Aplikacja
Kolekcjonowanie Znaczkow

Kolekcjonowanie znaczków – jak zacząć, jakich znaczków szukać?

Opublikowano 14.07.2023 - 7 minut czytania

Zbieranie znaczków pocztowych to pasjonujące hobby, które pozwala odkrywać różnorodne historie i kultury. Jeśli chcesz zacząć taką przygodę, jesteś we właściwym miejscu! Z naszego poradnika dowiesz się, na czym polega kolekcjonowanie znaczków i które z nich są najbardziej poszukiwane.

Kolekcjonowanie znaczków pocztowych — dlaczego warto?

Od czasu wprowadzenia znaczków pocztowych w 1840 roku, ich zbieranie jest jednym z najpopularniejszych hobby na świecie. Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim jest to przystępne cenowo i bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Niezależnie od tego, czy masz ograniczony budżet, czy chcesz zdobyć rzadkie i cenne okazy, możesz stworzyć kolekcję, która przyniesie Ci ogromną dumę!

Zbieranie znaczków to również doskonała okazja na nawiązanie kontaktów z innymi pasjonatami tego hobby. Co więcej, przez tę aktywność możesz zgłębiać wiedzę z różnych dziedzin i rozwijać się intelektualnie. Kolekcjonowanie różnorodnych wzorów, badanie ich historii, odkrywanie ciekawych faktów oraz zgłębianie kultur i wydarzeń związanych z danymi znaczkami to fascynujący proces!

Właściwym określeniem dla osoby uprawiającej to hobby jest właśnie kolekcjoner znaczków bądź filatelista. Określenie to nie jest jednak do końca precyzyjne – filatelistyka dotyczy w szczególności badania pochodzenia znaczków i nie zawsze pociąga za sobą akt ich zbierania. Niemniej jednak często oba te terminy są używane zamiennie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbierania znaczków pocztowych, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, który przygotowaliśmy wspólnie z ekspertami Auchan!

Kolekcjonowanie Znaczkow Pocztowych

Zbieranie znaczków – gdzie szukać okazów do kolekcji?

Zanim zaczniesz zgłębiać się w to hobby, warto zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Jest wiele źródeł, z których możesz dowiedzieć się, jak zbierać znaczki pocztowe i które z nich są najbardziej poszukiwane. W tym celu sięgnij po tematyczne książki, przeglądaj strony internetowe, dołącz do klubów kolekcjonerskich – informacje, jak to zrobić, znajdziesz m.in. na stronie Polskiego Związku Filatelistów – lub porozmawiaj z doświadczonymi osobami. W naszym poradniku uwzględniliśmy najważniejsze informacje dotyczące kolekcjonowania znaczków pocztowych.

Zbieranie możesz zacząć od podstawowych wydań, które są dostępne w obiegu. Możesz zdobywać je z listów, przesyłek pocztowych czy nawet zakupić kilka zestawów dostępnych w sklepach filatelistycznych. To pozwoli Ci zbudować podstawę swojej kolekcji. Najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe polskie to te pochodzące z odległych epok. W zasadzie – im starszy stempel, tym większa jest jego wartość.

Warto zapytać w rodzinie, ponieważ być może ktoś posiada kolekcję, którą mógłbyś nabyć. Jeśli masz krewnych mieszkających w innych krajach, możesz poprosić ich o wysyłkę kilku znaczków pocztowych ze swojego regionu. Innym sposobem na zakup są internetowe platformy sprzedażowe, takie jak Ebay, Allegro czy Amazon. Możesz także wziąć udział w targach lub pokazach znaczków. To szansa na poszerzenie swojej kolekcji, ale także zwiedzania eksponatów i angażowania się w rozmowy z innymi kolekcjonerami.

Najbardziej Poszukiwane Znaczki Pocztowe Polskie

Jak zacząć kolekcjonowanie znaczków?

Na początek powinieneś określić obszar swoich zainteresowań. To pomoże Ci skupić się na konkretnej dziedzinie i stworzyć spójną kolekcję. Znaczki mogą być zbierane według różnych kategorii tematycznych, takich jak m.in.:

  • Kraje – znaczki każdego państwa są reprezentacją jego kultury i historii, co czyni tę metodę kategoryzacji jedną z najpopularniejszych. Możesz dążyć do zebrania co najmniej jednego znaczka z każdego kraju lub skoncentrować się na tych wydanych za panowania różnych monarchów.
  • Okresy historyczne – tworzenie kolekcji znaczków według okresów historycznych pozwala skupić się na najważniejszych wydarzeniach z danych epok, np. wojnach, bitwach czy koronacjach królewskich.
  • Motywy – jeśli masz już pasję (na przykład związaną z samolotami, pociągami, pojazdami, wpływowymi osobistościami, architekturą lub kwiatami), możesz poszukać modeli związanych z konkretnym zainteresowaniem. To pozwoli na zbieranie znaków z wielu różnych krajów i epok na podstawie jednego wspólnego motywu.
  • Kolory – zamiast ograniczać się do konkretnego tematu lub motywu, możesz stworzyć kolekcję opartą na jednym kolorze lub palecie barw. Daje to większą swobodę w kolekcjonowaniu znaczków, bez ograniczania się do jednej kategorii.
  • Kształty – możesz poszukać znaczków o unikalnym i nietypowym kształcie. W ten sposób zbierzesz kolekcję składającą się z elementów trójkątnych, okrągłych lub kwadratowych.
Zbieranie Znaczkow

Znaczki pocztowe kolekcjonerskie – co wpływa na ich wartość?

Każdy znaczek opowiada historię, reprezentującą określony czas, miejsce lub temat. Jednak wartość stempla określana jest nie tylko na podstawie motywu czy czasów, z których pochodzi. Duże znaczenie ma stan znaczka i jego unikatowość. W tym kontekście wyróżnia się 4 kategorie:

  • znaczki pocztowe, telegraficzne lub fiskalne – były one produkowane masowo, przez co są łatwiejsze do znalezienia i najtańsze. 
  • znaczki nieużywane – to takie, które nie są opatrzone stemplem pocztowym ani nie są zniszczone w inny sposób. Choć coraz trudniej jest je znaleźć, są zdecydowanie najbardziej pożądane przez kolekcjonerów. 
  • znaczki z błędami – są zdecydowanie najrzadsze, przez co równie wartościowe, co te nieużywane.
  • znaczki unikatowe – czyli takie, które pochodzącą z obozów wojskowych, stacji kolejowych, kasowania statków itp.

Jakie przedmioty są niezbędne przy zbieraniu znaczków?

Wiesz już, jak zbierać znaczki pocztowe. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz kupować drogiego sprzętu, aby cieszyć się tym hobby. Do zbierania znaczków wystarczy Ci kilka podstawowych przedmiotów, które znajdziesz także w ofercie sklepu internetowego Auchan.

Zobacz też: Prezent na 60 urodziny dla mężczyzny – jak wybrać odpowiedni podarunek?

Para szczypiec lub pęseta

Szczypce i pęsety to absolutne niezbędniki każdego kolekcjonera znaczków. Dla opanowania chwytania zacznij od modelu z końcówką o płaskim zakończeniu. Kiedy już przyzwyczaisz się do posługiwania się nimi, możesz wybrać inny typ narzędzia, który najbardziej będzie Ci odpowiadał. Pamiętaj jednak, aby nie chwytać znaczków zbyt mocno – niektóre z nich są bardzo delikatne. Możesz wybrać także pęsetę kosmetyczną marki Cosmia, która idealnie sprawdzi się na początku przygody z kolekcjonowaniem.

Szkło powiększające

Kolejne narzędzie niezbędne podczas kolekcjonowania znaczków, to szkło powiększające. Pozwala ono na dokładne i szczegółowe oglądanie okazów, umożliwiając dostrzeżenie subtelnych detali, takich jak linie, liternictwo, rysunki czy stemple. To pomaga w identyfikacji, ocenie stanu wizualnego, a także wartości znaczków. Upewnij się, że korzystasz z odpowiedniej lupy, której przybliżenie wynosi od 6 do 10.

 
Skopiuj kod
Zobacz kod
Skopiuj kod rabatowy i zrób zakupy na:
zakupy.auchan.pl
 

Przewodnik po kolorach

To pomocne narzędzie, pozwalające rozróżnić stemple, które wydają się identyczne, ale znacznie różnią się odcieniem. Takie detale mogą mieć znaczący wpływ na całkowitą wartość znaczków.

Księga identyfikacyjna znaczków

Na rynku dostępne są specjalistyczne księgi referencyjne i katalogi znaczków, które pomogą Ci zidentyfikować każdy z nich. Te filatelistyczne niezbędniki dostarczą Ci więcej informacji o pochodzeniu, sposobie wydrukowania i dacie pierwszego wydania. Najbardziej przydatnym katalogiem dla początkujących jest „Stamps of the World” Stanleya Gibbonsa, opublikowany w sześciu tomach. Na naszym rynku wydawane jest także pismo „Filatelista” od 1954 roku. To najstarszy periodyk poświęcony filatelistyce, jego prenumerata jest prowadzona przez Pocztę Polską.

Album na znaczki

Ostatni niezbędny przedmiot to oczywiście album na znaczki nazywany klaserem. Dopóki jednak nie zgromadzisz wystarczająco dużej kolekcji, wystarczy Ci zwykły segregator ringowy marki Ptak, by pomieścić wszystkie Twoje zdobycze. Akcesorium to umożliwia szybką reorganizację kolekcji dlatego polecane jeszcze szczególnie na początku przygody z tą pasją.

Przeczytaj również: Co kupić tacie na Dzień Ojca? 10 pomysłów na idealny prezent

Jak Zbierac Znaczki Pocztowe

Mocowanie i eksponowanie kolekcji znaczków

Znaczki pocztowe kolekcjonerskie powinieneś przechowywać w odpowiednich warunkach, aby nie narażać ich na szkodliwe działanie promieni słonecznych czy kurzu. Istnieją dwa główne sposoby mocowania znaczków w klaserach akceptowane przez kolekcjonerów.

Mocowanie w zawiasach stemplowych

Jeśli masz stemple, które były wcześniej montowane, zawiasy stempelkowe są najlepszym sposobem na eksponowanie znaczków. Wykonane są z pergaminu i mają prostokątny kształt. Zewnętrzna strona jest gumowa, zaś papier użyty do wykonania zawiasów nie zawiera kwasu, więc nie musisz martwić się o uszkodzenie stempli.

Mocowanie w kieszonkach

To najlepsza metoda, jeśli chodzi o nieużywane znaczki. Plastikowe kieszonki zapewniają ochronę przed uszkodzeniami, takimi jak zginanie, zabrudzenia czy przesuwanie się znaczków. Ponadto umożliwiają łatwe oglądanie i prezentowanie kolekcji. Aby umieścić znaczek w kieszonce, wystarczy użyć pęsety lub szczypiec i delikatnie wsunąć go od góry.

Masz zdolności manualne i lubisz majsterkować? Koniecznie sprawdź: Jak samemu zrobić balustradę na schody? Domowe DIY z Auchan

Znaczki Pocztowe Kolekcjonerskie

Realizuj swoje pasje z Auchan!

Kolekcjonowanie znaczków to bardzo interesujące hobby. Ty już wiesz, w jaki sposób rozpocząć tę przygodę i które modele są najbardziej wartościowe. Jeśli szukasz przydatnych akcesoriów, które pomogą Ci wdrożyć się w to pasjonujące hobby – koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu Auchan. Znajdziesz tutaj wiele przydatnych narzędzi, które pozwolą Ci realizować swoje pasje!