Aplikacja

Poznaj rodzaje kieliszków – jakie kieliszki, do czego?

Opublikowano 26.03.2023 - 10 minut czytania

W czym podaje się białe wino, a w czym czerwone? Jak serwuje się wino musujące, takie jak szampan czy prosecco? Poznaj rodzaje kieliszków. Jakie kieliszki, do czego podawać? Podpowiadamy, jak urządzić imprezę w szampańskim stylu i nie popełnić żadnej gafy!

Rodzaje kieliszków: jakie kieliszki do czego? Wyjaśniamy!

Etykieta przy stole wymaga serwowania alkoholu w przeznaczonym do tego szkle. Dlatego w Twoim kredensie powinny znaleźć się różne rodzaje kieliszków. Jakie kieliszki, do czego serwować?

Niektóre z nich projektowane są do podawania napojów alkoholowych, inne – do bezalkoholowych. Oto lista najbardziej popularnych kieliszków.

Kieliszek do wina

W zależności od rodzaju wina, naczynia mogą się różnić kształtem, rozmiarem i grubością szkła, ale zazwyczaj są podobne w wyglądzie. Ogólnie rzecz biorąc, kieliszki do wina mają kształt stożka z okrągłym dnem, który zwęża się w kierunku góry. Miseczka (czasza) umieszczona jest na wysokiej nóżce.

Kieliszki do wina czerwonego są zazwyczaj większe niż kieliszki do wina białego i mają bardziej zaokrągloną czaszę.Wpływa to na podkreślenie delikatnego smaku trunku oraz uwydatnienie wyczuwalnych w nim nut smakowych – im większy rozmiar kieliszka, tym większy kontakt wina z powietrzem. Co więcej, nie bez znaczenia jest też to, ile lat ma trunek, dlatego im starsze wino, tym czasza wybieranego kieliszka powinna być większa. A jakie kieliszki do wina białego podawać? Te są zwykle mniejsze i węższe, z mniejszą miseczką i bardziej stromym kątem nachylenia. Kształt ten pomaga zachować chłód wina, co jest ważne dla większości białych win.

Jakie kieliszki do wina będą najlepsze? Wszystkie kieliszki do wina mają cienkie szkło, które pomaga ujawnić pełnię aromatu i smaku wina. Trzon kieliszka jest zwykle długi i cienki, aby ułatwić trzymanie kieliszka bez nagrzewania zawartości ręki, co mogłoby wpłynąć na temperaturę wina.

Warto zaznaczyć, że różne wina najlepiej serwować w różnych rodzajach kieliszków, aby ujawnić ich unikalne cechy i smaki.

Sprawdź również: Jak ułożyć serwetki na stole? 5 sposobów na kreatywne składanie serwetek!

Kieliszki do wina musującego

Wyróżniamy 2 rodzaje kieliszków do win musujących. Jeden to flet – ma charakterystyczny, smukły kształt, który zwęża się ku górze; drugi to tzw. szampanka – charakteryzuje się szeroką, płaską miseczką umieszczoną na wysokim trzonku.

Pociągły kształt kieliszka do win musujących pozwoli Ci się cieszyć ulatującymi bąbelkami. Co więcej, szkło to powinno mieć pociągły kształt, aby zachować optymalną, niską temperaturę trunku.

Kieliszek do brandy

Ma charakterystyczny kształt, który pomaga skoncentrować aromat i smak alkoholu w górnej części kielicha. Zazwyczaj jest to niewielki kieliszek zwężający się ku górze. Ma też wygodny uchwyt. Kieliszki do brandy są wykonane z grubszego szkła niż kieliszki do wina, aby utrzymać odpowiednią temperaturę napoju.

Kieliszek do whisky

Choć pewnie whisky częściej kojarzy Ci się z charakterystycznymi, sześciennymi szklaneczkami, tak naprawdę podczas degustacji trunek ten podaje się w kieliszku. Jest to niewielkie naczynie, które zazwyczaj ma kształt walca i lekko zwęża się ku górze. Kieliszki do whisky są wykonane z cienkiego szkła. Niektóre z nich ozdobione są grawerunkami, co dodaje im elegancji.

W Auchan znajdziesz klasyczne kieliszki do degustacji whiskey marki KROSNO.

Przeczytaj też: Jak ułożyć sztućce na stole? Poradnik savoir-vivre

Kieliszek do likieru

Kieliszki do likieru są zazwyczaj mniejsze niż kieliszki do wina i mają charakterystyczny kształt – wąski i wysoki kielich z lekkim uwypukleniem w dolnej części, który stopniowo rozszerza się ku górze pomaga skoncentrować aromat i smak alkoholu w najwyższej części kielicha. Ważne jest, aby zastawa była odpowiednio dobrana do rodzaju serwowanego likieru, ponieważ różne wersje trunków mają różne wymagania co do kształtu i rozmiaru kieliszka. Na przykład kieliszki do koniaku powinny być nieco szersze i niższe niż kieliszki do innych likierów, aby umożliwić lepsze odczucie smaku i aromatu trunku.

Przykładem takich kieliszków jest komplet ROYAL LEERDAM.

Kieliszek do wódki

Jest niewielki, zwykle wykonany z grubszego szkła niż kieliszki do wina lub likierów. Kieliszki do wódki mają kształt prostopadłościanu lub walca, bez wypuklenia czy rozszerzania się ku górze, co pozwala na lepsze odczuwanie smaku i aromatu trunku.. Wódkę czystą i gatunkową z obecnymi w składzie ekstraktami roślinnymi bądź owocowymi, np. tequilę, można podawać w kieliszkach z nóżką.

Co istotne, kieliszki powinny być mocno schłodzone, a nawet zmrożone, jeśli będzie podawana w nich wódka czysta – pomoże to utrzymać odpowiednią temperaturę alkoholu. Z kolei wersje smakowe, mogą być podawane w temperaturze pokojowej.

Ważne jest, aby kieliszki do wódki były wykonane z dobrze oszlifowanego szkła, bez jakichkolwiek wad, co zapewni najlepsze odczucia podczas spożywania alkoholu.

Kieliszek do martini

Mają bardzo charakterystyczny kształt stożka, umieszczonego na nóżce. Ich pojemność wynosi zwykle od 60 do 120 ml. Kieliszki do martini zazwyczaj są wykonane z cienkiego szkła. Kieliszki do martini z czarną nóżką od ROYAL LEERDAM to ciekawa propozycja do Twojej kolekcji szkła.

Kieliszek do margarity

Kieliszki do margarity zazwyczaj mają kształt trójkątny, szeroką górę i zwężają się ku dołowi. W czaszy zauważyć możesz charakterystyczny uskok. Często ozdabia się je solą na brzegu, co dodaje im charakterystycznego smaku.

Kieliszek do grzanego wina

Kieliszki do grzanego wina powinny być wykonane z grubego i trwałego szkła, które będzie w stanie utrzymać wysoką temperaturę napoju. Najczęściej stosowanymi kieliszkami do grzanego wina są kieliszki typu „mulled wine”, charakterystyczne dla niemieckich i austriackich jarmarków bożonarodzeniowych.

Odpowiednio dobrany kieliszek może podkreślić korzenny zapach, smak i aromat grzanego wina – bezpośrednio wpływa na to kształt stożka z niewielkim wypukleniem na dole, który umożliwia mieszanie składników zawartych w alkoholu.

Kieliszek do wody

Na stole często stawiane są kieliszki do wody. Są one zwykle większe niż kieliszki do wina, o pojemności około 250-350 ml, aby pomieścić większą ilość płynu. Ich kształt jest zwykle cylindryczny, a dno może być płaskie lub lekko wygięte na zewnątrz. W zależności od stylu i preferencji, kieliszki do wody mogą mieć przezroczyste lub matowe wykończenie, a także być wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło, porcelana, ceramika, kryształ lub tworzywa sztuczne.

W ofercie Auchan znajdziesz eleganckie kieliszki do wody marki KROSNO.

Jaki kieliszek, do jakiego wina wybrać zgodnie z zasadami savoir-vivre?

Serwowanie wina podczas odświętnego obiadu czy kolacji to tradycja pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Parowanie wina z jedzeniem to prawdziwa sztuka i zajmują się nią sommelierzy. Kiedy już dobierz odpowiednie trunki do swoich dań, czas na zastawienie stołu.

I tu warto dowiedzieć się, jakie kieliszki, do jakiego wina postawić przy nakryciu.

Jakie kieliszki do szampana?

Kieliszki do szampana są zazwyczaj wykonane z cienkiego, delikatnego szkła, aby umożliwić obserwowanie bąbelków szampana w trakcie jego smakowania.. Grubość szkła pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę napoju.

Jakie kieliszki do szampana sprawdzą się najlepiej? Choć dawniej często trunek ten serwowano w szampankach, dziś zaleca się podawanie ich we fletach. Wąska szyjka kieruje zapachy szampana bezpośrednio do nosa, a podłużna miseczka pozwala zachować bąbelki i delikatną perlistość. Przykładem fletu do szampana są ozdobne kieliszki marki KROSNO.

W przypadku szampanów o bardziej złożonych aromatach można skorzystać z innych kieliszków do białego wina, które pozwalają na lepsze ujawnienie smaku i aromat trunku.

Jakie kieliszki do prosecco?

Kieliszki do prosecco są podobne do kieliszków do szampana, czyli smukłe i wysokie, ich kielich jest szerszy kielich niż w naczyniach do szampana. Typowy dla kieliszków do prosecco jest zaokrąglony kształt kielicha, który pomaga zachować aromat i smak tego wina musującego.

Jakie kieliszki do prosecco wybrać? Zazwyczaj szkło to ma pojemność około 150-200 ml, co pozwala na umieszczenie w nich wystarczającej ilości wina, aby móc cieszyć się jego smakiem i aromatem. Prosecco niekiedy podaje się także w szerokich szampankach. Podaje się je zwykle jako aperitif.

Jakie kieliszki do białego wina wytrawnego?

Klasyczne kieliszki do białego wina wytrawnego mają stożkowate kształty z długą, cienką stopką, co ułatwia kręcenie wina i uwalnianie aromatów. Niektóre naczynia mają również lekko nachyloną górną część, co umożliwia pełne wykorzystanie bukietu wina. Istnieją również kieliszki z płaskim dnem i stożkowatym kieliszkiem, które są bardziej nowoczesne i minimalistyczne w stylu.

Jakie kieliszki do białego wina wytrawnego są najlepsze? Powinny być stosunkowo niewielkie i stożkowate, aby uwydatnić kwasowość i aromat wina. Najlepszym wyborem są kieliszki o pojemności około 150-200 ml, które zmieszczą w sobie odpowiednią ilość trunku, a jednocześnie pozwolą na wydobycie pełnego potencjału smaku i aromatu. Do białego wina wytrawnego wybierz kieliszki z czarną nóżką marki ROYAL LEERDAM o pojemności 250 ml.

Jakie kieliszki do wina białego słodkiego?

Kieliszki do białego wina słodkiego zwykle posiadają kształt mniejszej kuli niż kieliszki do wina białego wytrawnego, co pozwala na skupienie bukietu smakowego wina w mniejszej przestrzeni.

Klasyczne kieliszki do białego wina słodkiego mają kulisty kształt, a ich stopka jest zwykle krótsza, aby uniknąć nagrzewania wina dłonią, co może wpłynąć na jego smak i temperaturę.

Wina słodkie często podaje się w mniejszych porcjach, dlatego kieliszki do białego wina słodkiego powinny mieć pojemność około 100-150 ml. Szkło może nieco rozszerzać się ku górze, co pozwala na skoncentrowanie się na bogatym, słodkim smaku wina. Do słodkiego, białego trunku wypróbuj kieliszki KROSNO o pojemności 150 ml.

Białe wino słodkie często podaje się do deserów lub jako aperitif, zależnie od okazji. Często podaje się je również w małych ilościach jako akcent, np. do podbicia smaku sosów lub dressingów. Wina słodkie najlepiej podawać schłodzone, aby móc delektować się ich pełnym smakiem i aromatem.

Jakie kieliszki do czerwonego wina wytrawnego?

Kieliszki do czerwonego wina wytrawnego powinny być większe i bardziej zaokrąglone niż kieliszki do białego wina. Klasyczne kieliszki do czerwonego wina mają około 20-25 cm wysokości i pojemność około 400-600 ml. W większym kieliszku można lepiej docenić aromat, barwę i smak wina, a także pozwolić mu na oddychanie, co wzmacnia doznania smakowe. Stopka kieliszka powinna być długa, aby uniknąć nagrzewania wina dłonią. Dlatego do wytrawnego wina czerwonego najlepiej sprawdzą się kieliszki ROYAL LEERDAM o pojemności 530 ml.

Czerwone wino wytrawne podaje się zazwyczaj do mięs, dań z grilla, potraw z warzywami korzeniowymi, grzybów i serów. Najlepiej podawać je w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone. Wino czerwone powinno być często przelane do karafki lub dekantera, co pozwala na oddychanie i wydobycie z niego pełni walorów smakowych.

Jaki kieliszek do czerwonego wina słodkiego?

Kieliszki do czerwonego wina słodkiego powinny być mniejsze niż kieliszki do czerwonego wina wytrawnego. Zazwyczaj mają one pojemność około 150-250 ml. Kieliszki do czerwonego wina słodkiego mają najczęściej wysoki kształt, węższą miseczkę i mniejszą średnicę niż kieliszki do czerwonego wina wytrawnego. Często posiadają delikatnie rozszerzone brzegi, które pozwalają na łatwiejsze picie wina. Przykładem takiego kieliszka jest to ozdobne szkło marki KROSNO o pojemności 220 ml.

Czerwone wino słodkie najlepiej podawać w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone, w zależności od upodobań. Najlepiej smakuje z deserami, ciastami, czekoladą lub owocami. Możesz delektować się nim do serów, zwłaszcza tych długo dojrzewających, które świetnie komponują się ze słodyczą czerwonego, owocowego trunku.

Kieliszki do wina. Jakie szkło i w jakim układzie postawić na stole?

Wiesz, już jakie kieliszki do wina czerwonego, a jakie do białego wybrać. A jak poprawnie ustawić je na stole do kolacji lub obiadu? Warto pamiętać o kilku zasadach.

  • Kieliszki powinny być ustawione na płaskiej powierzchni i na odpowiedniej odległości od siebie.
  • Kieliszki ustaw w następującej kolejności: kieliszek do wody, kieliszek do wina czerwonego, kieliszek do wina białego, ewentualnie filiżanka – zazwyczaj ustawia się je od największego do najmniejszego.
  • Jeśli serwowane będzie więcej niż jedno wino, kieliszki powinny być ustawione w kolejności serwowania: od wina musującego i białego wina, przez lekkie czerwone wina, aż po cięższe, pełne i słodkie wina.
  • Szkło umieszcza się z prawej strony talerza, na wysokości sztućców deserowych.

Jakie kieliszki do jakiego wina? Szkło ma znaczenie!

To, jakie kieliszki do czerwonego wina, a jakie do białego wina podajesz, ma duże znaczenie z punktu widzenia etykiety. Ale nie tylko! Zasady te mają swoje solidne podstawy w praktyce. Chodzi o to, żeby najlepiej oddać walory smakowe poszczególnych trunków, oddać ich aromat oraz zachować odpowiednią temperaturę. Skompletuj swoją piękną zastawę stołową z Auchan i uracz swoich gości w najlepszy możliwy sposób.