Aplikacja
jak grać w karty

Pik, kier, trefl, karo… jak grać w karty? Podstawowy poradnik

Opublikowano 07.06.2023 - 7 minut czytania

Gra w karty to rozrywka dla ludzi w każdym wieku. Możesz w ten sposób spędzać czas z dziećmi, dziadkami, a także przyjaciółmi. Z poradnika Auchan dowiesz się, jak grać w karty i poznasz kilka najpopularniejszych rozgrywek.

Gra w karty kojarzona jest głównie z grami hazardowymi. Tymczasem jest to świetna metoda na spędzanie czasu z bliskimi, zabicie nudy i trening myślenia. Jeśli szukasz ciekawej rozrywki dla dwóch i więcej osób, gra w karty jest świetnym pomysłem. W poradniku przedstawiamy najpopularniejsze klasyczne gry karciane i te trochę nowsze. Wskazujemy też, co jest potrzebne do zabawy.

Jak się gra w karty i dlaczego warto?

Letni wakacyjny wyjazd, długie zimowe wieczory lub deszczowy weekend. Każdy z tych momentów jest dobry na to, żeby zagrać w karty. To jedna z uniwersalnych rozrywek, do której potrzeba jedynie talii kart i kilku osób chętnych do zabawy. Możesz grać w domu i na świeżym powietrzu. Do rozgrywki nie potrzebujesz prądu i dostępu do sieci, co w wielu aspektach stanowi przewagę nad grami komputerowymi i aplikacjami na smartfonie.

Jakie korzyści płyną z gry w karty? To nie tylko forma na walkę z nudą. Przede wszystkim jest to świetna metoda spędzenia wolnego czasu z rodziną i bliskimi znajomymi. W czasie gry dochodzi do pogłębienia relacji i lepszego poznawania siebie nawzajem. Poprawia się także samopoczucie, co jest charakterystyczne dla spotkań towarzyskich w luźnej atmosferze w gronie bliskich.

Sprawdź również: Najlepsze gry planszowe dla dzieci – ranking 2023

Jednak gra w karty niesie też inne korzyści. Uczestnicy są zmuszeni do pobudzenia swojego mózgu do myślenia. Nawet proste gry karciane poprawiają koncentrację i wyobraźnię. Każdy uczestnik szuka rozwiązania, które ma uchronić go przed porażką. Rozwija się zatem nie tylko zdolność do planowania i podejmowania decyzji, ale także pamięć długotrwała. To wszystko powoduje, że gra w karty może opóźnić starzenie się mózgu i ograniczyć występowanie chorób związanych z utratą pamięci.

Jak grać w karty? Najpopularniejsze rodzaje kart

Karty i gry karciane wywodzą się prawdopodobnie z Chin, gdzie były znane już ponad 1000 lat temu. Początkowo karty w formie tabliczek bambusowych służyły do wspomagania gry w kości, a dopiero później stały się samodzielną rozgrywką. Obecnie istnieje wiele talii kart, które są opracowywane na potrzeby konkretnej gry. Zanim dowiesz się, jak grać w karty, poznaj kilka najpopularniejszych typów kart.

Charakterystyczne cechy wszystkich kart

Pomimo różnic pomiędzy kartami, wszystkie mają pewną cechę charakterystyczną. Awers karty ma oznaczenia symboli i liczb. Często jest dodatkowo dekorowany konkretnymi motywami lub postaciami. Na rewersie wszystkich kart z danej talii znajduje się natomiast jednakowy wzór, który uniemożliwia ich rozróżnienie w czasie układania lub tasowania. To zapewnia losowość rozgrywki, a także ułatwia zatajenie strategii przed pozostałymi uczestnikami.

Karty tradycyjne (brydżowe)

Najpopularniejsza talia kart wykorzystywana do wielu gier. Składa się z 52 kart i ewentualnych dodatkowych dżokerów. Karty są w czterech kolorach, a każdy z nich zawiera takie same kolejne wartości. Możesz grać jedną lub wieloma taliami, co zależy od rodzaju rozgrywki.

Karty tarota

Talie składają się z 78 kart, z których 22 to Wielkie Arkana, a pozostałe określa się jako Małe Arkana. Bogato zdobione karty noszą na awersie uniwersalne starożytne symbole. Choć początkowo wykorzystywane były do gry, od XIX wieku zaczęto używać ich do ezoteryki. Obecnie służą nie tylko do wróżenia, ale także autorefleksji i rozwoju duchowego.

Przeczytaj też: Jak nauczyć się grać w szachy? Poradnik dla początkujących

Karty kolekcjonerskie

Gry karciane bazujące na wymyślonej talii to ostatnio bardzo popularne zabawki dla całej rodziny. Talie służą do prowadzenia rozgrywek osadzonych w konkretnym uniwersum. Do rozpoczęcia rozgrywki wystarczy podstawowa talia, jednak często można dokupić rozszerzenia. Mogą być dostępne w blistrach pakowanych po kilka sztuk i zawierających losowo wybrane karty. Możesz też kupić pakiety zawierające kompletne rozszerzenia. Dodatkowe karty doprowadzają do rozbudowy talii i zwiększenia atrakcyjności rozgrywki.

Jakie są gry karciane? Przegląd popularnych gier

Najpopularniejsze gry karciane opierają się na taliach klasycznych lub brydżowych. Wynika to z możliwości wykorzystania ich do rozgrywek o różnym poziomie trudności. Jakie są gry karciane? Przedstawiamy kilka najbardziej znanych.

Gra w wojnę

To chyba najprostsza gra, której zasady szybko opanują nawet kilkuletnie dzieci. Przeznaczona jest dla dwóch osób, jednak w niektórych wariacjach w rozgrywce może brać udział więcej uczestników.

Talię rozdaje się po równo pomiędzy wszystkich. Gracze kolejno wykładają po jednej karcie, a osoba mająca mocniejszą zabiera wszystkie. Jeśli karty mają jednakową wartość, układa się dodatkową kartę zakrytą i trzecią odkrytą. Gracz mający najwyższą wartość zbiera wszystkie kupki. Rozgrywka kończy się w momencie, kiedy jeden z graczy już nie ma kart – ta osoba przegrywa. Zakończenie może nastąpić też po upływie określonego czasu i przeliczeniu kart.

Gra w pana

Do gry potrzebne są tylko 24 karty od 9 do Asa. Karty rozdaje się po równo wszystkim uczestnikom. Zaczyna osoba, która ma dziewiątkę kier. Następni gracze w kolejce muszą rzucić na kupkę kartę o wartości równej lub wyższej. Jeśli nie mają takiej, zabierają z kupki trzy ostatnie karty. Rozgrywkę przegrywa gracz, który zostaje na końcu z kartami w dłoni.

Remik

To jedna z najpopularniejszych gier rodzinnych, która również jest łatwa do opanowania. Do gry potrzebne są dwie talie, a uczestników musi być co najmniej dwóch. Każdy z graczy otrzymuje po 13 kart, a osoba rozdająca 14. Reszta kart w formie zakrytej trafia na stos. Uczestnicy pobierają po jednej losowej karcie ze stosu i odrzucają na niego jedną wybraną ze swojego kompletu.

Celem gry jest skompletowanie sekwensów, które obejmują karty w kolejności, a także komplety kart o tej samej wartości. Jeśli uda się im zebrać układ, w którym wartość kart jest wyższa od 50, mogą wyłożyć go na stół. Pozostali gracze mogą dokładać do nich karty w kolejności, jednak dopiero po tym, jak sami będą mogli się wyłożyć. Wygrywa gracz, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

Poker

Ta gra stała się symbolem kasyn i rozgrywek hazardowych. Polega na tworzeniu konkretnych układów z kart. W zależności od wariantu gracze mogą wymienić część kart lub odrzucić kilka z nich. Na końcu w ręce muszą mieć pięć kart. Profesjonalna gra w pokera w wersji hazardowej uwzględnia też licytację, do czego niezbędna jest umiejętność blefowania. W efekcie nie zawsze wygrywa gracz, który ma najlepsze karty, ale ten, który przekona innych, że jego układ jest najmocniejszy.

W asortymencie sklepów Auchan przygotowaliśmy komplet akcesoriów przeznaczonych do gry w pokera. Zestaw One Two Fun, czyli marki własnej Auchan, to gwarancja wysokiej jakości akcesoriów. Znajduje się w nim talia kart wraz z dodatkami ułatwiającymi rozgrywkę. W komplecie znalazły się także żetony, którymi możesz licytować bez konieczności ryzykowania własnych funduszy. Dzięki temu zaznasz dodatkowych emocji, jednak w pełni bezpiecznie dla portfela.

Łatwe gry karciane – zabawy dla początkujących i dzieci

Gra w wojnę lub w pana to stosunkowo łatwe gry karciane, których zasady szybko opanują najmłodsi. Jeśli jednak planujesz zabawę z dziećmi, sięgnij po karcianki przygotowane z myślą o najmłodszych. Gry i puzzle dla dzieci są bardziej kolorowe, a często widnieją na nich postacie z bajek. Jakie są łatwe gry karciane dla najmłodszych?

UNO

To chyba najpopularniejsza karcianka dla dzieci, która doczekała się wielu rozszerzeń. Zabawa polega na układaniu kart na stosie, kierując się skojarzeniami kolorów i kolejnych liczb. W talii znajdują się także dodatkowe karty specjalne, które wymuszają konkretną reakcję. Wygrywa gracz, który pozbędzie się wszystkich kart. Żeby nie było zbyt łatwo, po wyrzuceniu przedostatniej karty trzeba wykrzyknąć „UNO”!

Dixit

Kolejna niezwykle popularna gra rodzinna, w którą mogą bawić się nawet ośmioletnie dzieci. Każda z 84 kart jest nietypowym i oryginalnym obrazkiem. Przed zabawą jeden uczestnik zostaje narratorem. Wybiera on jedną ze swoich kart, którą opisuje słowem, zdaniem lub cytatem. Następnie pozostali gracze szukają wśród swoich kart takiej, która w ich ocenie pasuje do słów narratora.

Wybrane karty są mieszane i wykładane na stół. Gracze muszą odgadnąć, która z nich należy do narratora. Po skończonej turze przyznawane są punkty, a funkcja narratora przechodzi na kolejną osobę. Gra świetnie rozwija kreatywność i sposób wysławiania się u dzieci, co udowodniły niezależne badania naukowe.

Goal

Gra karciana dla miłośników piłki nożnej. Składa się 65 kart i dodatkowych 21 kart punktacji. Gracz przejmuje kontrolę nad drużyną i musi doprowadzić do zdobycia 5 goli przed konkurentami. Do dyspozycji ma na początku 5 kart, za pomocą których może bronić, atakować lub wykonywać dodatkowe akcje z wykorzystaniem kart specjalnych.

Proste gry karciane – pomysły na szybką i przyjemną rozrywkę

Gra w karty uprzyjemni czas spędzony z bliskimi. Sprawdzi się także w nieprzewidzianych sytuacjach, jak np. opóźniony lot samolotu. Warto zatem mieć w domu lub w plecaku podróżnym uniwersalną talię kart bądź grę karciankę. W ofercie sklepów Auchan znajdziesz wszystkie wymienione gry karciane, a także klasyczne talie kart. Pamiętaj o nich podczas najbliższych zakupów.