Aplikacja

Snorkeling – przewodnik dla początkujących

Maciej
Przez Maciej
Opublikowano 21.06.2024 7 minut czytania

Podziwiaj podwodny świat bez konieczności zakupu specjalistycznego sprzętu i przechodzenia kursów. Snorkeling daje Ci możliwość zapoznania się z nurkowaniem nawet bez żadnego doświadczenia. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co to jest snorkeling, na czym polega i jaki sprzęt będzie potrzebny na początek.

Snorkeling – co to jest?

Sporty wodne cieszą się szczególnie dużą popularnością w okresie letnim. Jednym z nich, a jednocześnie specyficzną wersją nurkowania jest snorkeling. Co to za dyscyplina? Potocznie określane jest jako nurkowanie z rurką, polega na pływaniu na powierzchni wody, jednak z twarzą zanurzoną pod jej lustrem. Taka technika pozwala na obserwację świata podwodnego bez obowiązku stosowania zaawansowanego sprzętu nurkowego.

Snurkowanie jest popularne na całym świecie, a można uprawiać je w dowolnym zbiorniku. Szczególną przyjemność będzie sprawiało w ciepłych i przejrzystych akwenach. W płytkich morskich wodach przybrzeżnych w ten sposób będziesz mógł podziwiać bogactwo morskiego świata.

Do pływania potrzebna jest specjalna maska i rurka, nazywana też fajką. Dla ułatwienia pływania można dodatkowo wykorzystać płetwy. Koszt wyposażenia osoby uprawiającej ten sport jest zatem stosunkowo niski, a z pewnością znacznie niższy, niż przy klasycznym nurkowaniu.

Chcesz spróbować snorkelingu? To nie jest trudne i nie wymaga żadnego szkolenia. Na początek dobierz pasującą maskę i rurkę. Dzięki temu sprzętowi będziesz w stanie swobodnie oddychać pod wodą bez konieczności wynurzania się na powierzchnię. Wystarczy położyć się na wodzie w taki sposób, żeby końcówka rurki wystawała ponad powierzchnię. Maska nie utrudnia ruchów podczas pływania, dlatego swobodnie można się przemieszczać, obserwując dno.

Przeczytaj także: Jak nurkować, czyli pierwsze kroki w nurkowaniu

Jak działa maska do snorkelingu?

Odpowiednio dobrana maska do nurkowania pozwoli na wygodne pływanie pod wodą. Jak wygląda i jak działa maska do snorkelingu? W tej formie aktywności wodnej maska zazwyczaj zakrywa część twarzy. Jest wykonana z przezroczystego tworzywa sztucznego, a w miejscach styku ze skórą twarzy pokryta dodatkową uszczelką. Maskę mocuje się do twarzy za pomocą elastycznych regulowanych pasków przebiegających przez tył głowy.

Dzięki przemyślanej konstrukcji do oczu i nosa nie dostaje się woda. Umożliwia to swobodną obserwację z twarzą zanurzoną pod powierzchnią wody. Z kolei dodatkowa rurka z końcówką wysuniętą nad powierzchnią pozwala na oddychanie. Warto dodać, że najlepsza maska do snorkelingu ma niekiedy rurkę zabezpieczoną przed dostawaniem się do wewnątrz wody. To umożliwia zanurzenie się na większą głębokość, a potem ponowne zaczerpnięcie powietrza.

W nurkowaniu z rurką stosuje się dwa rodzaje masek: tradycyjne z oddzielną rurką i pełnotwarzowe. Jaka maska do snorkelingu będzie lepsza? Poniżej opisujemy oba typy, a Ty sam zadecydujesz, który okaże się bardziej odpowiedni dla Ciebie.

Maski tradycyjne z oddzielną rurką

To podstawowy wariant maski do nurkowania. Zakrywa jedynie oczy i nos, a opiera się na czole i kościach policzkowych. Rurkę otrzymasz w komplecie, jednak nie jest na stałe przytwierdzona do maski. Umożliwia to wymianę fajki na inną lub całkowite jej odrzucenie podczas pływania pod wodą.

Maski pełnotwarzowe

W tym nowocześniejszym wariancie maska zasłania całą twarz, także usta i brodę. Rurka do oddychania stanowi część konstrukcji maski i nie można jej zdemontować. W odróżnieniu od fajek nie jest puszczana bokiem twarzy, tylko umiejscowiona na szczycie maski. Taka konstrukcja znacznie zwiększa komfort nurkowania oraz poprawia widoczność, dlatego maski pełnotwarzowe polecane są głównie dzieciom i początkującym,

Jaka maska snorkelingu będzie najlepsza?

Tylko solidna i dobrze dopasowana maska pozwoli Ci komfortowo uprawiać snurkowanie. Co to oznacza? Przede wszystkim maska powinna być wykonana z solidnego tworzywa sztucznego, które jest odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Musisz pamiętać, że będzie też narażona na działanie słonej wody i promieni słonecznych. Sprawdź również jakość silikonu, z którego wykonano uszczelki i wszystkie miękkie elementy.

Ten sprzęt musisz też dopasować do wielkości i kształtu twarzy. Jak dobrać maskę do snorkelingu? Przyłóż wybraną maskę do twarzy i sprawdź, czy dobrze przylega we wszystkich miejscach. Już bez zapinania pasków z tyłu głowy powinna samoczynnie przylegać do twarzy i się nie odrywać. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek niedogodności, lepiej zmień model na większy.

Chcesz mieć pewność, że maska jest odpowiednia? Przetestuj ją w warunkach domowych lub na basenie. Sprawdź jej dopasowanie i oceń, czy nie przecieka.

Snorkeling – wskazówki dla początkujących

Oto kilka wskazówek, które pomogą początkującym cieszyć się tym doświadczeniem snorkelingu, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i komfort:

  • Temperatura wody – idealna temperatura wody do snorkelingu to 24–29°C. W chłodniejszych wodach warto rozważyć założenie pianki neoprenowej, która zapewni dodatkową izolację termiczną.
  • Lokalizacja – w miejscu, w którym rozpoczniesz przygodę ze snorkelingiem, woda powinna być bardzo klarowna – zapewni dzięki temu dobrą widoczność. Snorkeling na morzu zwykle oferuje bogatsze doświadczenie ze względu na różnorodność życia morskiego i lepszą widoczność. Jednak równie dobrze możesz nurkować w jeziorze z czystą wodą.
  • Warunki – przed wejściem do wody zawsze sprawdź lokalne warunki, takie jak prądy i fale oraz prognozy pogody. Silny wiatr może wywoływać duże, gwałtowne fale, które utrudniają pływanie i ograniczają widoczność pod wodą.

Snorkeling – jak oddychać?

Jedną z największych trudności dla osób zaczynających snurkowanie będzie oddychanie pod wodą. Jest to jednak podstawowa umiejętność, którą trzeba opanować, żeby z przyjemnością uprawiać snorkeling. Jak oddychać? Cała trudność polega oddychaniu przez rurkę, czyli tylko ustami. Naturalne dla ludzi jest oddychanie nosem, dlatego musisz się przestawić na czas podwodnej eksploracji.

Zanim wejdziesz do wody, przetrenuj nowy sposób nabierania powietrza. Załóż maskę i przez kilka minut oddychaj tylko ustami. Postaraj się o regularne oddechy i zadbaj o to, żeby tętno było równomierne. Taki trening oddychania na sucho pomoże Ci przestawić się na inny sposób nabierania powietrza, a także ustabilizować ten proces. Dzięki temu podczas nurkowania trudniej będzie o pomyłkę i gwałtowne łapanie powietrza.

Przeczytaj także: SUP – co to znaczy i na czym polega pływanie na SUPach?

Jakie płetwy do snorkelingu wybrać?

Wiele osób trenujących snorkeling do pływania wykorzystuje płetwy. Dzięki nim można szybciej poruszać się w wodzie i wykorzystując mniejsze nakłady energii. Pływając z płetwami, będziesz używał do poruszania tylko nóg, dlatego ręce pozostają wolne i przygotowane do eksploracji. Jakie płetwy do snorkelingu będą odpowiednie? Wszystko zależy od Twojego stopnia doświadczenia i indywidualnych preferencji.

Płetwy miękkie i twarde

Poziom twardości to jedno z podstawowych kryteriów podziału tego sprzętu. Płetwy można podzielić na trzy rodzaje: 

  • miękkie – wykonane z materiału miękkiego, podatnego na odkształcenia. Są polecane dla osób początkujących;
  • twarde – do ich produkcji wykorzystuje się sztywny materiał o niewielkiej elastyczności. Polecane są dla zaawansowanych i osób pragnących szybko pokonywać dystanse pod wodą;
  • średnio-twarde – wariant pośredni, łączący cechy dwóch pozostałych.

Płetwy krótkie i długie

Kolejnym kryterium wyboru jest długość płetwy. Istnieje wiele typów i rozmiarów tych akcesoriów dopasowanych do różnych sportów. Płetwy krótkie polecane są przede wszystkim osobom początkującym. Z kolei długie płetwy wymagają dobrze wytrenowanych mięśni nóg i całego ciała, dlatego będą lepszą opcją dla osób doświadczonych.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko pływać? Poradnik krok po kroku

Płetwy z regulowanymi paskami i z pełną stopą

Jakie płetwy do snorkelingu? Kolejny podział tych akcesoriów bierze pod uwagę sposób ich zakładania. Tu także masz do wyboru dwa warianty:

  • płetwy pełne (kaloszowe) – stopę wsuwa się do kieszeni uformowanej z elastycznego materiału przypominającego kalosze. Trzeba precyzyjnie dobrać ich rozmiar, ponieważ płetwy muszą bardzo ściśle przylegać do stopy;
  • płetwy paskowe – nie zakłada się ich na bosą stopę, a na buty do nurkowania. Za pomocą pasków można łatwo dopasować je do wielkości nogi i kształtu buta.

Czy snorkeling to sport dla Ciebie? Przekonaj się!

Snorkeling to sport dla osób szukających nowych wrażeń w okresie letnim. Pozwala swobodnie eksplorować podwodną florę i faunę, dlatego świetnie sprawdza się przy przejrzystych wodach morskich. Może być też wstępem do nurkowania w pełnym wyposażeniu, z butlą i obciążeniem, prowadzonego na większych głębokościach. To od Twoich preferencji zależy, czy snurkowanie przerodzi się w coś więcej, a może pozostanie jedną z wakacyjnych form aktywności. Niezależnie od tego nie zapomnij o inwestycji w sprzęt, przede wszystkim dobrze dobierz maskę. Akcesoria i inne produkty przydatne w czasie letnich aktywności w wodzie, możesz zdobyć dzięki zakupom online w sklepie internetowym Auchan!

Maciej
Napisane przez
Maciej
Ekspert ds. marketingu, zapalony podróżnik zawsze gotowy na nowe wyzwania. Podczas wypraw docieram do nietypowych miejsc. Często wędruję po bezdrożach i szukam ekscytujących przygód, również tych podwodnych. Chętnie poznaję inne kultury, testuję nowe produkty oraz odkrywam mało znane fakty, które inspirują mnie do tworzenia interesujących artykułów. Cenię sobie kreatywność, otwartość i ciekawość świata. Fascynuję się psychologią, a najbardziej niekonwencjonalnymi teoriami amerykańskich naukowców. W wolnej chwili przyrządzam dania kuchni świata i te z segmentu fine dining.