Aplikacja
Malowanie płytek łazienkowych – zrób to sam!

Malowanie płytek łazienkowych, czyli jak tanio odświeżyć pomieszczenie?

Opublikowano 04/17/2023

Z czasem każda łazienka wymaga odświeżenia – czy to z uwagi na wilgoć i osady, czy też Twoją chęć na zmiany w otoczeniu. Gruntowny remont może jednak okazać się wyjątkowo drogim rozwiązaniem. Czy wiesz, że samodzielnie, niskim nakładem czasu i pieniędzy możesz odmienić swoją łazienkę? Sprawdź jak wykonać malowanie płytek łazienkowych!

Malowanie płytek – co będzie potrzebne?

Aby przystąpić do malowania płytek, będzie Ci potrzebny następujący zestaw narzędzi i materiałów:

1

Farba do płytek: kwestia oczywista – trudno malować bez farby. Czekają Cię jednak w tym temacie dwie decyzje. Pierwsza odnośnie koloru oraz druga – rodzaj farby. W tej kwestii podpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

2

Akcesoria do malowania: z pewnością będziesz potrzebować wałka malarskiego do nakładania farby na powierzchnie, takie jak ściany lub większe płytki. Do malowania trudno dostępnych miejsc, typu narożniki lub detale przyda Ci się natomiast mniejszy pędzel.

3

Taśma malarska: użyjesz jej do zabezpieczania miejsc, które nie będą malowane (takich jak okucia, fugi, framugi czy podłoga). Dodatkowo taśma pozwala na dokładne odseparowanie powierzchni, które będą malowane od tych, które będziesz omijać. Do zabezpieczenia mebli przyda Ci się również odpowiednia folia malarska.

4

Szlifierka: niezbędne narzędzie do wyrównania powierzchni, ewentualnie usunięcia starego szkliwa z płytek. Dzięki niej nowa farba będzie mogła lepiej złapać powierzchnię.

5

Szpachelka: przyda Ci się jeżeli zauważyłeś ubytki, które warto uzupełnić, pęknięte płytki czy ostre krawędzie, których kształt planujesz zmienić.

6

Masa szpachlowa: aby naprawić ewentualne ubytki za pomocą szpachelki, potrzebujesz również odpowiedniej masy.

7

Papier ścierny: pozwoli Ci zmatowić powierzchnie przed malowaniem i dotrzeć do zakamarków, których nie wyszlifujesz szlifierką.

8

Preparaty do czyszczenia: potrzebne mogą być dwa rodzaje. Po pierwsze preparaty do czyszczenia łazienki, które pozwolą Ci usunąć kamień, osady z mydła, rdzę i inne zanieczyszczenia charakterystyczne dla tego pomieszczenia. Jeżeli powodem zmian w Twojej łazience jest pleśń – przed malowaniem skorzystaj ze środka pleśniobójczego. Po drugie, jeżeli w Twojej łazience jest jakaś stara farba, stare naklejki czy pozostałości po kleju, które musisz usunąć – przyda Ci się odpowiedni rozpuszczalnik. Tylko odpowiednio przygotowana, czysta powierzchnia sprawi, że malowanie płytek zachowa walory estetyczne na lata.

Jaka farba do płytek łazienkowych?

Wybierając farbę do płytek łazienkowych, musisz pamiętać, że nie każdy produkt nadaje się do tego celu. Poniżej przedstawimy kilka rodzajów farb polecanych do malowania płytek łazienkowych!

Jak pomalować płytki w łazience. Na jaką farbę się zdecydować

Farba epoksydowa

Jest to jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o malowanie płytek łazienkowych. Farba epoksydowa jest bardzo trwała, odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i chemikalia. Ponadto tym produktem uzyskasz wysoki połysk, dzięki czemu osiągniesz efekt kafli ceramicznych.

Farba epoksydowa

To popularna i łatwo dostępna farba, która może być stosowana do malowania płytek łazienkowych. Produkt akrylowy jest łatwy w aplikacji, a czas jego schnięcia jest krótki. Warto jednak wspomnieć, iż ten rodzaj farby nie jest tak trwały jak farba epoksydowa i z czasem może zacząć się ścierać.

malowanie plytek

Farba ceramiczna

To specjalny produkt przeznaczony do malowania powierzchni ceramicznych, w tym płytek łazienkowych. Farba ta jest trwała i odporna na wilgoć, ale może być droższa od innych artykułów z tej kategorii.

Farba lateksowa

To specjalny produkt przeznaczony do malowania powierzchni ceramicznych, w tym płytek łazienkowych. Farba ta jest trwała i odporna na wilgoć, ale może być droższa od innych artykułów z tej kategorii.

Malowanie kafelek – jak przebiega proces?

Malowanie kafelków – jak przygotować podłoże?

Przygotowanie podłoża pod malowanie płytek w łazience jest bardzo ważne, ponieważ wpłynie na jakość i trwałość końcowego efektu. Oto kilka kroków, które powinieneś wykonać przed malowaniem kafelków łazienkowych:

1

Oczyść powierzchnię płytek łazienkowych – przed malowaniem dokładnie usuń brud z powierzchni. Użyj do tego specjalnego preparatu, a następnie przetrzyj płytki wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia. Jeżeli masz na kafelkach naklejki lub pozostałości po nich – skorzystaj z rozpuszczalnika.

2

Usuń rysy, nierówności oraz ubytki – jeśli na powierzchni płytek znajdują się rysy lub nierówności wypełnij je masą szpachlową. Następnie dokładnie wyrównaj powierzchnię, pozostaw do wyschnięcia, a następnie ponownie wyrównaj powierzchnię płytek za pomocą szlifierki lub papieru ściernego.

3

Zmatowienie powierzchni – przed malowaniem płytek musisz zmatowić powierzchnię, co ułatwi przyleganie farby. Skorzystaj z papieru ściernego o grubości co najmniej 120. Im drobniejszy papier wykorzystasz, tym gładsza będzie powierzchnia po malowaniu.

4

Dokładne odkurzenie – po zmatowieniu powierzchni płytek dokładnie odkurz pomieszczenie, aby pozbyć się powstałego przy poprzednich czynnościach kurzu i pyłu. Pamiętaj także, o starannym oczyszczeniu fug między płytkami. Po odkurzaniu najlepiej przetrzyj wszystkie powierzchnie wilgotną ścierką i pozostaw do wyschnięcia.

5

Ochrona przed farbą – przed rozpoczęciem malowania płytek zabezpiecz elementy, które nie będą malowane, takie jak baterie, umywalki, wanny czy podłogi. W tym celu skorzystaj z taśmy oraz folii malarskiej.

Po wykonaniu tych kroków Twoja łazienka jest gotowa na malowanie. Zanim jednak przejdziesz do tej czynności, sprawdź dokładnie instrukcję farby, aby odpowiednio ją przygotować.

Malowanie płytek w łazience. Malowanie płytek na biało

Malowanie płytek łazienkowych krok po kroku

Twoja łazienka jest oczyszczona i przygotowana, przejdźmy więc do tego jak pomalować płytki w kilku krokach, aby uzyskać estetyczny i trwały efekt.

1

Malowanie – zacznij pracę od narożników i krawędzi, a następnie przejdź do malowania reszty płytek. W rogach warto skorzystać z pędzli, aby warstwa farby była dokładnie i równomiernie rozprowadzona. Do większych powierzchni możesz swobodnie wykorzystać wałek, który przyśpieszy całą pracę. Pamiętaj, żeby przy każdym nabieraniu farby odsączać z wałka lub pędzla jej nadmiar. Nakładaj cienkie i równe warstwy – dzięki temu malowanie będzie trwałe.

2

Przerwa – w zależności od farby i kolorów podłoża, będzie potrzebne nałożenie kilku warstw farby. Absolutnym minimum dla uzyskania trwałości w łazience są dwie warstwy. Ważne jednak, żeby między ich nakładaniem zachować odpowiednią przerwę. Sprawdź dokładnie w instrukcji farby, ile powinna ona wynosić.

3

Kolejne warstwy – nakładaj je tak samo jak pierwszą – cienko i równomiernie. Jeżeli kolor farby znacznie różni się od podłoża – przygotuj się na to, że mogą być potrzebne trzy lub nawet cztery warstwy.

4

Suszenie – po zakończeniu malowania, pozostaw płytki do wyschnięcia na około 24 godziny. W tym czasie postaraj się ograniczyć korzystanie z łazienki do absolutnego minimum.

Suszenie – po zakończeniu malowania, pozostaw płytki do wyschnięcia na około 24 godziny. W tym czasie postaraj się ograniczyć korzystanie z łazienki do absolutnego minimum.

Jak pomalować płytki – podsumowanie

Nie chcesz malować? Kup naklejki na płytki!

Obecnie istnieją również naklejki na płytki łazienkowe, które sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Są one proste w montażu i kosztują znacznie mniej od wymiany kafelek.

Jeżeli niektóre płytki uległy uszkodzeniu i chcesz szybko ukryć pęknięcia – naklejki są idealnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zależy Ci tylko na odświeżeniu wizualnym łazienki – to także mogą być dla Ciebie rozwiązaniem. Naklejki na płytki łazienkowe są dostępne w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu możesz je dopasować do stylu Twojej łazienki i osobistych preferencji.

Żeby jednak zachować odpowiednią estetykę i trwałość, przygotowanie powierzchni pod naklejki powinno być w miarę podobne do przygotowania pod malowanie. Zdecydowanie konieczne będzie dokładne oczyszczenie płytek z osadów i zanieczyszczeń. Jeżeli planujesz naklejkami przykryć ubytki – warto uzupełnić je masą szpachlową, a następnie dokładnie wyrównać powierzchnię. Dzięki temu krawędzie uszkodzeń nie będą się odbijały na naklejce.

Nie jest w tym wypadku konieczne matowienie powierzchni – wręcz przeciwnie. Jeżeli kiedyś zdecydujesz się na usunięcie naklejek – nie będziesz chcieć, aby płytki odróżniały się od reszty.

Zdecydowaną zaletą naklejek jest to, że w przypadku, gdy efekt Ci się znudzi możesz je zmienić lub po prostu usunąć i pomalować kafelki!

Malowanie płytek w łazience – podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już jak pomalować płytki w łazience. Jeżeli potrzebujesz narzędzi do malowania lub innego domowego majsterkowania – zapraszamy do sklepu Auchan, gdzie w wygodny sposób znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do domowych napraw i remontów. Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze możesz zmienić w swoim mieszkaniu – zapraszamy na naszego bloga, w którym dzielimy się swoimi inspiracjami!