Aplikacja
Jak napisać książkę

Jak napisać książkę? Podpowiadamy, jak się przygotować!

Opublikowano 08.06.2023

Nawet jeśli nie jesteś urodzonym powieściopisarzem, możesz stworzyć własną historię, która porwie czytelników! Dzięki naszym praktycznym wskazówkom dowiesz się, od czego zacząć pisanie książki, aby cały proces był przyjemny i przebiegał sprawnie!

Metody pisania książki – rozważanie różnych podejść do tworzenia literackiego

Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak napisać książkę. Istnieje wiele różnych podejść do tworzenia literackiego i to normalne, że nie każda metoda sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeśli chcesz nauczyć się dobrze pisać, powinieneś poświęcać jak najwięcej czasu na… czytanie. Lektura dzieł cenionych przez siebie autorów pomoże Ci przyswoić wiele informacji na temat rzemiosła pisarskiego – od struktury zdań i układu akapitów przez dobór słów, skończywszy na interpunkcji i rytmie. Nie powinieneś jednak ograniczać się wyłącznie do pisarzy z jednego nurtu i sięgać po powieści innych autorów, reprezentujące ten sam gatunek literacki.

Jeśli chcesz znaleźć źródła inspiracji dla swojej książki, możesz np. zapoznać się bliżej z baśniami, mitami i legendami. Odkrywanie fantastycznych opowieści z odległych kultur takich jak japońska, indyjska i nordycka, może skutecznie pobudzić Twoją wyobraźnię, dzięki czemu odnajdziesz najlepszą metodę pisania książki. Inne media, w tym filmy, programy telewizyjne, komiksy, sztuki teatralne i muzyka, również mogą dostarczać cennych inspiracji i pomóc w wizualizacji fabuły czy nastroju książki.

Jako autor możesz oczywiście czerpać natchnienie z osobistych doświadczeń i wydarzeń życiowych, wplatając w fabułę wątki autobiograficzne. Od Ciebie zależy, czy opisywaną historię potraktujesz z całkowitą powagą, czy też podszyjesz ją czarnym humorem i ironią. Zawsze jednak mierz siły na zamiary. Pamiętaj, że presja jest w stanie stłumić kreatywność, dlatego jeśli uznasz, że w danym dniu nie masz weny – nie poddawaj się! Dobrym pomysłem jest zapisywanie luźnych myśli i skojarzeń na kartce papieru lub elektronicznym notatniku w smartfonie. W ten sposób stworzysz swego rodzaju moodboard, będący kolażem wszystkich dotychczasowych pomysłów.

Pisanie Książki

Planowanie fabuły i bohaterów – kluczowe elementy przygotowania do pisania książki

Analizując zgromadzone notatki, zastanów się, w jakim gatunku literackim chciałbyś napisać książkę. Czy to będzie powieść kryminalna, romans, science fiction, fantasy czy może literatura faktu? Określ również temat, o którym chcesz pisać. Częstą pułapką dla początkujących pisarzy jest brak pomysłu na rozwój akcji oraz zakończenie. Aby uniknąć przestojów czy nieregularnego tempa, poświęć trochę czasu na opracowanie konspektu każdej części historii i upewnienie się, że wszystkie wątki są ze sobą logicznie połączone. Nie musisz od razu pisać powieści na 300 stron – może to być krótkie opowiadanie.

Jeśli chodzi o napisanie dobrej książki, konieczne jest określenie punktów spornych. Konflikt to siła napędowa każdej książki, która:

  • angażuje czytelnika, 
  • wywołuje reakcję emocjonalną, 
  • odzwierciedla tematykę lub przesłanie autora.

Aby zaistniał konflikt, potrzebujesz bohaterów z jasno sprecyzowanymi motywacjami. Zacznij od stworzenia sylwetek postaci. Od Ciebie zależy, ile z nich uwzględnisz w swojej książce. Możesz stworzyć historię kameralną, poświęconą dwójce bohaterów, a także bardziej rozbudowaną, przedstawiającą losy wielopokoleniowej rodziny czy grupy przyjaciół. Gdy masz już pomysł na fabułę i bohaterów, możesz rozpocząć pisanie książki. Od czego zacząć proces twórczy? Kluczem do osiągnięcia celów związanych z tworzeniem jest ustanowienie zdrowej rutyny pisania. Na początek zadaj sobie kilka pytań:

  • W którym momencie dnia lub tygodnia zazwyczaj mam najwięcej wolnego czasu?
  • O której porze dnia jestem najbardziej produktywny?
  • Co mnie motywuje?
  • Czy możliwe jest zachowanie równowagi między moimi pisarskimi ambicjami a innymi, prywatnymi zobowiązaniami?

Jedną ze skutecznych metod ustanowienia rutyny jest przeanalizowanie Twojego codziennego grafiku. Na przykład, jeśli regularnie chodzisz na siłownię i fitness, np. we wtorki i czwartki, możesz poświęcić czas na pisanie w poniedziałki, środy lub piątki. Dodatkowo, jeśli jesteś najbardziej produktywny w godzinach wieczornych, rozważ zaplanowanie sesji pisania w weekend lub w noc poprzedzającą dzień wolny, abyś mógł wyspać się następnego dnia. Podczas pisania książki liczą się dwie rzeczy: regularność oraz przestrzeganie ustalonego harmonogramu.

Sprawdź również: Ćwiczenia relaksacyjne – 5 przykładów, dzięki którym rozluźnisz swoje ciało

Jak Zacząć Pisać Książkę

Zorganizowanie przestrzeni do pisania – tworzenie odpowiednich warunków pracy twórczej

Wielu początkujących pisarzy zastanawia się, jak zacząć pisać książkę, nie biorąc pod uwagę tego, gdzie to robić. Posiadanie dobrze zorganizowanej przestrzeni jest kluczowym aspektem pracy twórczej. Takie miejsce powinno motywować i sprzyjać produktywności oraz być wolne od wszelkich dystraktorów, które mogłyby zaburzać Twoją uwagę. Chociaż pisanie książki w domu wydaje się tanią i wygodną alternatywą, w praktyce wiąże się z pewnymi ograniczeniami – zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, zwierzęta domowe lub hałasujących sąsiadów.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się tworzyć w kawiarni, bibliotece, na działce czy też w wynajętym specjalnie na tę okazję domku nad jeziorem, wybrana przestrzeń musi być łatwo dostępna. Jest to ważne, abyś mógł bez przeszkód kontynuować pracę nad swoim wydawnictwem przez cały rok, bez względu na pogodę. Ciągła zmiana otoczenia może znacząco zaburzyć Twoją kreatywność oraz wymagać nagłego przeorganizowania czasu (a co za tym idzie – harmonogramu), dlatego znalezienie własnego azylu pisarskiego powinieneś potraktować jako kwestię priorytetową.

Niezależnie od metody pisania książki, musisz zadbać o porządek wokół siebie. Dużo trudniej jest napisać tekst, gdy na biurku panuje bałagan. Choć każdy ma swój indywidualny styl organizowania przestrzeni twórczej, warto zastosować się do poniższych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć odpowiednie warunki do pracy:

• miej pod ręką wszystkie niezbędne przyrządy i akcesoria biurowe, takie jak notes, karteczki indeksujące i duży zapas papieru ksero,

• jeśli chcesz pisać książkę poza domem, zainwestuj w laptopa z pojemną baterią,

• korzystaj z dysków i napędów zewnętrznych, aby bezpiecznie przechowywać kopię zapasową swojej przyszłej książki,

• zadbaj o odpowiednie oświetlenie – podczas wieczornego pisania korzystaj z lampki biurkowej lub stojącej,

• rozważ zakup roślin doniczkowych, które poprawią nastrój i oczyszczą powietrze.

Jak Napisać Książkę Krok Po Kroku

Jak napisać książkę krok po kroku? Praktyczny przewodnik po etapach pisania

W celu podsumowania naszego poradnika zebraliśmy wszystkie praktyczne wskazówki w jednym miejscu. Oto skondensowana wiedza dotycząca tego, jak napisać książkę krok po kroku.

1. Wybierz gatunek i temat: określ, w jakim gatunku literackim chciałbyś napisać książkę. Zastanów się również nad tematem, wokół którego zbudujesz przyszłą fabułę.
2. Stwórz plan fabuły: zanim zaczniesz pisać, warto stworzyć ogólny plan fabuły. Może to być zarys tego, co chciałbyś opowiedzieć oraz jakie wątki znajdą się w książce. Na tym etapie powinny również powstać pierwsze sylwetki bohaterów.
3. Wykonaj research: jeśli tworzysz książkę opartą na faktach lub zawierającą elementy historyczne, naukowe lub kulturowe, wykonaj research, aby mieć solidne podstawy i nie wprowadzać czytelnika w błąd.
4. Ustal harmonogram pisania: określ okresy w ciągu dni i tygodni, w których będziesz pisać. To pomoże Ci utrzymać dyscyplinę i zapewnić regularne postępy w tworzeniu książki.
5. Rozpocznij pisanie: zacznij od pierwszego rozdziału i postępuj zgodnie z konspektem. Nie martw się o brak satysfakcjonujących rezultatów w początkowej fazie. W miarę postępów staraj się utrzymać regularność i kontynuować pracę nad książką. Po zakończeniu każdego rozdziału przejdź do etapu redagowania i poprawiania tekstu.
6. Jeśli chcesz wydać swoją książkę, znajdź korektora lub redaktora: dobrze jest poprosić zaufaną i rzetelną osobę o przeczytanie Twojej książki i wydanie opinii. Być może czytelnik wskaże Ci fragmenty, które jego zdaniem warto poprawić.
7. Wydanie książki: po zakończeniu pisania, redagowania i korekty, zastanów się nad opcjami publikacji. Możesz poszukać tradycyjnego wydawcy, samodzielnie wydać książkę lub skorzystać z usług wydawnictwa elektronicznego.

Jak Napisać Książkę

Zamów akcesoria przydatne podczas pisania książki

Wiesz już, jak napisać książkę krok po kroku oraz w jaki sposób zorganizować przestrzeń twórczą wspierająca kreatywność. W ofercie sklepu internetowego Auchan znajdziesz wszystkie niezbędne przyrządy i akcesoria, które ułatwią Ci rozpoczęcie prac nad swoim pierwszym wydawnictwem. Złóż zamówienie już teraz z dostawą pod wskazany adres!

Przeczytaj też: Medytacja – poznaj zalety i sprawdź od czego zacząć