety

Dlaczego warto stworzyć swój własny las w słoiku? Oto kilka zalet z posiadania takiego mikro ekosystemu w swoim domu: 

 • Tworzy zamknięty obieg – dzięki temu nie trzeba o niego nadmiernie dbać. Stworzony wewnątrz ekosystem jest samowystarczalny i radzi sobie prawie całkowicie bez ingerencji człowieka. Woda krąży w zamkniętym obiegu (jest wchłaniana przez korzenie, następnie uwalniana w procesie parowania i skraplana na ściankach naczynia). Rośliny mają dostęp do światła i mogą dzięki temu przeprowadzać fotosyntezę. Ty musisz obserwować jedynie czy podłoże nie usycha lub nie pojawia się np. pleśń. W takiej sytuacji należy zareagować, aby móc cieszyć się długo swoim lasem w słoiku. 
 • Jest alternatywą dla doniczkowych roślin – jeśli pielęgnacja kwiatów, podlewanie ich nie jest Twoją mocną stroną, a jednocześnie chcesz mieć „zielony” dom, warto wybrać właśnie rozwiązanie, jakim jest las w szkle. Może nie będzie pachnieć jak niektóre kwiaty w doniczce, jednak to forma ciekawej, naturalnej dekoracji. 
 • Łatwo go wykonać samodzielnie w dalszej części artykułu dowiesz się, jak zrobić las w słoiku, jednak już teraz możemy powiedzieć, że jest to proste i przyjemne. Każdy może spróbować zrobić w domu taką ozdobę z produktów dostępnych np. w Auchan.

Jakie materiały są potrzebne do stworzenia lasu w słoiku?

Zanim przystąpisz do tworzenia swojego lasu, przygotuj potrzebne materiały: 

 • Słoik – wybierz przezroczyste naczynie w dowolnym Ci rozmiarze. Pamiętaj, że w obszerniejszym słoiku zmieszczą się większe rośliny. Jednak musisz znaleźć dla niego miejsce, co może być trudne, np. w małym mieszkaniu. Słoik powinien mieć również zamknięcie. W sklepach dostępne są artykuły z korkowymi pokrywkami, ale możesz wybrać także te z plastikowymi lub metalowymi zakrętkami
 • Podłoże – musisz je dobrać do rodzaju roślin w Twoim słoiku. Może to być ziemia ogrodnicza, żwir, piasek czy inne, przeznaczone do tego mieszkanki. 
 • Rośliny – to, jakie rośliny do lasu w słoiku wybierzesz, zależy tylko od Ciebie. Idealnie nadają się sukulenty, mchy, miniaturowe drzewa i krzewy. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się, jakie odmiany najlepiej nadają się do lasu w szkle. 
 • Dekoracje – możesz dodać do słoika kamienie, muszle, szyszki, figurki czy inne dekoracje, aby nadać mu indywidualnego charakteru. Jednak jeśli nie chcesz go urozmaicać, las bez nich będzie wyglądał nieco surowiej, ale bardziej naturalnie. 
 • Węgiel aktywny – będzie odgrywał rolę filtra do oczyszczania wody w słoiku. Dzięki temu zmniejszysz szansę na wystąpienie pleśni w środku.

Gdzie znaleźć odpowiednie materiały do zrobienia lasu w szkle? Produkty, których potrzebujesz, znajdziesz w ofercie Auchan, dlatego przed rozpoczęciem projektu, warto wybrać się na zakupy i zaopatrzyć w słoiki, ziemię i dekoracje. 

Sprawdź również: Styl boho – wnętrza pełne naturalnych kolorów. Jak urządzić mieszkanie?

Las W Szkle Jak Zrobic

Rośliny do lasu w słoiku – jakie wybrać?

Wybranie odpowiednich roślin do lasu w słoiku to bardzo istotny element dla sukcesu tego projektu. Należy postawić na takie gatunki, które sprawdzą się w zamkniętym środowisku – mimo wszystko będą tam narażone na wilgoć oraz ograniczoną przestrzeń. Poniżej nasze propozycje roślin, które możesz wziąć pod uwagę: 

  • Sukulenty – dla osób, które tworzą las w słoiku, sukulenty są często pierwszym wyborem. Te rośliny pięknie prezentują się w szkle, na odpowiednim podłożu. Popularnym minisukulentem jest m.in. eszeweria, której liście układają się w kształt rozety. Nie jest to wymagająca roślina – należy jedynie pilnować, aby nie zamoczyć jej liści podczas podlewania. 
  • Mchy – wiele osób stawia na tzw. wieczny mech (chrobotek reniferowy), który wygląda jak mech, ale jest porostem. Uwielbia wilgoć, gdyż nadaje mu ona miękkości i żywego, zielonego koloru. Dzięki temu będzie on świetnym tłem dla pozostałych roślin. Pamiętaj jednak, że prawie wszystkie mchy w Polsce są pod ochroną i nie możesz tak po prostu zebrać ich w lesie. Szukaj ich w sklepach i kwiaciarniach.
  • Paproć ozdobna zanokcica gniazdowa jest dekoracyjną odmianą paproci o nietypowych, pomarszczonych liściach. Najlepiej sprawdzi się w słojach, które będą stać w bardziej zacienionych miejscach.

 

 • Pilea peperomiowata „pieniążek” – roślina ta ma okrągłe, grube liście na długich łodyżkach. Lubi wilgoć i półcieniste stanowiska.
 • Miniaturowe drzewka i krzewy postaw na fikusy, metasekwoje czy małe figowce. Ogranicza Cię tylko rozmiar słoika! 

 

Czy tego chcesz, czy nie, rośliny w słoiku będą rosnąć. Aby spowolnić ten proces, możesz je przycinać – szczególnie pomocne może to być przy mini drzewkach. Natomiast, kiedy roślina będzie za duża, spróbuj usunąć ją z naczynia i zastąpić nową. 

Przeczytaj także: Sukulenty – co to i jak o nie dbać?

Las W Sloiku Sukulenty

Przykładowe projekty – jak zrobić las w słoiku?

Wiesz już, czym właściwie jest i jakie zalety ma las w szkle. Jak zrobić go krok po kroku podpowiemy w tej części artykułu!

Wcześniej omówiliśmy dokładniej, co będzie potrzebne do wykonania lasy w słoiku. Dlatego teraz upewnij się tylko czy masz już: 

 • słoik, 
 • rośliny, 
 • podłoże, 
 • wybrane dekoracje, 
 • węgiel aktywny,
 • folię lub gazety do zabezpieczenia miejsca, w którym będziesz robić słoik, 
 • oraz rękawiczki, żeby się nie pobrudzić.

Niezależnie od tego, jakie rośliny umieścisz w słoiku, przygotowanie będzie identyczne. 

 1. Umyj naczynie. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do realizacji projektu, dokładnie umyć i osuszyć słoik. Pozbądź się wszelkiego kurzu i brudu, który może wpłynąć niekorzystnie na mikro ekosystem, jaki ma powstać w naczyniu. 
 2. Przygotuj przestrzeń roboczą. Wykorzystaj folię lub gazety do zabezpieczenia stołu czy podłogi, gdzie będziesz wykonywać swój słoik. Dzięki temu rozsypana ziemia, żwirek czy części roślin będą łatwiejsze do posprzątania. 
 3. Zaplanuj umiejscowienie roślin. Na tym etapie możesz zobaczyć, jakie ułożenie roślin najbardziej Ci odpowiada. 
 4. Nasyp podłoże. Kiedy masz przygotowane wszystkie materiały oraz zaplanowany układ roślin, możesz przystąpić do zapełniania słoika. Zacznij od warstwy żwiru lub keramzytu, dzięki którym zrobisz warstwę drenażu i tym samym zapobiegniesz gniciu korzeni. Możesz z nich ułożyć fale i wzniesienia, które dodatkowo ozdobią Twój słoik. 
 5. Następnie wsyp ziemię ogrodniczą. Ostatnią część wymieszaj z węglem aktywnym – poprawi filtrowanie wody i zapobiegnie rozwojowi pleśni. 
 6. Umieść wybrane rośliny w ziemi. 
 7. Ozdób. Jeśli zdecydowałeś się na dekoracje do swojego słoika, teraz jest moment, aby je ułożyć. 
 8. Podlej roślinki umieszczone w słoiku. Uważaj jednak, by nie nalać zbyt dużej ilości wody już na samym początku.
 9. Zamknij słoik. Twoja kompozycja jest już gotowa, więc nie pozostaje nic innego, jak ją zamknąć. Pamiętaj, żeby w pierwszych dniach szczególnie dokładnie się jej przyglądać i reagować na zbyt dużą lub zbyt małą ilość wody. Jeśli zauważysz, że woda za szybko się skrapla, możesz pozostawić słój otwarty nawet kilka dni. 
 10. Wybierz odpowiednie miejsce. Postaw swój las w wybranym miejscu. Pamiętaj, że nie powinno być w bezpośrednim słońcu, ale jednocześnie niezbyt ciemnym. 
Rosliny Do Lasu W Sloiku

Las w szkle – propozycje

Szukasz inspiracji na to, jak powinien wyglądać Twój las w słoiku? Sprawdź nasze propozycje i zobacz, jakie zestawienia warto wybrać. 

 • Kwitnący las w słoiku – Do kolorowego lasu w słoiku świetnie nada się storczyk w wersji mini, który lubi wilgoć. Posadź go na specjalnej korze, a następnie posyp dekoracyjnym żwirkiem w ulubionym kolorze. Taka barwna kompozycja urozmaici wnętrze. 
 • Zielony las w słoiku – Najczęściej las w słoiku próbuje odtworzyć dolną warstwę naturalnego lasu. Umieść w nim mchy, porosty oraz małe paprotki i niskie rośliny – peperomie czy widliczki. Ozdób je szyszkami, korą i niewielkimi kamykami, które możesz spotkać w prawdziwym lesie. 
 • Las w słoiku – Możesz też postawić na odtworzenie wyższych warstw lasu, poprzez zasadzenie miniaturowych wersji drzew i krzewów.
 • Pustynny las w słoiku – Postaw na rośliny takie jak aloes, kaktusy i sukulenty. Umieść je na podłożu ze żwiru o piaskowym kolorze, otocz kamieniami i korzeniami rdestowca japońskiego. 

Sprawdź też: Rośliny do łazienki – 15 okazów, które przeżyją w wilgotnych warunkach

Rosliny W Sloiku

Las w słoiku – jak zrobić? Ty już to wiesz!

Wiesz, czym jest las w słoiku, jak zrobić tę dekorację i jakich roślin użyć, dlatego nie zostaje Ci już nic innego, jak ruszyć do Auchan po potrzebne materiały m.in. marki Gardenstar i rozpocząć tworzenie własnego projektu. To piękna, zielona dekoracja, którą możesz zrobić samodzielnie i podarować komuś np. z okazji parapetówki!