Aplikacja

Bushcraft, czyli sposób na połączenie się z naturą. Na czym polega ta aktywność? Podstawowe informacje

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 02.06.2024 8 minut czytania

Zastanawiasz się, czym jest bushcraft? Spieszymy z odpowiedzią! W naszym artykule zobaczysz, czym różni się to od survivalu oraz poznasz korzyści płynące z takiej formy spędzania czasu na łonie natury. Przedstawimy również kilka podstawowych umiejętności niezbędnych każdemu miłośnikowi bushcraftu.

Bushcraft – co to jest i jakie są jego korzenie?

Bushcraft to sztuka przetrwania i bycia samowystarczalnym w naturalnym środowisku. Polega to na wykorzystaniu tradycyjnych umiejętności i technik, takich jak budowa schronienia w lesie czy rozpalanie ogniska. Bushcrafting wykorzystuje różne umiejętności rdzennych mieszkańców i plemion żyjących w zgodzie z naturą. Ten styl życia ogranicza korzystanie z technologii oraz udogodnień, jakie zapewnia współczesny „cywilizowany świat”.

Nazwa pochodzi z języka angielskiego, gdzie „bush” oznacza dzikie tereny, a „craft” to rzemiosło. Jeśli lubiszmajsterkowanie, narzędzia, tworzenie i naprawianie różnych przedmiotów – jest duża szansa, że bushcrafting może Cię zainteresować. To także częsty wybór osób, które lubią spędzać czas samotnie i cenią sobie samowystarczalność.

W ofercie Auchan znajdziesz też wiele przydatnych narzędzi i akcesoriów z kategorii turystyka, takich jak choćby wyposażenie do trekingu czy kempingu. Dzięki temu możesz cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, nawet jeśli wolisz spokojną i bezpieczną rekreację, zamiast wymagającego bushcraftingu czy survivalu.

Skąd wzięło się pojęcie „bushcraft”? Cofnijmy się do czasów, gdy technologia nie była tak rozwinięta i powszechnie dostępna jak dzisiaj. Ludzie żyli w harmonii z przyrodą i korzystali z jej zasobów w bardziej zrównoważony sposób. Tradycyjne techniki przetrwania obejmowały umiejętności takie jak rozpalanie ognia, budowanie schronień, polowanie czy zbieractwo.

Współczesny bushcrafting nie odrzuca całkowicie technologii i nowoczesności, jednak jest to forma rekreacji czy też styl życia, który zachęca do radzenia sobie bez różnych praktycznych gadżetów – zamiast rozkładania namiotu można zbudować tymczasowe schronienie z gałęzi, ziemi i liści. Pozwala to na ucieczkę od cywilizacji i zapewnia równocześnie praktyczną naukę o środowisku naturalnym.

Nie każdy jednak lubi surowy i wymagający klimat bushcraftu. Jeśli cenisz bliskość przyrody, ale równocześnie potrzebujesz odrobiny wygody, warto sprawdzić wyposażenie kempingowe, które można znaleźć w ofercie Auchan. W ten sposób możesz uczyć się bushcraftingu czy survivalu stopniowo, w takich warunkach, jakie najbardziej Ci odpowiadają.

Co historia bushcraftu ma wspólnego z Polską?

Pierwotnie ten zbiór zasad postępowania i umiejętności funkcjonował pod nazwą „woodcraft”, jako że większość czynności związana była z wykorzystaniem i obróbką drewna, np. do budowy schronienia, tworzenia broni czy rozpalania ogniska. Jednak to określenie z czasem zostało wyparte przez bushcraft, gdzie brak ograniczania się wyłącznie do pracy z drewnem. Współczesny bushcrafting wykorzystuje różne materiały i pozwala odnaleźć się nie tylko w lesie, ale także w dżungli, puszczy czy w innych trudnych warunkach.

Co ciekawe, w tej historii znalazło się miejsce dla polskich akcentów. Termin, którym posługujemy się dzisiaj (bushcraft), zyskał popularność dzięki Kanadyjczykowi polskiego pochodzenia – Morsowi Kochańskiemu. Ten miłośnik życia blisko natury połączył swoje umiejętności rzemieślnicze i przyrodnicze. Kochański zajmował się w swoim życiu wieloma rzeczami. Przykładowo, był marynarzem i zwiedził wiele miejsc na całym świecie. Jednak na lądzie fascynowało go bogactwo świata przyrody, a swoją pasję realizował jako rysownik.

Oficjalne początki bushcraftingu

Pierwsze profesjonalne kursy przetrwania i życia w dziczy sięgają roku 1968. Wtedy właśnie Mors Kochański zaczął nauczać innych, jak funkcjonować w trudnych warunkach kanadyjskich lasów. Jego książka „Northern Bushcraft” z 1988 roku stała się światowym bestsellerem i zapoczątkowała prawdziwą modę na bushcrafting.

Największą popularnością bushcrafting cieszył się w latach 90. XX wieku. Dużą zasługę miał w tym niejaki Raymond Paul Mears i jego program w telewizji BBC. Mears wypromował zjawisko bushcraftingu na cały świat. Dzisiaj to już nie tylko surowy styl życia, ale także forma odpoczynku od miejskiego zgiełku i technologii, symbol połączenia z naturą. Jest wiele podejść – niektórzy ograniczają nowoczesne gadżety do minimum, podczas gdy inni z powodzeniem łączą praktyczne narzędzia i wiedzę o sztuce przetrwania.

Miłośnicy bushcrafitngu czy survivalu często wykorzystują nowoczesne produkty dla sportowców, takie jak żywność funkcjonalna czy suplementy wspierające regenerację organizmu. Przydatna może być też domowa apteczka, a zwłaszcza plastry i środki do dezynfekcji czy preparaty przeciw owadom i insektom. Oczywiście każdy fan bushcraftingu samodzielnie decyduje o tym, w jak dużym stopniu chce korzystać z takich rozwiązań.

We współczesnym świecie przetrwania wiele mówi się o nauce różnych ekosystemów. Jest to próba zrozumienia naturalnych procesów i doceniania piękna przyrody. Bushcraft promuje kompleksowe podejście do życia w dziczy. Kładzie nacisk przede wszystkim na szacunek do natury i zrównoważone korzystanie z jej zasobów.

W przeciwieństwie do survivalu bushcrafting nie wykorzystuje za wszelką cenę wszystkich dostępnych zasobów, tylko zakłada długotrwałe życie w harmonii i symbiozie z otaczającą przyrodą.

Bushcraft a survival – kluczowe różnice

Te pojęcia często są ze sobą mylone, ale istnieją kluczowe różnice. Obie formy rekreacji skupiają się na umiejętnościach przetrwania, ale ich cele i podejście są różne.

 • Bushcrafting: koncentruje się na harmonijnej integracji z naturą i zrównoważonym wykorzystaniu jej zasobów w dłuższej perspektywie, bez nadmiernego wykorzystywania dostępnych zasobów naturalnych. Zwolennicy tego podejścia uczą się, jak korzystać z tradycyjnych technik i umiejętności takich jak określanie kierunków świata bez korzystania z kompasu, nawigowanie za pomocą gwiazd, rozpalanie ogniska czy polowanie przy użyciu tradycyjnych narzędzi i broni – włóczni, ostrza czy łuku. Bushcraft to długoterminowe przebywanie w dziczy i rozwijanie umiejętności, które pozwalają na samowystarczalność. Nie chodzi tu o przetrwanie w trudnych warunkach, a o integrację ze światem natury, zrozumienie go i życie z nim w obustronnej zgodzie.
 • Survival: często związany z krótkoterminowym przetrwaniem w ekstremalnych warunkach. Survivalowcy koncentrują się na technikach, które pozwalają przeżyć nagłe i nieprzewidziane sytuacje, takie jak katastrofy naturalne czy na przykład awaria samolotu. W survivalu ważne są szybkie, skuteczne i czasami drastyczne metody zapewniające przetrwanie. W praktyce oznacza to, że często trzeba wykorzystywać wszystko, co tylko można znaleźć. Nie zawsze idzie to w parze z szacunkiem do natury czy środowiska naturalnego.

 

Podsumowując, bushcraft to sztuka życia w zgodzie z naturą i długoterminowego przebywania w dziczy, podczas gdy survival to umiejętności niezbędne do przetrwania w nagłych, ekstremalnych sytuacjach. Bushcraft to bardziej świadomy wybór, a survival skupia się raczej na umiejętności dostosowania się do trudnej, ale zwykle przejściowej sytuacji takiej jak klęska żywiołowa czy zgubienie się w dżungli.

Bushcraft – podstawowe umiejętności, które warto znać

Bushcrafting wymaga opanowania wielu umiejętności, które pozwalają na samodzielne życie w dziczy. Oto kilka podstawowych zdolności, które są niezbędne dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w bushcrafcie:

 • Rozpalanie ognia bez zapałek: naucz się różnych technik rozpalania ognia, takich jak użycie krzesiwa, łuku ogniowego czy lupy skupiającej światło słoneczne. Ogień zapewnia ciepło, możliwość gotowania oraz skutecznie pomaga w odstraszaniu dzikich zwierząt. Na takie poważne wyprawy warto zaopatrzyć się pojemny i odporny na warunki atmosferyczne plecak turystyczny.
 • Budowanie schronienia z naturalnych materiałów: umiejętność budowy bezpiecznego miejsca do odpoczynku jest niezbędna, aby chronić się przed zimnem w nocy czy złą pogodą. Proste konstrukcje, takie jak lean-to, tipi czy nawet prowizoryczne schronienie z gałęzi, mogą zapewnić ochronę przed deszczem, wiatrem i zimnem w krytycznym momencie.
 • Rozpoznawanie jadalnych roślin: znajomość lokalnej flory i umiejętność rozpoznawania roślin, owoców i ziół, które można zjeść to podstawa przetrwania. Warto również znać rośliny trujące, aby unikać niebezpiecznych pomyłek.
 • Techniki łowieckie i zbieractwo: musisz znać takie umiejętności jak zastawianie pułapek, łowienie ryb czy znajdowanie owoców leśnych. To kluczowe elementy bushcraftu. Dzięki nim można zdobyć pożywienie i uzupełnić zapasy

Narzędzia i sprzęt niezbędny w bushcrafcie

W bushcrafcie ważne jest posiadanie odpowiednich narzędzi, które ułatwią przetrwanie i pracę w dziczy. Oto podstawowe wyposażenie:

 • nóż bushcraftowy: solidny, uniwersalny nóż to podstawowe narzędzie każdego bushcraftera. Możesz użyć go do cięcia, rąbania, strugania i wielu innych czynności;
 • siekiera: przydatna do rąbania drewna i budowy schronienia;
 • krzesiwo: narzędzie do rozpalania ognia w każdych warunkach pogodowych;
 • paracord: przydatna, wytrzymała lina, którą można wykorzystać do budowy schronienia, zastawiania pułapek czy naprawy sprzętu;
 • butelka na wodę i filtr: niezbędne naczynie do przechowywania i uzdatniania wody.
 • płachta biwakowa (tarp): lekka i wielofunkcyjna tkanina, może posłużyć do budowy schronienia lub ochrony przed deszczem.

Jakie korzyści niesie ze sobą bushcrafting? Zdrowie fizyczne i psychiczne

Regularne praktykowanie bushcraftu niesie wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Oto kilka z nich:

 • rozwój kondycji fizycznej: aktywności takie jak chodzenie, trekking, budowanie schronień, rozpalanie ognia czy zbieranie pożywienia to czynności, które wymagają wysiłku fizycznego, co przyczynia się do poprawy kondycji i wytrzymałości;
 • redukcja stresu: przebywanie na świeżym powietrzu pomaga redukować stres i poprawia samopoczucie. Kontakt z przyrodą pomaga zrelaksować się i oderwać od codziennych problemów;
 • lepsza koncentracja: praktykowanie bushcraftingu wymaga skupienia i precyzji, a to rozwija umiejętność koncentracji i uważności;
 • poczucie szczęścia i satysfakcji: nauka nowych umiejętności i radzenia sobie w dziczy może dać poczucie satysfakcji i spełnienia. Bushcrafting pomaga również budować więź z naturą i doceniać jej piękno.

 

Bushcrafting to nie tylko sztuka przetrwania, ale także sposób na zbliżenie się do natury, naukę samowystarczalności i rozwijanie cennych umiejętności. To doskonała forma aktywnego spędzania czasu, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia.

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.