Aplikacja
Jak Zrobic Makrame

Jak zrobić makramę? Poradnik krok po kroku, z którym stworzysz piękną ozdobę

Opublikowano 07/17/2023

Jak zrobić makramę? Jaki sznurek wybrać? Jeśli jesteś zafascynowany tą bliskowschodnią sztuką rękodzielniczą i szukasz odpowiedniego materiału do wykonania swoich ozdób, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Znajdziesz w nim wskazówki, jak wykonać makramę samodzielnie!

Co to jest makrama?

Makrama to sztuka rękodzielnicza, która umożliwia tworzenie ozdobnych wzorów przy użyciu lin i sznurków. To tradycyjne rzemiosło ma bogatą historię, wywodzącą się z kultur Bliskiego Wschodu, a także Afryki Północnej i Ameryki Środkowej. Makrama jest również nazwą dla dekoracji, które powstają dzięki tkaniu, plątaniu oraz wiązaniu materiałów na różne sposoby – bez użycia igieł, drutów lub szydełka.

Ten rodzaj sztuki pozwala na stworzenie pięknych dekoracji w stylu boho, takich jak wiszące ozdoby, dywany, firany, poduszki czy biżuteria. Charakterystyczny wygląd i możliwość wyczarowania unikalnych, spersonalizowanych projektów sprawiają, że makrama przyciąga szerokie grono entuzjastów. Ta sztuka rękodzielnicza nie tylko ożywia przestrzeń i dodaje piękna, ale również jest ekologicznym hobby, ponieważ wykorzystuje naturalne materiały i promuje zrównoważony styl życia!

Tworzenie makramy nie wymaga specjalistycznego sprzętu – niezbędne elementy znajdziesz poniżej. Zagłęb się zatem w proces tworzenia makramy krok po kroku!

Jesteś miłośnikiem rękodzielnictwa? Koniecznie sprawdź: Jak zrobić flower box? Podpowiadamy!

Makramy Krok Po Kroku

Jak zrobić makramę – lista niezbędnych rzeczy

Zanim dowiesz się, jak zrobić makramę na doniczkę, skompletuj potrzebne przedmioty:

Sznurek

To najważniejsza rzecz podczas tworzenia makramy DIY. Wybierz sznurek pleciony, trójżyłowy lub jednożyłowy. Grubszy doda wrażenia masywności i trójwymiarowości, podczas gdy cienkie i delikatne stworzą subtelne i eleganckie wzory. Tekstura jest kluczowym aspektem makramy, dlatego podczas tworzenia tej dekoracji warto łączyć ze sobą różne grubości, faktury i kolory.

Na początek warto wybrać trójżyłowy sznurek o grubości 3–4 mm, który będzie łatwy do manipulacji i ułatwi tworzenie precyzyjnych węzłów. W sklepach znajdziesz wykonane z bawełny, juty, lnu oraz innych naturalnych włókien. Unikaj kupowania wariantów syntetycznych, mogą one nie tylko wpływać negatywnie na wygląd i jakość projektu, nie są też przyjazne dla środowiska.

Baza do makramy

Podstawą makramy DIY jest stelaż, czyli baza, na której zapleciesz sznurek. Może to być zwykły patyk, kawałek bambusa lub metalowy drążek. Skorzystaj z rzeczy, które masz w domu lub ogrodzie. Upewnij się, że jest on wytrzymały, by utrzymać sznurek podczas tworzenia wzorów makramy. Możesz także eksperymentować z różnymi kształtami i rozmiarami stelaża, aby stworzyć wiszące kwietniki z bogatymi plecionkami, dekoracyjne poduszki z interesującymi węzłami czy makramowe makatki w wielu kolorach!

Jak Zrobic Makrame Na Sciane

Nożyczki

Do przecięcia sznurka potrzebne będą ostre nożyczki. Dobrym wyborem będzie produkt marki Actuel od Auchan z krawędziami tnącymi ze stali INOX. To gwarancja precyzyjnego cięcia!

Miarka lub centymetr krawiecki

Za pomocą miarki precyzyjnie zmierzysz długość sznurka lub przędzy. Dzięki temu możesz dokładnie określić, ile materiału będziesz potrzebować – unikniesz w ten sposób jego marnowania. Miarka ułatwi Ci oznaczenie równych odstępów na stelażu, co pozwoli na precyzyjne tworzenie węzłów i pozostałych elementów makramy.

Koraliki

Koraliki mogą służyć jako punkty centralne lub akcenty w Twoim projekcie makramy. Dzięki nim dodasz blasku i koloru makramowym wyrobom, a także stylowo przyozdobisz kwietniki czy dywany. Koraliki świetnie sprawdzą się jako dodatek do wiszących ramek na zdjęcia czy też makramowych pasków do toreb lub plecaków Możesz umieścić je w kluczowych miejscach, aby przyciągnąć wzrok i nadać ozdobie wyjątkowy charakter. Tak naprawdę, w tworzeniu makram ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia. Produkty do wykończenia dzieła znajdziesz w sklepach Auchan!

Zobacz również: Styl boho – wnętrza pełne naturalnych kolorów. Jak urządzić mieszkanie?

Co To Jest Makrama

Jak zrobić makramy krok po kroku – podstawowe węzły

Teraz gdy wiesz już, co to jest makrama i dysponujesz potrzebnymi rzeczami, możesz przystąpić do praktyki. Choć dla niektórych wydaje się zaskakujące, do wykonania makramy wystarczy znajomość podstawowych splotów. Najpiękniejsze w tej sztuce jest właśnie to, że daje ona nieograniczone możliwości – pozwala tworzyć prawdziwe dzieła za pomocą kawałka sznurka i własnych rąk!

Na początku ta technika rzemiosła artystycznego może wydawać się trudna, jednak po opanowaniu podstawowych węzłów będziesz wiedział, jak zrobić makramę na ścianę, doniczkę i nie tylko!

Krok 1. Pętla mocująca

Pierwszym krokiem w nauce tworzenia makramy jest wykonanie pętli mocującej. Ten węzeł jest tym, który łączy sznurki ze stelażem.

Rozpocznij od złożenia sznurka na pół i umieszczenia na patyku. Przeciągnij oba końce przez powstałą pętlę i bardzo mocno zaciśnij. Pętelka mocująca może być podwójna, potrójna, a nawet poczwórna. Ponadto może składać się ze sznurków w różnych kolorach.

Krok 2. Węzeł płaski (tkacki)

Jest to najważniejszy węzeł w makramie. Za jego pomocą możesz stworzyć m.in. siatkę lub słupek spiralny. Wiążę się go z czterech lub większej liczby sznurków, z czego połowa jest wiążąca (lub oplatająca), a pozostałe tworzą rdzeń węzła.

 1. Ułóż cztery sznurki równolegle obok siebie.
 2. Weź czwarty sznurek i poprowadź go pod drugim i trzecim sznurkiem, a następnie na górę przez pętlę między pierwszym a drugim.
 3. Przesuń go na prawo, przecinając się z drugim i trzecim.
 4. Złap za drugi sznurek i poprowadź go pod pierwszym i czwartym, a następnie przez pętlę utworzoną przez drugi i trzeci.
 5. Przełóż go na lewo, przecinając z pierwszym i czwartym sznurkiem.
 6. Powtarzaj kroki 3 i 4, kontynuując tkanie sznurków wiążących, przekładając je na przemian z lewej i prawej strony.
 7. Upewnij się, że węzły są dobrze zaciśnięte.
Makramy Diy

Krok 3. Węzeł krzyżowy

Węzeł krzyżowy w makramie, nazywany również węzłem na skos, to jeden z podstawowych splotów, który tworzy skośne linie lub wzory w projekcie.

 1. Złap za sznurek A i poprowadź go na prawo (lub lewo) po przekątnej pod nicią B, tworząc skośną linię.
 2. Następnie poprowadź sznurek B na lewo po przekątnej nad nicią A, przecinając ją.
 3. Przeciągnij sznurki A i B tak, aby węzeł był dokładnie zaciśnięty i przebiegał na skos.
 4. Powtarzaj te kroki, przekładając nici A i B na przemian, kontynuując tworzenie wzoru w projekcie makramy.

Węzeł krzyżowy możesz wykonać na różne sposoby, w zależności od układu sznurków i kombinacji z innymi węzłami. Masz zatem możliwość eksperymentowania z kształtami, kolorami i wzorami, aby uzyskać interesujące efekt.

Krok 4. Węzeł żebrowy

Ten węzeł ma formę pętli przypominającej żebro i może być używany jako dekoracyjny element w projekcie lub jako część większego wzoru. Aby opanować tworzenie węzłów żebrowych, kluczowa jest cierpliwość. Przygotuj 2 odcinki sznurka o długości około 1–1,5 metra. Zamocuj je na drążku za pomocą węzłów mocujących, a następnie:

 1. Poprowadź nić A na prawo pod pętlą, tak aby utworzyć pętlę w kształcie litery „P” (odwróconej na bok) nad pętlą początkową.
 2. Przełóż nić B przez pętlę utworzoną przez nić A, tak aby znajdowała się ona z przodu nici A.
 3. Poprowadź nić B nad nicią A i przeciągnij ją przez pętlę, tworząc w ten sposób drugą pętlę w kształcie litery „P” (nad pętlą B).
 4. Pociągnij oba końce nici (A i B), aby docisnąć węzeł. 
 5. Powtórz kroki 1–4, kontynuując tworzenie kolejnych węzłów żebrowych, aż osiągniesz pożądaną długość lub efekt.
Jak Zrobic Makrame
Jak Zrobic Makrame

Opanowanie tego węzła pozwoli Ci m.in. zrobić makramę na doniczkę, w formie kwietnika. Gdy poznasz bardziej skomplikowane sploty, np. podwójne węzły czy zaczepy typu spirala, będziesz umieć tworzyć rozbudowane makramy o wielu kształtach i fakturach.

Sprawdź także: Jak zrobić lampę? 3 inspirujące pomysły przy użyciu sznurka

Jak Zrobic Makrame Na Doniczke

Stwórz makramę DIY razem z Auchan!

Wiesz już, co to jest makrama i w jaki sposób stworzyć tę urokliwą dekorację. Pamiętaj, że praktyka i cierpliwość są kluczowe podczas nauki nowych węzłów i technik. Nie bój się eksperymentować i łączyć ze sobą różne techniki czy materiały! Niezależnie od tego, czy chcesz stworzysz proste wiszące ozdoby czy bardziej zaawansowane projekty, takie jak zasłony lub dywany, makrama zapewni Ci możliwość twórczego wyrażania siebie!

Jeśli chcesz zamówić przedmioty potrzebne do wykonania makramy, zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Auchan. W asortymencie znajdziesz m.in. bawełniane sznurki, nożyczki, miarki krawieckie, a także rozmaite dekoracje, którymi przyozdobisz swoje rękodzieła. Powodzenia w tworzeniu pięknych dzieł sztuki!