Aplikacja
Co Zabrac Pod Namiot

Co zabrać pod namiot? Przedstawiamy campingowy niezbędnik!

Opublikowano 07.06.2023 - 7 minut czytania

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać się pod namiot. Przebywanie w naturalnym otoczeniu ma pozytywny wpływ na nastrój i ogólne samopoczucie. Biwakowanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Z naszego poradnika dowiesz się, co zabrać na kemping, aby wyprawa była bezpieczna i komfortowa!

Wyjazd pod namiot – popularny sposób wypoczynku

Wyjazd pod namiot to popularny w Polsce sposób wypoczynku, który można praktykować zarówno samemu, jak i z rodziną czy przyjaciółmi. Dużą zaletą biwakowania na świeżym powietrzu jest możliwość rozbicia namiotu w wielu różnych miejscach – od rezerwatów przyrody przez górskie polany po pola kempingowe. Wybierając się pod namiot, warto jednak mierzyć siły na zamiary. Choć biwakować można w zasadzie wszędzie tam, gdzie nie ma zakazu, nie każde miejsce jest bezpieczne i nadaje się do tego rodzaju aktywności. Kluczowe jest również odpowiednie wyposażenie.

Zapoznaj się z podstawami biwakowania i przekonaj się, co wziąć na kemping, aby pobyt pod namiotem był nie tylko komfortowy, ale również bezpieczny dla wszystkich!

Sprawdź również: Co zabrać w góry? Lista niezbędnych rzeczy

Co warto wiedzieć przed wyjazdem pod namiot?

Jeśli chodzi o biwakowanie pod chmurką, niezawodne schronienie ma kluczowe znaczenie dla zachowania komfortu, ciepła i bezpieczeństwa. Możesz znaleźć namioty w różnych kształtach i rozmiarach, z różnym stopniem izolacji i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Niektóre zostały zaprojektowane z myślą o podróżujących w pojedynkę, podczas gdy inne zapewniają odpowiednio dużo miejsca całej rodzinie. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni dla siebie namiot i zaczniesz kompletować ekwipunek, weź pod uwagę następujące kwestie.

  • Indywidualne potrzeby wszystkich biwakowiczów: choć namioty stanowią świetną opcję dla początkujących biwakowiczów, nie są odpowiednie dla wszystkich. Starsi dorośli, małe dzieci lub ci, którzy mogą mieć problemy ze spaniem na twardej powierzchni, powinni pamiętać o dokupieniu wygodnej karimaty lub dmuchanego materaca

  • Pogoda: namioty nie mają klimatyzacji ani ogrzewania. Podczas biwakowania w czasie upałów możesz rozbić namiot w cieniu lub zabrać ze sobą wentylator na baterie — ale niektórzy wolą całkowicie zrezygnować z biwakowania w upale. Niskie temperatury mogą również działać demotywująco, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia z nocowaniem pod gołym niebem zimą czy jesienią. Chociaż dostępne są grzejniki do namiotów, ich użytkowanie wymaga ścisłego przestrzegania wytycznych dotyczących bezpieczeństwa — ponadto mogą nie być odpowiednie dla wszystkich środowisk. 

  • Doświadczenie w biwakowaniu:  jeśli wcześniej nie byłeś na kempingu, unikaj zapuszczania się w głąb lasu i rozbijania namiotu po zmroku. To bardzo niebezpieczne! Niektóre namioty mogą być bardziej skomplikowane w rozkładaniu, dlatego jeszcze przed wyruszeniem na wyprawę, zapoznaj się z instrukcją obsługi i zobacz kilka filmów instruktażowych. Miejsce, w którym rozbijasz namiot, musi znajdować się na płaskim terenie, najlepiej w cieniu, z dala od ogniska i błota, kamieni lub korzeni drzew. 

  • Przechowywanie żywności i odpadów: niektóre kempingi i/lub rezerwaty przyrody wymagają przestrzegania odpowiednich wytycznych dotyczących przechowywania żywności, a także korzystania z pojemników. Przestrzeganie regulaminu danego miejsca utrudni dostęp mniejszych zwierząt (takiech jak szopy pracze i gryzonie) do Twoich rzeczy w poszukiwaniu pożywienia. 
    Wszelkie odpady żywnościowe (i jakiekolwiek inne) powinny być zbierane, odpowiednio przechowywane i wyrzucane dopiero po opuszczeniu kempingu, w wyznaczonym do tego miejscu. Nawet odpady organiczne, takie jak ogryzki z jabłek lub skórki pomarańczy, powinieneś zawsze zabierać ze sobą. 
  • Prawo i przepisy: warto pamiętać, że w Polsce zabronione jest biwakowanie na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody poza obszarami do tego wyznaczonymi. Zanim więc wybierzesz się na kemping, sprawdź regulamin danego miejsca i upewnij się, że biwakowanie jest w nim dozwolone. W przeciwnym razie narażasz się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale także wysokie mandaty. 

Teraz gdy znasz już podstawy biwakowania, powinieneś koniecznie sprawdzić, co wziąć pod namiot. Specjalnie dla Ciebie i wszystkich początkujących biwakowiczów, przygotowaliśmy listę rzeczy niezbędnych na kempingu!

Przeczytaj też: Gdzie w góry? Przedstawiamy pomysły na wycieczki po polskich szlakach!

Co zabrać pod namiot – lista przydatnych rzeczy

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na krótki samotny wypad pod namiot, czy na dłuższy kemping z całą rodziną, powinieneś pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie niezbędny ekwipunek (wypunktowaliśmy go niżej). Do listy absolutnego must have dołączyliśmy również kilka opcjonalnych przedmiotów, które mogą być warte spakowania, w zależności od tego, jak dużo miejsca masz w plecaku i na jak długo podróżujesz.

Namiot

Choć umieszczenie na tej liście namiotu może wydawać się oczywiste, zrobiliśmy to nie bez powodu. Początkujący biwakowicze rzadko zwracają uwagę na takie kryteria jak wielkość namiotu, jakość jego wykonania czy też dodatkowe wyposażenie. Na rynku dostępne są modele dwu, trzy-, a nawet sześcioosobowe. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, do jakich zastosowań potrzebujesz takiej przenośnej sypialni. Niektóre wyposażone są w otwory wentylacyjne, które usprawniają cyrkulację powietrza, a także moskitiery, chroniące przed natarczywymi owadami.

Pamiętaj, że słabej jakości namioty mogą być podatne na przedarcie, a także blaknąć w wyniku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Zawsze warto wybrać model wykonany z dobrych, nieprzemakalnych materiałów. Wodoodporny tropik zapewni Ci komfort spania i spokój, że w razie ulewnego deszczu woda nie przedostanie się do środka.

Karimaty i śpiwory

Aby zadbać o komfortowe warunki do spania dla siebie i swoich współtowarzyszy, powinieneś pamiętać o spakowaniu karimat. Najlepsze będą warianty dwuwarstwowe, doskonale izolujące od zimnego podłoża. Absolutnym must have są również śpiwory, przy czym cienkie warianty są na ogół dobre tylko na warunki wiosenno-letnie. Jeśli zdecydujesz się na kemping jesienią lub zimą, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą dodatkowo koców polarowych.

Lampki i latarki kempingowe

Kompletując ekwipunek pod namiot, powinieneś uwzględnić na liście także lampki i latarki kempingowe. Takie przedmioty są zasilane bateriami i nie potrzebują dostępu do innego źródła. Wykorzystują nowoczesne, energooszczędne świetlówki LED, które nie nagrzewają się, lampki można stosować także wewnątrz namiotów. Co więcej — niektóre modele są również owadobójcze, co pozwala skutecznie chronić biwakowiczów przed komarami i meszkami.

Zobacz również: Trekking w górach – pomysł na aktywnie spędzony czas

Składane krzesło kempingowe

Nie jest to element niezbędny, ale z pewnością praktyczny — składane krzesło kempingowe przyda się, gdy zechcesz się zrelaksować z książką, wygodnie zjeść posiłek, złapać promienie słoneczne, a także podczas łowienia ryb. W każdym przypadku warto wybrać mebel, który wykonany jest z wodoodpornych i/lub szybkoschnących materiałów.

Odpowiednie ubranie

Wiele decyzji dotyczących ubioru zależy od pory roku i warunków pogodowych, a także tego, dokąd i na jak długo się wybierasz. Niemniej jednak, wybierając się pod namiot, powinieneś być przygotowany na każdą ewentualność. Warto spakować:

  • wodoodporny płaszcz i parasol,
  • dodatkowe skarpetki i bieliznę,
  • strój kąpielowy lub kąpielówki,
  • sandały lub klapki,
  • kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem, na wypadek upałów,
  • zimą i jesienią koniecznie odzież termiczną, plus dodatkowo rękawiczki, szalik, ocieplany płaszcz, grube skarpety.

Artykuły pierwszej potrzeby

Co jeszcze warto wziąć pod namiot? Na pewno leki na receptę i podstawowe artykuły higieniczne, w tym papier toaletowy i nawilżane chusteczki. Warto wsadzić do plecaka apteczkę zawierającą zapasy artykułów pierwszej potrzeby, takich jak bandaże, plastry i woda utleniona. Spakuj również krem ​​przeciw oparzeniom słonecznym i środek odstraszający owady.

Wyposażenie kuchni obozowej

Jeśli wybierasz się na kilkudniowy kemping z całą rodziną, możesz urządzić kuchnię obozową na świeżym powietrzu, gdzie przygotujesz ciepłe posiłki. W tym celu świetnie sprawdzą się turystyczne kuchenki i palniki. W zależności od tego, czym podróżujesz oraz ile masz miejsca na bagaż, możesz dodatkowo zabrać ze sobą pod namiot naczynia i przybory kuchenne:

Czas na przygodę, czyli wyjazd pod namiot!

Mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący tego, co zabrać pod namiot, pozwoli Ci uporządkować rzeczy przed wyruszeniem na kemping i upewnić się, że nie zapomnisz o żadnej niezbędnej rzeczy! W ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz podstawowy ekwipunek biwakowy, w tym namioty, karimaty, koce, a także kuchenki turystyczne i akcesoria kuchenne przydatne podczas gotowania pod chmurką. Już teraz złóż zamówienie z dostawą pod wskazany adres!