Aplikacja

Decoupage na drewnie i szkle – jak rozpocząć nowe hobby?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 29.05.2024 7 minut czytania

Decoupage, czyli starodawna sztuka dekoracji, oferuje niemal nieograniczone możliwości twórcze zarówno na drewnie, jak i na szkle. Dzięki tej technice możesz odnowić stare meble lub stworzyć unikalne dekoracje do domu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak zdobić różne powierzchnie za pomocą decoupage na drewnie lub szkle!

Decoupage – co to jest?

Decoupage to technika zdobienia polegająca na przyklejaniu papierowych wzorów na różnorodne powierzchnie (m.in. na szkło czy drewno), które następnie pokrywa się wieloma warstwami lakieru, aby uzyskać efekt malowanego ręcznie zdobienia.

Historia decoupage sięga starożytności, ale jego popularność wzrosła w XVII-wiecznych Włoszech, gdzie stał się modną formą zdobienia mebli. Ze względu na swoją elegancję metoda ta szybko zyskała popularność w wielu innych krajach Europy. Współcześnie technika jest stosowana również w zdobnictwie pudełek, naczyń i innych przedmiotów, pozwalając na stworzenie unikalnych i spersonalizowanych dekoracji.

Praca przy tworzeniu tego typu projektów może mieć również działanie relaksacyjne oraz terapeutyczne. Dzięki swojej prostocie metoda zyskała bardzo duże uznanie nie tylko wśród artystów. Zajęcia z tej techniki często są organizowane w szkołach oraz na kursach rozwoju osobistego, ze względu na swoją wartość edukacyjną oraz wpływ na rozwój umiejętności manualnych.

Zobacz również: Jak malować farbami akwarelowymi? Poradnik i przydatne akcesoria

Co potrzeba do decoupage?

Aby rozpocząć przygodę z decoupage, potrzebne są podstawowe materiały i narzędzia. Pierwszym z nich jest papier. Możesz wykorzystać gotowe arkusze ze wzorami lub papier ryżowy, który jest delikatny i łatwo się aplikuje. Na początek wystarczą zwykłe serwetki – po wiele pięknych wzorów zajrzyj do sklepu internetowego Auchan.

Kolejnym niezbędnym elementem jest klej – posłuży on nie tylko do przytwierdzenia papierowych elementów, ale również jako końcowy lakier zabezpieczający. Do techniki decoupage wybierz produkt akrylowy. Zapewni on trwałe przyleganie dekoracji do różnych powierzchni oraz ochronę wzoru po wyschnięciu.

Do jego nakładania używaj płaskich i miękkich pędzli. Dzięki temu podczas rozsmarowywania unikniesz nieestetycznych smug i zacieków.

Technika decoupage – krok po kroku

Proces zacznij od przygotowania miejsca pracy. Wyłóż stół folią spożywczą lub starymi gazetami. Dzięki temu unikniesz plam z farby oraz kleju na meblach. Pamiętaj, że technika decoupage na większych przedmiotach czasem zajmuje nawet parę dni – wybierz więc spokojne miejsce, gdzie rozłożone artykuły nie będą Ci przeszkadzać.

Swoją zabawę zacznij od kompletowania wzorów, które pasują do Twojego projektu. Jeśli używasz serwetek, oddziel warstwy, tak, aby użyć tylko tej z nadrukiem. Interesujące Cię elementy powycinaj dokładnie nożyczkami lub jeśli wolisz bardziej nieregularne i naturalne wykończenie – powydzieraj palcami.

Kolejno przygotuj powierzchnie pod zdobienia decoupage – drewno dokładnie wygładź papierem ściernym, aby usunąć wszelkie nierówności. Następnie suchą szmatką oczyść je z pyłu i nałóż pierwszą warstwę farby akrylowej, która posłuży jako podkład pod przyklejane wzory.

Jeśli zdecydowałeś się na użycie szkła – dokładnie je umyj i odtłuść, na przykład za pomocą alkoholu izopropylowego lub wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń. Możesz również nałożyć warstwę podkładu do szkła dedykowanego do techniki decoupage, który zwiększy przyczepność.

Na przygotowaną powierzchnię nałóż cienką warstwę kleju. Kolejno umieść wybrany wzór i delikatnie go wygładź. Staraj się nie pozostawić żadnych marszczeń oraz pęcherzyków powietrza. Możesz to zrobić za pomocą miękkiego pędzla lub palców, zaczynając od środka i kierując się na zewnątrz.
Jeśli przyklejone elementy wyschły, na powierzchni wzorów nałóż kolejną warstwę kleju. Kiedy przestanie być mokry, całość posmaruj kilkoma warstwami lakieru akrylowego. Zapewni to trwałość i połysk.

Sprawdź także: Biżuteria DIY – jak zrobić piękne ozdoby dla siebie i bliskich?

Decoupage na drewnie

Za pomocą techniki decoupage odrestaurujesz stare meble – na przykład stoliki, krzesła lub komody. Przy zdobieniu stolika kawowego lub innego często użytkowanego wyposażenia wnętrz – użyj lakieru ochronnego, który będzie odporny na ścieranie, wodę oraz zarysowania. Aplikacja powinna być wykonana równomiernie, na całej powierzchni. Do jego nałożenia użyj wałka malarskiego. Możesz również rozważyć użycie utrwalacza w aerozolu, dzięki czemu uzyskasz jednolite krycie i unikniesz powstawania pęcherzyków powietrza.

Meble zdobione tą techniką czyść miękką, suchą szmatką z użyciem preparatów przeznaczonych do czyszczenia powierzchni lakierowanych. Znacząco przedłuży to ich żywotność oraz powoli na dłuższy czas utrzymać atrakcyjny wygląd. 

Decoupage na drewnie będzie świetnym sposobem na wykonanie niepowtarzalnych prezentów dla bliskiej osoby. Wybierz wzór najbardziej odpowiadający preferencjom obdarowanego i samodzielnie wykonaj: 

  • ramkę z Waszym wspólnym zdjęciem,
  • drewnianą szkatułkę na biżuterię,
  • podkładkę pod kubek, 
  • organizer na biurko, 
  • pudełko na herbatę,
  • ozdobną deskę do krojenia. 

Decoupage na szkle

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z decoupage, wybierz proste projekty – na przykład ozdobienie szklanego talerzyka. Utrwalanie na tej powierzchni nie tylko będzie prostsze, ale również w razie niepowodzenia zmyjesz nieudaną dekorację za pomocą wody pomieszanej z płynem do mycia naczyń i gąbki.

Ozdabianie szklanych wazonów i świeczników techniką decoupage daje możliwość stworzenia unikatowych dekoracji do wnętrza. Możesz również zupełnie odmienić szklanki i kieliszki, tworząc niepowtarzalne zestawy, które będą doskonałym prezentem lub dekoracją stołu na rodzinne przyjęcia. To metoda na dodanie elegancji i osobistego charakteru codziennym przedmiotom, sprawiając, że stają się one wyjątkowe i pełne stylu.

Może Cię również zainteresować: Jak zrobić masę solną i co można z niej ulepić?

Decoupage dla dzieci

Decoupage dla dzieci to świetna okazja do rozwoju zdolności manualnych, kreatywności oraz wspólnego spędzenia czasu. Wybierzcie proste, duże wzory, które będą łatwe do wycięcia lub wyszarpania. Dzięki tej technice maluch może samodzielnie ozdobić skrzynkę na zabawki w postacie bohaterów ze swojej ulubionej bajki lub wykonać prezent na dzień babci i dziadka.

Podczas decoupage dziecko może poczuć się samodzielne oraz puścić wodze wyobraźni. Pozwól maluchowi zaplanować ostateczny projekt, wybrać kolory czy rodzaje zdobień. Jeśli nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze z małymi, precyzyjnymi pędzelkami, dobrym wyborem będzie odbijanie farb za pomocą gąbeczki.

Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy, wybieraj nietoksyczne kleje i farby, które posiadają oznaczania, że są bezpieczne dla dzieci. Jeśli Twoja pociecha nie radzi sobie jeszcze zbyt dobrze z nożyczkami, wytnij wcześniej wszystkie potrzebne elementy.

Technika decoupage – różne style

Decoupage to fantastyczna forma artystycznego rzemiosła, która pozwoli Ci na przekształcenie codziennych przedmiotów w dzieła sztuki. Oferuje wiele stylów i technik zdobienia, które pozwalają na tworzenie unikalnych i zróżnicowanych efektów, m.in. metoda warstwowa, postarzania, crackling, wykorzystanie tkanin, złocenia.

Metoda warstwowa 3D polega na stosowaniu wielu warstw tego samego produktu (np. elementu serwetki), które nakładane są kolejno na siebie w celu stworzenia efektu głębi. Technika ta należy do zaawansowanych, wymaga wiele cierpliwości oraz precyzji.

Za pomocą decoupage możesz nadać przedmiotom styl vintage. Metoda postarzania polega na celowym stworzeniu efektu zużycia. Jest ona zazwyczaj używana podczas zdobnictwa drewnianych przedmiotów. Po nałożeniu wszystkich warstw farby oraz przyklejeniu zdobień możesz przetrzeć brzegi mebla papierem ściernym lub zastosować specjalne glazury antykizujące (np. imitujące złote patyny).

Crackling pozwala na uzyskanie efektu pęknięć. Po pierwszej warstwie farby zastosuj specjalne medium do decoupage, które da efekt zniszczeń. Dla bardziej naturalnego efektu, przed zalakierowaniem, możesz przykryć pęknięcia kolejną warstwą koloru.

Technika tkanin daje możliwość wzbogacenia faktury m.in. o bawełnę, len lub satynę. Przed przyklejeniem materiału pamiętaj o przycięciu jego boków – w ten sposób zapobiegniesz jego wystrzępianiu. Dla uzyskania efektu jednolitości pokryj go farbą za pomocą małego pędzelka lub odbijanej gąbeczki. Całość zaimpregnuj lakierem.

Decoupage nie musi ograniczać się do farb oraz papierowych elementów. Odbij metaliczne folie lub przyklej płatki złota. Dodadzą one przedmiotom elegancji i blasku. Będą również świetnym uzupełnieniem metody vintage.

Zobacz też: Jak zrobić zakładkę do książki? DIY z Auchan

Jak rozpocząć nowe hobby z decoupage?

Rozpoczęcie przygody z decoupage jest proste i satysfakcjonujące. Zaczynaj od małych projektów, takich jak ozdabianie pudełek czy ramek, aby nabrać wprawy; korzystaj z różnorodnych materiałów, na przykład z: serwetek, papieru ryżowego do decoupage i kleju. Eksperymentuj z różnymi technikami – pozłacaniem, postarzaniem czy tworzeniem efektów 3D, aby odkryć swój unikalny styl. Po potrzebne produkty zajrzyj do sklepu internetowego Auchan.

Decoupage to hobby, które nie tylko rozwija kreatywność, ale także działa relaksująco, dając możliwość tworzenia pięknych i unikalnych przedmiotów, które mogą być zarówno dekoracją, jak i funkcjonalnymi elementami codziennego użytku.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.