Aplikacja

Najlepsze wrotki dla dziewczynki – czym kierować się przy wyborze?

Opublikowano 29.11.2023

Jazda na wrotkach to aktywność, którą dzieci uprawiają bardzo chętnie. Daje im sporo radości, ale także wpływa korzystnie na ich prawidłowy rozwój. Jak wybrać najlepsze wrotki dla dziewczynki i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Dowiesz się w tym poradniku Auchan?

Dlaczego warto postawić na wrotki?

Do niedawna wydawało się, że wrotki to relikty przeszłości. Przed kilkoma dekadami wyparły je rolki i to ten rodzaj rozrywki wybierali najmłodsi. Obecnie wrotki znów wracają do łask, między innymi za sprawą nawiązań do lat 80 ubiegłego wieku. Wśród ich zalet można wymienić następujące cechy:

  • wygląd – mają bardziej subtelną konstrukcję, co sprawia, że wybierają je głównie dziewczynki. Rolki są masywne i mają bardziej sportowy charakter, dlatego chętniej sięgną po nie chłopcy;
  • stabilność – we wrotkach zastosowano dwa rzędy kółek, co zapewnia większą stabilność w czasie jazdy i ogranicza ryzyko wywrotki;
  • łatwa nauka – nauka jazdy na wrotkach jest znacznie łatwiejsza niż na rolkach. Wynika to przede wszystkim z układu kółek, rozwijania niższych prędkości i łatwiejszej metody hamowania.

Jazda na wrotkach – dlaczego warto nakłaniać dziecko do tej aktywności?

Pomimo istotnych różnic w konstrukcji, rolki i wrotki przynoszą użytkownikowi podobne korzyści. Jeśli nie jesteś pewien, czy sięgnąć po wrotki dla dziewczynki, sprawdź nasze porady poniżej.

Czytaj także: Jak rozwiązać problemy z zasypianiem u dziecka? 5 metod

Poprawa kondycji fizycznej

Jak większość aktywności fizycznych angażujących wiele grup mięśni, także jazda na wrotkach może poprawić kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że wrotki dziewczynka musi stosować regularnie, żeby zabawa przyniosła zamierzone efekty.

Ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej

Jazda na wrotkach wymusza naukę równowagi, co przekłada się na wzmocnienie mięśni głębokich i odpowiedzialnych za stabilizację. Może to przynieść korzyści w postaci prawidłowego poruszania i płynnego chodu.

Ułatwia utrzymanie bilansu kalorycznego

Dla najmłodszych użytkowników wrotek może nie mieć to tak dużego znaczenia, jednak regularna jazda będzie wspomagać odchudzanie. Podczas godzinnej zabawy dziecko może spalić nawet 250 kalorii, co stanowi około 20% dziennego zapotrzebowania. Pierwsze wrotki dla dzieci mogą zatem zapobiec problemom z utrzymaniem właściwej masy ciała.

Wzmacnianie różnych partii mięśni

Jazda na wrotkach to jeden ze sportów, który wpłynie pozytywnie na wiele partii mięśniowych. Przede wszystkim Twoja pociecha będzie trenowała mięśnie nóg. Przy stabilizowaniu ciała będą pracowały mięśnie brzucha i pleców. W utrzymaniu równowagi i przy wykonywaniu manewrów pracują mięśnie ramion.

Przyjemność

Nie da się ukryć, że pierwsze wrotki dla dzieci niosą ze sobą mnóstwo zabawy. Już od pierwszego dnia dziecko może w miarę swobodnie poruszać się w butach na kółkach. Wrotki są też stosunkowo bezpieczne. Możesz poprawić poziom ochrony swojej pociechy, dobierając ochraniacze podobne do tych stosowanych w czasie jazdy na rowerze. Poziom pozytywnych hormonów będzie też podnosiło przebywanie na świeżym powietrzu.

Sprawdź również: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze

Jakie wrotki wybrać dla dziewczynki? Kryteria

Dobrze dobrany sprzęt zwiększy bezpieczeństwo i przyjemność wynikającą z jazdy. Jeśli nie wiesz, jakie wrotki dla początkujących amatorów tego sportu wybrać, przedstawiamy najważniejsze cechy w pigułce.

Wygoda

Twoja pociecha będzie spędzała na wrotkach przynajmniej kilka godzin. Zadbaj o to, żeby wnętrze buta było wygodne i dopasowane do stopy. Sprawdź rodzaj materiału użytego na przygotowanie cholewki. Skórzane wrotki są miękkie i dają więcej swobody ruchu, jednak wykonane z tworzywa zwiększają stabilizację stawu skokowego. Sprawdź też miękkość wyściółki i sposób wyprofilowania wnętrza buta.

Trwałość

Jakość materiałów zastosowanych do produkcji i renoma firmy wykonującej sprzęt mają największy wpływ na trwałość wrotek. Solidne buty wytrzymają wiele upadków i przetarć. Będą służyły przez wiele sezonów i długo zachowają swój wygląd. Solidne i trwałe wrotki okażą się też bezpieczniejsze.

Bezpieczeństwo

Elementem mającym największy wpływ na bezpieczeństwo jazdy na wrotkach jest hamulec. Umieszcza się go zazwyczaj w przedniej części buta. Ma kształt zbliżony do pozostałych kółek, jednak jest zamocowana równolegle do podłoża.

Hamulec nie powinien być wykonany ze zbyt miękkiego tworzywa, ponieważ będzie bardzo szybko ulegał zużyciu. Zwróć też uwagę na to, czy ten element można wymienić i zastąpić go nowym w przypadku starcia.

Estetyka

Dobór tej cechy pozostaw już właściwej użytkowniczce. Najlepsze wrotki dla dziewczynki będą miały zapewne różową kolorystykę. Zgódź się na wybrany wzór i barwę, chociaż Tobie mogą wydawać się nieodpowiednie. Pozwól dziecku podjąć decyzję.

Zobacz także: Jak jeździć na łyżwach – praktyczne wskazówki dla początkujących

Jak wybrać idealne rolko-wrotki dla dziewczynki?

Poza podstawowymi kryteriami wyboru sprzętu sportowego dla dzieci powinieneś zwrócić uwagę także na indywidualne preferencje użytkowniczki. Te akcesoria powinny być dobrane z myślą między innymi o wzroście, wieku i poziomie zaawansowania.

Rozmiar buta

Wrotki produkowane są w rozmiarówce numerowanej podobnie jak inne typy obuwia. Najlepszym sposobem na prawidłowe dobranie rozmiaru jest przymierzenie buta. Jeśli zamawiasz wrotki w sklepie online, wybierz je o numer większe, niż obuwie noszone przez dziewczynkę na co dzień. Wielu producentów oferuje też wrotki z regulacją w zakresie 3–4 rozmiarów. Przy takim produkcie ryzyko pomyłki w rozmiarze staje się bardzo niewielkie.

Rozmiar kółek

We wrotkach stosuje się kilka typów kółek, które różnią się między innymi średnicą. Na większych kółkach dziecko może osiągać większe prędkości. Sprzęt jest jednak znacznie mniej stabilny. Dlatego dla początkujących lepiej wybrać mniejsze wrotki do spokojnej jazdy.

Twardość skorupy kółek

Kółka pokrywane są powłoką z tworzywa sztucznego lub mieszanki gumy. Ich twardość określa skala od 1 do 100 A. Jakie wrotki dla początkujących? Dzieciom i osobom starszym rozpoczynającym przygodę, polecane są koła o twardości poniżej 70 A, które co prawda szybko się ścierają, ale mają poprawioną przyczepność i amortyzują na nierównościach. Bardziej zaawansowane wrotkarki mogą korzystać z kółek twardszych powyżej 80 A.

Rodzaj łożysk

Te bardzo ważne elementy konstrukcyjne, które odpowiadają za prędkość jazdy. Ich parametry podawane są w skali ABEC, gdzie ABEC1 i ABEC3 są mało precyzyjne i przeznaczone do wolnej jazdy, a ABEC5, ABEC7 i ABEC9 to łożyska precyzyjne pozwalające na bardzo szybkie poruszanie. Jakie wrotki kupić dziecku? Tu najlepsze będą konstrukcje wyposażone w łożyska typu ABEC1 i ABEC3.

Co robić, kiedy pogoda jest kiepska i dziewczynka nie może korzystać ze swoich najlepszych wrotek? Sprawdź najlepsze gry planszowe dla dzieci i wybierz idealną!

Wiesz już, jakie wrotki dla dziewczynki wybrać!

Jazda na wrotkach to aktywność, która przyniesie dzieciom wiele radości. Najmłodsi mogą szybko się przemieszczać, a także spędzić wiele czasu na świeżym powietrzu w miejskim parku lub na placu zabaw. Te akcesoria dla dzieci pomogą wypracować w dzieciach prawidłowe wzorce ruchowe. Dodatkowo regularna jazda zmniejszy ryzyko otyłości i poprawi kondycję. Wówczas, gdy w zimie odwiesicie wrotki, nauka jazdy na nich nie pójdzie na marne. Zdobyte umiejętności Twoja pociecha wykorzysta na jeździe na łyżwach.

Żeby ta forma aktywności była przyjemna, a dziecko chciało często w niej uczestniczyć, musisz wybrać odpowiedni sprzęt. Jakie wrotki kupić? Pamiętaj o bezpieczeństwie, trwałości i wyglądzie. Wówczas zwiększa się szansa na to, że Twoja pociecha zakocha się w butach na kółkach. Jeśli jednak ta forma aktywności nie przypadnie do gustu małej księżniczce, przećwicz z nią zabawy ruchowe dla dzieci, które opisujemy na blogu Auchan.