Aplikacja
jak zrobic flower box

Jak zrobić flower box? Podpowiadamy!

Opublikowano 28.05.2023

Flower box to innowacyjna i ciekawa forma bukietu kwiatów. Można umieścić w nim oryginalne i niepowtarzalne kompozycje kwiatowe, których nie będzie trzeba następnie wstawiać do wazonu. Bukiet kwiatów możesz wręczyć komuś w prezencie lub postawić w domu w widocznym miejscu, jako dekorację wnętrza. Jak zrobić flower box? Podpowiadamy, co musisz przygotować oraz jak wyglądają kolejne kroki.

Czym jest flower box i jak można go wykorzystać?

Flower box to cieszące się w ostatnim czasie dużą popularnością kwiaty w pudełku. To nowoczesny i innowacyjny sposób prezentacji bukietów kwiatów. Do specjalnie zaprojektowanego, papierowego lub drewnianego pudełka wkłada się gąbkę kwiaciarską, a następnie komponuje się bukiet ze sztucznych lub naturalnych kwiatów. Tak przygotowany flower box pełni rolę zarówno ozdoby, jak i pojemnika na kwiaty.

Flower box zdobył popularność dzięki swojemu eleganckiemu i nowoczesnemu wyglądowi. Kwiaty w takim pudełku są starannie ułożone i tworzą efektowną prezentację, często przypominającą bukiet wazonowy. Kwiaty są zazwyczaj umieszczone na specjalnej podstawie, która utrzymuje je na miejscu i zapewnia odpowiednie nawodnienie. Dzięki temu możesz się nimi cieszyć przez wiele dni.

Kwiaty w papierowym pudełku są coraz bardziej popularne jako alternatywa dla tradycyjnych bukietów. Są doskonałym pomysłem na prezent z okazji różnych uroczystości, takich jak urodziny, rocznice, Dzień Matki czy walentynki. Flower boxy stosuje się również jako dekoracje na ślubach, przyjęciach i innych wydarzeniach, gdzie tworzą piękną atmosferę i są często wykorzystywane jako element wystroju stołów.

Sprawdź też: Znaczenie kolorów kwiatów – już nigdy nie popełnisz gafy! Poradnik

Flower box możesz wykonać właściwie w każdym rozmiarze. Czasem to piękne, niewielkie pudełeczka z 5 czy 7 różami, a czasem ogromne kompozycje, które pomieszczą kilkadziesiąt głów dorodnych kwiatów w pełnym rozkwicie. Istnieje wiele firm i kwiaciarni, które oferują gotowe flower boxy, ale możesz również stworzyć je samodzielnie, korzystając z odpowiednich materiałów i technik florystycznych.

Flower boxy to kreatywny sposób na podarowanie kwiatów, który wyróżnia się spośród tradycyjnych bukietów. Przy ich projektowaniu możesz bawić się kolorami, kompozycjami i dodatkami, aby stworzyć niepowtarzalną aranżację kwiatową.

Flower box – DIY. Co przyda Ci się do stworzenia pudełka z kwiatami?

Zanim zaczniesz tworzyć swój pierwszy flower box, dobrze się do tego przygotuj. Wybierz kwiaty, które chcesz umieścić w bukiecie, oraz skomponuj odpowiednie materiały papiernicze i dekoracyjne.

Pamiętaj, że Twój flower box może być ozdobą samą w sobie. Karton pudełka możesz ozdobić wzorami, malunkami, cekinami czy innymi koralikami. Niech poniesie Cię inwencja twórcza. Większość materiałów do flower box DIY znajdziesz w dziale Szkoła w sklepach Auchan. Warto także zajrzeć do sekcji Ogród lub do kwiaciarni, aby zdobyć gąbkę kwiaciarską, misę z gąbką oraz same kwiaty!

Flower box DIY – lista niezbędnych pomocy i materiałów papierniczych:

 • papierowe pudełko lub pudełko kartonowe,
 • kolorowy papier lub bibułka,
 • nożyczki,
 • taśma klejąca,
 • zielony kawałek papieru lub bibułki,
 • klej w sztyfcie,
 • kwiaty sztuczne lub naturalne,
 • wstążka (opcjonalnie).

Przydać Ci się mogą także wszelkie ozdoby takie jak scrapki, stempelki, naklejki, brokat, cekiny czy inne świecidełka.

Flower box – jak zrobić krok po kroku!

Jak zrobić flower box? Przygotowaliśmy dla Ciebie pomocną instrukcję krok po kroku. To doskonała zabawa dla całej rodziny – takimi zadaniami jak wspólne tworzenie kwiatowych pudełek możesz pobudzać kreatywność swoich pociech.

Na początek warto zaznaczyć, że kwiaty w pudełku możesz układać na różne sposoby.

Po pierwsze, pudełko możesz potraktować jak flakon, z którego będzie wystawał bukiet pionowo wsuniętych do niego kwiatów. Po drugie, pudełko może być tylko ramą do stworzenia ciekawej, poziomo ułożonej kompozycji. Mieści się ona w całości w pudełku, które zamkniesz pokrywką. Dodatkowo do środka możesz dodać np. butelkę wina czy pudełeczko z biżuterią.

Jak zrobić „kwiaty w pudełku”? Oto podstawowe etapy tworzenia florystycznego dzieła sztuki:

Krok 1. Wybierz odpowiednie pudełko

Może to być małe pudełko ozdobne lub kartonowe pudełko, które udekorujesz własnoręcznie. Poniżej znajdziesz także instrukcje, jak zrobić pudełko do flower box.

Flower box możesz przygotować tak, że pod spód pudełka włożysz jego pokrywkę. W ten sposób uzyskasz ciekawy efekt – to jakby otworzyć przesyłkę, z której wystrzelił do góry bukiet. Jeżeli chcesz ułatwić sobie życie, do flower boxa wykorzystać możesz donicę lub skrzynkę na kwiaty.

Krok 2. Ozdobienie pudełka

Jeśli Twoje pudełko jest zwykłe, oklej je kolorowym papierem, bibułką czy nawet materiałem. Wytnij odpowiedni kawałek materiału dekoracyjnego i owiń nim zewnętrzną część pudełka. Przyklej kawałek taśmą klejącą, aby go mocno utrzymać. Na tym etapie najwygodniej będzie Ci też wykonać wszelkie dekoracje na pudełku.

Krok 3. Przygotuj wewnątrz podstawę na kwiaty

W pudełku możesz także umieścić gąbkę kwiaciarską, którą musisz zabezpieczyć folią, jeżeli zamierzasz nasączyć ją wodą. Pod gąbką warto umieścić także podstawkę pod doniczkę. Dobrym pomysłem jest też włożenie specjalnej misy z zatopioną gąbką kwiaciarską. W ten sposób możesz nasączyć ją wodą, aby kwiaty utrzymały się dłużej.

Krok 4. Przygotuj naturalne kwiaty

Kiedy gąbka jest już gotowa, czas dobrać kwiaty. Zanim wybierzesz się na florystyczne zakupy, przemyśl, jaką kompozycję chcesz ułożyć. Zaplanuj rozmieszczenie największych kwiatów, a następnie dobieraj coraz mniejsze elementy. Pamiętaj, że żywe kwiaty uzupełnić możesz o zielone elementy, takie jak liście, gałązki czy trawy.

Krok 5. Spryskaj kwiaty impregnatem

Jeżeli chcesz, aby kompozycja utrzymała się na dłużej, popsikaj ją specjalnym impregnatem. Dostaniesz go w kwiaciarni.

Jak zrobić pudełko do flower box?

Jeżeli nie chcesz kupować gotowego pudełka do flower boxa, możesz przygotować je samodzielnie. Materiały, których będziesz potrzebować, to:

 • karton o odpowiedniej grubości,
 • linijka,
 • ołówek,
 • nożyczki lub nożyk do papieru,
 • klej zwykły lub klej na gorąco w pistolecie.

Niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepach Auchan. Kiedy skompletujesz wszystkie, możesz zabrać się do pracy. Wykonaj po kolei następujące czynności:

1
Zdecyduj, jak duże pudełko chcesz stworzyć. Możesz rysować bezpośrednio na kartonie lub użyć linijki i ołówka, aby oznaczyć wymiary. Najprościej będzie Ci naszkicować plan w formie krzyża. Na środku narysuj kwadrat lub prostokąt (podstawa). Od każdego boku podstawy powinien odchodzić bok pudełka. Pamiętaj, że krawędzie do siebie przylegające muszą mieć taką samą długość. Aby było Ci łatwiej skleić boki, zaplanuj wypustki przy każdym boku.
2
Wytnij karton zgodnie z narysowanym planem. Możesz wykorzystać do tego nożyczki lub nożyk do kartonu.
3
Złóż boki pudełka. Składaj je w górę tak, aby utworzyć ściany pudełka. Zakładki połącz ze sobą za pomocą kleju. Pamiętaj, aby je mocniej przytrzymać do czasu zastygnięcia kleju. Jeżeli karton, którego używasz, jest sztywny, możesz użyć do tego kleju na gorąco.
4
Wyłóż wnętrze pudełka folią. Gdy planujesz umieścić w pudełku gąbkę florystyczną, wyłóż jego wnętrze nieprzepuszczającą folią. Innym rozwiązaniem będzie po prostu włożenie do wnętrza misy z zatopioną w gipsie gąbką. Wtedy nie musisz obawiać się o żadne przecieki.

Jakie naturalne kwiaty najlepiej sprawdzą się we flower box?

Jak zrobić „kwiaty w pudełku”, które utrzymają się przez pewien czas, a nie zwiędną po kilku godzinach? Dużo zależy od tego, czy użyjesz nasączonej wodą gąbki. Dobrą radą jest także właściwe przycięcie łodyg kwiatów pod kątem, aby mogły pochłaniać wilgoć jak największą powierzchnią.

Wiele zależy także do rodzaju kwiatów, które wybierzesz do kompozycji. Najbardziej sprawdzą się kwiaty o grubych i sztywnych łodygach, takie jak róże, piwonie, goździki, frezje czy hortensje. Tulipany, żonkile czy polne kwiaty mogą być trochę za słabe i szybko zwiędną.

Kwiaty najlepiej przyciąć tak, aby z pudełka wystawały jedynie ich główki. Układaj je gęsto, aby uzyskać efekt wypełnienia. To stworzy wyjątkową kompozycję.

Zobacz również: Las w słoiku – jak zrobić zieloną kompozycję w szkle?

Jak zrobić flower box ze sztucznych kwiatów?

Do wykonania flower boxa wykorzystać możesz również sztuczne kwiaty. To zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie niż kompozycja z naturalnych roślin – nie musisz martwić się o więdnięcie kwiatów i dostarczanie im nawilżenia.

Jak zrobić flower box ze sztucznych kwiatów? Cały proces wygląda bardzo podobnie. Tu także przyda Ci się gąbka florystyczna, ale nie musisz jej nasączać. Co więcej, nie będzie Ci także potrzebne wykładanie pudełka folią czy zabezpieczanie jej dodatkową misą.

Do odpowiedniego pudełka wkładaj sztuczne kwiaty o odpowiedniej długości. Aby nadać bukietowi właściwego kształtu, powyginaj metalowe łodyżki. Możesz też przyciąć je do pewnej wysokości. Same nożyczki mogą nie wystarczyć. Żeby złamać drucik, przyda Ci się sekator. Potrzebne narzędzia znajdziesz w sklepach Auchan.

Flower box – jak zrobić? Już masz na to patent!

Aby zrobić ciekawą ozdobę do wnętrza lub podarować komuś unikatowy bukiet kwiatów, możesz własnoręcznie przygotować flower box. Jak zrobić tę oryginalną kompozycję? Przygotuj potrzebne materiały papiernicze, gąbkę florystyczną i wybrane kwiaty. Następnie daj się ponieść swojej wyobraźni.

Flower box DIY z pewnością podbije serce osoby, której go wręczysz. To indywidualny prezent od serca! Odwiedź sklepy Auchan, aby skompletować wszystkie niezbędne akcesoria.