Renowacja mebli kuchennych odmieni Twój dom! Sprawdź, jak odnowić szafki
Spis treści:
Renowacja, czyli drugie życie szafek kuchennych
Twoje meble kuchenne ucierpiały z powodu upływu czasu lub przypadkowych uszkodzeń? Nałożenie nowej warstwy ochronnej jest świetnym sposobem na odnowienie ich wyglądu! Proces ten polega na pokryciu starych i zużytych powierzchni drewnianych świeżą warstwą lakieru, bejcy lub farby. W ten sposób wyrównasz kolor, zamaskujesz drobne zmatowienia, a nawet całkowicie odmienisz aranżację!
Choć może to być czasochłonny proces, renowacja mebli kuchennych niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, odnawianie pozwoli Ci żyć w duchu zero waste: zamiast wyrzucać, dajesz szafkom drugie życie i oszczędzasz zasoby. Ponadto odnawianie mebli kuchennych pozwala całkowicie odmienić i spersonalizować ich wygląd bez potrzeby korzystania z pomocy stolarza i nadwyrężania domowego budżetu.
Poznaj nasze domowe, niskobudżetowe sposoby na to, jak odnowić stare szafki kuchenne!
Jak odnowić kuchnię? Zacznij od czyszczenia!
Przed rozpoczęciem renowacji mebli kuchennych kluczowym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni, które chcesz odnowić i pomalować. Usuwanie warstw brudu może przywrócić meblom pierwotny połysk, a odtłuszczenie ułatwi przyleganie farby do powierzchni. Zasadniczo dalsze kroki będą zależeć od tego, z jakich materiałów wykonane są fronty szafek.
Odnawianie mebli kuchennych wymaga zastosowania właściwego środka w zależności od rodzaju powierzchni. Fronty mogą być wykonane z litego drewna, sklejki MDF lub pokryte okleiną. Powinieneś więc dokładnie określić, z jakim materiałem masz do czynienia, zanim przystąpisz do prac renowacyjnych. Zawsze dobrze jest przeprowadzić test powierzchni. W tym celu weź płatek higieniczny do demakijażu i namocz go w czystym spirytusie, a następnie przetrzyj mało widoczny obszar mebla.
Jeśli wacik się odbarwi, jest to wyraźna wskazówka, że szafki są pokryte lakierem, który będziesz musiał usunąć za pomocą opalarki, papieru ściernego lub szlifierki, a następnie odtłuścić (np. płynem do mycia naczyń). Czysty płatek kosmetyczny to znak, że meble są wykonane z drewna litego, płyty wiórowej lub sklejki fornirowanej. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem jest czyszczenie takich frontów przy użyciu płynu do mycia drewna zawierającego woski roślinne.
Po prostu wlej 2 nakrętki płynu i rozcieńcz w 5 I wody, zanurz gąbkę w roztworze, następnie wykręć ją i delikatnie oczyść powierzchnię. Na końcu przetrzyj meble kuchenne czystą wodą i wytrzyj bawełnianym ręcznikiem, pozostawiając do całkowitego wyschnięcia. Warto dodatkowo wykorzystać szczoteczkę do zębów, aby wyczyścić listwy oraz przestrzenie między meblami z kurzu czy zaschniętego tłuszczu.
Jak odnowić szafki kuchenne z litego drewna?
Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić szafki kuchenne wykonane z litego drewna, wiele będzie zależało od stanu samych mebli. Po oczyszczeniu, a jeszcze przed renowacją, powinieneś załatać wszelkie widoczne dziury, rysy i wyszczerbienia specjalną szpachlą do drewna. Jeśli zależy Ci po prostu na odświeżeniu frontów, skorzystaj z mleczka do nabłyszczania mebli, które znajdziesz w ofercie sklepu Auchan.
Na rynku istnieją również specjalne bejce, czyli środki antyseptyczne, które zabezpieczają lakier właściwy, co umożliwia malowanie drewna w szerokiej gamie odcieni – to jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na renowację mebli kuchennych. Dużą zaletą bejcowania jest to, że dzięki temu procesowi możesz odmienić wygląd szafek, podkreślić naturalne słoje i strukturę drewna, a także niewielkim kosztem uzyskać rustykalny efekt we wnętrzu.
Jak więc odnowić szafki kuchenne z wykorzystaniem lakierobejcy? W celu uzyskania optymalnych rezultatów zalecamy demontaż drzwi oraz szuflad i malowanie na płasko. Najlepiej aplikować bejcę na drewno ruchami pionowymi (w górę i dół), za każdym razem starając się nakładać taką samą ilość preparatu. Świetnie sprawdzi się w tym zadaniu pędzel uniwersalny.
Bejcowanie szafek nie jest skomplikowaną czynnością, o ile dobrze oceniłeś stan mebli i przygotowałeś powierzchnię. Jeśli chodzi o wybór samych preparatów, na rynku dostępne są rozmaite odcienie: od jasnego bielonego dębu, przez olchę, po orzech czy palisander. Jeżeli Twoje meble mają ciemny kolor i chcesz je rozjaśnić, prawdopodobnie będziesz musiał nałożyć dwie, a nawet trzy warstwy bejcy.
Sprawdź również: Upcykling — nowe życie starych produktów. Pomysły i inspiracje
Jak odnowić szafki kuchenne bez malowania?
Odnawianie mebli kuchennych można przeprowadzić również bez stosowania farby i bejcy, jednak czynność ta wymaga dużej wprawy i cierpliwości. Mowa o specjalnych okleinach meblowych, które imitują strukturę naturalnego drewna. To tani i skuteczny sposób na renowację frontów szafek, ale także blatów, lodówek czy innych sprzętów AGD. Również w tym przypadku podstawą jest właściwe przygotowanie powierzchni. Jeśli chcesz nakleić okleinę na fronty po raz pierwszy, odtłuść właściwą warstwę.
A jak odnowić szafki kuchenne z okleiny? Jeśli na frontach Twoich mebli kuchennych są widoczne rysy i zadrapania, jedynym sposobem na renowację będzie… wymiana okleiny. Wiąże się to z usuwaniem lub szlifowaniem starego forniru w celu uzyskania matowej powierzchni, która z łatwością przyjmie nową warstwę materiału. Jeśli okleina schodzi łatwo, możesz ją bezpiecznie usunąć, ale pamiętaj o tym, aby wcześniej odkręcić uchwyty oraz gałki z szafek i szuflad.
Jeśli natomiast materiał mocno przylega do frontów, lepiej jest go zeszlifować zamiast ściągać na siłę i potencjalnie uszkodzić mebel. W takich przypadkach można zastosować drobnoziarnisty papier ścierny. Po wyczyszczeniu mebli przygotuj okleinę lub folię, docinając ją na odpowiednie wymiary nożykiem do tapet lub nożyczkami. Pamiętaj o tym, aby pozostawić kilka centymetrów marginesu z każdej strony.
Jak pomalować szafki kuchenne?
Jeśli decydujesz się na pomalowanie szafek kuchennych, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Kluczowy jest wybór środka kryjącego. Na rynku istnieją specjalne farby przeznaczone do stosowania na meblach kuchennych, które zapewniają gładkie wykończenie powierzchni i odporność na wilgoć. Bardzo popularnym wyborem są farby akrylowe, zwane również emaliami akrylowymi. Pozwalają na tworzenie szerokiej gamy efektów i wykończeń: od matowego, przez satynowe, po błyszczące.
Do renowacji mebli kuchennych z płyt MDF sprawdza się również farba kredowa. To niskobudżetowy sposób na spersonalizowanie szafek w zależności od indywidualnych upodobań. Pokrycie to pozwala zmatowić odnawianą powierzchnię, a także wykonać efektowne przecierki oraz cieniowania. Ciemne szafki pokryte bielą lub kontrastową żółcią będą prezentować się naprawdę stylowo i nowocześnie!
Co więcej, korzystając z zestawu kredy kolorowej, możesz po takiej powierzchni pisać, rysować i nie tylko. To nowoczesne podejście do komunikacji jest zarówno zabawne, jak i praktyczne – docenią je nie tylko najmłodsi domownicy!
O czym pamiętać podczas renowacji mebli kuchennych?
Niezależnie od tego, którą farbę wybierzesz, aby odnowić kuchnię, powinieneś poświęcić wystarczająco dużo czasu i uwagi na dokładne pomalowanie szafek. W niektórych przypadkach proces ten może zająć nawet dwa dni (uwzględniając schnięcie). Właściwe zabezpieczenie folią podłóg i ścian jest koniecznością. Zadbaj o właściwy pędzel lub wałek, ale także kuwetę z kratką malarską. Do farb kredowych rekomendujemy wybór pędzla płaskiego lub okrągłego z miękkiego włosia, natomiast do akrylowych – wałek piankowy.
W celu uzyskania optymalnych rezultatów przed renowacją zalecamy zdemontowanie drzwi i szuflad oraz pracę przy nich w odosobnionym miejscu, takim jak garaż lub piwnica. Okna powinny być otwarte, aby zapewnić właściwą wentylację pomieszczenia. Wszelkie prace malarskie warto wykonywać późną wiosną lub latem – ciepłe powietrze przyspieszy schnięcie. Jednak nie zalecamy przeprowadzania renowacji w pełnym słońcu, może przyczynić się do zbyt szybkiego wysychania i odbarwienia farby.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zacznij od malowania mniejszych elementów i zakamarków, wykorzystując do tego drobny pędzel. Do pokrycia większych powierzchni użyj wałka. Wykonuj dokładne, jednostajne ruchy, najlepiej w górę i w dół. Pamiętaj o nakładaniu odpowiedniej warstwy farby, ponieważ jej nadmiar może skutkować nieestetycznymi plamami lub wypryskami. Jeśli zależy Ci na dokładnym przemalowaniu mebli, cały proces będziesz musiał powtórzyć kilkukrotnie.
Przeczytaj też: Sprytne rozwiązania do małej kuchni. 6 trików na nienaganny porządek i organizację małej kuchni
Renowacja mebli z Auchan
Wiesz już, jak odnowić kuchnię i o czym pamiętać, decydując się na odświeżanie mebli. Renowację drewnianych szafek możesz przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą fachowca, jednak ta pierwsza opcja jest zdecydowanie tańsza i daje więcej satysfakcji! W ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz wiele produktów, które ułatwią Ci personalizację mebli kuchennych w sposób skuteczny, trwały oraz oszczędny.