Aplikacja
jak zrobić domek dla owadów

Jak zrobić domek dla owadów? Zainspiruj się pomysłami!

Opublikowano 14.06.2023 - 7 minut czytania

Owady pomagają zwalczyć szkodniki i zapylają kwiaty. Są bardzo pożyteczne, dlatego w każdym ogrodzie warto stworzyć im dobre warunki bytowe. Jak zrobić domek dla owadów i gdzie go powiesić? Czy owady stanowią zagrożenie dla domowników? Dowiedz się z artykułu Auchan!

Owady zapylające, takie jak pszczoły, trzmiele, motyle czy muchówki to niezwykle pożyteczne istoty. Jeśli stworzysz im warunki do zamieszkania, przyciągniesz je do swojego ogrodu. Budowa domku dla owadów DIY, nie musi być kosztowna. Wystarczy dobry pomysł i kilka podstawowych zasad, które przedstawiamy w naszym poradniku. Narzędzia, które wykorzystasz do budowy domku, znajdziesz w sklepach Auchan.

Czym jest domek dla owadów?

Owady zapylające mają coraz trudniejsze warunki do życia i rozmnażania. Ich naturalne siedliska są zamieniane na pola uprawne. Z kolei stare drewniane domy, w których znajdowały wiele wolnego miejsca na składanie jaj, zastępowane są przez minimalistyczne betonowe konstrukcje. Tworzy to zagrożenie nie tylko dla tych gatunków owadów, ale także dla nas samych. Brak zapylaczy powoduje niższe zbiory owoców i warzyw.

Wśród elementów architektury ogrodowej przed domem powinno znaleźć się miejsce na domek dla owadów. Taka konstrukcja nazywana jest też czasem hotelem dla owadów. To budowla, w której stwarza się im sprzyjające warunki do zamieszkania i rozmnażania. Są one zbliżone do lokalizacji poszukiwanych przez te gatunki w naturze. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom przed naturalnymi zagrożeniami i prawidłowej lokalizacji owady szybko zwiększą swoją kolonię.

Sprawdź również: Jak zostać pszczelarzem? Garść porad dla początkujących

Jak zrobić domek dla owadów – instrukcja krok po kroku

Chcesz stworzyć u siebie w ogrodzie funkcjonalny domek dla owadów? Jak zrobić taką konstrukcję? Nie musisz mieć ogromnego doświadczenia konstrukcyjnego i budowlanego, żeby zbudować taki obiekt. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i zbuduj domek dla owadów krok po kroku.

1. Projekt

Zaplanuj ogólną wielkość i kształt konstrukcji. Możesz podejrzeć podobne domki u sąsiadów, w miejscach publicznych lub w internecie. Rozrysuj konstrukcję, co ułatwi Ci dobranie materiału i elementów montażowych, a także znalezienie miejsca dla obiektu.

2. Dobór materiału

Domki dla owadów wykonuje się głównie z drewna. To ten materiał najlepiej nadaje się na konstrukcję ścian nośnych, podstawy i dachu. Jest też lubiany przez owady, ponieważ naturalnie szukają właśnie takich schronień. Pamiętaj jednak, żeby drewno było surowe lub malowane przed kilkoma sezonami. Nie korzystaj z lakierowanych desek ani płyt drewnopochodnych.

Będziesz potrzebował również:

  • siatki z dużym oczkiem do zabudowy przedniej i tylnej ściany,
  • materiału na stworzenie zadaszenia,
  • akcesoriów montażowych, czyli wkrętów, małych gwoździ lub zszywek,
  • złączy ciesielskich kątowych i kilku wkrętów farmerskich.

3. Przygotowanie narzędzi

Do budowy domku wykorzystasz także kilka narzędzi ręcznych i elektronarzędzi. Znajdziesz je w sklepach Auchan. Przygotuj sobie pilarkę do cięcia desek, wkrętarkę do prac montażowych i szlifierkę z papierem ściernym o różnych gradacjach.

Wykorzystasz też kilka podstawowych narzędzi ręcznych, takich jak miara, wkrętak, młotek, kombinerki i kątownik. Jeśli dysponujesz takerem tapicerskim, również może być przydatny.

4. Mocowanie konstrukcji

Pierwszym krokiem jest wykonanie konstrukcji ścian i podstawy. Deski pomierz i potnij na odcinki o długościach zgodnych z projektem. Następnie możesz połączyć je za pomocą złączy ciesielskich skręcanych krótkimi wkrętami. W podobny sposób zamontuj też część dachu, pamiętając o spadku.

5. Przegrody z siatki

Po stworzeniu ramy domku pora przejść do zabezpieczenia ściany przedniej i tylnej. Owady lubią wlatywać do domku z obu stron, dlatego największe ściany powinny pozostać otwarte. Siatka z dużym oczkiem umożliwia przedostawanie się owadów, a jednocześnie stanowi zaporę dla ptaków i innych zwierząt.

Siatkę przybij do krawędzi desek za pomocą takera lub krótkich zagiętych gwoździ. W przedniej części możesz zbudować drzwiczki lub w inny sposób utrzymać ruchomość siatki. Pozwoli to na wymianę wyposażenia.

6. Wykończenie zadaszenia

Dach musi być nie tylko spadzisty, ale też odporny na działanie wilgoci. Wykończ go za pomocą kawałka papy lub pokryj pojedynczą dachówką. Możesz zamocować ją za pomocą wkrętów farmerskich. Unikaj szczelnego mocowania folii, która będzie ograniczała wydostawanie się wilgoci z domku na zewnątrz.

7. Wyposażenie wnętrza

Jak zrobić domek dla owadów, żeby dzikie pszczoły zechciały w nim zamieszkać? Zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Wewnątrz domku umieść polana ceramiczne z wywierconymi otworami, cegły dziurawki, stare dachówki, a nawet doniczki i leśne szyszki. W domkach dla murarek najważniejsze są rurki z trzciny, które łatwo będzie rozłupywać zimą. W przypadku tych ostatnich warto też wydzielić dodatkową zamykaną przestrzeń na kokony.

Gdzie powiesić domek dla owadów?

Samo wykonanie konstrukcji to tylko pierwszy krok do stworzenia przyjaznego miejsca dla owadów. W jakim miejscu zlokalizować domek dla owadów i gdzie powiesić budowlę?

Miejsce dla pszczół powinno być osłonięte przed wiatrem i deszczem. Nawet domki z daszkiem przeciwdeszczowym nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie wody. Miejsce może być dobrze nasłonecznione, jednak pszczoły poradzą sobie także w miejscach cienistych i półcienistych. Najczęściej wiszące konstrukcje montuje się pod rynną lub wystającą częścią dachu. Owady bardzo lubią też naturalne miejsca, takie jak pnie starych drzew lub pozostałości konstrukcji budowlanych.

Domek dla zwierząt zapylających musi być też zlokalizowany w miejscu, które będzie stanowiło ochronę przed naturalnymi wrogami owadów. Chodzi głównie o wróble i inne niewielkie ptaki, które żywią się pszczołami, a później także ich larwami. Powieszenie domków w pobliżu zabudowań zmniejsza zagrożenie, ponieważ ptaki boją się takich miejsc. Pamiętaj też o założeniu siatki ochronnej nawet na całą powierzchnię domku.

Kiedy wieszać domki dla owadów?

Gotowy hotel dla owadów DIY możesz zawiesić lub ustawić właściwie o każdej porze roku. Najlepszą porą na to jest wczesna wiosna, kiedy larwy się wygryzają i młode owady szukają dla siebie miejsca. Jeśli zauważysz, że w danym roku populacja jest wyjątkowo liczna, możesz zrobić i zawiesić dodatkowy domek nawet już w trakcie sezonu.

W większości przypadków domki dla owadów pozostają na swoich miejscach przez cały rok. Jeśli jednak domek jest przeznaczony do hodowli dzikich pszczół samotnic, takich jak murarki ogrodowe, na zimę lepiej schować go do suchej piwnicy lub altany. Pamiętaj, żeby zdejmować je dopiero jesienią, kiedy larwy są już w pełni rozwinięte.

Jak zasiedlić domek dla owadów?

Sporym wyzwaniem na początku przygody z owadami może być zachęcenie ich do zamieszkania w nowym miejscu. Jak zasiedlić domek dla owadów? Przede wszystkim musisz stworzyć wokół domku warunki, które zachęcą pszczoły do odwiedzenia Twojego ogrodu. Owady zapylające lubią intensywnie pachnące kwiaty, najlepiej w kolorze niebieskim. Możesz założyć łąkę kwietną, którą chętnie odwiedzą różnego rodzaju zapylacze.

Nie zrażaj się, jeśli w pierwszym roku Twojego domku nie będzie odwiedzało wiele dzikich pszczół i trzmieli. W kolejnych latach owady wyczują zapachy swoich poprzedników i chętniej się w nich osiedlą. Pamiętaj jednak żeby nie stosować w pobliżu żadnych intensywnych środków chemicznych, farb i lakierów.

Jeśli nie chcesz czekać, aż Twój ogród odwiedzą owady, możesz sam ściągnąć je do siebie. Na stronach dla ogrodników znajdziesz osoby oferujące kokony murarek ogrodowych. Umieść je wczesną wiosną w pobliżu domków lub w specjalnych komorach w budowlach wyznaczonych do tego. Wówczas tuż po wygryzieniu owady będą szukały jak najbliżej miejsca na złożenie jaj, czyli w Twoim ogrodzie.

Jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki, zadbasz o spore ilości pociętych rurek trzcinowych i nie zapomnisz w zimie wydłubać kokonów, przez kolejne lata będziesz cieszyć się rosnącą populacją pożytecznych owadów.

Nie drażnij owadów

Pamiętaj, żeby specjalnie nie drażnić owadów. Trzmiele są bardzo pożyteczne i sympatyczne, jednak w obliczu zagrożenia mogą boleśnie użądlić. Z kolei pszczoły samotnice nie są agresywne i nie żądlą, jednak mogą szczypać. Zbyt intensywna ingerencja w ich życie może spowodować, że poszukają sobie spokojniejszego miejsca.

Teraz już wiesz, jak zrobić domek dla owadów!

Wiesz już, jak zrobić domek dla owadów, kiedy wieszać konstrukcję i jakie warunki trzeba zapewnić zapylaczom. Pora zatem przejść do budowy! Obiekt nie musi być idealny, a liczne szczeliny lub otwory będą dodatkowo uatrakcyjniały całe miejsce w odczuciu owadów.

Jeśli domek dla owadów jest tylko jedną z inwestycji ogrodowych, sprawdź ofertę sklepów Auchan. Znajdziesz tu wiele narzędzi do prac ogrodniczych, a także elementów wyposażenia tarasu lub altany ogrodowej. Jeśli potrzebne Ci są nawozy i inne preparty, także odwiedź nasze sklepy stacjonarne lub zamów towar online.

Przeczytaj też: Jaki miód wybrać? Rodzaje miodów i ich właściwości