Aplikacja

Hulajnoga elektryczna – przepisy, które MUSISZ znać

Opublikowano 11.05.2024 - 8 minut czytania

Hulajnoga elektryczna zdobywa coraz większą popularność i staje się niezawodnym środkiem transportu w miastach. Jest szybka, wygodna i łatwa w obsłudze. Jednak korzystając z niej, musisz być świadomy obowiązujących taki sposób przemieszczania się zasad. Przepisy ruchu drogowego jasno podkreślają, kto może korzystać z tego środka transportu, jak się nim poruszać oraz z jaką prędkością. Przeczytaj poradnik Auchan i bądź na bieżąco!

Hulajnoga elektryczna – przepisy, które gwarantują bezpieczeństwo

Hulajnogi elektryczne, które stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu, to szybki i wygodny sposób transportu. Dzięki niemu ominiesz korki i zatłoczone autobusy. Kluczowe jest jednak przestrzeganie określonych zasad, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownika.

Pierwszym i najważniejszym aspektem jest fakt, że hulajnogi podlegają ściśle określonym przepisom ruchu drogowego. W wielu miejscach muszą one poruszać się po drogach rowerowych, a ich użytkowanie jest zabronione lub ograniczone do określonych warunków, takich jak maksymalna prędkość, która w Polsce wynosi do 20 km/h.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest obowiązek posiadania właściwego oświetlenia oraz elementów odblaskowych, zwłaszcza jeżeli jeździsz po zmroku. Dotyczy to światła przedniego, tylnego oraz pozycyjnego. Ich obecność pomaga innym uczestnikom ruchu zauważyć hulajnogę w ciemności.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

Kwestią, która budzi wiele wątpliwości, jest to, czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy, chodniku, bądź ścieżce rowerowej. 20 maja 2021 r. w życie weszły przepisy nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym, które dokładnie objaśniają, jak i gdzie można poruszać się za pomocą tego sprzętu. Poznaj je i zadbaj o bezpieczeństwo swoje, osób z Twojego otoczenia oraz uniknij mandatu.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy?

Hulajnogi napędzane elektrycznie mogą poruszać się po ulicy, ale z kilkoma istotnymi ograniczeniami. Przepisy o ruchu drogowym stanowią, że na drogach, gdzie dopuszczalna prędkość dla samochodów nie przekracza 30 km/h, hulajnogi mogą jeździć razem z innymi pojazdami. Poruszając się jezdnią, musisz pamiętać o przestrzeganiu wszystkich przepisów, w tym zasad pierwszeństwa, sygnalizacji skrętu czy świateł drogowych. Jeżeli natomiast znajduje się obok ścieżka dla rowerów, to użytkownik hulajnogi powinien z niej skorzystać. Dzięki temu dba o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?

Odpowiedź brzmi – tak. Jednak tylko w bardzo ograniczonych i ściśle określonych sytuacjach, gdy prędkość hulajnogi nie przekracza 6 km/h.

Takie ograniczenie ma zapewnić bezpieczeństwo pieszym – to głównie oni korzystają z chodników. Prędkość 6 km/h jest na tyle niska, że pozwala na łatwe zatrzymanie się w razie nagłej potrzeby i nie stwarza większego zagrożenia dla otoczenia. Zwłaszcza dla dzieci czy osób starszych.

Pamiętaj, że przejeżdżając obok zwierząt, należy zwolnić, aby ich nie przestraszyć. Nagły ruch może je zdezorientować, przez co mogą zdenerwowane wbiec pod Twój pojazd.

Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżce rowerowej?

Ścieżki rowerowe zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie cyklistów. W Polsce zgodnie z przepisami hulajnogi elektryczne są traktowane podobnie do rowerów, co oznacza, że ich użytkownicy mogą korzystać z dróg przeznaczonych dla „dwóch kółek”.

Korzystanie ze ścieżek rowerowych przez użytkowników hulajnóg ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest to bezpieczne – ścieżki te są zwykle oddzielone od głównej drogi, co minimalizuje ryzyko kolizji z autami. Dodatkowo jazda po specjalnie wyznaczonej drodze rowerowej pozwala unikać zatłoczonych chodników, co jest korzystne zarówno dla pieszych, jak i samych użytkowników hulajnóg. Wiele ścieżek rowerowych zostało oddzielonych barierami lub znajdują się w korytarzach, z dala od ruchu ulicznego.

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Należy dostosować prędkość do warunków panujących na ścieżce. Zalecana jest jazda z umiarkowaną szybkością, szczególnie w miejscach, gdzie może dochodzić do większego natężenia ruchu, np. w pobliżu skrzyżowań, przystanków komunikacji miejskiej, parków i placów zabaw.
  • Musisz zawsze sygnalizować swoje manewry i mieć świadomość obecności innych użytkowników ścieżki, np. rowerzystów czy rolkarzy. 

Hulajnoga elektryczna – od ilu lat można się nią poruszać?

Po przeczytaniu naszego poradnika powinieneś już wiedzieć, gdzie możesz używać tego środka transportu. Teraz czas na kolejne aspekty. Aby móc bezpiecznie poruszać się po drodze, warto mieć świadomość, od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej oraz z jaką prędkością.

Ograniczenia wiekowe

Zgodnie z prawem, osoby poniżej 10. roku życia nie mogą kierować hulajnogą elektryczną na publicznych drogach czy ścieżkach rowerowych. Dla starszych dzieci korzystanie z tego sprzętu jest dozwolone, ale zaleca się, aby robiły to pod nadzorem dorosłych i jedynie w strefie zamieszkania.

Przeczytaj także: Triki na hulajnodze – jaki sprzęt wybrać i od zacząć naukę?

Rodzice powinni zadbać o to, aby ich pociechy były odpowiednio przygotowane do jazdy. Obejmuje to zarówno fizyczne umiejętności, jak i wiedzę na temat zasad ruchu drogowego. Dzieci powinny m.in.:

  • umieć ocenić odległość, jaką powinno się zachować np. od pieszych czy rowerzystów, 
  • mieć rozwiniętą koordynację i równowagę.

Zachęcanie maluchów do jazdy hulajnogą elektryczną może być sposobem na promowanie niezależności. Ważne jednak, aby robić to z rozwagą. Dzieci powinny zacząć od jazdy w bezpiecznym, nadzorowanym przez dorosłych środowisku, takim jak parki lub zamknięte podwórka, gdzie mogą swobodnie ćwiczyć.

Czy na hulajnogę trzeba mieć kartę rowerową?

Tak. Karta rowerowa jest dokumentem potwierdzającym zdolność do bezpiecznego poruszania się jednośladem po drogach. Jest wymagana głównie dla dzieci w wieku szkolnym, które chcą samodzielnie poruszać się na dwóch kółkach. W Polsce może być wydawana uczniom, którzy ukończyli odpowiednie szkolenie w zakresie zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa, zwykle organizowane w szkołach podstawowych.

Hulajnoga elektryczna – prędkość dozwolona

Zgodnie z regulacjami, hulajnogi elektryczne mogą poruszać się z maksymalną prędkością 20 km/h. Jest to wartość wystarczająca, aby sprawnie przemieszczać się po mieście i nie zagrażać bezpieczeństwu własnemu, ale też pieszych czy rowerzystów.

Ograniczenie wiąże się też z innymi aspektami technicznymi urządzenia, takimi jak moc jednostki napędowej i pojemność baterii. Silniki większości dostępnych na rynku hulajnóg elektrycznych mają moc od 250 do 500 watów. Zasięg, czyli dystans, który możesz przejechać na jednym ładowaniu, zazwyczaj wynosi od 20 do 40 kilometrów, co jest wystarczające dla większości codziennych potrzeb, takich jak dojazd do pracy czy na zakupy.

Konsekwencje prawne nieprzestrzegania przepisów

O czym jeszcze musisz pamiętać, gdy zamarzy Ci się hulajnoga? Przepisy idą oczywiście w parze z… karami! Podobnie jak w przypadku rowerzystów czy kierowców aut, użytkownicy hulajnóg także mogą otrzymać upomnienie lub mandat.

Dodatkowo w przypadku poważniejszych naruszeń, takich jak jazda pod wpływem alkoholu, konsekwencje mogą być jeszcze bardziej dotkliwe, włączając w to możliwość postępowania sądowego.

Za co możesz dostać mandat?

Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz znaków drogowych może skutkować wystawieniem mandatu. Hulajnogi, tak jak inne pojazdy, muszą zatrzymywać się na czerwonym świetle i przestrzegać znaków takich jak „STOP” czy „ustąp pierwszeństwa”. Ignorowanie tych zasad jest częstym błędem, szczególnie wśród młodych kierowców, co może skutkować mandatem do 500 zł.

Nocna jazda bez oświetlenia to kolejny poważny błąd. Hulajnoga powinna być wyposażona w działające światła przednie i tylne po zmierzchu. Brak oświetlenia nie tylko zwiększa ryzyko wypadku, ale także jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Kolejna kwestia to prędkość. Przekroczenie 20 km/h może być trudne technicznie, ale jeśli policja stwierdzi, że jazda była zbyt szybka i stwarzała zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, może nałożyć mandat.

Warto też wiedzieć, że na hulajnodze elektrycznej nie można przewozić innych osób, zwierząt ani przedmiotów. Należy także zaparkować ją w taki sposób, aby nie przeszkadzała ani nie zagrażała innym. Z kolei za korzystanie podczas jazdy z telefonu przewidziany jest mandat w wysokości 200 zł.

Przeczytaj także: Co pić po treningu i w trakcie ćwiczeń?

Jazda hulajnogą po alkoholu – jakie mogą być konsekwencje?

Jazda w stanie nietrzeźwości na hulajnodze elektrycznej jest traktowana przez prawo równie poważnie, jak prowadzenie samochodu. Choć może się wydawać, że rozmiary sprzętu i prędkości, które osiąga, czynią hulajnogę mniej niebezpieczną, to w rzeczywistości alkohol w równym stopniu obniża zdolności motoryczne oraz reakcje, niezależnie od rodzaju pojazdu. Osoby prowadzące hulajnogę po wypiciu napojów procentowych narażają nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu.

Prowadzenie hulajnogi po spożyciu alkoholu może skutkować mandatem, a w niektórych przypadkach nawet postępowaniem sądowym. Kary za jazdę w stanie nietrzeźwym zaczynają się od kilkuset złotych i mogą wzrosnąć nawet do 30 tysięcy złotych, w zależności od poziomu procentów we krwi. W skrajnych przypadkach, takich jak spowodowanie wypadku, sprawca może być osądzony i skazany na większe kary, włączając w to czasowe pozbawienie wolności.

Bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa – podsumowanie

Po zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami jesteś już świadomym uczestnikiem ruchu drogowego i możesz bezpiecznie jeździć hulajnogą elektryczną. Zapamiętaj, od jakiego wieku mogą się nią poruszać dzieci, czy potrzebne są do tego specjalne uprawnienia oraz, czy możliwa jest jazda hulajnogą po ulicy. Mandat za nieodpowiedzialne użytkowanie tego sprzętu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego do jazdy należy podejść odpowiedzialnie.

Po solidny sprzęt i akcesoria, np. kaski, zajrzyj do sklepu internetowego Auchan! Kupisz tutaj hulajnogi elektryczne od renomowanych producentów, takie jak Xiaomi 3 BLACK, Xiaomi Mi Electric Scooter 3 Gray czy M365 PRO 2. W naszym sklepie znajdziesz hulajnogi zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – bezpieczne, z szybkim ładowaniem, odblaskami, błotnikami czy blokadami ochronnymi.

Postaw na jakość oraz pamiętaj o przepisach, a Twoja jazda będzie pełna frajdy, a do tego – bezpieczna!