Aplikacja

Jak ustawić siodełko w rowerze, aby jazda rowerem była bezpieczna i komfortowa

Dawid
Przez Dawid
Opublikowano 22.06.2024 7 minut czytania

Właściwa regulacja siodełka w rowerze ma ogromny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także komfort i dynamikę jazdy. Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze miejskim, mtb, szosowym i trekkingowym? Podpowiadamy.

Niewłaściwie ustawione rowerowe siodełka może skutkować zmniejszeniem bezpieczeństwa jazdy, bólem kolan, kręgosłupa, a nawet bolesnymi otarciami. Zanim rozpoczniesz sezon rowerowy, dowiedz się, jak odpowiednio wyregulować siodło.

Wpływ ustawienia siodełka na postawę ciała i dynamikę jazdy

Prawidłowa pozycja na rowerze ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Zmniejsza ryzyko kontuzji oraz dolegliwości bólowych w okolicach kolan, pleców, szyi czy ramion. Eliminuje także nadmierny wysiłek wkładany w pedałowanie, co przekłada się na lepszą dynamikę jazdy.

Niezbędnym warunkiem osiągnięcia optymalnej postawy ciała na rowerze jest właściwe ustawienie wysokości i kąta pochylenia siodełka oraz jego odległości od kierownicy.

Ważne: aby zachować prawidłową pozycję na rowerze, kluczowe jest nie tylko właściwe ustawienie siodełka, ale także dostosowany do wzrostu kolarza rozmiar ramy. Jeśli kupujesz nowy rower, koniecznie zasięgnij fachowej porad sprzedawcy.

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?

Ustawienie siodełka to pierwsza czynność, jaką należy wykonać po zakupie nowego jednośladu i/lub przed rozpoczęciem sezonu rowerowego. Jak ustawić wysokość siodła w rowerze? Ustawiając siodełko rowerowe, musisz zadbać nie tylko o właściwa wysokość, ale także o odpowiedni kąt nachylenia i optymalną odległość od kierownicy (przesunięcie przód-tył).

Jak ustawić wysokość siodełka w rowerze: metoda pięta – pedał, metoda LeMonda, Metoda Holmesa

Aby ustawić siodełko na prawidłowej wysokości, możesz posłużyć się jedną z kilku metod. 

Metoda pięta – pedał

Metoda pięta – pedał to najprostsza i najpopularniejsza metoda ustawiania wysokości siodła rowerowego. Jak ustawić siodełko metodą pięta – pedał?

 • Załóż buty, w których zazwyczaj jeździsz i usiądź na rowerze
 • Połóż piętę na pedale i wyprostuj nogę. Upewnij się, że pedał znajduje się w najniższym położeniu względem podłoża (na godzinie 6:00).
 • Jeśli Twoja noga i kolano są proste, a miednica jest ustawiona w poziomie, siodełko jest na optymalnej wysokości.
 • Jeśli kolano jest ugięte, oznacza to, ze siedzisko jest zbyt nisko. Jeśli nie możesz sięgnąć stopę pedału, jest zbyt wysoko. 

 

Metoda LeMonda

Aby ustawić wysokość siodełka przy pomocy metody LeMonda, załóż buty, które zakładasz na rower, a następnie stań tyłem do ściany. Włóż między nogi książkę lub inny prostokątny przedmiot, dbając o to, by przylegał do krocza tak, jak siodełko. Zaznacz na ścianie położenie górnej krawędzi przedmiotu, a następnie zmierz jej odległość od ziemi (będzie to jednocześnie długość wewnętrznej strony nogi). Ta wartość to Twój przekrok. Po pomnożeniu jest przez 0,883, otrzymasz właściwą odległość od środka osi suportu do górnej części siodełka.

Metoda Holmesa

Skorzystanie z tej precyzyjnej metody wymaga skorzystania z urządzenia do mierzenia kątów – goniometru. Jeśli je posiadasz, wsiądź na rower i połóż stopę na pedale. Przy optymalnej pozycji siodełka kąt w stawie kolanowym przy położeniu pedału najbliżej ziemi powinien wynosić pomiędzy 25 a 35 stopni.

Jak ustawić przesunięcie przód-tył?

Siodełka powinno znajdować się nie tylko na odpowiedniej wysokości, pod właściwym kątem, ale również w optymalnej odległości od kierownicy. Aby ustawić siedzisko w poziomie: 

 1. ustaw pedał w pozycji poziomej (prawy powinien znajdować się na godzinie 3:00);
 2. usiądź na siodełku i połóż poduszki dużych palców na osiach pedałów;
 3. jeśli przednia część rzepki kolana ustawia się równo nad osią pedału – położenia siodełka jest idealne;
 4. jeśli rzepka znajduje się za osią pedału (korby), przesuń siodełko do przodu, jeśli rzepka znajduje przed osią – do tyłu.

Jak ustawić kąt nachylenia siodełka?

Nie ma precyzyjnych zasad regulujących ustawianie kąta nachylenia siodełka. Wiele zależy tu bowiem od indywidualnych zmiennych: wagi ciała, długości nogi, stylu jazdy, czy kształtu samego siodełka. Zdaniem specjalistów w pierwszej kolejności warto ustawić wysokość siodełka i jego położenie w pionie, a następnie zająć się kątem.

Regulacja siodełka a rodzaj roweru

Optymalne ustawienie siodełka zależy nie tylko od wzrostu kolarza, ale także od rodzaju roweru oraz stylu jazdy. Jak ustawić siodełko w swoim rowerze mtb, szosowym, miejskim i trekkingowym?

Jak ustawić siodełko w rowerze MTB?

Rower MTB to rower do zadań specjalnych, przystosowany do jazdy po nierównym terenie i płaszczyznach pełnych wjazdów i zjazdów. Jakie ustawienie siodła będzie optymalne w takim jednośladzie? Aby zachować pełną kontrolę nad rowerem, móc łatwo zahamować i ochronić ramiona i nadgarstki przed kontuzją, najlepiej ustawić wysokość siedziska metodą palce — pięta. W stosunku do kierownicy powinno być ono delikatnie przesunięte do przodu. Ważne jest także zachowanie poziomej płaszczyzny (aby sprawdzić, czy siedzisko jest ustawione równo, możesz użyć poziomicy).

Ważne: w rowerach MTB należy ustawić siodełko rowerowe wyżej niż wysokość kierownicy. Taki zabieg pozwala proporcjonalnie rozłożyć masę ciała, poprawia amortyzację (także podczas wstawania z siodełka podczas jazdy po nierównym terenie) i zwiększa bezpieczeństwo.

Jak ustawić siodełko w rowerze szosowym?

W rowerach szosowych warto ustawić siodełko w taki sposób, aby było nachylone minimalnie do przodu. Kąt nachylenia nie powinien być jednak większy niż jeden — dwa stopnie. Takie ustawienie poprawia komfort jazdy na rowerze szosowym i zminimalizuje nadmierny nacisk na ręce, powodujący dyskomfort, a nawet ból.

Jak ustawić siodełko w rowerze miejskim?

Najlepsza metodą do ustawienia wysokości siedziska w rowerze miejskim będzie metoda LeMonda. Pamiętaj, że w takich rowerach siodełko powinno znajdować się co najmniej 5 cm niżej niż kierownica. Takie ustawienie pozwoli przenieść ciężar ciała na tylną część pojazdu, odciążając tym samym ramiona i nadgarstki.

Jak ustawić siodełko w rowerze trekkingowym?

Rower trekkingowy to jednoślad stworzony z myślą o długich dystansach. Jak ustawić siodełko w takim jednośladzie, aby zapewnić kolarzowi potrzebną wygodę i komfort w trakcie jazdy? Do poprawnego ustawienia siodełka w rowerze trekkingowym najlepiej sprawdzi się metoda LeMonda lub Holmesa.

Najczęstsze błędy przy ustawianiu siodełka

Oto 3 najczęściej popełniane przy ustawianiu siodełka rowerowego błędy:

 1. Ustawianie siodełka bez rowerowego obuwia. Ustawianie siodełka w rowerze i niezbędne ku temu pomiary wykonuj zawsze w butach, których używasz do jazdy.
 2. Cała stopa na ziemi. Wielu, zwłaszcza początkujących rowerzystów ustawia siodełka tak, by siedząc na nim, cała stopa stała na ziemi. Takie ustawienie skutkuje z reguły nadmiernym zmęczeniem i zwiększonym wysiłkiem podczas pedałowania.
 3. Brak ustawienia siodełka w poziomie. Często zdarza się, że osoby jeżdżące na rowerze ustawiają wyłącznie wysokość siodełka, pomijając jego ustawienie w poziomie (względem kierownicy).

Ustawienie kąta siodełka: dodatkowe wskazówki i porady

 • Podczas jazdy na rowerze pedałujesz piętami, a Twoje kolana mocno odchylają się na boki? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ustawiłeś siodełko zbyt nisko. 
 • Sygnałem dobrej pozycji siodełka jest m.in.: odpowiednie podparcie miednicy, a co za tym idzie – jej stabilna pozycja podczas jazdy. Jeśli Twoja miednica „tańczy” na rowerze, siodełko jest prawdopodobnie zbyt wysoko.
 • Chcesz sprawdzić, czy nie ustawiłeś siodełka zbyt wysoko? Wykonaj prosty test. Włóż do kieszeni bluzy garść monet. Jeśli podczas pedałowania będą podskakiwać, najpewniej siedzisz zbyt wysoko. 
 • Jeśli podczas jazdy na rowerze nieustannie czujesz dyskomfort i poprawiasz pozycję, to jednoznaczny znak, że Twoje siedzisko jest źle ustawione.
 • Jeśli Twoje siodełko rowerowe nosi już widoczne ślady użytkowania, które przekładają się na mniejszy komfort użytkowania roweru, wymień je na nowe. Najlepiej żelowe, z anatomicznym otworem poprawiającym komfort i technologią tłumienia wstrząsów. 
 • Chcesz jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie i komfort jazdy? Sięgnij po żelową, antypoślizgową wkładkę na siodełko, która skutecznie amortyzuje wstrząsy i dopasowuje się do kształtu ciała.

Czas na rower!

Bez względu na to, czy używasz swojego roweru regularnie, czy tylko od czasu do czasu, optymalne ustawienie kierownicy i siodełka pozwoli Ci zwiększyć komfort rowerowych wycieczek, poprawić dynamikę jazdy i zminimalizować ryzyko kontuzji. Jeśli przygotowałeś sprzęt na nowy sezon, zanim wyruszysz na wyprawę rowerową, upewnij się, że siedząc na siodełku, czujesz się wygodnie i komfortowo.

Dawid
Napisane przez
Dawid
Ekspert ds. marketingu, miłośnik sztuki użytkowej, malarstwa i rzeźby. Fascynuję się wszelkimi przejawami kreatywności. Uważam, że dzieła powinny nie tylko cieszyć oko, ale i zmuszać do refleksji – właśnie z tymi założeniami tworzę swoje teksty. Doceniam też czas spędzony z książką na łonie natury. Dni wolne poświęcam na podróże. Najczęściej odwiedzam miejsca mało popularne wśród turystów. Dzięki temu mogę dokładnie zgłębić lokalną kulturę i cieszyć się z odkrywania nieznanego. Na bieżąco śledzę też aktualne wydarzenia oraz uprawiam sport. Obecnie stawiam na bieganie i jazdę na rowerze, jednak kiedyś to piłka nożna stanowiła dużą część mojego życia.