Aplikacja
Stół Drewniany DIY

Jak zrobić stół z drewna? Poradnik początkującego stolarza

Opublikowano 08/31/2023

Wśród oferowanych na rynku mebli nie znalazłeś wymarzonego stołu do salonu lub kuchni? Zaprojektuj i wykonaj samodzielnie wymarzony mebel! W naszym artykule przedstawiamy kilka porad dotyczących tego, jak zrobić stół i prostą instrukcję krok po kroku.

Stół drewniany DIY – od czego zacząć?

Stoły należą do najważniejszych elementów wyposażenia jadalni i salonu. Są też potrzebne w innych pomieszczeniach w domu, a także w ogrodzie lub na tarasie. Samodzielne wykonanie stołu pozwoli stworzyć mebel idealnie odpowiadający potrzebom pomieszczenia. Stół drewniany DIY może też stać się dekoracją, jakiej nie jesteś w stanie uzyskać za pomocą produktów dostępnych w sklepach.

Zastanawiasz się, jak zrobić stół z desek? Na początek zacznij od projektu. Zastanów się, jakich cech nie znalazłeś wśród produktów dostępnych w sklepach i wprowadź je do swojej koncepcji. Jeśli szukasz wyzwań, możesz poszukać projektów w sieci, gazetach branżowych lub innych poradnikach Auchan. Jeżeli chodzi o nietypowy wymiar, kształt lub formę, zaznacz to na projekcie. Określ też miejsce, w którym ma stanąć mebel. Ułatwi Ci to dobranie odpowiedniej formy i kolorystyki, a także zestawienia stołu z całością wyposażenia.

Dalsza część projektowania obejmuje rozmiar mebla. Blat powinien zapewniać wystarczającą ilość miejsca dla określonej liczby użytkowników. Nie może też ograniczać swobodnego poruszania się i siedzenia wokół stołu. Ważna jest też wysokość samego mebla, a także kształt nóg i blatu. Na koniec zaplanuj miejsca łączenia elementów i sposób ich mocowania.

Przeczytaj także: Jakie akcesoria kuchenne warto mieć w swojej kuchni?

Jak zrobić drewniany stół? Wskazówki i potrzebne narzędzia

Zanim przekonasz się, jak zrobić stół drewniany, musisz przygotować wszystkie potrzebne akcesoria. Będą Ci potrzebne odpowiednie materiały i narzędzia przydatne do pracy, które przedstawiamy poniżej. Pamiętaj jednak, że za każdym razem praca przebiegnie nieco inaczej, dlatego traktuj nasze propozycje jako wskazówki.

Jak Zrobić Stół

Stół drewniany DIY – potrzebne narzędzia

Jak zrobić stół drewniany? Do realizacji tego zadania będziesz potrzebowała kilku narzędzi ręcznych i mechanicznych. Sprawdź, czy w Twoim warsztacie znajdują się następujące akcesoria:

  • miara i ołówek – niezbędne na etapie dokonywania pomiarów i oznaczania miejsc montażu;
  • pilarka i wyrzynarka – są potrzebne do przycięcia elementów drewnianych na wymiar. Pamiętaj o dobraniu odpowiednich tarczy i brzeszczotu odpowiednich do twardości oraz rodzaju wybranego drewna;
  • szlifierka – przydatna w czasie wyrównywania zadziorów i dokonywania drobnych poprawek. Dobierz do niej krążki papieru ściernego o różnych gradacjach;
  • wkrętarka – kolejna grupa elektronarzędzi będzie przydatna do mocowania złączy ciesielskich za pomocą wkrętów. Po zamocowaniu odpowiedniej końcówki możesz wykorzystać je także do polerowania nierówności;
  • szpachla – jeśli będziesz wypełniał nierówności za pomocą masy szpachlowej, przyda się do jej precyzyjnej aplikacji;
  • pędzel – potrzebny do prac wykończeniowych.

Podobne narzędzia ręczne i mechaniczne mogą być potrzebne w czasie samodzielnej zabudowy grzejnika i innych prac domowych, o których przeczytasz na blogu Auchan.

Materiały potrzebne do budowy stołu

Planujesz wybudować stół drewniany, dlatego materiałów musisz poszukać w tartaku lub składzie drewna. Do wykonania blatu będą Ci potrzebne deski sezonowane, najlepiej szlifowane i poddane impregnacji. Możesz wybrać elementy z drzew iglastych (sosna), które są materiałem tanim, jednak stosunkowo podatnym na uszkodzenia. Znacznie mocniejsze są deski bukowe lub dębowe, jednak trudniej je zdobyć i kosztują znacznie więcej.

Do budowy nóg możesz wykorzystać kantówki drewniane o przekroju 6 × 6 cm lub większym. W zależności od potrzeb wybierz elementy o przekroju kwadratowym lub okrągłym. W sklepach dla majsterkowiczów znajdziesz też gotowe podstawy do stołów wykonane ze stali malowanej proszkowo. Są oferowany tylko w określonych formach i rozmiarach, co może nieco ograniczyć możliwości konstrukcyjne.

Akcesoria złączne

Do łączenia elementów będziesz potrzebował przede wszystkim kleju do drewna. Przy tworzeniu stołu drewnianego, który będzie użytkowany wewnątrz budynku, możesz zastosować kleje poliuretanowe. Tworzą bardzo mocne połączenie i sprawdzają się przy elementach intensywnie użytkowanych. Charakteryzuje je jednak słaba odporność na promienie słoneczne, dlatego nie nadają się do stosowania na zewnątrz budynku.

Do wzmocnienia konstrukcji stołu i wykonania dodatkowych mocowań będą potrzebne akcesoria złączne mechaniczne. Przygotuj kilka złączy ciesielskich, czyli płytek perforowanych ułożonych w kąt prosty. Do ich mocowania będziesz potrzebował krótkich wkrętów do drewna.

Materiały wykończeniowe

Jeśli kupiłeś surowe drewno, musisz zabezpieczyć je przed wilgocią. W zależności od pomysłu aranżacyjnego, kup odpowiedni impregnat, bejcę lub lakierobejcę. Impregnat zabezpieczy materiał, pozostawiając naturalną matową powierzchnię. Z kolei lakierobejca nada meblowi połysku. Do przeprowadzenia prac wykończeniowych będzie Ci potrzebna masa szpachlowa, a także farba do ostatecznego wykończenia.

Zobacz także: Jak samemu zrobić balustradę na schody? Domowe DIY z Auchan

Jak Zrobić Stół Z Desek

Jak zrobić stół z drewna samodzielnie? Przewodnik tworzenia mebla do jadalni i ogrodu

Masz już wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Pora dowiedzieć się, jak zrobić stół z drewna krok po kroku. Przedstawiamy kolejne etapy i kilka wskazówek praktycznych, które mogą pomóc Ci wykonać mebel.

Przygotowanie blatu

Do wykonania blatu wykorzystuje się najczęściej deski drewniane, rzadziej płyty drewnopochodne lub sklejki. Jeśli budujesz meble ogrodowe, możesz ułożyć deski w pewnej odległości od siebie, co ułatwi odprowadzenie wody. W pozostałych przypadkach połącz ze sobą deski w taki sposób, żeby tworzyły jednolitą płytę.

Do wykonania blatu wykorzystaj deski precyzyjnie docięte na wymiar i wygładzone. Możesz połączyć je za pomocą specjalnego kleju do drewna lub wykonać połączenia mechaniczne. Korzystając z wkrętów lub śrub pamiętaj o tym, żeby nie przebijać na wylot blatu stołu. Jeżeli z konstrukcyjnego punktu widzenia nie ma innej możliwości, zastosuj elementy złączne z łbami stożkowymi. Schowają się w drewnie, tworząc lico z blatem. Możesz także stosować inne, w tym celu potrzebujesz odrobinę większe wiertło, aby zrobić drobne wgłębienie na śrubę, wtedy całość zlicuje się z blatem.

Na koniec pozostaje Ci szlifowanie nierówności i wygładzenie powierzchni blatu. Możesz wykorzystać do tego masę szpachlową. Preparat nałóż w miejscach, gdzie wypadają sęki lub pojawiają się inne nierówności. Po wyschnięciu masy możesz przeprowadzić dalsze prace wykończeniowe, takie jak szlifowanie. Bez tego szpachla nie będzie gładka, warto zacząć od grubego papieru i stopniowo wybierać ten o drobniejszych oczkach, tak aby powierzchnia szpachli i drewna była trudna do rozróżnienia.

Jak Zrobić Stół Drewniany

Wykonanie podstawy

Nogi od stołu muszą przenosić ciężar samej konstrukcji, a także ułożonych na nim przedmiotów. Musisz dobrać grubość kantówek do planowanego obciążenia. Powinny to być elementy o przekroju nie mniejszym niż 6 × 6 centymetrów. Jeśli stół drewniany DIY ma znaleźć się w ogrodzie, możesz wykorzystać belki o średnicy kilkunastu centymetrów.

Jak zrobić stół drewniany o odpowiedniej stabilności? Musisz połączyć ze sobą nogi za pomocą dodatkowych poprzecznie ułożonych kantówek, które finalnie znajdą się tuż pod blatem. Zaplanuj je w taki sposób, aby znalazły się kilka centymetrów w głąb od krawędzi blatu. Dzięki temu konstrukcja nie będzie się chwiała.

Przy układaniu podstawy sporym wyzwaniem będzie uzyskanie idealnie równej długości nóg. Dobrym sposobem jest umieszczenie dodatkowych podstawek lub śruby do regulacji wysokości. Warto skorzystać też z poziomicy, dzięki której łatwiej ustalisz poziom blatu. Pamiętaj jednak, że wcześniej musisz sprawdzić, czy poziom utrzymuje podłoże, na którym pracujesz. Najłatwiej to sprawdzić przykładając poziomicę do kawałka drewna i obracając go. Oceń czy narzędzie pomiarowe w każdą stronę pokazuje taki sam poziom.

W sprzedaży znajdziesz też gotowe konstrukcje nóg metalowych o odpowiedniej wysokości i rozstawie. Wystarczy połączyć je z blatem i tym samym unikniesz najtrudniejszego etapu.

Połączenie blatu i nóg

Do połączenia blatu z nogami możesz wykorzystać klej do drewna. Dzięki niemu miejsca łączenia będą niewidoczne na powierzchni blatu. Dla poprawy stabilności takiego mocowania warto dodatkowo wzmocnić nogi za pomocą złączy ciesielskich. Metalowe elementy możesz przykręcić za pomocą krótkich wkrętów, których trzpienie nie przebiją blatu.

Prace wykończeniowe

Na koniec pozostaje Ci nadać meblowi unikalnego wyglądu. Jeśli wcześniej nie pomalowałeś belek i desek drewnianych, zrób to teraz. W kolorystyce mebli dominują barwy nawiązujące do naturalnego drewna, czyli brązy, beż i szarości.

Dużą popularnością cieszą się też elementy celowo postarzane. Pomalowany na biało mebel możesz przetrzeć w newralgicznych miejscach papierem ściernym, co nada mu oryginalnego wyglądu.

Jak Zrobić Stół Z Drewna

Jak zrobić stół i inne praktyczne artykuły o domu?

Samodzielne wykonywanie mebli do domu to zajęcie, które daje sporo satysfakcji. Jeśli lubisz majsterkować, przy takim zadaniu będziesz czuł się jak ryba w wodzie. Gotowy stół stanie się ciekawą dekoracją i ważnym punktem w aranżacji całego pomieszczenia. To z kolei duży powód do dumy dla majsterkowicza.

Skoro wiesz już jak zrobić stół i jakie narzędzia będą Ci do tego potrzebne, możesz kontynuować swoją przygodę z majsterkowaniem. Z innych poradników Auchan dowiesz się między innymi, jak zrobić drapak dla kota do domu. Szukając inspiracji do prac ogrodowych, możesz zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi budowy domku dla owadów. Wiele narzędzi ręcznych i produktów potrzebnych do samodzielnego przeprowadzenia montażu, znajdziesz w asortymencie sklepów Auchan.