Aplikacja
kwiaty z bibuły

Jak zrobić kwiaty z bibuły? Mamy kilka wskazówek!

Opublikowano 07.06.2023

Bibuła kojarzy się ze szkolnymi czasami, jednak nie tylko uczniowie mogą tworzyć z niej dekoracyjne arcydzieła. Z pomocą tego niepozornego materiału wyczarujesz wyjątkowe kwiaty z bibuły. Jak zrobić kwiatową dekorację? Sprawdź nasze propozycje!

Kwiaty z bibuły – dlaczego warto je zrobić?

Wazon ze świeżymi kwiatami o słodkim zapachu to wspaniała ozdoba wiosenno-letniego stołu. W tym okresie nie musisz nawet kupować kwiatów – wystarczy, że na chwilę zatrzymasz się przy pobliskiej łące i stworzysz piękny bukiet z polnych roślin zachwycających kolorami i wonią.

Jednak kwiaty mają jedną zasadniczą wadę – szybko więdną. Możesz więc własnoręcznie zrobić piękne kwiaty z łatwo dostępnego materiału – bibuły. Jeśli masz dzieci, zaproś je do wspólnej zabawy, na pewno spodoba im się takie kreatywne zajęcie. Dlaczego jeszcze warto zrobić kwiatowe dekoracje z bibuły?

Piękny efekt wizualny

Bibuła to wdzięczny materiał, z którego można stworzyć prawdziwe kwiatowe cuda! W sprawnych rękach bibuła zamieni się w fantastyczne dekoracje, które będą cieszyć oko przez długi czas. Warto więc poświęcić nieco czasu, by stworzyć piękne kwiaty z bibuły do swojego domu.

Sprawdź również: Jak zrobić flower box? Podpowiadamy!

Dostępność materiałów

Bibuła jest niedrogim i łatwo dostępnym materiałem, który kupisz w każdym sklepie papierniczym, a nawet w Auchan! Możesz eksperymentować z różnymi kolorami i teksturami bibuły, aby stworzyć różnorodne kwiaty.

Kreatywność

Tworzenie kwiatów z bibuły daje dużą swobodę twórczą. Możesz eksperymentować z różnymi kolorami, kształtami i wzorami, aby stworzyć unikalne i spersonalizowane dekoracje.

Trwałość i uniwersalność

Kwiaty z bibuły są trwałe i nie więdną, więc możesz cieszyć się nimi przez długi czas. Użyjesz ich jako ozdoby do domu, na przyjęcia, wesela, urodziny i gdziekolwiek chcesz!

Zabawa dla dzieci

Tworzenie kwiatów z bibuły może stać się fantastyczną zabawą dla maluchów. Proste kwiaty z bibuły wykonają nawet kilkulatki. Pomaga to rozwijać ich zdolności manualne, kreatywność i cierpliwość. Możecie spędzić wartościowy czas razem, ucząc się nowych technik i tworząc wspólne dzieła sztuki.

Kwiaty z bibuły – czego będziesz potrzebować?

Przygotuj swój kreatywny warsztat i zrób niezwykłe kwiaty z bibuły. Co będzie Ci potrzebne do pracy?

 • Bibuła – to rzecz oczywista. Jednak istnieją różne rodzaje bibuły. Do robienia bibułowych kwiatów świetnie sprawdzi się krepina. Możesz też wykorzystać zwykłą bibułę. Kup kilka kolorów, by mieć jak największy wybór. Z pewnością przyda się kilka odcieni zieleni, czerwień, róż, fiolet, pomarańcz czy biel. Jednak dobór kolorów zależy jedynie od Twojej wizji twórczej i gustu. 
 • Nożyczki – bez nich praca z bibułą byłaby ciężka. Jeśli chcesz tworzyć kwiaty razem z dziećmi, wybierz bezpieczne nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
 • Klej – niektóre projekty wymagają użycia kleju. Dobrze sprawdzi się zwykły klej biurowy w sztyfcie lub w płynie.
 • Druciki – jeśli chcesz, by Twoje kwiaty miały łodygi, zaopatrz się w kilka cienkich drucików. Możesz użyć drucików kreatywnych lub drutów florystycznych.

Jak zrobić kwiaty z bibuły krok po kroku?

Przedstawiamy szczegółową instrukcję, jak zrobić piękne kwiaty z bibuły. Wśród naszych propozycji znajdziesz proste kwiaty z bibuły dla dzieci – lilie wodne, różany flower box z bibuły, a także szybkie kwiaty z bibuły, czyli piękne polne maki.

Przeczytaj też: Scrapbooking – co to jest? Jak rozpocząć przygodę ze scrapkami?

Lilie wodne

Potrzebne materiały:

 • bibuła w kolorze białym i zielonym,
 • klej
 • nożyczki, 
 • zielony drut florystyczny.

 

Instrukcja:

 1. Zacznij od zrobienia łodygi. Zieloną bibułę złóż w harmonijkę o szerokości około 2–3 cm.
 2. Wytnij kształt liścia, zostawiając dolny koniec jako miejsce przyczepienia do łodygi.
 3. Powtórz kroki 1 i 2, aby stworzyć więcej liści.
 4. Teraz zacznij tworzyć kwiat. Weź białą bibułę i wytnij z niej prostokąt o rozmiarze około 10 × 15 cm.
 5. Złóż bibułę na pół wzdłuż dłuższego boku, aby stworzyć trójkąt.
 6. Zacznij z jednego końca trójkąta i zwiń bibułę wokół palca, tworząc spiralę. Kontynuuj, aż dojdziesz do drugiego końca trójkąta.
 7. Zdejmij bibułę z palca i uważnie złóż ją na pół na środku spirali.
 8. Delikatnie rozłóż spirale, aby utworzyć piękny kwiat.
 9. Nałóż klej na dolnej części kwiatu i przyklej go do łodygi.
 10. Powtórz kroki 4–9, aby stworzyć więcej kwiatów.
 11. Na koniec przywiąż kwiaty do zielonego drutu florystycznego, tworząc lilię wodną.

Różany flower box

Potrzebne materiały: 

 • bibuła w kolorze różowym i zielonym,
 • drut florystyczny,
 • klej,
 • nożyczki,
 • mała drewniana skrzynka lub tekturowe pudełko prezentowe,
 • gąbka florystyczna.

 

Instrukcja:

 1. Weź całą rolkę bibuły i odetnij z niej pasek o szerokości około 5–7 cm. Następnie z jednej strony paska bibuły zacznij wycinać kształt płatków róż. Pamiętaj, że bardziej naturalny i różnorodny efekt uzyskasz, wycinając różne wzory.
 2. Wycięty pasek okręcaj wokół górnej części drutu tak, by płatki znajdowały się u góry i wystawały ponad drucik. Co jakiś czas podklejaj bibułę w miejscu styku z drucikiem.
 3. Wytnij pasek o szerokości ok. 3 cm z rolki zielonej bibuły. Oklej nim dolną część drucika.
 4. Wytnij z zielonej bibuły po 2 listki na każdą różyczkę i przyklej je do drucika.
 5. Uformuj płatki róż, aby wyglądały naturalnie.
 6. Powtórz czynności z kroków 1–5, by stworzyć więcej róż.
 7. Z gąbki florystycznej wytnij kształt dna pudełka i włóż gąbkę do środka. Ważne jest, aby gąbka nie była wyższa niż połowa wysokości pudełka.
 8. Powbijaj gotowe kwiatki do gąbki tak, aby zapełniły całe pudełko.

Polne maki

Potrzebne materiały:

 • bibuły w kolorach: czerwonym, czarnym, żółtym i zielonym,
 • nożyczki,
 • klej,
 • drucik florystyczny.

 

Instrukcja:

 1. Z żółtej bibuły wytnij pasek o szerokości ok. 1–2 cm. Koniec drucika owiń żółtą bibułą tak, aby stworzyć środek kwiatka. 
 2. Z czarnej bibuły wytnij pasek o szerokości ok. 4–5 cm. Ponacinaj go do ¾ długości, tworząc cienkie paski. 
 3. Owiń drucik paskiem czarnej bibuły z ponacinanymi krawędziami, które będą imitować pręciki.
 4. Teraz pora na płatki. Wytnij z czerwonej bibuły pasek o szerokości ok. 7 cm. Z jednej strony paska zrób kształt płatka, a drugą lekko natnij. Rozdziel każdy płatek osobno i lekko je naciągnij, by były cienkie i delikatne. 
 5. Po kolei przyklej je wokół stworzonego środka z pręcikami. 
 6. Z zielonej bibuły wytnij pasek o szerokości ok. 2 cm i lekko natnij.
 7. Owiń zieloną bibułą drucik, aby utworzyć łodyżkę.

Kwiaty z bibuły – o czym jeszcze warto pamiętać?

Tworzenie kwiatów z bibuły to kreatywny proces, który umożliwia nie tylko zrobienie atrakcyjnych wizualnie dekoracji, ale też spełnienie potrzeby tworzenia. O czym dobrze jest pamiętać podczas wykonywania kwiatów z bibuły?

Dobierz odpowiedni rodzaj bibuły

Wybierz bibułę dobrej jakości, która nie rozrywa się zbyt łatwo. Możesz też testować różne faktury bibuły, aby uzyskać ciekawy i nieoczywisty efekt.

Uważaj na proporcje

Podczas tworzenia z bibuły płatków i pąków kwiatów staraj się zachować odpowiednie proporcje. Czasami drobne szczegóły mogą mieć wpływ na ostateczny wygląd i realizm kwiatów.

Eksperymentuj z kolorami i kształtami

Nie ograniczaj się jedynie do realistycznych kolorów i wzorów. Baw się różnymi kombinacjami barw i kształtów, aby stworzyć oryginalne i piękne kwiatowe kompozycje.

Dodaj akcenty

Aby nadać kwiatom z bibuły większej autentyczności, możesz dodawać różnorodne akcenty, takie jak pręciki czy pyłek na płatkach. Stworzysz je za pomocą małych kawałków bibuły lub innych materiałów. Baw się też odcieniami kolorów, by uzyskać wrażenie głębi.

Wykorzystaj inne materiały

Oprócz samej bibuły możesz korzystać z innych materiałów, takich jak farby, brokat itp., aby Twoje kwiaty prezentowały się jeszcze okazalej.

Piękne kwiaty z bibuły – teraz wiesz już jak je zrobić!

Robienie kwiatów z bibuły może stać się Twoim nowym hobby, jeśli tylko masz nieco zdolności manualnych, sporo cierpliwości i dużo wolnego czasu. Te piękne, ręcznie robione ozdoby mogą ucieszyć niejednego obdarowanego! To też świetny sposób na spędzenie wartościowego czasu ze swoimi pociechami.

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak wykonać piękne, kwiatowe dekoracje oraz co kupić, by wyposażyć się w niezbędne akcesoria. W przypadku kreatywnych prac, a takim jest robienie kwiatów z bibuły, nie musisz sztywno trzymać się zasad i konwencji. Eksperymentuj, testuj nieoczywiste połączenia kolorystyczne i baw się formą. Dzięki temu Twoje kwiaty będą tak niepowtarzalne jak Ty.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz kupić wszystkie rzeczy potrzebne do tworzenia kwiatów z bibuły, zajrzyj do Auchan. W sklepie internetowym Auchan znajdziesz szeroką ofertę produktów papierniczych i kreatywnych dla artystycznych dusz. Kupuj tradycyjnie w sklepach stacjonarnych lub skorzystaj z oferty sklepu internetowego Auchan i zamawiaj wygodnie z dostawą do domu. Zrób zakupy już teraz i ciesz się najlepszą jakością w dobrych cenach!