Aplikacja
mala lazienka z prysznicem i pralka

Mała łazienka z prysznicem i pralką. 5 inspiracji na małą przestrzeń

Opublikowano 13.04.2023 - 7 minut czytania

Mała łazienka z prysznicem i pralką to spore wyzwanie dla właścicieli. Jak urządzić to jedno z najważniejszych pomieszczeń, aby było funkcjonalne i ładne? Czy w ogóle jest to możliwe? Mamy na to odpowiedź!

Mała łazienka z prysznicem i pralką – czy to możliwe?

Duża łazienka to marzenie wielu osób, jednak najczęściej w blokach wielorodzinnych są to niewielkie pomieszczenia, w których trzeba zmieścić niezbędne przedmioty i urządzenia. Wiele osób od razu rezygnuje z wanny. Prysznic jest bardziej ekonomiczny i ekologiczny, a także zajmuje mniej miejsca. Jak powinna wyglądać łazienka z prysznicem? Inspiracje można czerpać z internetu, magazynów wnętrzarskich czy od znajomych. Pomysły mogą wpaść do głowy nawet podczas oglądania wystaw w sklepach.

Osoby, które są na etapie remontu łazienki, powinny sporządzić prosty rysunek oraz listę niezbędnych przedmiotów i sprzętów, jakie chcą tam wstawić. Najlepiej robić to po kolei – zaczynając od najważniejszych i dorysowując je na kartce.

Warto pamiętać, że wymiary na rysunku muszą uwzględniać rzeczywiste gabaryty sprzętów i mebli. Pod uwagę należy wziąć także ergonomię – wygodny dostęp do sedesu, swobodne otwieranie drzwiczek szafek i pralki oraz komfortowe wejście i wyjście spod prysznica.

Osoby, które planują montaż pralki w zabudowie, nie mogą zapomnieć, że wokół niej należy zachować wolną przestrzeń. Od tyłu – będzie to ok. 6-8 cm na węże doprowadzające i odprowadzające wodę; po bokach – niewielka przestrzeń umożliwiająca odpowiednią cyrkulację powietrza wokół pralki. Dzięki temu zespoły sprzętu się nie przegrzeją. W małej odległości od pralki należy zaplanować gniazdko elektryczne, jednak tak, aby mieć do niego swobodny dostęp.

Mała łazienka z prysznicem. Inspiracje!

Jak urządzić niewielkie pomieszczenie i to w dodatku łazienkę? Mamy na to kilka pomysłów!

Sprawdź również: Rośliny do łazienki – 15 okazów, które przeżyją w wilgotnych warunkach

1. Mała łazienka z prysznicem w stylu skandynawskim

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką w stylu skandynawskim pozwala na stworzenie prostej i funkcjonalnej przestrzeni. Jest on minimalistyczny, a jednocześnie przytulny i ciepły, dlatego też idealnie nadaje się do niewielkich pomieszczeń w bloku.

Łazienka w tym stylu ma jasne kolory, najczęściej jest to biel i beż przełamane błękitem. Minimalizm objawia się w braku zbędnych dodatków. Dekoracje stanowią armatura oraz akcesoria łazienkowe wykonane z naturalnych materiałów, np. wikliny czy drewna.

Na podłodze warto położyć dywaniki wykonane z ekologicznej bawełny. Dużą rolę w aranżacjach w stylu skandynawskim odgrywa także światło. Małe sufitowe lampki LED albo podświetlane lustra z pewnością nadadzą wnętrzu przytulną atmosferę.

2. Łazienka z wielofunkcyjnymi meblami

Bardzo mała łazienka z prysznicem wymaga praktycznych rozwiązań. W takim pomieszczeniu warto postawić na:

  • szafki z lustrami w drzwiach nad umywalką – można schować w nich kosmetyki, akcesoria do mycia zębów albo artykuły do golenia;
  • zabudowane umywalki z komodą – miejsce pod umywalką to znakomity schowek na proszki i środki do mycia łazienki;
  • słupek meblowy z miejscem na pralkę na dole – w niewielkim pomieszczeniu warto maksymalnie wykorzystać każdą wolą przestrzeń, a miejsce nad pralką nadaje się do tego idealnie.

3. Pralka w zabudowie ze stelażem WC

Wbrew pozorom praktyczniejszym rozwiązaniem może być pralka ładowana od frontu niż od góry. Daje więcej możliwości aranżacji, a opcja slim (czyli o mniejszej głębokości niż standard) pozwala na umieszczenie jej nawet w bardzo małej łazience.

Estetyczną opcją jest zabudowa w jednym szeregu pralki i stelaża WC. Jeśli pozwala na to powierzchnia, warto dołączyć do tych elementów umywalkę albo system szafek. W ten sposób urządzenie zostanie ukryte, a zyska się dodatkową półkę na kosmetyki. Jednolita przestrzeń sprawia wrażenie większej i przestronniejszej. Poza tym łatwiej będzie utrzymać łazienkę w czystości.

4. Prysznic bez brodzika

Duża kabina prysznicowa zajmuje miejsce, a wysoki brodzik powoduje wrażenie ciasnoty. Rozwiązaniem jest zamontowanie odpływu liniowego. Co to znaczy? Tradycyjne brodziki są wyposażone w syfon, który służy do odprowadzania wody, natomiast odpływy liniowe instaluje się bezpośrednio w posadzce. Brak brodzika nie tylko ułatwia korzystanie z prysznica, ale też ułatwia sprzątanie.

Z odpływem liniowym kompatybilne są prysznice typu walk-in. Zamiast klasycznej kabiny montuje się gładką taflę szkła. Ponadto, położenie płytek na ścianach i podłodze w jednym kolorze oraz zamontowanie kabiny tego typu sprawi, że prysznic stanie się praktycznie niewidoczny, a łazienka wyda się optycznie większa.

5. Dodatki w małej łazience

Mała łazienka z prysznicem nie musi być nudna. Charakteru dodadzą jej eleganckie dodatki, np. baterie w kolorze złota lub owalny kształt umywalki. Łazienkę z pewnością ożywią także prawdziwe rośliny. Wprawdzie nie jest to proste zadanie w pomieszczeniu bez okna, jednak przy odpowiednim oświetleniu jest to wykonalne.

W łazience sprawdzą się kwiaty lubiące wilgoć i cień, np. paprocie, bluszcze, palmy, zamiokulkasy, aglonemy, sansewierie, skrzydłokwiaty i zielistki. Warto wybrać do tych roślin pasujące kolorystycznie doniczki, które mogą stanowić także element dekoracyjny.

Bardzo mała łazienka z prysznicem – triki dekoratorów wnętrz

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką nie musi oznaczać ciasnoty i poczucia przytłoczenia. Zwykle wystarczy zmienić kilka elementów, aby pomieszczenie sprawiało wrażenie przestronnego.

Przeczytaj też: Malowanie płytek łazienkowych, czyli jak tanio odświeżyć pomieszczenie?

Jasny kolor mebli i ścian

Niewielkie łazienki zwykle nie mają okien, dlatego też warto postawić na jasny wystrój wnętrza. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się klasyczna biel, jasny beż, łagodne piaski oraz jasny szary. Ogólna zasada jest taka, że jasne, pastelowe barwy odbijają światło, powiększając przy tym optycznie przestrzeń. Kolory w odcieniach zimnych stwarzają wrażenie oddalenia – im bardziej są one rozjaśnione, tym bardziej wydają się odległe.

Natomiast inne barwy można wykorzystać w dodatkach i akcesoriach. W intensywnych kolorach mogą być ręczniki, pojemniki na kosmetyki albo mydelniczka. Ręczniki łazienkowe w różnych barwach dostępne są w ofercie sklepu Auchan.

Istotna jest też malowana powierzchnia – gładkie odbijają światło, a matowe i chropowate je absorbują. Z tych powodów warto też wyposażyć łazienkę w meble z błyszczącymi frontami.

Lśniące i jasne powierzchnie mogą jednak wydawać się surowe, sterylne i zimne. Aby zmienić takie wrażenie, należy wprowadzić do łazienki drewniane elementy, np. półki lub boki szafek. Drewno naturalnie ociepla wnętrze i nadaje przytulności.

Płytki mają znaczenie

Podobnie jak ściany, płytki również warto wybrać w jasnych barwach i w chłodnych odcieniach. Mała łazienka z prysznicem i pralką będzie wyglądała na większą, jeśli wykorzysta się w niej błyszczące płytki z cienkimi fugami.

Grube i ciemne fugi podzielą powierzchnie na kawałki, natomiast te dopasowane kolorystycznie do płytek dadzą wrażenie jednolitości.

Aby urozmaicić pomieszczenie, można zastosować na jednej ze ścian np. płytki o wyraźnej fakturze. Nieregularne formy 3D bardzo dobrze odbijają światło i jednocześnie stanowią element dekoracyjny.

W małej łazience sprawdzą się zarówno małe, jak i duże płytki. Wprawdzie te pierwsze są tańsze i prostsze w układaniu, jednak to kafelki w rozmiarze XL wyglądają lepiej. Warto pamiętać, aby ułożyć je do ⅔ lub do połowy ściany, a pozostałą część wraz z sufitem pomalować na ten sam kolor – dzięki temu wnętrze będzie wyglądało na większe.

Oświetlenie

Aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką wymaga dobrego oświetlenia. Warto pomyśleć o niewielkich punktowych lampkach dających jasne i chłodne światło. Doświetlą każdy kąt, dzięki czemu pomieszczenie wyda się odrobinę wyższe i szersze. Długie i szerokie lampy, choć efektowne, zabierają dużo miejsca i mogą przytłoczyć w małym wnętrzu. Żarówki o odpowiedniej mocy i barwie dostępne są także w sklepie Auchan.

Lustra

Lustra to efektowny i prosty sposób na powiększenie nie tylko łazienki, ale i każdego małego pomieszczenia. Tafle lustrzane odbijają światło, przez co przestrzeń od razu wydaje się głębsza, większa, jaśniejsza i bardziej przestronna. Do łazienki można wybrać jedno duże lustro lub kilka małych. Najlepiej jednak unikać dużych, ciemnych ram, aby nie przytłoczyć całości.

Funkcjonalne meble

Warto stawiać na meble funkcjonalne i wiszące. Wolna przestrzeń do podłogi sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. Należy pamiętać o jasnym kolorze szafek i odpowiednim zabezpieczeniu blatów oraz frontów (jeśli nie są przystosowane do pomieszczeń takich, jak łazienka).

Mała łazienka z prysznicem i pralką – jak mądrze wykorzystać przestrzeń

Zaplanowanie niewielkiej łazienki może być wyzwaniem, ale pamiętaj, że ładna i funkcjonalna łazienka nie zawsze wymaga dużego nakładu. Jeśli nie chcesz jednorazowo wydać dużej kwoty – najpierw skup się na niezbędnych elementach. W dodatki zaopatruj łazienkę w dalszej kolejności, z czasem.

Wszelkie potrzebne akcesoria do łazienek małych i dużych znajdziesz w sklepie Auchan. W naszej ofercie znajdują się też rozmaite środki czystości i ciekawe dodatki do każdego domu.