Pokój w stylu vintage – retro klimat w Twoim domu. Jak go urządzić?
Spis treści:
- Pokój w stylu vintage – jak go urządzić?
- Pokój vintage – jak go wykończyć? Kolory, farby tapety
- Pokoje w stylu retro – kultowe meble z lumpeksu i nie tylko!
- Vintage rzeczy do pokoju, czyli jak udekorować pomieszczenie. Dywany, zasłony i akcesoria
- Styl vintage – pokój w stylu retro a oświetlenie
- Pokój w stylu vintage – czy znalazłeś swoją inspirację?
Pokój w stylu vintage – jak go urządzić?
Określenia „vintage” używa się w stosunku do rzeczy z poprzedniej epoki, które wykorzystuje się obecnie. Jak stare muszą być przedmioty, aby można było je tak nazwać? Meble lub ubrania uznaje się za vintage, jeżeli mają więcej niż 20 lat. Tak więc dziś, pokój w stylu vintage to także pomieszczenie udekorowane na lata 90.!
Urządzenie pokoju retro wcale nie musi być drogie. Wiele akcesoriów oraz mebli możesz kupić z drugiej ręki, np. na aukcjach internetowych czy pchlim targu. W ten sposób zgromadzisz autentyczne elementy z poprzedniej epoki. Możesz też przeszukać piwnicę rodziców lub dziadków i znaleźć tam prawdziwe skarby. Zamiast wyrzucać je na śmietnik, oddaj do renowacji lub spróbuj odświeżyć własnoręcznie!
Zanim zaczniesz planować, jak udekorować pomieszczenie, określ, do jakiego okresu chcesz nawiązać. Czy będą to lata 90., kiedy to w polskich mieszkaniach w blokach zaczynały pojawiać się sprzęty, meble i dodatki pochodzące z Zachodu, czy może chcesz stworzyć pokój z meblościanką i fotelami typu lisek, muszelka czy śnieżnik?
Pamiętaj, że tworzysz swój pokój, a nie pomieszczenie muzealne. Wnętrze powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego połącz przeszłość z teraźniejszością. Do zabytkowych mebli dobierz nowoczesny sprzęt RTV, taki jak telewizor z płaskim ekranem czy głośnik bluetooth. Styl retro możesz także wprowadzić do pokoju dzięki akcesoriom z dawnych czasów.
Sprawdź również: Styl boho – wnętrza pełne naturalnych kolorów. Jak urządzić mieszkanie?
Pokój vintage – jak go wykończyć? Kolory, farby tapety
Kiedy urządzasz pokój vintage, zacznij od określenia palety kolorystycznej, która będzie dominować w pomieszczeniu. Wybierz stonowane kolory farb na ściany, np. pastelowy róż, miętowy, kremowy, beżowy, bladoniebieski lub delikatną złamaną biel. Nadadzą one wnętrzu nostalgiczny charakter. Jasne ściany bardzo dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach – sprawiają, że wnętrze otwiera się i wydaje się nieco większe.
Czy przypominasz sobie, jak pomalowane były ściany w domu Twojej babci? Być może widać było na nich ciekawe wzory o geometrycznym kształcie. Aby ozdobić ściany w stylu retro, możesz spróbować zastosować techniki malowania, które nadadzą ścianom efekt postarzenia. Na przykład, użyj tzw. szlachetnej rdzy lub rozmytych warstw farby, aby nadać ścianom rustykalny wygląd. Możesz też pomalować ściany za pomocą specjalnych wałków, które pozostawiają na powierzchni geometryczne wzorki.
W pokoju vintage możesz zastosować również tapety. To dobry sposób na wprowadzenie charakterystycznych wzorów i tekstur do pomieszczenia. Wybierz te z motywami kwiatów, z delikatnymi kropkami, kratkami lub geometrycznymi wzorami, które są charakterystyczne dla stylu vintage. Rozważ również zamontowanie dekoracyjnych listew (sztukaterii) lub boazerii (ta była szczególnie popularna w latach 80.). Pamiętaj jednak, że kładzenie jej wymaga zwykle profesjonalnego sprzętu oraz specjalnie przygotowanych listew, choć z dużą dozą motywacji, wiedzy i inspiracjami DIY, możesz spróbować zrobić je samemu.
Pokoje w stylu retro – kultowe meble z lumpeksu i nie tylko!
To, co nada Twojemu pokojowi prawdziwego ducha poprzedniej epoki, to przede wszystkim meble. W latach 50. i 60. popularne były niskie, opływowe sofy i fotele o zaokrąglonych kształtach. Stoły kawowe i komody często miały nogi ułożone na krzyż. Popularne były też trójnogi.
Warto wiedzieć, że późne lata 50., 60. i wczesne 70. to prawdziwy rozkwit polskiego wzornictwa przemysłowego. Z tych czasów pochodzą kultowe modele foteli takich jak 366 Józefa Chierowskiego z początku lat 60. (produkowano go przez kolejne dwie dekady), fotel tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku czy fotel RM58 Romana Modzelewskiego z 1958 roku. Do dziś wiele światowych marek meblarskich próbuje odtworzyć te dzieła designu.
W latach 70. pojawiały się meble w stylu futurystycznym (jak na tamte czasy). Szafki, regały i komody miały często wyraziste wzory i geometryczne kształty. Królowały wtedy meble z tworzyw sztucznych, takie jak plastikowe krzesła czy okrągłe stoły na jednej nóżce.
Jeśli preferujesz bardziej rustykalny wygląd, meble wiejskie z solidnego drewna, takie jak stoły, krzesła czy szafki, będą doskonale pasować do wnętrza w stylu retro. Postarzane powierzchnie i wykończenia dodadzą meblom uroku i charakteru.
Kluczem do stworzenia autentycznego wyglądu retro jest poszukiwanie oryginalnych lub starannie odrestaurowanych mebli z poprzednich epok czy też wprowadzenie do wnętrza wiernych replik.
Pamiętaj, że nie musisz wcale wstawiać do pokoju jedynie antyków z czasów PRL czy lat 90. Czasem pokój z retro sentymentem możesz stworzyć, wykorzystując jeden lub dwa kluczowe elementy. Wstaw więc do pokoju vintage regał, stolik kawowy lub fotel. Meble te będą się pięknie prezentować na tle współczesnego, minimalistycznego designu.
Przeczytaj też: Sypialnia loft – 5 porad wnętrzarskich
Vintage rzeczy do pokoju, czyli jak udekorować pomieszczenie. Dywany, zasłony i akcesoria
Jeżeli Twoją inspiracją przy urządzaniu pokoju vintage jest PRL, akcesoria we wnętrzu powinny mieć zdecydowane, ciemne barwy. Stawiaj na intensywny, ciemny odcień pomarańczowego, czerwień, brąz oraz zgniłą zieleń. W surowych wnętrzach często gościł także kolor granatowy.
Dodatki to jednak także doskonały sposób, aby wprowadzić do wnętrza styl vintage. Pokój udekoruj dywanem o kwiatowych, geometrycznych lub orientalnych wzorach. Wybierz też ciemne zasłony ze wzorzystych tkanin lub z materiałów z koronkowymi wstawkami czy haftami.
Na sofie lub łóżku ułóż poduszki z miękkich tkanin, takich jak aksamit, len lub bawełna. Tu również możesz pokusić się o geometryczne wzory.
Wybierz lustra w ozdobnych ramach pasujących do epoki, którą się wzorujesz. W czasach wczesnego PRL-u często spotkać można było lustra oprawione czarnymi, ażurowymi okuciami. Okres późniejszy to dominacja tworzywa sztucznego. Jeżeli chcesz, aby Twój pokój wyglądał jak z lat 70. i 80. postaw na kolorowe, plastikowe obramowanie luster.
Popularną ozdobą pomieszczeń naszych rodziców czy dziadków była witrynka wypełniona prawdziwą porcelaną, czy wzorzystą ceramiką. W gablotce za szybką wstaw więc upolowane na pchlim targu lub podarowane przez babcię filiżanki, wazoniki oraz misy.
Zobacz również: Rustykalna kuchnia – jak zaaranżować przestrzeń? Inspiracje
Na regałach umieść stare książki oraz płyty winylowe. Do pokoju wstawić możesz również stary gramofon. To nie tylko ciekawy dodatek, ale także wyraz pasji do kultury retro. Jeśli zależy Ci na nowoczesnym sprzęcie – nic straconego. Wybierz nowoczesny gramofon, który będzie ciekawym przełamaniem i nutą świeżości w Twoim wnętrzu.
Styl vintage – pokój w stylu retro a oświetlenie
W urządzaniu wnętrza niezwykle istotne jest także oświetlenie. W pokoju w stylu retro dominować powinno przede wszystkim łagodne, żółte światło, które imituje światło dzienne. Kupując żarówki, pamiętaj, aby sprawdzić, jaką barwę będą emitować.
Żółte światło powinno dominować szczególnie w pokoju dziennym, salonie czy sypialni. W biurze czy w miejscu do nauki możesz wprowadzić nieco chłodniejsze tony (zbliżające się do barwy niebieskiej), aby pobudzać organizm do pracy. Skup się na tym, aby ustawić właściwe lampki na biurku. Źródło światła powinno oświetlać powierzchnię do pracy, czyli blat. Nie może jednak Cię oślepiać czy razić w oczy.
Pokoje w stylu retro często ozdabia się wiszącymi żyrandolami. Charakterystyczne dla lat 50. i 60. były lampy w kształcie dzwonu, z materiałowym abażurem ozdabianym frędzlami. Podobne klosze pojawiały się na lampach stojących czy kinkietach.
W latach 70. częściej wykorzystywano klosze w formie futurystycznych kul. Z kolei lata 90. to epoka ratanu.
Jeśli preferujesz bardziej surowy i industrialny wygląd, możesz wybrać lampy w stylu industrialnym lub loftowym. Oświetlenie z metalowymi kloszami, widocznymi żarówkami, przewodami oplecionymi tkaniną to także nawiązanie do stylu vintage. Pokój dzięki nim nabierze surowego charakteru.
Lampa na trójnogu, o prostym, geometrycznym kształcie, z materiałowym abażurem to ikona designu retro. Taki rodzaj oświetlenia nada Twojemu wnętrzu elegancji i stylu.
Pokój w stylu vintage – czy znalazłeś swoją inspirację?
Jesteś zafascynowany designem z dawnych czasów? Aby samodzielnie stworzyć pokój retro, potrzebujesz przede wszystkim rzeczy w stylu vintage. Zgromadź swoją kolekcję starych książek, płyt winylowych, porcelany, wazonów czy kultowych sprzętów elektronicznych, które dziś stanowić będą już tylko ozdobę.
Estetykę z dawnych lat możesz także wprowadzić dzięki meblom z minionej epoki. Nie bój się wyrazistych kolorów i geometrycznych kształtów. Eksperymentuj. Zazwyczaj rzeczy z dawnych lat są o wiele tańsze. Jeśli jakiś mebel Ci się spodoba, jednak jest nieco zniszczony – spróbuj go odnowić. W Auchan znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria do renowacji perełek w stylu vintage.