Aplikacja
Kuchnie Rustykalne Aranzacje

Rustykalna kuchnia – jak zaaranżować przestrzeń? Inspiracje

Opublikowano 28.10.2023 - 9 minut czytania

Nie bez powodu kuchnie określa się sercem każdego domu. To w tym miejscu nie tylko przygotowujemy posiłki, ale przede wszystkim spędzamy wspólne chwile z rodziną i przyjaciółmi. Wielu z nas to właśnie pachnąca ulubionymi potrawami kuchnia, z krzątającą się wokół babcią czy mamą, kojarzy się z ciepłem rodzinnego domu i beztroskimi latami dzieciństwa. Jeśli urządzając swoją kuchnię, chcesz stworzyć przestrzeń, która przywoła w Tobie te wspomnienia, postaw na przytulny, domowy klimat. W ten świetnie wpisze się rustykalna kuchnia. Jak ją zaaranżować? Dowiesz się w tym poradniku Auchan.

Co to jest rustykalna kuchnia?

Styl rustykalny ma na celu oddanie sielskiego życia, płynącego w zgodzie z naturą. Mówiąc o nim, mamy na myśli przytulne aranżacje, nawiązujące do wiejskich domostw — stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Angielskie „rustic” oznacza bowiem wiejski, swojski. W rustykalnej kuchni znajdziemy tu naturalne tkaniny i materiały, drewniane meble czy stare sprzęty w rodzaju kaflowego pieca.

Warto wspomnieć, że styl rustykalny to nie tylko moda wnętrzarska, ale pewnego rodzaju podejście do życia. Jest ono odzwierciedleniem tradycji wiejskich gospodarstw, w którym prym wiodła naturalność, autentyzm i prostota. Kuchnia rustykalna to harmonia między naturą a wnętrzem, będącym relaksującą przestrzenią. Idealnie wpisuje się więc w modne ostatnimi czasy podejście „slow life”.

Kuchnie Rustykalne Inspiracje

Kuchnie rustykalne — inspiracje i kluczowe elementy

Jeśli zastanawiasz się nad aranżacją swojej kuchni w tym stylu, na początek warto poznać jej najbardziej charakterystyczne cechy. Kuchnia rustykalna będzie wyróżniać się spośród innych poniższymi elementami:

Materiały

Drewno, kamień i ceramika to podstawowe materiały używane w trakcie aranżacji rustykalnych kuchni. Drewno nadaje wnętrzu ciepło, kamień wprowadza surowy urok, a ceramika dodaje tradycyjnego, wiejskiego nastroju. Często uzupełnione one zostają o cegłę, glinę, wełnę, len, wiklinę czy skórę.

Kolory

Kuchnia rustykalna to przede wszystkim odcienie z palety barw inspirowanych naturą. Dominują tutaj brązy, beże, zielenie i różne odcienie bieli. Takie kolory sprawiają, że wnętrze jest jasne, harmonijne i spokojne.

Meble i dodatki

Kluczową rolę w kuchni rustykalnej odgrywają także meble i wszelkiego rodzaju dodatki. Porządne, drewniane meble z prostym, wiejskim designem są idealnym wyborem. Najlepiej, by odznaczały się na nich rysy i sęki. Takie meble w stylu vintage nadadzą wnętrzu autentyczny charakter, który uzupełnią dodatki.

Warto postawić na takie jak tkaniny w kratkę, serwetki z koronką, haftowane obrusy, się w rustykalny klimat. Wystrój możesz uzupełnić bukietem polnych kwiatów czy ceramiczne naczynia oraz charakterystyczne, ciężkie lampy, które doskonale się wpiszą z pękami ziół.

Sprzęty kuchenne

Wybierając wyposażenie kuchni, także możesz trzymać się rustykalnego klimatu. Postaw na emaliowane lub miedziane naczynia, stylizowaną armaturę i AGD — w wielu sklepach znajdziesz kuchenki, lodówki czy ekspresy do kawy, które idealnie dopasujesz do takiego wnętrza.

Kuchnia Rustykalna Inspiracje

Kuchnie rustykalne aranżacje

Jeśli chodzi o kuchnie rustykalne, aranżacje inspirowane wiejskim stylem znajdziesz w Internecie. Sprawdź, jak inni urządzają swoją kuchnię i jakie kolory oraz dodatki wybierają. To świetny pomysł, w przypadku gdy nie wiesz, jaki kierunek obrać.

Przeczytaj także: Jak ocieplić wnętrze? 5 pomysłów na przytulne mieszkanie

Jak dostosować rustykalny styl do różnych przestrzeni? Mała kuchnia rustykalna

Rustykalna kuchnia może znaleźć swoje miejsce zarówno w dużym domu, jak i w małym mieszkaniu w bloku. Poniżej przedstawiamy garść cennych wskazówek, które pomogą Ci dopasować ten styl do niewielkich przestrzeni!

  1. Kolory i optyka przestrzeni

Mała kuchnia rustykalna może sprawiać wrażenie ciasnej i ciężkiej. Aby tego uniknąć, warto wykorzystać w niej kilka trików na optyczne powiększenie przestrzeni. Pomogą w tym jasne kolory ścian, najlepiej w odcieniach bieli. Jasne barwy odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. 

 

  1. Wielofunkcyjne meble

W małym mieszkaniu każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Wybierając meble, zdecyduj się na te, które są wielofunkcyjne. Rozkładane stoły, meble ze wbudowanymi schowkami czy dodatkowymi miejscami do przechowywania sprzętów pomogą w lepszym wykorzystaniu przestrzeni.

 

  1. Otwarte półki i wiszące szafki

Zamiast tradycyjnych, masywnych szafek górnych, postaw na otwarte półki lub szafki wiszące. Kuchnia rustykalna w bloku czy niewielka przestrzeń w domu zachowają dzięki nim lekkość. 

 

  1. Przechowywanie 

Mała i średnia kuchnia rustykalna powinna, pomimo swoich gabarytów, pomieścić wszystko, czego potrzebujesz. Zadbaj więc o praktyczne rozwiązania przechowywania. Wykorzystaj każdy zakamarek, wyposażając go w półki lub szafki. Szukaj mebli z ukrytymi schowkami, które pomogą utrzymać porządek.

 

  1. Oświetlenie

Kuchnia rustykalna w bloku lub ta niewielkich rozmiarów nie może obyć się bez odpowiedniego oświetlenia, które znacząco wpływa na atmosferę pomieszczenia. W przypadku takich przestrzeni postaw na oświetlenie punktowe, podświetlające rogi pokoju czy wnęki. 

Przeczytaj także: Salon w stylu skandynawskim – jak go urządzić?

Kuchnia Rustykalna W Bloku

Jak stworzyć własną kuchnię w stylu rustykalnym? Krok po kroku

Dowiedziałeś się już, czym jest styl rustykalny i jak powinna wyglądać kuchnia urządzona według jego wyznaczników. Czas na konkrety! Razem z Auchan krok po kroku przejdź przez proces tworzenia własnej kuchni rustykalnej — od jej planowania do finalnego wykończenia wnętrza.

Planowanie przestrzeni – jak rozpocząć proces aranżacji kuchni rustykalnej od podstaw

Aby stworzyć rustykalną kuchnię, warto rozpocząć od dokładnego zaplanowania przestrzeni. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zacząć:

1. Kuchnia rustykalna – inspiracje 

Jeśli chodzi o kuchnie rustykalne, inspiracje możesz czerpać z różnych źródeł. Możesz sięgnąć po magazyny czy katalogi wnętrzarskie, jednak nieoceniony w tej kwestii będzie oczywiście Internet — to właśnie tam warto rozpocząć swoje poszukiwania. Przeglądaj strony, zapisuj zdjęcia i notuj, co Ci się podoba. Tak jak wspominaliśmy, do stylu rustykalnego można podejść w rozmaity sposób. Zobacz więc, do której jego wersji jest Ci najbliżej i to tymi inspiracjami sugeruj się, tworząc własną przestrzeń. 

2. Projekt wnętrza

Jeśli zdefiniowałeś już swój własny rustykalny styl, czas na tworzenia projektu kuchni. Możesz to zrobić w tradycyjny sposób, czyli na papierze lub posłużyć się specjalnymi programami do projektowania wnętrz. Ważne jest przede wszystkim, byś dokładnie znał wymiary swojego pomieszczenia. Określ, gdzie będą umieszczone meble, jakie powinny mieć one rozmiary i jakie dodatki planujesz umieścić w swojej kuchni. Ten krok pozwoli Ci stworzyć pełną listę zakupów i uniknąć wielu stresujących sytuacji w trakcie ostatecznego wykańczania wnętrza, jak nietrafiony rozmiar jakiegoś sprzętu.

3. Wybranie kolorystyki 

 

 

W trakcie planowania przestrzeni warto już na początku zdecydować się na paletę kolorów, w której urządzona będzie Twoja kuchnia. Tak jak wspominaliśmy, rustykalne wnętrza często bazują na naturalnych kolorach, takich jak brązy, beże, zielenie i pastele. Wybierz kolory, które oddadzą wiejski charakter, ale jednocześnie przypadną Ci do gustu. W końcu to Twoja kuchnia! 

 

Przeczytaj także: Pokój w stylu boho – jak urządzić go dla dziecka? Zainspiruj się!

Wybór odpowiednich mebli, materiałów oraz dodatków do kuchni

Gdy projekt kuchni jest już gotowy, przyszedł czas na wybór jej wyposażenia. Jakie elementy muszą się w niej znaleźć i jak powinny one wyglądać, by oddać unikatowy charakter rustykalnego stylu?
Meble
Aranżacja kuchni rustykalnej powinna rozpocząć się od wyboru mebli. To właśnie solidne wyposażenie o prostym designie jest kluczem do wydobycia wiejskiego klimatu wnętrza. Oprócz standardowej zabudowy zwróć uwagę na wiszące szafki, na których będziesz mógł przechowywać ceramikę oraz dekoracje, a także stół z krzesłami. Rustykalna kuchnia ma stanowić serce domu, którego nie chce się opuszczać. Warto więc zadbać o wygodne miejsce do spędzania w niej długich godzin.

Ceramiczne i emaliowane naczynia
W kuchni urządzonej w tym stylu nie może zabraknąć kamionkowych naczyń. Talerze, miski czy kubki z ręcznie malowanymi wzorami lub delikatnymi detalami i to nieodłączne elementy rustykalnych wnętrz. Dodają one mu autentyczności i wiejskiego uroku. Jeśli zaś chodzi o garnki, najlepiej wpasują się emaliowane i miedziane.

Wazony i dzbanki
Dzbanki, wazony czy donice w rustykalnym klimacie to kolejny element, który musi znaleźć się w Twoim wnętrzu! Możesz umieścić w nich kwiaty, suszone zioła lub pozostawić je puste — i w takiej formie świetnie spełnią swoją funkcję.

Serwetki i obrusy
Piękną ozdobę drewnianych lub kamiennych blatów będą stanowić subtelne serwetki z koronką. Inną opcją są lniane serwety i obrus, które świetnie sprawdzą się w nowocześniejszych wnętrzach.

Ozdoby na ścianach
Kuchnia rustykalna to doskonałe miejsce na zawieszenie ozdób na ścianach. Mogą to być dekoracyjne kafelki, ceramiczne dekoracje, stare drewniane tacki czy stylizowany rustykalny obraz lub plakat. Wybierz motywy związane z naturą, wiejskim życiem lub tradycyjnymi kuchennymi akcentami. Różnorodne ozdoby do domu znajdziesz w sklepie Auchan.

Wyposażenie kuchni
Zadbaj o detale! Także w przypadku typowego wyposażenia, staraj się wybierać takie akcesoria, które oddadzą klimat tego stylu: drewniane deski do krojenia czy wiklinowe kosze na pieczywo.

Rośliny
Kuchnia rustykalna nie może obyć się bez roślin! Oprócz wazonu z kwiatami warto postarać się także o zielone rośliny doniczkowe — mogą być nimi także zioła. Umieszczone na parapecie czy półkach, będą stanowiły wspaniałe uzupełnienie wnętrza.

To właśnie dodatki sprawią, że Twoja rustykalna kuchnia nabierze indywidualnego charakteru. Jak nic innego pozwalają one wyrazić własny styl i stworzyć unikalną atmosferę. Nie bój się eksperymentować i personalizować swojego wnętrza, aby stworzyć kuchnię pełną uroku i ciepła.

W wyborze dekoracji i wyposażenia rustykalnej kuchni pomoże Ci marka Actuel, którą znajdziesz w sklepie internetowym Auchan. W jej asortymencie znajdują się jakościowe produkty, które dopełnią całą aranżację i posłużą Ci długie lata.

Przeczytaj także: Pokój w stylu vintage – retro klimat w Twoim domu. Jak go urządzić?

Oświetlenie w kuchni rustykalnej – jakie lampy wybrać, by podkreślić charakter wnętrza

Ostatnim, ale równie ważnym co poprzednie, krokiem aranżowania rustykalnej kuchni, jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Na co warto postawić, aby wpisało się ono w charakter naszego wnętrza?

Wybór lamp i żarówek
Do rustykalnej kuchni wybierz lampy z ciepłym, miękkim światłem. Kinkiety z drewnianymi detalami, wiszące lampy z metalowymi, najlepiej miedzianymi, kloszami lub żyrandole z elementami kutej stali będą pasować tutaj idealnie. Ważne, aby używane przez Ciebie żarówki posiadały barwę światła 2700K, która tworzy przyjemne, ciepłe oświetlenie.

Lampiony, świeczniki, światełka
Dodatkowym, romantycznym akcentem będą lampiony i świeczniki. Umieszczone na stole lub parapecie dodadzą kuchni przytulności. Idealne będą te drewniane, metalowe bądź szklane. W rustykalnej kuchni wspaniale będą wyglądać także światełka na linkach.

Rustykalna Kuchnia

Styl rustykalny nie ma już przed Tobą tajemnic!

Aranżacja kuchni rustykalnej nie jest projektowaniem wnętrza według ściśle określonych reguł, ale tworzeniem atmosfery ciepła i nostalgii, kojarzących się z wiejskimi chatkami i sielskim życiem. To styl, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, współgrając ze sobą i tworząc unikalne wnętrze, w którym każdy detal opowiada swoją historię. Pamiętaj, że w trakcie aranżacji takiej przestrzeni, możesz liczyć na wsparcie Auchan.

W naszym asortymencie znajdziesz liczne produkty, które idealnie wpisują się w rustykalny styl. Drewniane meble, ceramiczne naczynia, mosiężne lampy i wiele innych elementów wnętrza, które pomogą Ci stworzyć wymarzoną przestrzeń. Niech Twoja rustykalna kuchnia stanie się ulubionym miejscem każdego domownika, w którym nie tylko przygotowywane będą wyjątkowe posiłki, ale także znajdzie się tam miejsce na odpoczynek i bycie razem — zupełnie tak, jak w starych wiejskich chatach.