Aplikacja

Piniata DIY – pomysł na niespodziankę!

Opublikowano 23.06.2023

Piniata to sposób na urozmaicenie każdego przyjęcia. Może być opcją na zapakowanie (a później rozdanie) słodyczy czy drobnych prezentów dla gości. Największą popularnością cieszy się wśród dzieci, ale jest świetną rozrywką również dla dorosłych. Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić piniatę w domu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Piniata – co to jest i skąd się wziął ten trend?

Piniata to duża, zazwyczaj papierowa forma, wypełniona słodyczami lub drobnymi upominkami. Tradycja piniaty przywędrowała do nas z Hiszpanii i Portugalii, a obecnie cieszy się coraz większą popularnością na dziecięcych przyjęciach urodzinowych. Piniata może przybierać różne kształty i kolory – od prostych geometrycznych form aż po wielokolorowe zwierzątka czy postacie z bajek. Jej wypełnienie również może się różnić: w zależności od okazji i Twoich preferencji, możesz wrzucić do niej słodycze lub drobne gadżety, które umilą dzieciom zabawę.

Po co właściwie jest piniata? Jak zrobić z niej świetny element zabawy? Przygotowaną ozdobę wiesza się na takiej wysokości, aby uczestnicy imprezy bez przeszkód mogli w nią uderzyć, np. patykiem. Wersji rozbijania piniaty jest kilka. Najpopularniejsza z nich to ta, kiedy solenizant, zwykle z zawiązanymi oczami, stoi na środku i próbuje dostać się do jej zawartości poprzez uderzanie. Kiedy piniata się rozbija, wypadają z niej rozmaite słodkości, którymi mogą poczęstować się uczestnicy zabawy. Inna wersja to pozwolenie wszystkim zgromadzonym na uderzanie piniaty w ustalonej kolejności. Dzięki temu każdy może przyczynić się do uwolnienia słodyczy.

Jeśli w zabawie uczestniczą starsze dzieci lub dorośli, warto dać im swobodę w ustaleniu, jak rozbić piniatę. Na pewno ich kreatywność Cię zaskoczy!

6 kroków, jak zrobić piniatę!

Spodobał Ci się pomysł, że piniata może być elementem zabawy urodzinowej Twojego dziecka? Może chciałbyś zapakować prezent w niezwykły sposób? Ponieważ piniaty są coraz popularniejsze w Polsce, wiele sklepów stacjonarnych i online ma je w swojej ofercie. Możesz wybrać piniatę z wypełnieniem lub taką, do której samodzielnie wrzucisz zawartość.

Jednak jeśli nie możesz znaleźć idealnego wzoru lub po prostu lubisz DIY, przedstawimy Ci kilka prostych kroków, jak zrobić piniatę w domu.

Uwaga! Stworzenie piniaty może wymagać klejenia wielu warstw papieru, a co za tym idzie – kilkudniowego wysychania. Dlatego jeśli wiesz, że będziesz chciał stworzyć piniatę na konkretny dzień, musisz przeznaczyć na to kilka dni.

Piniata DIY – potrzebne elementy

Aby zrobić piniatę w domu, będziesz potrzebować kilku podstawowych materiałów i narzędzi:

 • balon lub karton – posłuży za stelaż Twojej piniaty, 
 • gazety, jeśli zdecydujesz się na piniatę, której bazą jest balon oraz klej do tapet i woda – będą Ci potrzebne do utwardzenia balona, 
 • nożyczki lub nożyk do cięcia papieru, kartonu,
 • sznurek do zawieszenia piniaty,
 • taśma klejąca do zabezpieczenia otworów,
 • mocny klej, żeby przykleić ozdoby do piniaty,
 • coś do dekoracji – tutaj możesz zaszaleć. Wybierz kolorowy papier, bibułę, farbki, kredki, markery, sznurki czy brokat. Możesz ozdobić piniatę według własnego gustu oraz kierować się ewentualną tematyką przyjęcia. Mimo że najczęściej ozdabia się je bibułowymi frędzlami, nie bój się użyć farbek czy kolorowych markerów, aby dodać różne wzory i postacie,
 • zawartość piniaty – zdecyduj, czym chcesz wypełnić piniatę. Mogą to być różnorodne słodycze, małe zabawki lub inne niespodzianki. Dokładniejsze wskazówki, co dodać do piniaty, przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Potrzebne artykuły znajdziesz bez problemu w sklepach online oraz stacjonarnych, np. w Auchan

Jak zrobić piniatę z balona lub z kartonu?

1. Przygotuj podstawę piniaty.

Jeśli piniata może mieć prosty kształt, wystarczy, że użyjesz jednego sporego balona lub kartonowego pudła.

Wskazówka, jak zrobić piniatę z kartonu lub balona o bardziej nietypowym kształcie: złącz ze sobą elementy o różnej wielkości. W ten sposób, np. dwa małe balony przyklejone do innego dużego, stworzą uszy stwora. Dzięki temu Twoja wyobraźnia to jedyne ograniczenie w kwestii wyboru formy piniaty.

2. Przygotuj klej i gazety, jeśli tworzysz stelaż z balonów.

Klej do tapet należy rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach, a gazetę pociąć na paski (mniejsze elementy będzie łatwiej przykleić). Teraz każdy balon musisz smarować klejem i przyklejać do niego fragmenty gazety. Aby mieć pewność, że piniata będzie wytrzymała, zalecamy około 7 warstw gazety.

Kiedy już wszystkie balony będą pokryte gazetami, odstaw je do wyschnięcia na kilka dni.

3. Wytnij otwory.

Najpierw stwórz otwór, przez który będziesz mógł wrzucić zawartość piniaty. Następnie wytnij dwie dziurki po przeciwległych końcach i przewlecz przez nie sznurek. Otwór na sznurek zabezpiecz taśmą, aby mieć pewność, że piniata z niego nie spadnie. W końcu duża część zabawy polega na tym, że wisi ona na wysokości!

4. Udekoruj swoją piniatę.

Nie ograniczaj się, jeśli chodzi o dekoracje. Najbardziej typowa ozdoba to różnokolorowe frędzle z bibuły. Aby je zrobić, potnij bibułę na szerokie pasu i natnij je z jednej strony. Wykonaj taką ilość pasków, żeby móc zakryć cały stelaż piniaty.

Jeśli nie chcesz używać bibuły, możesz wykorzystać farby, papier ozdobny i brokat. Namaluj wzory, jakie Ci się podobają i ozdób je.

5. Wsyp zawartość.

Przed Tobą leży pusta, udekorowana piniata. Co do środka? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Mogą to być słodkości, żelki, wafelki lub drobne gadżety: breloczki czy figurki. W dalszej części artykułu przedstawiamy więcej pomysłów, co możesz wrzucić do piniaty. Teraz jest też moment na wrzucenie do wnętrza brokatu, konfetti czy innych ozdób.

Piniata wypełniona? Zaklej otwór tak, aby słodycze nie wypadły przed zniszczeniem jej przez uczestników.

6. Zawieś piniatę, przygotuj kijek dla uczestników i… Bawcie się dobrze!

Teraz już wiesz, jak zrobić piniatę z balona oraz kartonów. W kwestii doboru kształtu czy kolorów ogranicza Cię tylko Twoja własna wyobraźnia. Przygotowaną piniatę zawieś na odpowiedniej wysokości i pozwól uczestnikom zabawy ją rozbić.

Piniata – co do środka?

Kiedy już wiesz, jak zrobić piniatę, czas na jej wypełnienie. Może być ono bardzo różne w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Najczęściej wrzuca się do niej wszelkiego rodzaju słodycze, ale możesz dodać też małe upominki. Dobrze jest wyjaśnić uczestnikom zabawy, co znajduje się w środku, np. żeby nie krępowali się i częstowali się słodyczami lub wybrali upominki dla siebie. Szczególnie ważne jest to kiedy obowiązują takie zasady jak jeden gadżet na osobę czy kiedy chcemy, aby każdy uczestnik dostał zestaw prezentów.

O czym pamiętać przy wyborze zawartości piniaty?

1. Wybieraj przedmioty pakowane pojedynczo, np. spośród słodyczy: żelki, cukierki w papierkach czy wafelki, a z gadżetów: bańki mydlane, arkusze naklejek czy breloczki. Słodycze w dużych paczkach, jak np. ciastka, zajmą dużo miejsca i będą trudne do podzielenia się.

2. Wypełnienie piniaty powinno być lekkie i niewielkich rozmiarów, szczególnie jeśli chcesz zmieścić dużo przedmiotów. Wybierając produkty do piniaty, pamiętaj, że jest ona stworzona z kartonu i papieru, a dodatkowo będzie zawieszona na sznurku. Zbyt ciężka zawartość może rozerwać karton lub zerwać sznurek, co zepsułoby zabawę.

3. Dobrze jest postarać się o wrzucenie zestawów tych samych słodyczy czy gadżetów. Dzięki temu każdy uczestnik zabawy będzie mógł zabrać ze sobą kilka przedmiotów, bez poczucia niesprawiedliwości, że nie udało mu się zdobyć ciekawszych zabawek.

Spójrz na listę rzeczy, które znajdziesz w sklepie Auchan, a które świetnie sprawdzą się jako wypełnienie piniaty:

Słodycze:

 • cukierki w papierkach,
  • chipsy, w małych opakowaniach.

  Drobne gadżety: 

  • breloczki, 

  Dodatkowo, dla lepszego efektu przy rozbijaniu piniaty, możesz wsypać do środka konfetti, brokat czy mini baloniki. Dla najmłodszych na pewno będzie to świetna atrakcja. Pamiętaj jednak, że wrzucenie takich drobnych ozdób będzie wiązało się z późniejszą koniecznością posprzątania bałaganu.

  Piniata może być też kreatywnym sposobem na zapakowanie prezentu dla solenizanta. Tutaj jednak musisz pamiętać, że nie każdy podarunek będzie odpowiedni. W końcu całą atrakcją piniaty jest uderzanie w nią w kijkiem, co może uszkodzić niektóre przedmioty wewnątrz. Piniata dobrze sprawdzi się jako opakowanie na takie prezenty, jak bony podarunkowe, pluszaki czy ubrania.

  Sprawdź również: 5 pomysłów na fajne zabawy na dworze dla dzieci

  Już wiesz, jak własnoręcznie zrobić piniatę!

  Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz, co to jest piniata, jak zrobić tę zabawkę i co możesz wrzucić do środka. Taki prezent na pewno urozmaici zabawę i będzie świetną niespodzianką na imprezę, np. urodzinową. Koniecznie zajrzyj do Auchan i sprawdź, jakimi produktami z oferty możesz wypełnić piniatę.