Aplikacja
Jak zrobić album na zdjęcia

Jak zrobić album na zdjęcia? Kreatywne DIY

Opublikowano 05/29/2023

Samodzielnie przygotowany album ze zdjęciami może okazać się cenną rodzinną pamiątką. Aby go wykonać wcale nie potrzeba wiele. Wystarczy tylko kilka podręcznych akcesoriów, odrobina fantazji i chwila wolnego czasu. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak zrobić album na zdjęcia!

Album na zdjęcia DIY – świetny sposób na przechowywanie wspomnień

W czasach, gdy nawet budżetowe smartfony są wyposażone w aparaty o wysokiej rozdzielczości, mało kto decyduje się na wywoływanie zdjęć i gromadzenie ich w albumie. Samodzielnie przygotowany album na zdjęcia wklejane DIY (ang. do it yourself; pol. zrób to sam) może okazać się niezwykle cenną rodzinną pamiątką oraz wspaniałym prezentem dla najbliższych.

Idealnie nadaje się bowiem nie tylko do gromadzenia fotografii, lecz również innych drobnych przedmiotów związanych z wydarzeniem uwiecznionym na zdjęciach. Dzięki temu może stać się on prawdziwą skarbnicą najpiękniejszych wspomnień.

Jak zrobić album?

Wiele osób uważa, że tradycyjne, wywołane na papierze fotografie, przegląda się o wiele wygodniej niż te cyfrowe. Jeśli zatem Twoi najbliżsi lubią wracać myślami do wyjątkowych chwil, przygotowanie eleganckiego i, co najważniejsze, spersonalizowanego albumu ze zdjęciami może okazać się świetnym pomysłem. Samodzielne wykonanie takiej pamiątki to również dobry sposób na to, by dać upust swojej fantazji.

Dlaczego jeszcze warto zrobić album ze zdjęciami? Ponieważ w proces jego tworzenia możesz zaangażować nawet najmłodszych członków rodziny. Dzieci z pewnością będą miały mnóstwo frajdy, gdy pozwolisz im wyszaleć się artystycznie, podczas dekorowania kolejnych kart ze zdjęciami, za pomocą naklejek, wstążeczek czy skrawków materiału.

Chcesz spróbować swoich sił w DIY? Album na zdjęcia pozwoli Ci rozwinąć artystyczny talent. Zanim jednak przystąpisz do pracy, pamiętaj, by zgromadzić najpotrzebniejsze artykuły papiernicze. W kolejnej części naszego poradnika znajdziesz krótką listę akcesoriów, które mogą Ci się przydać.

DIY album na zdjęcia – co może Ci się przydać?

Album na zdjęcia DIY można zrobić w zasadzie ze wszystkiego. W internecie nie brakuje pomysłów na to, w jaki sposób go przygotować, by nadać mu oryginalną i atrakcyjną formę. Wybór akcesoriów zależy w dużej mierze od tego, na jaki rodzaj albumu się zdecydujesz.

Jeśli stawiasz na minimalizm i chcesz przygotować klasyczną książkę ze zdjęciami, potrzebne Ci będą:

1

szkicownik w twardej oprawie, lub notes, z okładką z ekoskóry i korka marki Auchan Collection,

2

długopisy lub pióra, najlepiej do kaligrafii,

4

akcesoria biurowe, takie jak dziurkacze, nożyczki, kleje czy taśmy klejące,

5
spray z brokatem.

Do przygotowania albumu na zdjęcia wklejane DIY możesz wykorzystać również:

1
kawałki twardszego kartonu na okładkę,
2

bloki rysunkowe ze sztywnymi kartkami,

3
skrawki materiałów o różnych fakturach,
4
zestawy do szycia,
5
papier ozdobny,
7
zestawy naklejek,
8
metalowe kółeczka.

Pamiętaj, że album na zdjęcia wcale nie musi mieć formy książki. Podczas przechowywania fotografii oraz innych drobnych pamiątek świetnie sprawdzi się pudełko wspomnień. Jego wnętrze możesz podzielić na kilka sekcji tak, by każdy przedmiot miał swoje miejsce.

Jak zrobić album na zdjęcia

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić album ze zdjęciami w tej formie, przygotuj:

1

kartonowe lub drewniane pudełko,

2
kawałki tektury o długości ścianek pudełka,
4

artykuły do malowania takie, jak farby, pędzle i gąbeczki,

5
kilka kartek ze sztywnego papieru,
6
nożyczki, klej oraz ozdobne taśmy klejące.

Gdy już zgromadzisz wymienione wyżej akcesoria, możesz przystąpić do pracy nad fotoksiążką. Nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj dalszą część naszego poradnika i sprawdź, jak zrobić album na zdjęcia, by cieszyć się wspomnieniami, kiedy tylko zechcesz!

Album na zdjęcia DIY – 4 proste pomysły

Samodzielnie wykonany album na zdjęcia może okazać sięfantastyczną pamiątką. Zastanawiasz się, jak go wykonać? Poniżej przedstawiamy 4 najciekawsze pomysły, które możesz wykorzystać.

Jak zrobić album ze zdjęciami i opisami

Jak zrobić album ze wspomnieniami ze szkicownika?

Chcesz samodzielnie zrobić album ze zdjęciami i opisami, ale nie masz zbyt wiele czasu? Wykorzystaj szkicownik w twardej, tekturowej oprawie. Jego okładkę możesz spryskać sprayem z brokatem lub posmarować klejem i ozdobić papierową serwetką z ulubionym motywem. Na kartach znajdujących się w środku szkicownika przyklej ulubione zdjęcia. Możesz w tym celu użyć kolorowej taśmy klejącej.
Pamiętaj, by na poszczególnych stronach albumu umieścić dodatkowe informacje, dotyczące np. daty, miejsca czy uczestników wydarzenia uwiecznionego na zdjęciach. W tak przygotowanym albumie możesz przechowywać nie tylko fotografie, lecz również inne drobne przedmioty, jak np. bilety czy pocztówki.

Jak zrobić album ze zdjęciami i opisami z segregatora?

Aby zrobić album ze wspomnieniami, możesz sięgnąć także po zwykły biurowy segregator. Do ozdobienia jego oprawy przyda Ci się, zestaw do szycia lub klej na ciepło. Wystarczy, że do okładki przymocujesz guziki, muszelki, piórka lub kawałki tkaniny – możliwości jest naprawdę sporo. 

Oprawę segregatora możesz również pomalować za pomocą farby olejnej. Poszczególne stronice przygotuj z arkuszy papieru kreatywnego lub technicznego. Wystarczy, że nakleisz na nie ulubione zdjęcia. Jeśli chcesz, by w albumie znalazły się również opisy, wykorzystaj karteczki wycięte z kolorowego bloku rysunkowego.

Jak zrobić album na wklejane zdjęcia?

Jak zrobić własnoręcznie album na zdjęcia?

Zastanawiasz się, jak całkowicie samodzielnie zrobić album na zdjęcia wklejane? W pierwszej kolejności przygotuj 2 prostokątne kawałki dość sztywnej tektury. Będą one stanowiły bazę do wykonania okładki. Każdy kawałek tektury posmaruj klejem na ciepło i ozdób za pomocą skrawków materiału. Do wykonania oprawy możesz użyć także większego kawałka tkaniny. Pamiętaj jednak, by naklejając go na tekturę, mocno naciągnąć materiał. Unikniesz wówczas nieestetycznych zagnieceń. Wnętrze okładki wyklej dociętym na wymiar arkuszem papieru kreatywnego. 

Na kolorowych kartkach papieru przyklej ulubione zdjęcia. Jeśli chcesz, poszczególne strony albumu możesz ozdobić naklejkami lub własnoręcznie wykonanymi rysunkami. Gdy wszystkie stronice będą już gotowe, za pomocą dziurkacza wytnij równe dziurki. Kartki ze zdjęciami możesz również zalaminować lub włożyć do foliowych koszulek. 

Na koniec złóż album. Dziurkaczem stwórz otwory w okładce. Umieść w nich metalowe kółka. W ten sam sposób przymocuj pozostałe strony. Tak przygotowany album z każdym rokiem może wzbogacać się o kolejne stronice. Jeśli chcesz uniknąć chaosu, poszczególne sekcje oddziel za pomocą zakładek przygotowanych z kolorowych wstążeczek. Ten prosty trik sprawi, że z łatwością odnajdziesz swoje ulubione zdjęcia.

Jak zrobić album ze wspomnieniami

Jak zrobić album na zdjęcia typu pudełko wspomnień?

Chcesz zrobić własnoręcznie album na zdjęcia, który pomieści nie tylko fotografie? Przygotuj pudełko wspomnień! Dzięki temu przechowywanie drobnych pamiątek z przeszłości nie będzie żadnym problemem. Od czego zacząć?

 

W pierwszej kolejności przygotuj tekturowe lub drewniane pudełko oraz artykuły kreatywne, których użyjesz do dekoracji. Możesz w tym celu wykorzystać np. kolorowe koraliki, piórka, brokat lub kolorowe wstążeczki. Podczas dekorowania pudełka warto skorzystać z techniki decoupage. Polega ona na przyklejaniu do ozdabianej powierzchni cienkich kawałków papieru lub serwetek stołowych. Choć wymaga to nieco cierpliwości i wprawy, to jednak warto skorzystać z tej metody, jeśli chcesz uzyskać wzory przypominające te, malowane pędzlem. 

Wnętrze pudełka podziel na sekcje za pomocą tekturowych lub drewnianych przegródek. Umieść w nich zdjęcia oraz inne drobne pamiątki. Jeśli nie chcesz, by zawartość się pomieszała, do przechowywania drobnych przedmiotów użyj papierowych kopert lub cienkich foliowych woreczków.

Wiesz już, jak zrobić album na zdjęcia. Czas przystąpić do pracy!

Samodzielne przygotowanie albumu na zdjęcia może Ci dostarczyć mnóstwa satysfakcji. Dla wielu osób praca kreatywna jest również doskonałą formą relaksu. Podczas ozdabiania kolejnych kart ze zdjęciami, możesz nie tylko powrócić myślami do miłych wspomnień, lecz również wyżyć się artystycznie.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika, wiesz już, jak zrobić album ze zdjęciami i opisami. By prezentował się on naprawdę oryginalnie, puść wodze fantazji i wykorzystaj różnego rodzaju akcesoria kreatywne, jakie czekają na Ciebie w sklepie Auchan. Nie czekaj i już teraz zapoznaj się z naszą ofertą!

Album na wklejane zdjęcia