Aplikacja
Jak Zostac Pszczelarzem

Jak zostać pszczelarzem? Garść porad dla początkujących

Opublikowano 08/16/2023

Pszczelarstwo to zajęcie przynoszące sporo satysfakcji i wymiernych korzyści. Jest jednak dosyć trudną profesją, bowiem wymaga dużej wiedzy i przygotowania. Przedstawiamy zatem kilka wskazówek, jak zostać pszczelarzem i założyć pierwszą pasiekę!

Hodowla pszczół może być sposobem na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Z biegiem lat ma szansę stać się sposobem na dodatkowy dochód, a nawet być pełnoprawnym zawodem. Wymaga jednak zdobycia wiedzy z tej dziedziny, a szczególnie umiejętności praktycznych. Jak zacząć hodować pszczoły i postawić pierwszy krok na tej drodze? Poznaj najważniejsze informacje z poradnika Auchan.

Poznaj podstawy pszczelarstwa dla początkujących

Coraz więcej osób zwraca uwagę na zawody i profesje, które nawiązują do dawnych tradycji. Stają się one nie tylko sposobem na życie, ale przede wszystkim pasją. Jednym z przykładów jest pszczelarstwo, czyli hodowla pszczół w ulach. Pszczelarstwo wywodzi się bezpośrednio od bartnictwa, polegającego na hodowli pszczół w naturalnych leśnych dziuplach. Różni się właśnie miejscem, które stanowi dom dla roju.

Pszczelarstwo amatorskie od wielu lat cieszy się rosnącą popularnością. Na wielu gospodarstwa wyznacza się miejsca na pojedyncze ule, a także zgrupowane w całe liczne pasieki. Ta profesja pozwala obcować z przyrodą i obserwować naturalne zachowania pszczelich rodzin. Przynosi też korzyści w postaci zdrowego miodu. Wpływa on korzystnie między innymi na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, procesy wątrobowe i zapobiega biegunkom. Dodatkowo można pozyskać ekologiczny wosk pszczeli, wykorzystywany między innymi do produkcji świec.

Powstawanie uli i całych pasiek jest też zjawiskiem korzystnym z punktu widzenia jakości środowiska naturalnego. Od lat notuje się spadek ilości pszczelich rodzin. Powstawanie nowych uli może zmniejszyć niekorzystne zjawiska związane z wymieraniem pszczół, takie jak brak owoców i mniejsza produkcja żywności.

Wiele osób decyduje się także na tworzenie pasiek w mieście. Aby jednak założyć takie ule, trzeba spełnić kilka warunków. Pasieki muszą być ogrodzone, tak, by przypadkowe osoby, nie mogły wejść na teren. Ten musi być także oznakowany tablicami i znajdować się minimum 10 metrów od granicy terenu bądź drogi (chyba że właściciel sąsiedniej działki zgodzi się na bliższe umiejscowienie).

Co więcej, wiele przedsiębiorstw decyduje się na umiejscowienie pasiek na dachach budynków! Takie rozwiązanie przynosi mnóstwo zalet zarówno dla ekologii, jak i samej organizacji – pracownicy mogą obcować z przyrodą, pozyskiwać ekologiczny miód, obserwować pracę pszczelarzy lub nawet aspirować do zostania nim. Miasto zyskuje przy tym dodatkowe miejsce dla pszczół, które zapylają okoliczne rośliny.

Sprawdź również: Miód wielokwiatowy – właściwości, jakie w sobie kryje

Jak Zostac Pszczelarzem Amatorem

Jak zdobyć podstawy pszczelarstwa – kursy i szkoły zawodowe

Pasjonuje Cię pszczelarstwo i chcesz spróbować swoich sił w tej dziedzinie? Zastanawiasz się, jak zostać pszczelarzem? Zanim przejdziesz do zdobywania wiedzy na temat hodowli zapylaczy, sprawdź, czy nie jesteś uczulony na jad pszczeli. Nie sposób prowadzić prace przy ulach i uniknąć użądlenia. Tymczasem uczulenie na jad może zamknąć drogę do dalszej edukacji. Ponadto pszczelarstwo jest zajęciem wymagającym dobrej kondycji fizycznej, co także warto wziąć pod uwagę szczególnie już na początku przygody z ulami.

Jeśli nie masz przeciwwskazań, pora na zdobywanie wiedzy. W niektórych szkołach rolniczych na poziomie zawodowym lub technicznym istnieją kierunki pszczelarstwa. Szkoła kończy się egzaminem państwowym. To najlepsza droga do zdobycia kompetencji zawodowego pszczelarza.

Zakładamy jednak, że etap nauki w szkole średniej masz już za sobą. Co zatem zrobić, żeby zdobyć wiedzę? Możesz zapisać się na stacjonarne kursy pszczelarskie, a także te organizowane w trybie online. Na własną rękę warto zdobywać również wiedzę, szukając książek i publikacji internetowych dotyczących hodowli pszczół dla początkujących.

Sama wiedza teoretyczna nie oznacza jednak, że będziesz dobrym pszczelarzem. Konieczna jest praktyka, która pomoże utrwalić wiadomości, a także poznać blaski i cienie zawodu. Na początek możesz odwiedzić pasieki sąsiadów lub znajomych. Z ofertą odwiedzin i prezentacji wychodzą też niektóre gospodarstwa agroturystyczne. Najskuteczniejszą metodą na zdobycie umiejętności jest jednak praca przy własnym ulu.

Jak Zaczac Hodowac Pszczoly

Jak zacząć hodować pszczoły? Poradnik krok po kroku

Jeśli literatura naukowa i praktyka przy ulu nie zraziła Cię do tego rzemiosła, pora do rozpoczęcia działalności na własną rękę. Jak zostać pszczelarzem amatorem z własnym ulem? Poznaj nasze wskazówki.

Znajdź odpowiednie miejsce

Pasieka nie może stanąć w przypadkowym miejscu. Musisz stworzyć pszczołom warunki do życia i możliwości zbierania pokarmu. Zakładanie ula w mieście jest możliwe, jednak ze względu na hałas, drgania wywołane pracą maszyn i szkodliwe związki chemiczne zawarte w powietrzu, znacznie lepiej będzie umieścić pierwsze ule na przedmieściach, na działkach ulokowanych w pobliżu polan, a nawet w sadach owocowych.

W miarę możliwości zadbaj o odpowiednie rośliny miododajne. Świetną miododajną rośliną jest Budleja Dawida, czyli kwiat przyciągający motyle, a także zapylacze. Nie musisz wysiewać kwiatów z nasion. Wystarczy znaleźć lokalizację w pobliżu łąk. Mlecze, lawenda, mniszek lekarski i niektóre kwiaty polne wystarczą do tego, żeby pszczoły zdobyły wystarczającą ilość pyłków. Owady lubią również kwiaty lipy i roślin owocowych, takich jak jabłonie, grusze czy maliny oraz jeżyny.

Dowiedz się więcej: Budleja Dawida – kwiat, który przyciąga motyle do ogrodu!

Analizując miejsce na ule, weź też pod uwagę odległość, jaką musisz pokonać. W okresie letnim trzeba je odwiedzać przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli ogród z pasieką będzie znajdował się kilka godzin jazdy od domu, praca będzie zbyt czasochłonna. Jeśli nie dysponujesz odpowiednim miejscem w pobliżu, lepiej go wydzierżawić, niż pokonywać setki kilometrów miesięcznie.

Zdobądź umiejętności

Ten krok powinniśmy wymienić jako pierwszy, jednak dopiero znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla uli będzie świadczyło o tym, że podchodzisz do pszczelarstwa na poważnie. Zdobądź podstawy pszczelarstwa, korzystając z kursów, książek lub wiedzy specjalistów. Zrób to przed przystąpieniem do dalszych kroków. W okresie letnim nie będzie na to czasu. Pamiętaj też, że spoczywa na Tobie odpowiedzialność za wielką pszczelą rodzinę.

Podstawy Pszczelarstwa

Załóż ule

Zakup uli to jedna z pierwszych poważnych inwestycji na drodze do pszczelarstwa. Na początku nie próbuj takich konstrukcji budować samodzielnie, korzystając z narzędzi ręcznych i dostępnych materiałów. Lepiej zamów je od profesjonalnych producentów. Możesz zdecydować się na dwa typy konstrukcji:

  • ule leżakowe – to najprostsze konstrukcje polecane początkującym. Lekkie ramki z plastrami wsuwa się od góry, a do pracy nie trzeba używać wiele siły. Nie da się ich jednak rozbudować, co może stanowić pewne ograniczenie;
  • ule korpusowe – nazywane też modułowymi, są świetne, jeśli planujesz rozbudowę ula w przyszłości. Tutaj ramki układa się poziomo podobnie do szuflad. Praca przy nich wymaga jednak większego wysiłku fizycznego.

Ule należy zlokalizować w miejscu zapewniającym komfort pszczołom. Najlepiej ulokować je na uboczu z dala od mieszkania i architektury ogrodowej. Znajdź dla nich zacienione obszary, z których będą mogły swobodnie wylatywać.

Na tym etapie podejmij też decyzję o ilości uli. Ze względu na ryzyko wymarcia rodziny, na początek postaw przynajmniej dwa lub trzy obiekty. Koszt jednego kompletnego ula to około 500 złotych.

Zobacz także: Ogród w stylu wiejskim – jak zagospodarować teren?

Zdobądź pszczoły

Jak założyć ul? Oczywiście potrzebujesz pszczół. Odradzamy szukania pszczelich rodzin w lasach. Dzikie pszczoły są bardzo agresywne, a próba przejęcia roju może zakończyć się dotkliwym wielokrotnym użądleniem. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup pszczelich rodzin. Sprzedawcy oferują mniej agresywne odmiany, które chętniej adaptują się do warunków stworzonych im przez człowieka. Koszt rodziny to około 500 złotych.

Przy zakupie pszczół masz dwa wyjścia. Najwygodniejszym z nich jest zakup ula razem z pszczołami. Otrzymujesz gotowy zasiedlony budynek, który wystarczy postawić w wybranym miejscu. Z punktu widzenia zdobywania wiedzy praktycznej znacznie lepsze będzie drugie rozwiązanie, czyli odkłady pszczele. To niewielkie rodziny, które zaczną się rozwijać dopiero w Twoim ulu. Dzięki temu będziesz mógł ocenić, jak Twoje zabiegi wpływają na siłę rodziny.

Jak Zalozyc Ul

Hodowla pszczół dla początkujących – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Zakup uli i pszczelich rodzin to niejedyna inwestycja. Zanim zaczniesz zajmować się pszczelarstwem, musisz zaopatrzyć się w kilka akcesoriów:

  • ubranie – potrzebny jest profesjonalny kombinezon, kapelusz z siatką, rękawice i buty. Tylko profesjonalny strój ochronny jest w stanie zapobiec użądleniom;
  • podkurzacz dymowy – urządzenie do odymiania pszczół. Wbrew potocznym opiniom nie usypia ich, a jedynie wprowadza w błąd. Owady są przekonane, że w ulu wybuchł pożar, dlatego zbierają miód, przez co są mniej mobilne i nieagresywne. Do podkurzacza musisz zakupić paliwo w postaci huby lub specjalnej mieszanki brykietowej;
  • odsklepiacz – metalowe narzędzie ułatwiające rozdzielenie ramek zalepionych woskiem;
  • zmiotka do pszczół – ułatwia omiecenie owadów z ramki;
  • naczynia na miód – będą potrzebne już na etapie pakowania gotowego miodu. Możesz sięgnąć po standardowe słoiki z nakrętkami, które znajdziesz w ofercie sklepów Auchan.
Hodowla Pszczol Dla Poczatkujacych

Już wiesz, jak zostać pszczelarzem dzięki poradom Auchan!

Droga do założenia własnego ula jest dosyć długa. Jest to pasja czasochłonna, a przy kolejnych ukąszeniach możesz uznać ją również za bardzo niewdzięczne rzemiosło. Jednak pierwsze słoje własnego miodu powinny zrekompensować wszystkie niedogodności. Pamiętaj, że z jednego ula każdego roku możesz pozyskać około 25 litrów naturalnego produktu. Jeśli jednak nie chcesz tyle zwlekać, wybierz na przetestowanie miód dostępny w ofercie Auchan. Możesz wybrać artykuł spośród marek takich jak Pewni Dobrego. Miód rzepakowy to produkt pochodzący z Roztocza. Wytwarzany jest z zasadami poszanowania przyrody. Ten rodzaj będzie dla Ciebie idealnym wyborem, jeśli lubisz słodkie smaki z lekkim aromatem rzepaku. Z kolei miód wielokwiatowy marki Pewni Dobrego pochodzi z pasiek, znajdujących się w Górach Świętokrzyskich. To idealna opcja do słodzenia herbaty czy przygotowania domowych pierników. Ma on intensywny, kwiatowy zapach i lekko słodki smak. Odwiedź nas stacjonarnie lub online! Do zobaczenia!