Aplikacja
jak się robi świeczki zapachowe

Jak zrobić świeczkę w domu? Poradnik

Opublikowano 21.04.2023 - 9 minut czytania

Własnoręcznie wykonane świeczki mogą być doskonałym dodatkiem wnętrzarskim, prezentem dla bliskich osób, czy pomysłem na udekorowanie stołu świątecznego. Możesz z łatwością zrobić je sam albo wykorzystać jako pomysł na zabawę z dzieckiem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić świeczkę w domu.

Jak zrobić świece w domu?

Samodzielnie robione świece mogą przypominać małe dzieła sztuki. Z naszym poradnikiem bez większych trudności wykonasz je co najmniej na kilka różnych sposobów, co pozwoli Ci w wyjątkowy sposób wykończyć swoją przestrzeń lub zaskoczyć znajomego niebanalnym prezentem. Największą zaletą takich świec jest to, że ich kształt i kolor możesz dostosować do własnych preferencji, a jeśli efekt nie będzie Ci się podobać – bez problemu możesz przetopić wyrób i rozpocząć tworzenie od nowa. Ich robienie to świetny sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, rozwój artystyczny, a nawet otworzenie własnego biznesu związanego z rękodziełem.

Wiele osób wytapianie świec uważa za wyjątkowo relaksujące zajęcie. Nic dziwnego, ponieważ poszukiwanie nowych zapachów, kolorów i dekoracji, rzeczywiście bywa uspokajające. Przy tym każdorazowo można doświadczyć ogromnej radości z tworzenia, która wyjaśniałaby również popularność arteterapii, czyli formy terapii, która wykorzystuje sztukę i proces twórczy jako pomoc w leczeniu m.in. problemów natury psychologicznej.

Jeżeli chcesz odnaleźć nową pasję, czy sposób na wyciszenie, pokażemy Ci, jak się robi świeczki zapachowe.

Sprawdź również: Idealny lampion na taras – jak go zrobić?

Własnoręcznie zrobiona świeca — instrukcja krok po kroku

Przetapianie starych świec

Zastanawiasz się, jak zrobić świece w domu? Pierwszym i najłatwiejszym sposobem na świeczki DIY jest przetopienie tych starych, które być może plątają się nieużywane po szufladach. Musisz jedynie poprzecinać je na mniejsze kawałeczki, wyciągnąć knot oraz umieścić parafinę w garnku. Możesz wykorzystać też kolorowe podgrzewacze wyciągnięte z formy. Teraz podgrzewamy wosk i czekamy, aż ten się roztopi. W czasie tej procedury możesz wmieszać w niego odrobinę olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Nie przesadź jednak z ilością, gdyż olejki tego typu w zbyt dużej ilości mogą być łatwopalne.

Pamiętaj o tym, aby łączyć ze sobą świece w podobnym kolorze, aby ten pozostał estetyczny. Jeżeli te były białe, a chcesz, by ich odcień korespondował z nadanym im właśnie zapachem, dodaj do mieszanki około 1 cm kredki świecowej lub barwnika przeznaczonego do kolorowania wosku – wciąż podgrzewaj i rozmieszaj, aż do uzyskania jednolitego koloru. Najlepiej robić to w kąpieli wodnej.

Gorący wosk możesz wlać do małej, ozdobnej szklaneczki lub silikonowej formy, uprzednio umieszczając w nich knot. Pamiętaj, że w drugim przypadku świeczkę po zastygnięciu musisz wyjąć z silikonu. Jeżeli postawiłeś na szklankę lub słoik, wierzch świecy po wstępnym zastygnięciu możesz udekorować – pączkami kwiatów, płatkami, kamiennym granulatem czy goździkami. Niektórzy bardzo chętnie wykorzystują również specjalny brokat czy drobne, ozdobne perełki.

Co ciekawe, grubsze, nienaruszone świece możesz też w łatwy sposób wyrzeźbić, zamiast je przetapiać. Wystarczy do tego dobry, niewielki nożyk oraz odrobina wyobraźni. We wszystkie przydatne podczas robienia świec drobiazgi, takie jak foremki, czy podgrzewacze, zaopatrzysz się w sklepach Auchan. Jak zrobić świece w domowych warunkach na inne sposoby, niż ten przedstawiony powyżej?

Przeczytaj też: Jak zrobić lampę? 3 inspirujące pomysły przy użyciu sznurka

Rodzaje wosków do świec

Czy wiesz, że świece mają wiele wariantów? Każda może być inna, nie tylko ze względu na swój kolor bądź kształt – istnieje też kilka rodzajów wosków.

Wosk pszczeli to naturalny, produkowany przez pszczoły wosk, który owady wykorzystują do budowania plastrów miodu. To jedna z najstarszych form wosku, który często jest używany nie tylko w świecach, ale też w kosmetykach oraz produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała – wszystko m.in. przez jego właściwości nawilżające.

Wosk sojowy również jest naturalny i uzyskuje się go z ziaren soi. Jest łatwy w obróbce i wytwarza mniej dymu oraz zanieczyszczeń, dlatego jest bardzo popularny wśród osób zajmujących się tworzeniem świec.

Wosk parafinowy to sztuczny wosk, produkowany z ropy naftowej. To bardzo popularne rozwiązanie nie tylko w świecie świec, ale też kosmetycznym. Wosk parafinowy jest łatwo dostępny i stosunkowo tani, jednak bardziej szkodliwy, niż wosk sojowy.

Oprócz powyższych rodzajów wosków możesz natknąć się również na wosk carnauba produkowany z liści drzewa carnauba, wosk mikrowoskowy powstały z mieszaniny węglowodorów (wykorzystywany bardzo często jako składnik balsamów do ust), wosk jojoba czy rycynowy.

Świeca od podstaw

Do wyrobu świeczki „od zera” musisz przygotować stearynę lub parafinę. Chociaż te kiedyś sprzedawane były wyłącznie w wielokilogramowych opakowaniach, obecnie wytwarzanie wyrobów DIY stało się bardziej powszechne i można znaleźć je również w pojemnościach takich jak 0,5 czy 1 kg.

Za zdrowszą dla nich alternatywę uważany jest wosk pszczeli lub sojowy – oba te warianty są nieco droższe, ale nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie i środowisko. Wosk sojowy jest dodatkowo wegański, biodegradowalny i ma też niższy punkt topienia niż wosk pszczeli – jest łatwiejszy w użyciu. Co więcej, wosk sojowy barwi i aromatyzuje się o wiele łatwiej niż inne rodzaje.

Możesz skorzystać również z gotowego zestawu do wyrobu świec, w którym znajdzie się wszystko, czego będziesz potrzebować, niejednokrotnie włącznie z dekoracjami na wierzch wyrobu.

Przygotowanie takich świeczek właściwie niewiele różni się od poprzedniego przypadku:

Zobacz również: Jak zrobić flower box? Podpowiadamy!

• Wosk musisz rozpuścić w pojemniku, który będzie umieszczony w kąpieli wodnej, cały czas mieszając. Gotuj go na wolnym ogniu do momentu, w którym wosk roztopi się w całości. 

• Właśnie teraz, kiedy wosk jest roztopiony, możesz dodać do niego ulubiony olejek lub barwnik do świec.

• Następnie knot zamocuj do szklanki lub innego pojemnika, który będzie formą Twojej świecy.

• Teraz musisz przelać wosk do naczynia. Najlepiej zrób to pewnym ruchem tak, by nie pozostał na ściankach naczynia. 

• Gdy wosk wstępnie zaschnie, możesz w niego powbijać różne dekoracje – pączki kwiatków czy gałązki. Jeżeli ominąłeś moment na dekorowanie, masz jeszcze jedną możliwość. Za pomocą suszarki stop górną warstwę świecy i szybko umieść w niej wybrane ozdoby.

Jak zrobić świeczkę w domu, unikając problemów?

W sytuacji, w której nie masz pewności, czy knot będzie stał równo na stopce podczas zasychania, możesz zdecydować się na umieszczenie go w świecy dopiero po zastygnięciu. Wówczas konieczne będzie „wywiercenie” w niej patyczkiem do szaszłyków dziury, przez którą będzie można go przeciągnąć.

Jeżeli jednak zastanawiasz się, jak zrobić świeczkę, w której knot będzie się mieścił od początku, a nie masz pewności, że zasychający wosk utrzyma go w pożądanej pozycji, możesz ponownie użyć patyczka do szaszłyków, jednak tym razem musisz:

• Ułożyć patyczek na górnej krawędzi formy lub szklanki,

• Zahaczyć stopką knota o patyczek lub przymocować do niego końcówkę knota przy pomocy taśmy klejącej czy plasteliny, którą później będzie trzeba delikatnie usunąć.

Jeśli nie przepadasz za tym, jak pali się knot bawełniany, możesz sięgnąć po ten drewniany, który ma postać podłużnego patyczka. Ten jest uwielbiany przez większość osób, głównie dlatego, że daje możliwość równomiernego wypalania się nawet bardzo dużych świec oraz wydaje strzelające dźwięki, przypominające mokre drewno w kominku lub ognisko.

Niezależnie jednak od tego, na jaki knot ostatecznie się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, by w czasie użytkowania świecy regularnie go przycinać. W przypadku wersji bawełnianej wystarczą do tego zwykłe, małe nożyczki, natomiast przy knotach drewnianych możesz wziąć do ręki ręcznik papierowy i ułamać przepalone drewienko. W przyszłości warto zaopatrzyć się w profesjonalny przycinak do knotów, który wraz ze świecą może stanowić także perfekcyjny pomysł na prezent!

Jak zrobić własną świeczkę sezonową?

Własnoręcznie wykonane świece, jak już wspominaliśmy, mogą być idealnym wyborem na wszystkie okazje związane ze świętami lub kiermaszami charytatywnymi. Wiele osób decyduje się także na ich wykorzystanie jako podarunki dla gości podczas wesela. Często jednak tematem przewodnim rozmaitych wydarzeń jest aktualna pora roku. W końcu to ona niejednokrotnie warunkuje podawane potrawy czy kwiaty, które dobieramy do dekoracji sali. Jak zrobić własną świeczkę sezonową? Do wyboru masz warianty:

 • Wiosenne – świece z okazji nadchodzącej wiosny zazwyczaj mają zatopione we wnętrzu konwalie, żonkile czy drobne gałązki. Bardzo popularnym wyborem są także bazie, listki, piórka i bratki. Zapachy, które dobieramy do tych propozycji, są najczęściej delikatne i kwiatowe. Od razu powinny przywodzić na myśl budzenie się przyrody do życia. Kolory, które najczęściej dopasowujemy do wiosennych świec to chabrowy, pudrowy róż, szałwiowy czy cytrynowy.

• Letnie – w letnich świeczkach panuje największa dowolność w zakresie kolorów. Możemy postawić zarówno na intensywne, pełne życia barwy, jak i delikatne pastele. Dobieramy do nich najczęściej energetyzujące, owocowe i kwiatowe zapachy z nutą świeżości, którą może zapewnić świeża bazylia, mięta, oregano czy trawa cytrynowa. Wierzch świecy można ozdobić specjalnym brokatem, kwiatami ślazu, pączkami malutkich róż, a nawet liofilizowanymi owocami.

• Jesienne – to przede wszystkim świece o zapachu dyni, ogniska czy kadzidła. W wosk możemy wtopić suszoną trawę w słomkowym odcieniu, laski cynamonu, szyszki, żołędzie oraz kasztany. Doskonale sprawdzają się tutaj intensywne barwy takie jak bordo, pomarańcz, królewski fiolet czy butelkowa zieleń. Możesz także zdecydować się na wykonanie świeczki kawowej z kawą ziarnistą w środku!

• Zimowe – z tymi najlepiej komponuje się biała barwa bazowa, nawiązująca do śniegu. Tego rodzaju świece najczęściej dekorujemy gałązkami iglaków, suszoną jarzębiną, a czasami również pomarańczą. W zimie najlepiej sprawdzają się ciepłe, aromatyczne zapachy np. te nawiązujące do grzanego wina czy ciasta piernikowego.

Zobacz również: Jak zrobić flower box? Podpowiadamy!

Wszystko, co musisz wiedzieć, by zrobić świeczkę w domu

Żeby przygotować własnoręcznie świece w domu, nie potrzebujesz wielu przedmiotów. Zazwyczaj wystarczy pojemne naczynie lub garnuszek, wosk, knot (wyciągnięty z poprzedniej świecy lub nowy). Często przydają się także patyczki do szaszłyków oraz najróżniejsze olejki, barwniki i naturalne dekoracje. Warto pamiętać o tym, że świece DIY najlepiej wykonywać głównie z tego, co mamy pod ręką.

Ich przygotowywanie to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu z dziećmi czy przyjaciółkami w produktywny sposób. To też doskonała opcja na zorganizowanie warsztatów w przedszkolu czy szkole – w tym przypadku istotne jest jedynie to, by gorącym woskiem operowała osoba dorosła. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak własnoręcznie wykonać piękne świece, a po wszystkie potrzebne do tego produkty udasz się do sklepów stacjonarnych lub internetowych marki Auchan!