Aplikacja
najlepsza pralka ladowana od gory

Najlepsza pralka ładowana od góry – ranking okiem Auchan

Opublikowano 31.05.2023

W małym mieszkaniu liczy się każdy centymetr, dlatego dużym powodzeniem cieszą się sprzęty AGD o kompaktowych wymiarach. Podpowiadamy, jaka jest najlepsza pralka ładowana od góry i czym kierować się przy jej wyborze.

Komu przyda się pralka ładowana od góry?

Pralki ładowane od góry, z powodu braku drzwiczek zajmują mniej miejsca. Najmniejsze modele mają wymiary 60 × 40 cm i wysokość 90 cm, co sprawia, że zmieścisz je w aneksie kuchennym albo małej łazience. Wsad od góry nie wymusza schylania się przy wkładaniu i wyjmowaniu prania. Niestety ten rodzaj pralek ma też wiele wad. Przede wszystkim otwierane do góry drzwiczki uniemożliwiają zagospodarowanie przestrzeni nad urządzeniem. Konstrukcja pralki sprawia też, że mają mniejszy wsad niż tradycyjne modele.

Kupując pralkę, pamiętaj o właściwej konserwacji. W Auchan kupisz płyny do czyszczenia tego typu urządzeń, przedłużających ich żywotność.

Najlepsza pralka ładowana od góry – kryteria rankingu

Zastanawiasz się jaką pralkę ładowaną od góry kupić? W naszym rankingu znajdziesz urządzenia renomowanych marek, o wysokiej klasie energooszczędności i z licznymi praktycznymi programami. Wszystkie modele oceniliśmy pod tym samym kątem, po czym wybraliśmy najlepsze sprzęty. Jakie były kryteria wyboru?

Sprawdź również: Jak prać pościel, by jej nie zniszczyć? Pomysły na czysty dom od Auchan

Pojemność bębna

Ładowność, czyli liczba kilogramów wsadu, określa, ile rzeczy wypierzesz za jednym razem. Jest to ważna cecha w przypadku licznej rodziny. Codzienne uruchamianie urządzenia z pewnością wygeneruje większe rachunki za prąd i wodę. Standardowa ładowność tego typu pralek to 5 kg.

Wirowanie

Szybkość, z jaką wiruje pralka, wpływa na to, jak bardzo suche wyjmiesz z bębna rzeczy. Urządzenia ładowane od góry powinny oferować od 1000 obr/min z możliwością obniżania stopnia prędkości. Regulacja stopnia intensywności jest ważna w przypadku ubrań uszytych z kilku materiałów o różnym stopniu sztywności.

Klasa energetyczna i zużycie wody

Pamiętaj, że od 2021 r. zmieniły się oznaczenia dotyczące klas energetycznych. To, co kiedyś było najwyższą klasą energetyczną A+++, dziś jest oznaczone literą C albo D. Z kolei najniższa aktualnie klasa F, to dawne A+. Dodatkowo producenci są zobligowani do umieszczenia na etykiecie produktu zużycia prądu na 100 cykli prania oraz zużycia wody. Teraz łatwiej jest porównać urządzenia i wybrać najbardziej ekonomiczne. Przy czym im bardziej energooszczędny sprzęt, tym jego cena jest wyższa.

Programy prania

Warto zwrócić uwagę na to, jakie programy oferuje pralka. Jeśli masz dzieci, poszukaj modeli z opcją prania dziecięcych ubranek i dodatkowym płukaniem. Dla osób aktywnych i zabieganych odpowiednie będą szybkie cykle odświeżania ubrań.

Dodatkowe funkcjonalności

Wiele pralek oferuje różne ciekawe funkcjonalności. Na przykład opcja opóźnionego startu jest wygodna, kiedy masz wiele zajęć. Wtedy możesz ustawić pralkę tak, aby pranie skończyło się, jak wracasz do domu po pracy, albo innych aktywnościach.

Emisja hałasu

Jeśli masz małe dziecko albo pralka znajduje się w pobliżu sypialni, sprawdź poziom hałasu. Producenci podają 2 warianty: głośność wirowania oraz cyklu prania, który jest niższy niż wirowania. Na etykiecie znajdziesz też klasę emisji hałasu. Wygląda to tak samo, jak w przypadku klasy energetycznej. Obecnie uznaje się za cichą pralkę generującą w trakcie wirowania poniżej 78 dB. Pamiętaj, że im wyższe obroty, tym hałas będzie większy.

Przeczytaj też: Ranking proszków do prania. Czym kierować się przy wyborze?

Komfort użytkowania

Pralka powinna być prosta w obsłudze i konserwacji. Intuicyjny panel sterowania z diodami LED albo wyświetlaczem sprawi, że łatwo skontrolujesz czy wybrałeś dobre parametry i prześledzisz proces prania. Z kolei wyjmowany dozownik umożliwia dokładne oczyszczenie z reszek detergentów.

Ranking pralek ładowanych od góry – polecane modele

Skoro wiesz, jakie cechy powinna mieć najlepsza pralka ładowana od góry, poznaj teraz rekomendowane modele z oferty Auchan.

Indesit L50300 PL/N

Ranking pralek ładowanych od góry otwiera model TBTW L50300 PL/N. Urządzenie ma pojemność 5 kg – co oznacza, że za jednym razem wypierze rzeczy dla 2 osób. Pralka oferuje specjalny program Turn&Go, który pozwala łatwo i szybko wykonywać codzienne pranie w niecałe 45 minut. Co więcej, jeśli włączysz opcję prania szybkiego (5 poziomów), to w ciągu 35 minut wypierzesz 1 kg brudnych rzeczy. Pralka oferuje też 8 innych programów, w tym: pranie wstępne, wełny, delikatna pielęgnacja, bawełna, eco i syntetyk. W razie potrzeby możesz też korzystać z opcji dodatkowych, np. dodatkowego prania, płukania oraz intensywnego odwirowania.

Maksymalna prędkość wirowania pralki wynosi 1000 obr/min, aczkolwiek dla każdego programu możesz ją zredukować. Obsługa sprzętu jest niezwykle prosta. Za pomocą pokrętła i przycisków łatwo i intuicyjnie ustawisz parametry prania (program, prędkość wirowania lub dodatkowe opcje). Natomiast wskaźniki LED pozwalają na precyzyjną kontrolę procesu prania.

Indesit L50300 PL/N ma wbudowaną praktyczną funkcję opóźnienia startu o 3, 6, 9 lub 12 godz. oraz kontrolę ilości piany – jeśli jest jej za dużo, nadmiar zostaje automatycznie wypłukany. Warto dodać, że urządzenie na 100 cykli prania zużywa 60 kWh, co przekłada się na klasę energetyczną D. Zużycie wody na cykl w programie Eco wynosi 41 l. Poza tym w trakcie wirowania pralka generuje hałas na poziomie 76 dB.

Zobacz również: Szampon do włosów – ranking kosmetyków dla każdego

Whirlpool TDLR 5030L PL/N

Druga w rankingu najlepsza pralka ładowana od góry to Whirlpool TDLR 5030L PL/N. Urządzenie wyróżnia się zastosowaną technologią 6. Zmysł. Teraz wystarczy, że wrzucisz rzeczy do bębna, a sensory dostosują optymalne parametry prania do rodzaju tkanin oraz wielkości załadunku. Pozwoli to na oszczędność wody, detergentów oraz prądu.

Pralka oferuje aż 17 programów w tym: program do prania ubrań dla niemowląt, wełny, eco, delikatne i intensywne płukanie. Nowością są programy: Odkażanie 60°, czyli 150-minutowy cykl, który usuwa do 99% bakterii w delikatny i skuteczny sposób; jeans – do czyszczenia trwalszych materiałów, takich jak spodnie albo kurtki; oraz szybkie pranie – czyli doskonały efekt odświeżenia odzieży już w 15 minut. Oczywiście w standardzie jest opcja prania wstępnego, dodatkowe płukania i wirowania.

Pralka jest prosta w obsłudze. Pokrętłem ustawisz program, a przyciskami włączysz dodatkowe opcje. Diody sygnalizują aktywne ustawienia. Na wyposażeniu urządzenia jest też zdejmowany dozownik detergentu z podziałkami i okienkami ułatwiającymi kontrolę ilości wsypanych środków.

Urządzenie pomieści 5 kg ubrań i odwiruje je z maksymalną prędkością 1000 obr/min. Przy czym szybkość wirowania możesz dopasować do swoich potrzeb. Poziom hałasu w trakcie wirowania wynosi 76 dB. Na 100 cykli prania sprzęt zużywa 60 kWh, co przekłada się na klasę energetyczną D. Z kolei na cykl prania pralka pobiera średnio 41 l wody.

Whirlpool TDLR 6040L PL/N

Whirlpool TDLR 6040L PL/N to bardzo efektywna i prosta w obsłudze pralka ładowana od góry – najlepsza w naszym rankingu. Czym się ten model wyróżnia? Przede wszystkim przy takich samych wymiarach można do bębna włożyć aż 6 kg rzeczy – co powinno być wystarczające dla rodziny z dzieckiem. Ponadto pralka jest wyjątkowo energooszczędna. Na 100 cykli zużycie prądu wynosi 56 kWh, a na 1 pranie – średnio 43 l wody. Urządzenie ma wysoką klasę energetyczną C, co powinno przełożyć się na niższe rachunki.

Poza tym Whirlpool TDLR 6040L PL/N tak samo, jak poprzedni model jest wyposażony w technologię 6. Zmysł, co znacznie usprawnia zrobienie prania oraz oszczędza wodę i prąd. Pralka oferuje 16 programów w tym klasyczne: do wełny, bawełny, eco, ręczne i delikatne. Ze specjalnych programów na uwagę zasługuje Odkażanie w 60°, Program 20° do prania lekko zabrudzonych rzeczy oraz 2 szybkie cykle, w których odzież jest odświeżona w 30 min i 15 min.

Pralka wiruje z maksymalną prędkością 1000 obr/min i oczywiście prędkość możesz zredukować do 800, 600 czy 400 obr/min. Hałas na najwyższych obrotach wynosi 78 dB. Parametry wybierasz za pomocą pokrętła oraz przycisków. Pasek postępu umieszczony na panelu sterowania pozwala w prosty i intuicyjny sposób śledzić postęp cyklu. Co więcej, diody umieszczone przy poszczególnych opcjach sprawiają, że łatwo sprawdzisz ustawione parametry prania. Oczywiście w standardzie jest opcja opóźnienia startu pracy pralki.

Już wiesz, jaką pralkę ładowaną od góry kupić

Wybór odpowiedniego sprzętu AGD to trudne zadanie. Jedną z najważniejszych cech determinujących zwykle zakup danego modelu są gabaryty. Dlatego dużym powodzeniem cieszy się pralka ładowana od góry. Najlepsza jest ona do małych i trudno ustawnych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że sprzęt powinien nie tylko się zmieścić tam, gdzie planujemy, ale też spełniać swoją funkcję. Dobra pralka musi mieć wsad co najmniej 5 kg i obroty na poziomie 1000 na minutę. Warto też postawić na modele energooszczędne i oferujące program eco.

W naszym rankingu znajdziesz modele spełniające powyższe kryteria. Poza tym każdy z nich jest wyposażony w opcję szybkiego prania lekko zabrudzonych rzeczy oraz funkcję auto wyważania i opóźnienia startu.

Szukasz nowej pralki? Sprawdź ofertę Auchan, tam znajdziesz wysokiej jakości sprzęt AGD, niezbędne detergenty oraz środki do konserwacji urządzeń. Dodatkowo zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym blogiem Auchan.