Aplikacja

Jak jeździć na snowboardzie? Poradnik krok po kroku

Opublikowano 19.12.2023

Deska snowboardowa jest jednym z najbardziej popularnych akcesoriów do uprawiania sportów zimowych. Jazda na niej przynosi wiele satysfakcji oraz adrenaliny, a także korzyści dla Twojego organizmu. Dla wielu osób sport ten, zwłaszcza na początku, może wydawać się dość skomplikowany. Jak jeździć na snowboardzie, dobrać sprzęt i zadbać o bezpieczeństwo? Przeczytaj poradnik Auchan i rozpocznij zimową przygodę!

Lubisz sporty zimowe? Spróbuj swoich sił na snowboardzie!

W zimie często ograniczasz swoją aktywność fizyczną na świeżym powietrzu ze względu na warunki pogodowe? Rozwiązaniem mogą być sporty zimowe, w tym jazda na desce. Jeśli masz doświadczenie na nartach, snowboard nie będzie stanowił dla Ciebie problemu. Dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia ze sportami zimowymi, może on wydawać się trudny, lecz wystarczy trochę poćwiczyć, by sprawnie zjeżdżać z ośnieżonego wzgórza.

Zanim dowiesz się, jak nauczyć się jeździć na snowboardzie, poznaj lepiej charakterystykę tego sportu. Jest to dyscyplina, w której podstawę stanowi jazda na desce, stale zamocowanej do butów przy pomocy wiązań. Możesz wykonywać na niej zjazdy i akrobacje.

Historia snowboardu sięga przynajmniej lat 60. XX wieku, kiedy to Shermann Poppen połączył ze sobą dwie narty, tworząc w ten sposób deskę do zjeżdżania. Z biegiem lat udoskonalał akcesorium, które nazwał snurferem. Prawdopodobnie stało się ono inspiracją dla współczesnych desek, choć nie była to pierwsza próba stworzenia takiego sprzętu. Już kilka dekad wcześniej testowano jazdę na sklejce lub deskorolkach z odkręconymi kołami.

Przeczytaj także: Jak jeździć na łyżwach – praktyczne wskazówki dla początkujących

Popularność snowboardingu zbiegła się z rozwojem kultury hiphopowej. Deska była formą buntu przeciwko nudnej i powtarzalnej jeździe na nartach, które od tej pory nazywano boazerią. Snowboarding dawał też wiele możliwości urozmaicenia zjazdu poprzez dokładanie akrobacji i wykonywanie trików. Z biegiem czasu skrystalizowały się cztery podstawowe style jazdy:

 • freestyle – jego esencją jest wykonywanie trudnych trików. Ocenia się skalę trudności i poprawność ich wykonania, a nie czas pokonania trasy;
 • snowcross – ten styl łączy pokonywanie trudnych przeszkód z wyścigiem na czas;
 • styl alpejskizjazd po wyznaczonej trasie w formie wyścigu. Zawodnicy pokonują trasę osobno, a na koniec zawodów porównywane są czasy zjazdów i poprawność pokonywania przeszkód;
 • freeride – jazda w górach prowadzona poza wyznaczonymi trasami, często zjazd wykonuje się z bardzo stromych szczytów.

Od 1998 roku snowboarding stał się dyscypliną olimpijską. Jako pierwsi zmagania rozpoczęli zawodnicy half-pipe, wykonujący akrobacje na konstrukcji przypominającej spłaszczoną połówkę rury. Obecnie na Igrzyskach Olimpijskich snowboardziści mogą konkurować aż w sześciu dyscyplinach.

Przeczytaj także: Jak robić przysiady na pośladki, by uzyskać najlepsze efekty?

Jazda na snowboardzie – wybór sprzętu

Jak jeździć na snowboardzie? Zacznij od wyboru dobrego sprzętu. Najważniejsza jest długość deski. Powinna sięgać do okolic Twojej brody. Dla początkujących polecane są nieco krótsze deski, które pozwalają na sprawniejsze manewrowanie. Z kolei dłuższe deski zapewniają większą prędkość jazdy i są polecane dla bardziej doświadczonych osób.

Deski z reguły są symetryczne, dlatego na etapie wyboru sprzętu nie ma jeszcze znaczenia, która noga będzie u Ciebie prowadząca. Producenci oferują jednak sprzęt z dłuższym odcinkiem przednim, który sprawdza się przy jeździe po nierównościach i freeride. Tu już konieczne będzie dobranie deski pod konkretną nogę.

Jak jeździć na snowboardzie? Krok po kroku

Przedstawiamy kilka porad, dzięki którym dowiesz się, jak jeździć na snowboardzie krok po kroku. Dobrym sposobem będzie też wsparcie specjalisty, czyli trenera sportów zimowych, który zadba o prawidłową technikę i bezpieczeństwo.

Stawianie pierwszych kroków

Pierwsze kroki powinieneś postawić jeszcze na długo przed wejściem na stok. Zacznij od treningu na sucho, czyli wzmocnienia mięśni. W internecie znajdziesz wiele filmów i poradników ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania do sezonu. Na siłowni musisz wzmocnić mięśnie nóg, brzucha, a także górne części ciała. Trenuj stabilizację tułowia i ogólną kondycję. W domu przyda Ci się sprzęt do treningu siłowego, taki jak hantle, kettlebell, mata do ćwiczeń czy inne akcesoria treningowe. Kiedy zrobi się cieplej, możesz także trenować na zewnątrz, przy pomocy deskorolki.

Dzięki treningowi na sucho przed rozpoczęciem sezonu zmniejszysz ryzyko urazów związanych z naciągnięciem mięśni lub upadkami. Będziesz w stanie też dłużej cieszyć się jazdą i znacznie szybciej dostrzeżesz postępy swoich treningów.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń określ też nogę przewodnią. To ta, która będzie znajdowała się na przodzie w czasie zjazdu. Zazwyczaj u osób praworęcznych jest to lewa noga, jednak nie dotyczy to wszystkich. Wybierz się na lód i zacznij się ślizgać. Ta noga, która znajdzie się z przodu w czasie wykonywania ruchu, powinna być przodującą przy desce.

Przeczytaj także: W jaki sposób wykonać trening siłowy w domu?

Podstawowe manewry

Naukę jazdy na snowboardzie zacznij od prawidłowego ustawienia się na stoku. Powinieneś zacząć od pozycji stojącej, prostopadle do stoku. Wepnij do wiązania tylko nogę przewodnią, a drugą postaw z tyłu. Następnie odepchnij się i spróbuj utrzymać równowagę.

Jeśli to ćwiczenie będziesz wykonywał pewnie, możesz wpiąć drugą stopę do wiązania. Zacznij od doskonalenia techniki wstawania. Są na to dwa sposoby:

 • odepchnij się rękami od podłoża i szybko wyprostuj tułów oraz nogi;
 • przetocz się przez bark w taki sposób, żebyś znalazł się na kolanach z deską opartą krawędzią o stok. Następnie mocno odepchnij się od podłoża, jakbyś wykonywał dynamiczną pompkę.

Jak jeździć na snowboardzie przy pierwszych zjazdach? Na początek wybierz w miarę płaski stok, na którym nie nabierzesz przesadnie dużej prędkości. Skup się na próbie wyprostowania nóg w kolanach i utrzymaniu możliwie najbardziej stabilnej pozycji.

Unikaj tak zwanego zjazdu na kreskę, czyli po linii prostej. Pozostań w pozycji prostopadłej do stoku i wykonuj ześlizg twarzą do kierunku jazdy. Naciskaj palcami na przednią krawędź deski, co spowoduje ruszenie z miejsca. Jeśli będziesz chciał ją zatrzymać, naciśnij piętami na tylną krawędź. Kiedy opanujesz tę technikę, możesz przećwiczyć zjazd tyłem do kierunku jazdy.

Opanuj techniki i sprawdź, jak jeździć na desce snowboardowej

Pierwsza wizyta na stoku ograniczy się do poznania podstaw i oceny, jak się jeździ na snowboardzie, dzięki czemu zdecydujesz, czy na pewno jest to dyscyplina, której chcesz się uczyć. Jeśli masz już pewne doświadczenie i sprawia Ci to radość, możesz spróbować opanować kolejne techniki. Do podstawowych umiejętności, które zapewnią Ci bezpieczeństwo na stoku, należy hamowanie i skręcanie.

Skręcanie – podstawowe techniki

Jak nauczyć się jeździć na snowboardzie slalomem? Istnieje kilka metod na wykonanie skrętu, jednak początkującym polecane jest skręcanie ześlizgowe. Tu przydadzą Ci się nabyte wcześniej umiejętności ześlizgu.

Tym razem deska nie będzie ułożona prostopadle do stoku, a pod skosem. Dociśnij mocniej palce przodującej nogi i wysuń ją do przodu. Opierając ciężar ciała na palcach, przesuwaj się w wybranym kierunku. Kiedy będziesz chciał wykonać zwrot w drugą stronę, dociśnij piętę nogi przewodniej i pozwól, żeby tylna wysunęła się przed linię barków. Teraz to ona będzie prowadzić, a ty zaczniesz poruszać się w drugą stronę.

Osoby mające większe doświadczenie mogą wykonywać skręty cięte. Ta forma polega na poruszaniu się stale na krawędzi deski i dynamicznej zmianie krawędzi tuż przed skrętem. Technikę można wykonywać tyłem lub przodem do stoku.

Hamowanie na snowboardzie

Kolejną umiejętnością, którą musisz opanować, jest hamowanie. Przy małych prędkościach wystarczy nacisnąć tylną krawędź deski piętami i podnieść nieco palce w górę. Możesz też ugiąć nogi w kolanach i obniżyć pozycję, co zmniejszy prędkość poruszania. Przy dużych prędkościach i w sytuacjach awaryjnych możesz dodatkowo oprzeć się pośladkami na stoku.

Przeczytaj także: Trekking w górach – pomysł na aktywnie spędzony czas

Jak trenować i jeździć bezpiecznie?

Uprawiając każdy rodzaj sportu, powinieneś zadbać o bezpieczeństwo. Aktywność fizyczna ma być przyjemnością, a wykonując ćwiczenia ostrożnie, będziesz w stanie dłużej cieszyć się sprawnością ruchową.

Wybór ubioru

Odzież do jazdy na desce musi zapewniać komfort termiczny. Musi być też wygodna i pozwalać na swobodne wykonywanie ruchów. Wybierz kurtkę i spodnie wykonane z materiałów nieprzemakalnych z zabezpieczonymi szwami. Możesz skorzystać z oferty profesjonalnych producentów sprzętu do snowboardingu, jednak na pierwszy raz wystarczą po prostu dobrej jakości nieprzemakalne ubrania na śnieg.

Zasady bezpiecznego zachowania na stoku

Stok to miejsce, z którego korzysta wiele osób. Różniących się wiekiem, poziomem doświadczenia, a także dysponujących rozmaitym sprzętem. Wszystkie jednak chcą czerpać przyjemność ze sportów zimowych. Wybierasz się pierwszy raz na snowboard? Jak jeździć bezpiecznie? Wystarczy, że będziesz przestrzegał kilku podstawowych zasad:

 1. Unikaj kolizji z innymi użytkownikami stoku. 
 2. Nie zatrzymuj się na środku stoku.
 3. Wymijaj innych z zachowaniem szczególnej ostrożności.
 4. Dobieraj rodzaj stoku do swojego poziomu umiejętności.
 5. Podstawy trenuj na bocznych częściach stoku, najlepiej wcześnie rano. 
 6. Nie spożywaj alkoholu przed wejściem na stok. 

Jeśli chcesz profesjonalnie trenować snowboard, oprócz regularnego treningu nie możesz zapomnieć także o prawidłowej diecie. Włącz do codziennych posiłków produkty pełnoziarniste, takie jak chleby żytnie, kasze, makarony pełnoziarniste czy płatki owsiane. Ważne są również źródła białka, które pozwalają rozbudowywać mięśnie. Może to być chude mięso, ryby, jaja, chudy twaróg czy rośliny strączkowe. Pamiętaj też o produktach zawierających zdrowe tłuszcze, na przykład awokado, orzechach czy olejach roślinnych. Pij również dużo wody. Na stok możesz zabrać ze sobą ciepłą herbatę w termosie.

Tej zimy naucz się nowego sportu zimowego z Auchan!

Jak jeździć na desce snowboardowej bezpiecznie i pewnie? Kluczem do sukcesu jest regularny trening. Wiele godzin spędzonych na stoku przełoży się na większą pewność i szansę nabycia nowych umiejętności.

Nie zapominaj też o treningu siłowym i kondycyjnym pomiędzy sezonami. Możesz trenować w mieszkaniu, a przykładowy trening siłowy w domu opisaliśmy w poradniku Auchan. Szukając sprzętu treningowego, odżywek i dobrej jakości posiłków, odwiedź sklepy Auchan w formie stacjonarnej lub online.