Aplikacja

Rośliny do łazienki – 15 okazów, które przeżyją w wilgotnych warunkach

Opublikowano 03/19/2023

Jeżeli lubisz cieszyć oko zielonymi kwiatami doniczkowymi, rozważ, czy nie wstawić roślin do łazienki. Choć to pomieszczenie najczęściej bez okna, istnieją gatunki, które dobrze będą rozwijać się w wilgotnych warunkach. Zobacz, jakie kwiaty doniczkowe wybrać do łazienki. Oto aż 15 przykładów!

Rośliny do łazienki – dlaczego warto?

Rośliny w domu to nie tylko ładny element dekoracyjny! Zieleń w domu, także w łazience, ma wiele korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlaczego właściwie otaczamy się namiastką łąki czy lasu w swoich 4 ścianach?

Po pierwsze, zielone rośliny pomagają poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu poprzez wytwarzanie tlenu i absorpcję szkodliwych substancji, takich jak benzen i formaldehyd. Dzięki temu mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i ogólny dobrobyt organizmu, zwłaszcza osób cierpiących na choroby układu oddechowego. Zielone rośliny wykazują bardzo dobre działania w walce ze smogiem! Jeżeli więc mieszkasz w dużej aglomeracji, warto otoczyć się zielenią. Dlatego wstawiaj kwiaty nawet do łazienki bez okna. 

Po drugie, rośliny pomagają zwiększyć poziom wilgotności w pomieszczeniach, co jest szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy ogrzewanie centralne w domu powoduje jego wysuszenie. Wilgotność powietrza ma wpływ na Twoją skórę, oczy, włosy i drogi oddechowe. Kwiaty w łazience mają też aspekt pielęgnacyjny dla Twojego ciała! Warto zadbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Po trzecie, obecność roślin w domu może wpłynąć pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne i ogólną kondycję. Kontakt z naturą ma udowodnione korzyści dla zdrowia, a obecność roślin w domu może pomóc CI zrelaksować się i odprężyć. Jeżeli więc Twoja łazienka ma spełniać funkcję oazy w domu, w której można się odprężyć podczas kąpieli czy pielęgnacji ciała, warto rozważyć wstawienie roślin do łazienki. Ponadto zieleń i natura wprowadzają do Twojego wnętrza harmonię i równowagę, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy większość czasu spędza się w zamkniętych pomieszczeniach.

Jeżeli przeraża Cię kwestia opieką nad roślinami w domu, to zawsze możesz wybrać gatunki, które są naprawdę łatwe w utrzymaniu. Domowe rośliny doniczkowe są zwykle dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużo czasu lub doświadczenia w ogrodnictwie, ale lubią cieszyć oko zielenią.

Jakie rośliny do łazienki sprawdzą się najlepiej?

Gdy zastanawiasz się, jakie rośliny do łazienki sprawdzą się najlepiej, na początek warto rozważyć, jakie ich typy przetrwają w tych dość specyficznych okolicznościach. Gatunki takie powinny dobrze sobie radzić w warunkach wilgotnych i zacienionych.
Oto kilka ogólnych kategorii roślin, które mogą być idealne do uprawy w łazience:

 • rośliny doniczkowe o liściach o dużej powierzchni – liście takich roślin doskonale absorbują wilgoć z powietrza,
 • rośliny tropikalne – rośliny te pochodzą z obszarów o wilgotnym klimacie, dlatego świetnie radzą sobie w łazience, gdzie również jest wilgotno, ciepło i ciemno,
 • rośliny o krótkich korzeniach – rośliny, których korzenie nie rozwijają się zbyt daleko w ziemi, są idealne do uprawy w niewielkich doniczkach, co sprawia, że są one doskonałym wyborem dla łazienki, gdzie zazwyczaj nie ma zbyt wiele miejsca,
 • rośliny o niskich wymaganiach światła – łazienka to pomieszczenie często zacienione, dlatego warto wybierać rośliny, które nie wymagają zbyt dużo światła, aby dobrze się rozwijać.
 • Warto również zwrócić uwagę na to, aby wybierać gatunki roślin, które są bezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych.

  Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do łazienki? 15 najlepszych gatunków

  Skoro ustaliliśmy, jakie ogólne warunki powinny spełniać rośliny w łazience, czas na listę kwiatów, które możesz wstawić tam bez zmrużenia oka. 

 • Paproć
 • Sansewieria
 • Kaktus
 • Begonia
 • Kalatea
 • Filodendron
 • Maranta
 • Pilea
 • Cyklamen
 • Mech
 • Aloe vera
 • Strelizia
 • Zamiokulkas
 • Hoya
 • Dracena
 • Jakie kwiaty doniczkowe wybrać do łazienki?

  1. Paproć
  Paprocie to jedne z najczęściej wybieranych roślin do łazienki, ponieważ bardzo dobrze radzą sobie w warunkach wilgotnych i zacienionych. Paprocie charakteryzują się zwykle pierzastymi lub podzielonymi liśćmi, zwanych w łacińskiej terminologii frondami.
  2. Sansewieria
  Sansewieria to roślina, która jest łatwa w uprawie i wymaga niewielkiej ilości wody i światła. Jej charakterystyczne, mieczowate liście, są zwykle ciemnozielone, ale mogą mieć również jaśniejsze lub żółte plamy. Sansewieria jest znana z tego, że poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu, ponieważ absorbuje niektóre szkodliwe związki chemiczne z powietrza.
  3. Kaktus
  Kaktusy to rośliny, które przetrwają w warunkach suchego powietrza, dlatego są doskonałym wyborem do łazienek z wentylacją. Do gatunków, które są bardziej odporne na wilgoć i mogą rosnąć w łazience, należą m.in.: Epifillum, Rhipsalis czy Selenicereus. Nie zapomnij jednak, że choć te gatunki lepiej znoszą wilgotność niż większość kaktusów, to wciąż wymagają one dobrze przepuszczalnego podłoża i umiarkowanego podlewania, aby uniknąć zbyt dużego nasycenia wodą.
  4. Begonia
  Większość gatunków begonii wymaga ciepłego i wilgotnego środowiska, ale istnieją również odmiany, które dobrze rosną w chłodniejszych warunkach. Charakteryzują się atrakcyjnymi liśćmi w różnych kształtach i kolorach, a także pięknymi, często jaskrawymi kwiatami. Begonie są cenione nie tylko ze względu na swoje piękne liście i kwiaty, ale także ze względu na ich łatwą uprawę i długowieczność.
  5. Kalatea
  Istnieje wiele odmian kalatei, a każda z nich ma swoje unikalne cechy. Niektóre odmiany mają liście w kolorze zielonym, a inne posiadają liście w kolorze białym, różowym, czerwonym, fioletowym, a nawet zielonym z białymi lub różowymi plamami. Wzory na liściach mogą być paski, kropki, lub abstrakcyjne kształty. W przypadku kalatei ważne jest regularne podlewanie i utrzymanie wilgotności gleby. Roślina ta lubi także ciepłe i stabilne temperatury, dlatego w okresie zimowym należy unikać niskich temperatur.
  6. Filodendron
  Filodendrony to rośliny, które uwielbiają wilgoć i ciepło. Roślina charakteryzuje się pięknymi, zielonymi liśćmi w różnych kształtach i rozmiarach, a także zdolnością do wspinania się i owijania się wokół podpór.
  7. Maranta
  Istnieje wiele odmian marant, a każda z nich ma swoje unikalne cechy. Niektóre odmiany mają liście w kolorze zielonym, a inne posiadają liście w kolorze białym, różowym, czerwonym, fioletowym, a nawet zielonym z białymi lub różowymi plamami. Wzory na liściach mogą być paski, kropki, lub abstrakcyjne kształty. Co więcej, liście zamykają się na noc i otwierają na dzień, co czyni ją ciekawym obiektem do obserwacji. Roślina ta lubi ciepłe i stabilne temperatury oraz regularne podlewanie.
  8. Pilea
  Pilea charakteryzuje się okrągłymi, mięsistymi liśćmi o jasnozielonym kolorze, które wyrastają na długich, cienkich łodygach. Liście są często pokryte jasnymi plamami, co dodaje im dodatkowej atrakcyjności. Roślina ta jest stosunkowo mała, osiągając zwykle do 30 cm wysokości, ale łatwo się rozgałęzia, co sprawia, że tworzy gęste, zwisające kępy. Jest łatwa w uprawie i pielęgnacji – z pewnością odnajdzie się w Twojej łazience!

  9. Cyklamen
  Roślina ta lubi umiarkowane światło i temperatury, wilgotne powietrze oraz regularne podlewanie. Podczas kwitnienia, cyklamen potrzebuje dużo wody, ale w okresie bez kwitnienia należy ograniczyć podlewanie. Ozdobne liście cyklamenu są sercowate lub trójkątne. Mogą być zielone, srebrzyste, purpurowe lub marmurkowe. Liście cyklamenu są także zdolne do skręcania się i zwijania, co pomaga roślinie chronić się przed nadmiernym parowaniem wody.
  10. Mech
  Mech to grupa roślin zielnych, które nie posiadają korzeni, łodyg ani liści w tradycyjnym rozumieniu tych pojęć. Zamiast tego, mech składa się z prostych łodyżek z zielonymi liśćmi, które wchłaniają wodę i składniki odżywcze bezpośrednio z otoczenia. Charakteryzują się one dużą zdolnością do zatrzymywania wody i zanieczyszczeń, a także do utrzymywania wilgoci w otaczającej je przestrzeni. Dlatego często są wykorzystywane w projektach architektonicznych, jako naturalna izolacja termiczna i akustyczna, a także w aranżacjach florystycznych i ogrodniczych.
  11. Aloe vera
  Aloes posiada mięsiste, zielone liście z charakterystycznymi kolcami na brzegach. Liście te są w stanie magazynować wodę, co pomaga roślinie przetrwać w warunkach suszy. Aloes jest łatwy w uprawie i jest często uprawiany w doniczkach jako ozdoba wnętrz lub na zewnątrz jako roślina ozdobna.
  12. Strelitzia
  Strelitzia znana również jako “ptasi kwiat” lub “kwiat rajski”, to egzotyczna roślina pochodząca z Południowej Afryki. Roślina ta jest ceniona ze względu na swoje niezwykłe, intensywnie kolorowe kwiaty oraz charakterystyczny kształt liści, które przypominają pióra ptaka. Same jej liście są sztywne, długie i lancetowate, a ich kolor zależy od gatunku i może być zielony lub szary. Wymaga dobrze przepuszczalnej, żyznej gleby oraz regularnego podlewania i nawożenia.
  13. Zamiokulkas
  Zamiokulkas ma grube, mięsiste liście zielonego koloru, które są bardzo trwałe i odporne na wysuszenie. Roślina ta rośnie do około 60-90 cm wysokości i ma zdolność do produkcji ciemnozielonych, kielichowatych kwiatów, ale zwykle kwitnie rzadko w warunkach domowych. Jest to łatwa w uprawie roślina, która wymaga niewielkiej ilości wody i umiarkowanego nasłonecznienia, co sprawia, że jest idealna dla początkujących ogrodników.
  14. Hoya
  Liście hoyi są mięsiste, okrągłe i szkliste, co daje im wygląd wosku. Roślina ta rozwija długie, giętkie pędy, które są zdolne do owijania się wokół podpór i innych roślin. Kwiaty hoyi są woskowe, kuliste i często mają intensywny, słodki zapach. Są zazwyczaj białe, różowe lub czerwone i mogą mieć delikatne plamy lub linie w kolorze czerwonym lub różowym. Potrzebuje wilgoci i światła, ale nie znosi nadmiernego podlewania, dlatego uprawa jej w łazience, gdzie panują warunki wilgotne i zacienione, jest idealnym rozwiązaniem.
  15. Dracena
  Draceny rosną w formie drzewiastej lub krzewiastej. Ich liście są zwykle długie i wąskie, a ich kolor zależy od gatunku i odmiany. Wszystkie jednak mają charakterystyczne, łukowate kształty liści. Wymagają umiarkowanego podlewania i dobrze przepuszczalnej gleby. Rośliny te powinny być regularnie nawożone, aby zachować zdrowie i piękny wygląd.

  Rośliny do łazienki bez okna – co wybrać?

  Wiele roślin kocha słońce. To dzięki promieniom słonecznym produkują dla siebie pożywienie i mogą wzrastać w dogodnych warunkach. Czy można jednak wybrać rośliny do łazienki bez okna?
  Jeśli łazienka nie ma okna, to najlepiej wybrać rośliny, które dobrze radzą sobie w warunkach niskiego poziomu światła i wilgoci. Jakie kwiaty do ciemnej łazienki?

 • Kalla – wymaga niewielkiej ilości światła i wilgoci, dlatego idealnie nadaje się do łazienki bez okna. Jej piękne, białe kwiaty są ozdobne i dodają uroku wnętrzu.
 • Epipremnum złociste – dobrze radzi sobie w warunkach niskiego poziomu światła i wilgoci. Jest łatwa w uprawie i jej piękne, zielone liście są ozdobne i dodają uroku wnętrzu.
 • Chamedora elegancka – to roślina, która dobrze rośnie w ciemności. Potrzebuje niewielkiej ilości wody i jest łatwa w uprawie. Jej piękne, zielone liście są ozdobne i nadają wnętrzu elegancki wygląd.
 • Kwiaty do łazienki bez okna to także maranta i sanseweria. Kwiaty umieść w osłonkach, które będą dodatkową dekoracją wnętrza, np. zielonych plastikowych doniczkach Prosperplast 1 Tubo w odcieniu Głębia Oceanu czy Ryfo w kolorze niebieskim.

  Jak pielęgnować kwiaty w łazience?

  Pielęgnowanie kwiatów w łazience wymaga kilku specjalnych kroków, które pomogą utrzymać rośliny w dobrym stanie. Pamiętaj, że każda roślina jest inna i wymaga specjalnej opieki, dlatego warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi konkretnej rośliny.
  Jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednie oświetlenie. W zależności od gatunku roślin warto ustawić doniczki w miejscu, w którym będą otrzymywać wystarczającą ilość światła. W przypadku kwiatów, które lubią nasłonecznienie, najlepiej postaw doniczki blisko okna, a rośliny, które lubią półcień, umieść w miejscu, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Jeżeli trzymasz kwiaty w łazience bez okna, czasem musisz wynieść je do promieni słonecznych.
  Kolejnym ważnym czynnikiem jest wilgotność powietrza. W łazience zwykle jest wilgotno, a to sprzyja wzrostowi roślin. Ale musisz też regularnie nawilżać liście, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniu jest bardziej suche. Przyda Ci się do tego odpowiedni spryskiwacz ręczny. Możesz to zrobić za pomocą sprayu lub po prostu wilgotnej szmatki. Jeżeli kwiaty do łazienki lubią wilgoć, trzymaj je z daleka od kaloryfera.

  Ważne jest również regularne podlewanie roślin. W łazience często nie jest to tak potrzebne, jak w innych pomieszczeniach. Zanim jednak przechylisz konewkę, zawsze sprawdź ziemię, bo nadmiar wody może zaszkodzić roślinie. Kup do tego poręczną konewkę.

  W przypadku większych roślin trzeba regularnie przycinać końcówki liści, aby pobudzić roślinę do wzrostu. Dbaj o czystość liści i usuwaj z nich kurz oraz zanieczyszczenia za pomocą wilgotnej szmatki.

  Kwiaty w łazience wymagają także cyklicznego nawożenia. W przypadku większości roślin doniczkowych wystarczy nawozić je raz na miesiąc. Przyda Ci się do tego np. odżywka do roślin domowych. Sprawdź jednak zalecenia dotyczące konkretnej rośliny.

  Stwórz własną łazienkową dżunglę!

  Kwiaty w łazience to doskonałe dopełnienie aranżacji wnętrza. A do tego pomagają poprawić jakość powietrza i wilgotność oraz wpływają pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne i samopoczucie. Rośliny są piękne, łatwe w pielęgnacji i dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Sprawdź, jakie rośliny do ciemnej łazienki sprawdzą się najlepiej i dobierz odpowiednią pielęgnację. Niezbędny asortyment do dbania o domowe rośliny znajdziesz w Auchan.