Aplikacja
Jak Nauczyc Sie Grac Na Gitarze

Jak nauczyć się grać na gitarze? Od początkującego do mistrza w kilku krokach

Opublikowano 06/12/2023

Czy Ty też, jako dziecko, udawałeś gwiazdę rocka, grając na niewidzialnej gitarze? Co zostało z Twoich dziecięcych marzeń? Jeśli nadal chcesz nauczyć się grania swoich ulubionych solówek to nic straconego! Sprawdź, jak nauczyć się grać na gitarze!

Nauka gry na gitarze – co musisz mieć na początek?

Dla absolutnych laików gra na gitarze może wydawać się niewyobrażalnie trudna. Jednak jak śpiewała Anna Jantar „najtrudniejszy pierwszy krok”. Zanim zdecydujesz się go zrobić, koniecznie zaopatrz się w kilka najważniejszych akcesoriów, które pomogą Ci w nauce. Jak się nauczyć grać na gitarze? Co musisz mieć na początek? Podpowiadamy!

Gitara

Na początku, musisz określić jaki typ gitary najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom muzycznym. Możesz zdecydować się m.in. na naukę gry na gitarze klasycznej, akustycznej lub elektrycznej.

Rozpoczynając przygodę z gitarą, nie musisz od razu decydować się na instrument najwyższej jakości. Niestety, wiele osób po początkowej ekscytacji szybko nudzi się nowym hobby lub poddaje się, gdy efekty nauki nie przychodzą tak szybko, jak by chcieli. Jeżeli nie wiesz, czy gra na gitarze to Twoja bajka, ale chcesz spróbować, to możesz kupić bardziej przystępny cenowo model lub też poszperać w lokalnych grupach internetowych w poszukiwaniu używanego instrumentu.

Stroik do gitary

Strojenie gitary jest niezbędne do uzyskania odpowiedniego brzmienia i zachowania czystego dźwięku. Możesz skorzystać z tradycyjnego stroika, tunerów elektronicznych lub aplikacji na smartfona, które umożliwią Ci nastrojenie gitary. Wypróbuj każdy z tych sposobów, by znaleźć taki, który Ci najbardziej odpowiada. Tylko zwróć uwagę, żebyś rzeczywiście prawidłowo nastroił gitarę. Nieprawidłowe dźwięki wydobywające się z instrumentu utrudnią naukę.

Kostka gitarowa

Kostka jest przydatnym akcesorium, które ułatwia grę na gitarze. Dzięki niej możesz łatwiej i precyzyjniej uderzać w struny. Dodatkowo może zminimalizować ból palców, co często zdarza się niewprawionym gitarzystom. Wybór odpowiedniej kostki to kwestia preferencji i stylu gry. Warto wypróbować kilka różnych rodzajów, rozmiarów oraz materiałów. Kostki do elektryków są zazwyczaj najmniejsze i najcieńsze. Największe piórka używane są w przypadku gitar klasycznych. Materiały, z jakich mogą być wykonane to celuloid, tworzywo sztuczne, kość słoniowa, specjalne polimery, a nawet skóra, czy drewno.

Dla nowicjuszy najczęściej polecane są kostki nylonowe. Są elastyczne i miękkie, przez co wygodne w użytkowaniu. Najbardziej popularne u początkujących są kostki trójkątne o grubości od 0.7 mm do 1.2 mm. Wybór odpowiedniej kostki to jednak kwestia preferencji i stylu gry. Warto wypróbować kilka różnych rodzajów, rozmiarów oraz materiałów.

Zestaw strun zapasowych

W razie zerwania struny zawsze dobrze mieć pod ręką zapasowy komplet strun. Wybierz odpowiedni zestaw strun dla swojego typu gitary (klasycznej, akustycznej lub elektrycznej). Do gitary klasycznej zazwyczaj wybiera się struny nylonowe. Gitary akustyczne i elektryczne wykorzystują struny metalowe.

Początkujący gitarzyści zazwyczaj lepiej radzą sobie ze strunami nylonowymi. Są one bardziej miękkie i łagodniejsze dla palców. Wybieraj modele o średnim napięciu oznaczone jako „light” lub „medium”. Pamiętaj jednak, że dobór strun to kwestia indywidualna i czasami warto poeksperymentować z różnymi rodzajami.

Gra Na Gitarze Krok Po Kroku

Korbki do zmiany strun

Gitary wymagają regularnej wymiany strun, dlatego przydatna będzie specjalna korbka. Pozwoli to utrzymać instrument w dobrym stanie i zapewnić odpowiednie napięcie strun.

Podstawowe materiały edukacyjne

Wyposaż się w podstawowe materiały edukacyjne, takie jak podręczniki, zeszyty z akordami, lub dostęp do kursów online. Pomogą Ci w zrozumieniu podstaw i ułatwią naukę.

Gra na gitarze krok po kroku – jak się uczyć?

Gra na gitarze wymaga regularnego ćwiczenia i nawet lat praktyki. Jednak każdy kiedyś zaczynał. Najważniejsze to wiedzieć, od czego! Sprawdź, jak przebiega nauka gry na gitarze krok po kroku!

Krok 1. Poznaj podstawy

Nie da się dobrze grać na gitarze, nie znając podstawowych pojęć i budowy samego instrumentu. Dlatego też naukę warto rozpocząć od zaznajomienia się z częściami gitary, takimi jak mostek, struny, pudło rezonansowe, podstrunnica, gryf czy progi.

Krok 2. Naucz się prawidłowo trzymać gitarę

Prawidłowa technika gry na gitarze jest kluczowa. Naucz się trzymać gitarę we właściwy sposób, w zależności od typu gitary. W przypadku gitarzystów akustycznych i elektrycznych często wykorzystywaną pozycją jest opieranie pudła rezonansowego gitary na udzie. Pudła akustyków i elektryków są specjalnie wyprofilowane, więc leżą wygodnie. Prawa ręka powinna swobodnie zwisać, opierając się o brzeg pudła rezonansowego. Uderzenie wykonuje się prostopadłe do strun. Powinno wychodzić ono z nadgarstka, a ruchy wykonywane są samą dłonią. Staraj się również trzymać palce blisko progów i naciskać struny na progu, aby uzyskać czyste dźwięki. Naucz się podstawowej metody trzymania gitary, a po jakimś czasie wyrobisz sobie własną technikę i wyczujesz swój instrument.

Jeśli jesteś leworęczny, możesz nauczyć się grać w sposób tradycyjny, przełożyć struny odwrotnie i chwycić gitarę tak, by gryf trzymać w prawej ręce lub też pokusić się o zakup specjalnej gitary dla leworęcznych.

Krok 3. Nie zapominaj o nastrojeniu gitary

Rozstrojona gitara to wróg każdego muzyka. Dlatego też, zanim usiądziesz do ćwiczeń koniecznie nastrój instrument. Korzystaj ze stroika przed każdymi ćwiczeniami, ponieważ granie na rozstrojonej gitarze nie tylko utrudni naukę, ale też sprawi, że wyrobisz sobie złe wzorce słuchowe, przez co trudniej Ci będzie rozróżnić czysty dźwięk od fałszu.

Krok 4. Poznaj podstawowe akordy

Swoją naukę rozpocznij od poznania prostych akordów. Znajdź diagramy akordów i naucz się, jak trzymać palec na odpowiednich strunach. Ćwicz przechodzenie między akordami, aby uzyskać płynność. Nie zrażaj się, jeśli na początku będzie to długo trwało.

Krok 5: Naucz się czytać tabulatury

Naucz się czytać tabulatury wskazujące, które struny i progi należy nacisnąć. Tabulatura to sposób zapisu nut i akordów na gitarze. Składa się z sześciu linii, które reprezentują struny gitary. Zacznij od ćwiczenia nazw strun gitarowych od najcieńszej do najgrubszej:

  • E1, 
  • B2, 
  • G3,
  • D4, 
  • A5, 
  • E6.

Zrozumienie numeracji progów na gryfie gitary jest równie istotne. Pierwszy próg znajduje się najbliżej główki gitary, a ostatni (zwykle 21. lub 22.) jest blisko korpusu.

Krok 6: Ćwicz regularnie

Tak, jak w wielu innych dziedzinach, regularna praktyka jest kluczowa, aby rozwijać umiejętności gry na gitarze. Postaraj się codziennie poświęcać czas na ćwiczenia. Początkowo, wyznacz sobie godzinę dziennie na trening gitarowy. Zacznij od prostych utworów i akordów, a następnie stopniowo zwiększaj trudność.

Jak Nauczyc Grac Sie Na Gitarze

Jak nauczyć się grać na gitarze? Samodzielnie czy w szkole muzycznej?

Mimo że w teorii nie jest trudno nauczyć się grać na gitarze, to wielu zapalonych entuzjastów szybko rezygnuje z nowej pasji. Czy da się więc nauczyć grać samodzielnie? A może lepiej zapisać się do szkoły muzycznej? Dowiedz się, która metoda będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia!

Samodzielna nauka – czy to ma sens?

Czy można nauczyć się grać na gitarze samodzielnie? Oczywiście, że tak! Wielu wirtuozów gitary, takich jak Jimi Hendrix, Eric Clapton, czy Eddie Van Halen nie mieli formalnego wykształcenia muzycznego, ale mimo to ich talent jest doceniany na całym świecie.

Co więc będzie Ci potrzebne? Odpowiednie materiały i mnóstwo samozaparcia. Możesz korzystać z różnych materiałów edukacyjnych, takich jak podręczniki, tabulatury, książki lub kursy online, aby nauczyć się podstaw gry na gitarze. Istnieje wiele łatwo dostępnych, a nawet darmowych zasobów zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej. Dlatego też możesz opanować umiejętność gry na gitarze, nawet mając bardzo ograniczony budżet.

Samodzielna nauka gry na gitarze wymaga jednak poświęcenia dużej ilości czasu na regularną praktykę. Musisz być zdyscyplinowany i zaangażowany, aby rozwijać swoje umiejętności. U wielu osób początkowe porażki często odbierają chęć do dalszej nauki. Nie warto się jednak poddawać. Bądź gotowy na wyzwania i nie zrażaj się trudnościami, które mogą wystąpić podczas nauki.

Jak Szybko Nauczyc Sie Grac Na Gitarze

A może jednak szkoła muzyczna?

Jeżeli myślisz o karierze muzyka i wiążesz swoją przyszłość z grą na gitarze, to – jeśli tylko masz na to fundusze i czas – szkoła muzyczna będzie najlepszym rozwiązaniem. Bo nawet jeśli Twoja motywacja sięga sufitu, to dla zupełnego laika pewne nieprawidłowości i błędy są trudne do wychwycenia. Gdy więc zależy Ci na prawidłowej technice i nauce w sposób usystematyzowany i oparty na interakcji z inną osobą, to zdecydowanie powinieneś postawić na szkołę muzyczną. Dodatkowym atutem może okazać się możliwość spotkania z innymi gitarzystami, którzy z chęcią podzielą się cennymi radami, a nawet zaproszą Cię do udziału w swoich muzycznych projektach!

Jeżeli jednak nie chcesz się aż tak angażować, to dobrym pomysłem jest wykupienie kilku lekcji u nauczyciela gitary. Pomoże Ci on w najtrudniejszych, początkowych etapach nauki, co znacznie przyspieszy proces, a Ty unikniesz wielu błędów popełnianych przez wielu laików. Nauczyciel będzie mógł dostosować swoje lekcje do twojego poziomu umiejętności i indywidualnych potrzeb. Pomoże Ci w poprawieniu techniki, udzieli cennych wskazówek oraz odpowiedzi na twoje pytania.

Jak Sie Nauczyc Grac Na Gitarze

Jak szybko nauczyć się grać na gitarze? Teraz już wiesz!

To, jak długo zajmie Ci nauka gry na gitarze zależy jedynie od Ciebie! Szlifowanie tej umiejętności wymaga bowiem dużo samodyscypliny, cierpliwości i wytrwałości. Im ciężej będziesz trenować, tym szybciej efekty Twoich ćwiczeń będą Cię zadowalać. Gra na gitarze może na początku wydawać się kosmicznie skomplikowana, jednak gdy już poznasz podstawy, zauważysz, jak szybko osiągasz kolejne cele. Na naukę nigdy nie jest za późno i nawet jeśli Twój instrument od dawna leży zakurzony w kącie, to warto po niego sięgnąć ponownie! Baw się podczas nauki i celebruj swoje sukcesy! A może zaprosisz do nauki także swoje pociechy? W ofercie marki One Two Fun znajdziesz instrumenty dla najmłodszych muzyków!

Sumienne ćwiczenia pochłaniają sporo energii! Dlatego też nie musisz wychodzić do sklepu, by zrobić zakupy spożywcze. Zamów je w sklepie internetowym Auchan, gdzie kupisz swoje ulubione produkty. Spróbuj już dziś takich marek własnych jak Pewni Dobrego, Kciuk czy Auchan BIO!